bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-02-2013, 05:42   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler

Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler
Akarsu rejimi: Akarsuyun debisinin yıl içersinde gösterdiği alçalma yükselme halindeki seviye değişikliğidir.

Rejime etki eden faktörler

1) Yağış rejimi
2) Yağış biçimi
3) Akarsu kaynağı
4) Sıcaklık ve buharlaşma
5) Havzanın genişliği
6) Arazinin şekli ve eğimi

Rejim Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler yıl içindeki akım değişmeleri olduğuna göre Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler akımın az veya çok olmasında etkili olan etmenler Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler rejim üzerinde de etkili olurlar ve rejim tiplerini belirlerler.

1- İklim faktörleri: Akarsu rejimi Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler akarsu havzasında hüküm süren iklim faktörlerinden önemli ölçüde etkilenmektedir. Nitekim yıllık yağış miktarı Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler yağışın aylara ve mevsimlere dağılışı Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler yağışın düşüş şekli Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler yağışın şiddeti akım üzerinde etkili olmaktadır. Örnek olarak; yazları kurak geçen Akdeniz iklimi şartlarının hüküm sürdüğü bölgelerde yazın akarsular çekilmekte ve hatta kurumakta Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler kışın ise artan yağış şartlarına bağlı olarak akım artmaktadır. Kar yağışlarının hakim olduğu yüksek alanlarda ve yüksek enlemlerde kış döneminde akım zayıflamakta Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler karların eridiği ve yağışların yağmur halinde düştüğü yaz döneminde ise akım yükselmektedir.


Sıcaklık da Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler akarsuların rejimi üzerinde son derece etkilidir. Nitekim sıcaklığın artması bir taraftan buharlaşmanın artmasına Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler diğer yandan da kar ve buzların erimesine; sıcaklığın düşmesi Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler yağışların kar şeklinde yerde kalmasına neden olmaktadır. Yağışlı iklimlerde yaz döneminde sıcaklığın artması ile akımda düşmeler görülmektedir. Nitekim ülkemizde Karadeniz bölgesindeki akarsuların akımı adeta sıcaklık seyrini takip etmekte olup Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler bu bölgedeki yüksek akımlar Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler yağışların az olmasına rağmen sıcaklığın yükseldiği yüksek kısımlardaki karların eridiği ilkbahar aylarıdır. Düşük akımlar ise Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler yağış miktarı fazla olmasına karşılık yağışların kar şeklinde düştüğü kış aylarıdır.

- Jeomorfolojik Faktörler: Rejim üzerinde akarsu havzasının şekli Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler yüksekliği Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler eğimi gibi morfolojik özellikleri ile havzada bulunan ana materyalin yani kayaların geçirgenlik ve aşınmaya karşı gösterdikleri direnç etkili olmaktadır. Şöyle ki Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler genellikle eğimli yamaçlara sahip olan havzalarda yüzeysel akışa geçen su miktarı fazla olduğundan ve bu sularda kısa sürede yataklarda toplandığından özellikle sağanak yağışların akabinde ve kar erimeleri ile yağışın aynı zamanda meydana geldiği dönemlerde akımda hızlı yükselmeler olmaktadır. Öte yandan Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler akarsu havzası uzunluğuna veya beyzi bir biçim gösteriyorsa yan kollardan ana kola bağlanan derelerin akımları farklı zamanlarda ana yatağa ulaştığı için akımda ani yükselmeler meydana gelmemektedir. Buna karşılık Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler dairevi yuvarlak şekilde olan havzalarda yan kollardan ana kola ulaşan akım aşağı yukarı aynı zamanda olduğundan şiddetli taşkınlar oluşmaktadır.
Eğimi az Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler plato ve aşınım sathı üzerinde yeralan havzalarda suların zemine sızması için gerekli zamanın olması Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler yüzeysel akıma geçen suların hızının düşük olması da rejim üzerinde etkilidir.

3- Litolojik Faktörler: Akarsu havzasındaki kayaların geçirgenlik durumları da rejim üzerinde etkili olmaktadır. Gözeneklilik ve dolayısıyla geçirgenlik miktarı fazla olan kalker Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler konglomera kumtaşı gibi alanlarda yağış sularının büyük bir bölümü bazan da tamamı çatlaklar boyunca derinlere sızmakta ve yüzeysel akım son derece az olmaktadır. Bu yüzden bu alanlarda akarsular Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler geniş ölçüde kaynaklarla beslenmektedir. Buna karşılık zeminin killi kalker Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler killi şist Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler fillat gibi geçirimsiz veya az geçirimli kayalardan ibaret olduğu kesimlerde yağış sularının büyük bir bölümü yüzeysel akışa geçerek akımı yükseltmekte dolayısıyla rejimi etkilemektedir.

4- Bitki Örtüsü: Bitkiler Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler interserpsiyon yolu ile yağışın yaklaşık üçte birini tutmakta Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler ayrıca yüzeysel akışa geçen sular bitki örtüsü tarafından engellenmekte ve akış hızları azaltılmakta ve toprağa Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler zemine sızma oranları artmaktadır. Bu nedenle gür bir bitki örtüsü Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler özellikle çayır ve ormanlarla kaplı alanlarda akımın ani yükselmesi ve düşmesi kontrol altına alınmaktadır.

5- Biyotik Faktörler: Canlıların özellikle insanların akarsu havzalarında yapmış oldukları müdahaleler akım üzerinde etkili olmaktadır. Şöyleki Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler barajlar ve yatak üzerine kurulan bazı sanayi tesisleri Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler bitki örtüsünün tahribi Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler orman yangınları taşkınların artmasına neden olmaktadır. Şu halde Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler biyotik faktörlerin rejim üzerinde bilhassa taşkınlar yönünden olumlu ve olumsuz etkileri görülmektedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler

Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: akarsu uzunluğunu etkileyen faktör, akarsu uzunlugunu etkileyen etmenler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yerleşmeyi etkileyen faktörler Я Soru Cevap 13 01-12-2016 09:08
Fotosentezi Etkileyen Çevresel Faktörler elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 01:05
doğurganlığı etkileyen faktörler ... daywest Gebelik 0 31-01-2010 03:59
Saçı etkileyen faktörler salon beyaz Saç Bakımı 1 18-05-2009 03:06
Saçı Etkileyen Faktörler Bkmlyz Saç Bakımı 0 21-06-2008 10:31

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:35 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats