bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-02-2013, 05:38   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi

Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi


Hidrolojik Döngü (su döngüsü)

Bugün kullandığımız suyun milyonlarca yıldır dünyada bulunduğu ve miktarının çok fazla değişmediği doğrudur. Dünyada su hareket eder Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi formu değişir Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi bitkiler ve hayvanlar tarafından kullanılır Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi fakat gerçekte asla yok olmaz. Buna Hidrolojik
Döngü (Su Döngüsü) denir.
Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi
Su döngüsünü oluşturan basamaklar


1- Yoğunlaşma (kondansasyon) Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi
2- Yağış (precipitation) Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi
3- Toprağa geçiş (Infiltration) ve yeraltı sularının oluşumu Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi
4- Yüzeyel akıntı (Runoff) ve yüzey suları ile yeraltı sularının oluşumu Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi
5- Buharlaşma (Evapotranspiration)
Su buharı yoğunlaşarak bulutları oluşturur Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi koşullar uygun olduğunda yağış meydana gelir. Yağış şeklinde yeryüzüne düşen su Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi toprağa sızarak yeraltı sularına veya yüzeyel akıntı olarak okyanuslara Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi denizlere karışır. Yüzey sularının buharlaşmasıyla su atmosfere geri döner.

Yoğunlaşma:Suyun buhar formundan sıvı formuna değişim sürecidir. Havadaki su buharı konveksiyon yardımıyla artar. Ilık-nemli hava yükselirken soğuk hava aşağı doğru hareket eder. Ilık hava yükseldikçe sıcaklığı azalıp enerjisini kaybettiğinden gaz halden sıvı veya katı (kar veya dolu) haline döner.
Yoğunlaşmayı buzdolabından soğuk bir su şişesi aldığınızda ve oda ısısında bıraktığınızda şişe yüzeyinde açıkça görebilir Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi su şişesinin oda ısısında nasıl “terlediğini” rahatlıkla izleyebilirsiniz


Yağış: Yağmur Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi sulusepken kar Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi kar veya dolu olarak bulutlardan salınan sudur. Atmosferde yoğunlaştığı Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi atmosferik hava akımında kalmasının zorlaştığı durumda su buharından sonra yağış meydana gelir.

Toprağa geçiş: Dünya yüzeyine erişen yağışların bir kısmı toprağa sızar (infiltrasyon) ve yeraltı sularını meydana getirirler.
Toprağa sızan su miktarı Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi toprağın eğimi Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi bitkilerin tipi ve miktarı Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi toprağın su ile doygun olup olmamasına bağlı olarak değişir. Yüzeyde büyük yarıklar Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi delikler bulunması Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi toprağa su geçişini kolaylaştırır.

Yüzeyel akıntı: Çok fazla yağış olduğunda Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi toprak suya doyar ve suyun fazlasını alamaz. Kalan su toprağın yüzeyinden akar (Runoff). Suyun toprağa emilemeyen kısmı yüzey suları olarak isimlendirilir. Yüzeyel sular kar ve buzların erimesiyle de oluşabilir.
Yüzey suları çaylara Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi derelere ve nehirlere akar. Yüzey suları daima daha alçak noktalara doğru taşınır Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi dolayısıyla okyanuslara karışır.

Yeraltı suları: Dünya yüzeyine erişen yağışların bir kısmı toprağa sızar (infiltrasyon) ve yeraltı sularını meydana getirir.
Yeraltı sularının bir bölümü derinde kapalı bir su katmanına ulaşır ve kullanılabilmeleri için yeryüzüne özel bir yöntemle çıkarılmaları gerekir.
Yeraltı sularının diğer bir bölümü ise basınç etkisiyle üst toprak katmanlarına doğru hareket eder ve yeryüzüne ulaşır. Bu sulara kaynak suyu denir.


Yeraltı suyu toprak katmanlarından geçerken temas ettiği yüzeydeki mineral vb maddeleri de yapısına alır. Bu maddeler suyun yararlı bileşenlerini (demir Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi magnezyum vb) oluşturabileceği gibi arsenik Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi nitrat Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi tarım ilacı kalıntıları gibi zehirli maddeler de olabilir. Toprak sarsıntıları Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi yağmur ve eriyen kar suları Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi bu zehirli maddelerin suya karışma riskini artırır. Bu nedenle suyun bileşimindeki değişikliklerin sürekli izlenmesi ve güvenli hale getirilmesi için etkin filtrasyon yöntemleriyle arındırılması gereklidir.

Buharlaşma: Bitkilerin nemlenmesiyle ve toprağın buharlaşmasıyla oluşan sudur. Evapotranspiration Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi atmosfere yeniden giren su buharıdır.
Evapotranspiration Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi buhar olarak atmosfer içinde artmaya başlayan su moleküllerinin neden olduğu güneş enerjisinin suyu ısıttığı durumda oluşur.
Görüldüğü gibi Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi gereksinmemiz olan suyun bize ulaşması için birçok oluşum gerçekleşmektedir. Ve bu oluşumlar daima iş başındadır. Uç örneklerde ise döngü farklı şekillerde gerçekleşir. Örneğin Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi Antartika donmuş olduğundan buharlaşma oluşmaz (buzlar sublimation adı verilen bir oluşumla doğrudan su buharına dönüşür). Yine örneğin Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi Sahra Çölü çok kurak olduğundan yağış olmaz (su Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi yere düşmeden buharlaşma oluşur). Ancak döngü hep sürer.
İşte bu nedenle her gün içtiğimiz su Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi dinozorlar dünyayı dolaştığında da aynı döngü içerisinde dünyamızda dolaşmaktaydı.


İNSAN VE SU
İnsan hiçbir şey yemeden haftalarca yaşayabilirken Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi su içmeden en fazla 1 hafta yaşayabilir. İnsan vücudunun yüzde 66'sı Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi insan beyninin yüzde 75'i sudur.


CANLI VARLIKLAR VE SU
·Tavuğun yüzde 75’i Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi Karpuzun yüzde 95’i Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi
·Filin yüzde 70’i Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi Ağacın yüzde 75’i sudur.
·Portakalın yüzde 80’i Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi


DÜNYADA TATLI SU
Canlı organizmaların yüzde 60-90'ı sudan oluşmaktadır. Canlılar için bu kadar önemli olan tatlı su doğada çok kısıtlı olarak bulunmaktadır. Yeryüzü su kaynaklarının yalnızca yüzde 1 Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi5'i canlı organizmaların kullanabileceği tatlı sudur.
DÜNYA VE SU
 Dünya yüzeyinin yüzde 80’i sudur.
 Dünyadaki tüm suların yüzde 97’si deniz ve okyanuslardan oluşur.
 Dünyadaki donmuş haldeki su oranı yüzde 2’dir.
 Dünyadaki tüm suların sadece yüzde 1’i içilebilir niteliktedir.
SANAYİ ÜRETİMİNDE SU KULLANIMI
 1 Hamburger üretimi için 4 lt Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi
 4 Adet otomobil lastiği üretimi için 7500 ton Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi
 1 Otomobil üretmek için 150 ton Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi
 1 Ton çelik üretmek için 240 ton Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi
 1 Fıçı bira elde etmek için (arpanın yıkanmasından başlayıp bira haline getirilmesine kadar) 5600 lt Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi
 1 Kutu meyve ya da sebze konservesi elde etmek için 35 lt Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi
 1 Kg kumaş için (baskılı boya yapılıyorsa) 200 lt Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi
 1 Kg kumaş için (baskısız boya yapılıyorsa ) 120 lt Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi
 1 Satranç tahtası üretmek için 16 lt Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi
 450 Gram plastik üretmek için 90 lt Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi
 450 Gram pamuk ya da yün üretimi için 381 lt Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi
 1 Varil ham petrolü rafine etmek için 7 ton su kullanılmaktadır.
EV VE BİREYE GÖRE SU TÜKETİMİ
 Bir insanın günlük su tüketimi: 190 lt
 Bir evin yıllık su tüketimi: 400 bin lt

Bir evin günlük su tüketimi dağılımı;
 Banyo için: 60-115 lt
 Bulaşık için (makine kullanımı halinde): 110 lt
 Bulaşık için (elle yıkama): 75 lt

 Çamaşır makinesi: 110 lt
 Tuvalet: 26 lt
 Diş Fırçalama: 4 lt
 İçme suyu: 4-8 lt


SAĞLIKSIZ SULAR
Dünyada halen 1.5 milyon insan su ihtiyacını son derece sağlıksız koşullarda tedarik ediyor.
KİRLİLİK TEHDİT EDİYOR
Dünya nüfusunun yüzde 60’ı akarsu boylarında yaşıyor ve bu kaynakların birçoğu insanlar tarafından hızla kirletiliyor. Çevre uzmanlarına göre; sanayi atıklarının su kaynaklarına boşaltılması sonucu oluşan yoğun kirlenme Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi ileride içme suyu ihtiyacının karşılanmasında büyük sorunlar yaratacak.

SU BİLGİMİZİ ÖLÇELİM

1-İnsan vücudunun yaklaşık olarak yüzde kaçı sudur?
A- %5-10
B- %20-30
C- %40-50
D- %60-70
E- Yukarıdakilerin hiçbiri

Toplam vücut ağırlığınızın %60-70'ini su oluşturmaktadır. Dahası Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi su kanınızın yaklaşık %90'ını Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi beyin ve kaslarınızın %75'ini Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi vücut yağının %25'ini ve kemiklerin de %22'sini oluşturur. Bu nedenle hiçbir şey yemeden birkaç hafta yaşayabilirken Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi su içmeden birkaç günden fazla yaşayamazsınız.


Yaşam İçin Su

Vücudun suya olan ihtiyacı Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi besine duyduğu ihtiyaçtan çok daha fazladır. İnsan besinsiz 8 haftaya kadar yaşayabildiği halde su içmeksizin 1 haftadan daha fazla yaşayamaz. Yüzde 55 ile 75’i sudan oluşan vücudumuzdan günde Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi terleme Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi solunum benzeri aktivitelerle 2-3 litre su kaybederiz. Suyun yaşamsal önemini ortaya koyan vücuttaki fonksiyonları şöyle sıralanabilir:
 Karbonhidrat Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi protein Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi vitamin Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi mineral gibi besin öğelerinin Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi vücudun en uç noktalarına kadar taşınarak Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi tüm hücrelerin beslenmesi ve yaşamını sürdürmesine olanak sağlamak.
 Hücrelerde oluşan artık maddelerin böbreklere taşınıp Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi vücut dışına atılımına yardımcı olmak.
 Bağırsaklarda biriken artık maddelerin Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi vücut dışına atılımına yardımcı olmak.
 Eklemlerimizi kayganlaştırmak.
 Gözlere Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi ağza Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi burna nemlilik sağlamak.
 Derinin nemini kontrol etmek.
 Kanımızın yeterli hacimde olmasını sağlamak.
 Vücudumuzun ısısını düzenlemek.
 Soğuk havalarda ısıyı izole etmek.
 İlaç kullanıyorsak Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi ilacın gerekli yerlere taşınmasını sağlamak Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi ilaçtan oluşan artık maddelerin vücuttan atılımına yardımcı olmak.


Güvenli su nedir?
Güvenilir su zararlı bakteriler Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi zehirli materyaller ve kimyasalları içermeyen sudur.
Lezzet Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi renk Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi koku ve sertlik derecesi suyun güvenilirliğini etkilemez.
“Yüksek kaliteli su Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi politik sloganlardan Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi muhafazakarların rüyalarından daha fazla bir şeydir; yüksek kaliteli su Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi doğru miktarda Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi doğru yerde Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi doğru zamanda Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi sağlığımız Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi kendimizi yenilememiz ve ekonomik gelişme için zaruri olandır.”
(Senatör Edmund S Muskie Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi ABD Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi 1 Mart 1966'da yaptığı konusmadan)


WHO ve EPA'dan 2006'ya uzanan bir çalışma Dünya Sağlık Örgütü WHO ve ABD Çevre Koruma Kurumu EPA “WFP:Water For People 2002-2006 Strategic Plan Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi 2002-2006 İnsanlar İçin Su Stratejik Planı” diye bir çalışma içerisindeler. water4people.com adresinde bu çalışmanın içeriği Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi görev ve planı şöyle özetleniyor:

Gereklilik: Gelişen dünyada güvenli olmayan su tüketimi ile ilgili durumlar Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi yetersiz sağlık önlemleri ve düşük hijyen her gün çoğunluğunu çocukların oluşturduğu 6 bin ölümle sonuçlanmakta.
Düşümüz: Bütün insanların güvenli içme suyuna ve yeterli sağlık önlemlerine ulaşabileceği bir dünya. Çocukların sudan kaynaklanan hastalıklardan zarar görmeyeceği ve bundan dolayı ölmeyeceği bir dünya.
Görevimiz: Bütün dünyadaki yoksul insanların yaşam standartlarını sağlık önlemleri ve hijyen eğitim projeleri ile yükseltmek. Aynı standartları kaliteli içme suları ile desteklemek Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi bu anlamda yerel halka yardım etmek.
Planımız: Ocak 2002’de başlamasına uygun görülmüş olan “Water For People 2002-2006 Strategic Plan” Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi gelecek için mavi bir ışık Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi bir umut sağlayacaktır. Biz sizi internet adresimizden planı okumaya çağırıyor ve yaşamın hediyesini Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi güvenli içme suyu ödülünü paylaşarak bize yardım etmenizi istiyoruz.

ARAŞTIRMA

Güvenli içme suyuna ulaşamama dünyada pek çok ülkenin sorunu. Pembe renkle belirtilen ülkelerde toplumun sadece %1-25’inin Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi kırmızı renkte olanlarda %26-50’sinin koyu kırmızı olanlarda %51-75’inin Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi siyah renkli olanlarda ise %76-100’ünün güvenli su kaynaklarına ulaşamadıkları belirlenmiştir.Türkiye’de ise su güvenliğinin değerlendirilmesi ve güvenli su kaynaklarına ulaşma konusunda geniş kapsamlı çalışmalara gereksinim duyulmaktadır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi

Hidrolojik Döngü Hakkında Bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hidrolojik döngü hakinda bilgiler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
ATP Hakkında Bilgi Я Soru Cevap 6 15-12-2016 06:48
Sure Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 12:53
Bilgi Felsefesi Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:22
Gündelik Bilgi Ve Sağduyu Bilgisi Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:21
Lys 4 Hakkında Bilgi elif LYS - YGS 0 10-06-2011 12:19

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:41 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats