bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-02-2013, 05:43   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ana Okulu Eğitimin Önemi

Ana Okulu Eğitimin Önemi


Ana Okulu Eğitimin Önemi
Ana Okulu Eğitimin Önemi Nedir
Ana Okulu Eğitimi

ANAOKULU EĞİTİMİNİN ÖNEMİ

Okul öncesi eğitimin çocuklar Ana Okulu Eğitimin Önemi aileler ve toplum açısından birçok faydası vardır. 0-6 yaş arasını kapsayan erken çocukluk dönemi çocuğun en hızlı geliştiği dönemdir.
Beyin yapısı ve fonksiyonlarının gelişiminin üçte ikilik bölümü 0-4 yaş arasında tamamlanmaktadır. Erken çocukluk dönemindeki deneyimler beynin çalışma biçimi için belirleyicidir. Yapılan çalışmalar okul öncesi eğitim alan çocuklarda okula devam oranlarının ve okul başarısının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Okul öncesi eğitim sosyal ve duygusal gelişimi destekleyerek Ana Okulu Eğitimin Önemi yetişkinlik döneminde de kişilerin daha üretici ve verimli olmalarını ve sahip oldukları potansiyeli tam olarak kullanmalarını sağlar.

Araştırmalar Ana Okulu Eğitimin Önemi çocukların gelişim özelliklerini Ana Okulu Eğitimin Önemi bireysel farklılıklarını ve yeteneklerini göz önüne alan Ana Okulu Eğitimin Önemi sağlıklı bir biçimde fiziksel Ana Okulu Eğitimin Önemi duygusal Ana Okulu Eğitimin Önemi dil Ana Okulu Eğitimin Önemi sosyal ve zihinsel yönden gelişimlerini sağlayan Ana Okulu Eğitimin Önemi olumlu kişilik temellerinin atıldığı Ana Okulu Eğitimin Önemi yaratıcı yönlerinin ortaya çıkarıldığı Ana Okulu Eğitimin Önemi çocukların kendilerine güven duymalarının sağlandığı Ana Okulu Eğitimin Önemi ebeveyn ve eğitimcilerin etkin olduğu kaliteli bir okul öncesi eğitim programına katılan çocukların Ana Okulu Eğitimin Önemi diğer çocuklara kıyasla gelecekte okul başarılarının daha yüksek Ana Okulu Eğitimin Önemi sosyal ve duygusal Ana Okulu Eğitimin Önemi sözel Ana Okulu Eğitimin Önemi zihinsel ve fiziksel gelişim açısından daha yetkin olduklarını göstermiştir.

Okul öncesi eğitimin yararlarını kısaca şu şekilde sayabiliriz:
1-Çocukların zeka puanlarının yükselmesi
2-Sınıfta kalma ve okul eğitiminden ayrılma oranlarında düşmesi
3-Çocukların beslenme ve sağlık durumunun iyileşmesi
4-Sosyal ve duygusal davranış gelişiminin daha ileri olması
5-Daha olumlu ebeveyn-çocuk ilişkisi
6-Yetişkinlikte kendine yeten Ana Okulu Eğitimin Önemi ekonomik kazanç potansiyeli yüksek bireyler olması
Bu yüzden bu dönemde çocuğun zihinsel ve bedensel olarak yeterli beslenmesi ve etkileşimde bulunabildiği Ana Okulu Eğitimin Önemi onun gelişimini destekleyen bir ortamda bulunması gerekmektedir. Erken çocukluk eğitimi insan gelişiminin başlangıç noktasıdır. Okul öncesi eğitim Ana Okulu Eğitimin Önemi çocukların ve ülkemiz insanının uzun vadede daha üretken Ana Okulu Eğitimin Önemi daha yaratıcı Ana Okulu Eğitimin Önemi sorun çözmede daha yetkin olmasını sağlar.

Okul öncesi eğitim çocuğu ilköğretime hazırlar mı?

İlköğretime hazır olmanın şartlarından biri çocuğun kendi yaşına uygun zihinsel gelişim düzeyine erişmesidir. Buna paralel olarak ilkokula başlayacak her çocuğun bazı temel becerileri kazanmış olması şarttır. Okul öncesi eğitim bu becerilerin kazanılmasında önemli bir rol oynar.

Okul öncesi eğitimin okula hazır olmayı sağlama açısından kazandırdığı becerileri şöyle özetleyebiliriz:

Sosyal olarak Ana Okulu Eğitimin Önemi çocuklar oyuncakları paylaşmanın yanında yetişkinin ilgisini ve yiyecekleri paylaşmayı en önemlisi de karşılıklı konuşmayı öğrenirler. Ayrıca yaşıtlarıyla çatışmaları ve ilişkilerde ortaya çıkan sorunları çözümlemeyi ve kendini nasıl ve ne zaman koruyacağını Ana Okulu Eğitimin Önemi diğer çocukların hakkına saygı göstermeyi de öğrenirler. Bütün bunlar çocuğun ileriki yaşamında ortaya çıkan tüm sorunları çözmesine yardımcı olacak problem çözme becerilerinin artmasını sağlar.

Duygusal olarak Ana Okulu Eğitimin Önemi kendi işlerini yapabilir Ana Okulu Eğitimin Önemi sorunlarını çözebilir ve bazı kararları tek başına alabilir ve tüm bunların bir sonucu olarak çocuğun kendine güveni yükselir.
Anne-babadan ayrı kalabileceğini ve onların bulunmadığı zamanlarda da kendisine bakabileceğini fark etmesi Ana Okulu Eğitimin Önemi çocuğun öz güven ve bağımsızlık duygularını artırdığı gibi Ana Okulu Eğitimin Önemi kendi kendini avutma ve oyalama becerilerinin gelişmesine de yardımcı olur.
Ayrıca toplu yaşamanın gerektirdiği sınırlara ve kurallara uymayı da anaokulunda öğrenirler.

Fiziksel olarak kesme Ana Okulu Eğitimin Önemi yapıştırma Ana Okulu Eğitimin Önemi boyama Ana Okulu Eğitimin Önemi kalem kullanma gibi faaliyetlerin düzenli olarak yapılması sonucu ince motor becerileri gelişir.
Ayrıca koşma Ana Okulu Eğitimin Önemi zıplama Ana Okulu Eğitimin Önemi fırlatma Ana Okulu Eğitimin Önemi tırmanma gibi kaba motor fonksiyonlarını da kullanır ve geliştirir.
Zihinsel olarak Ana Okulu Eğitimin Önemi nesneleri eşleştirme Ana Okulu Eğitimin Önemi sınıflandırma Ana Okulu Eğitimin Önemi ölçme Ana Okulu Eğitimin Önemi gözlem yapma ve fikirler üretme gibi matematik ve bilim becerilerini kazanır.
Canlandırma Ana Okulu Eğitimin Önemi taklit ve hayali oyunlar sayesinde hayal gücü gelişir. Arkadaşları ve öğretmenleri ile konuşmak da dil becerilerini geliştirir.
Kitapları incelemek Ana Okulu Eğitimin Önemi boyama ve çizimler yapmak Ana Okulu Eğitimin Önemi arkadaşlarına mektup yazmak gibi faaliyetler de erken okuma ve yazma yetilerinin gelişmesine yardımcı olur.
Ayrıca anaokulundaki faaliyetlerin dikkat ve konsantrasyon gerektirmesi çocuğun beyninin bu fonksiyonlarının da gelişimine katkıda bulunur.
Dikkat eksikliği ve öğrenme güçlüğü sorunu çocukların erken fark edilmesi ve okula başlamadan gerekli önlemlerin alınmasını sağlar.
Tüm bunlar da çocuğun okula hazır olması ve okul başarısı açısından önem taşır.
Okul öncesi eğitimine başlamak için en uygun yaş nedir?
Okul öncesi eğitim için hazır olma yaşı her çocuk için aynı değildir.
Genel olarak ana okuluna başlama yaşının 2-4 yaş arası olduğunu söyleyebiliriz.
Gelişimsel olarak bazı çocuklar 2 yaşında Ana Okulu Eğitimin Önemi bazı çocuklar da 3-4 yaşında anaokuluna başlamak için hazır olabilmektedir.
Annenin çalışması nedeniyle daha önceden anneden ayrı kalmaya alışık olan Ana Okulu Eğitimin Önemi ihtiyaçlarını konuşarak veya başka biçimlerde ifade edebilen Ana Okulu Eğitimin Önemi basit komutları izleyebilen Ana Okulu Eğitimin Önemi yürüme ve koşma gibi kaba motor fonksiyonları gelişmiş olan çocuklar hangi yaşta olurlarsa olsunlar Ana Okulu Eğitimin Önemi anaokuluna başlayabilirler.
Konuşma Ana Okulu Eğitimin Önemi yeme Ana Okulu Eğitimin Önemi hırçınlık Ana Okulu Eğitimin Önemi saldırganlık Ana Okulu Eğitimin Önemi büyüklerden ayrılamama Ana Okulu Eğitimin Önemi aşırı hareketlilik gibi sorunları olan çocukların anaokuluna gitmeleri de özellikle tavsiye edilebilmektedir.

Çocuğu anaokuluna psikolojik olarak nasıl hazırlamak gerekir? Onu nasıl motive edebiliriz?

Çocukların yeni ortamlara uyum yeteneği çok yüksektir. Ancak onun bu uyum yeteneğinin anne-babalar tarafından engellenmemesi gerekir.
Aileler çocuklarını kreşe başlatma kararı verdiğinde Ana Okulu Eğitimin Önemi çocuktan önce anne-baba olarak kendilerinin buna gerçekten hazırlanması ve kararlarından emin olması gereklidir. Anne-babalar çocuğun kreşe başlatma kararı konusunda ne kadar rahat olursa Ana Okulu Eğitimin Önemi çocuklar da Ana Okulu Eğitimin Önemi kendileri de o kadar az sorun yaşarlar. Anaokuluna başlamadan önce çocukla okul hakkında bol bol konuşmak Ana Okulu Eğitimin Önemi anaokullarında sıklıkla yapılan faaliyetleri çocuğa yavaş yavaş tanıtmak önemlidir. Örneğin evde makasla kağıt kesmeye ve boya kalemlerine alışkın bir çocuk Ana Okulu Eğitimin Önemi anaokulunda da aynı kağıt ve boyaları görünce rahatlar. Anne-babaların çocuğunuzun önemli bir adım atmakta olduğunu kabul etmeleri ve onu desteklemeleri önemli olmakla birlikte Ana Okulu Eğitimin Önemi farkında olarak veya olmayarak Ana Okulu Eğitimin Önemi bu değişiklik konusunun üzerinde çok fazla durmaları Ana Okulu Eğitimin Önemi yaşayacağı değişikliği çok fazla vurgulamaları da çocuğun kaygısını artırabilir.

Küçük çocukların anne-babaların verdiği sözel olmayan sinyalleri okumakta usta oldukları unutulmamalıdır. Bu nedenle eğer anne-baba onu kreşe başlattığı için suçluluk duyuyor ya da onu kreşe nasıl bırakıp çıkacağı konusunda endişe hissediyorsa Ana Okulu Eğitimin Önemi büyük olasılıkla çocukta bunu hissedecektir. Çocuğun kreşe rahat bir şekilde uyum sağlaması ve burada mutlu olması için öncelikle anne-babanın bu konuda kararlı Ana Okulu Eğitimin Önemi rahat ve emin davranması çok önemlidir.

Çocuğu kreşe gönderme kararı konusunda anne-baba ne kadar sakin ve emin davranırsa Ana Okulu Eğitimin Önemi çocuk da kendini o kadar güvende hissedecektir. Anne-babanın en ufak bir güvensizlik ya da tereddüdü Ana Okulu Eğitimin Önemi çocuğun güvensizlik hissini ve kaygısını şiddetlendirecektir.

Çocuğu anaokuluna gönderirken karşılaşabileceğimiz zorluklar ve dikkat etmemiz gereken noktalar nelerdir?

Anne-babasından hiç ayrı kalmamış çocukların anaokuluna başlamadan önce kısa süreli ayrılıklara hazırlanması faydalı olur.

Hiç ayrılık yaşamamış çocuğun aniden farklı bir ortamda yalnız kalması endişe ve kaygıyı fazla hissetmesine neden olabilir. Bu nedenle çocuğun kısa süreli ayrılıklara alışması için önceden haftasonu bir yakınına bırakılması Ana Okulu Eğitimin Önemi gün içinde belli saatlerde evde ya da başka bir ortamda anneden ayrı kalması tavsiye edilir.

Çok çekingen ve kendine güveni düşük çocuklar ve sınır ve kural tanımayan çocukların anaokuluna başlamasında değişik sorunlar yaşanır. Çekingen çocuklarda öğretmen yardımı olmadığında çekingenlik ve güvensizliğin artması gözlenebilir. Bu gibi durumlarda öğretmenle işbirliği yapılarak Ana Okulu Eğitimin Önemi çocuğun kendini ifade etmesinin sağlanması önemlidir.

Sınır ve kural tanımayan çocukların da diğer çocuklara ve okul eşyalarına zarar vermesi sorunu yaşanabilir. Yine aynı şekilde öğretmenlerle işbirliği yapılarak Ana Okulu Eğitimin Önemi bu çocuklara sınır ve kuralların öğretilmesi sağlanabilir.

Çocuk anaokulundan korkuyorsa Ana Okulu Eğitimin Önemi neler yapmak gerekir?

Her yeni ortama girmenin çocuklarda ve yetişkinlerde belli düzeyde bir kaygı oluşturması doğaldır. Yukarıda belirttiğim şekilde çocuğun önceden hazırlanarak bu kaygıyı yenmesinde çocuğa yardımcı olunabilir.

Ancak anne-babanın farkında olarak veya olmayarak Ana Okulu Eğitimin Önemi bu değişiklik ve kaygının üzerinde çok fazla durması ve kendilerinin de kaygılı olması çocuğun kaygısını artırabilir.

Küçük çocuklar sözel olarak ifade etmeseler de Ana Okulu Eğitimin Önemi davranış ve mimiklerinden anne-babalarının neler hissettiğini çok iyi anlarlar. Eğer anne-baba çocuğu kreşe başlattığı için suçluluk ya da kaygı duyuyorsa Ana Okulu Eğitimin Önemi büyük olasılıkla çocuk da bunu hissedecektir.

Çocuğun kreşe rahat bir şekilde uyum sağlaması ve burada mutlu olması için öncelikle anne-babanın bu konuda kararlı Ana Okulu Eğitimin Önemi rahat ve emin davranması çok önemlidir. Çocuğu kreşe gönderme kararı konusunda anne-baba ne kadar sakin ve emin davranırsa Ana Okulu Eğitimin Önemi çocuk da kendini o kadar güvende hissedecektir.

Eğer çocuk annesinden ayrılmak ve anaokuluna gitmek istemezse Ana Okulu Eğitimin Önemi neler yapmak gerekir?

Her çocuk seçme şansı verilirse Ana Okulu Eğitimin Önemi doğal olarak annesi ile kalmak ister; ancak çocuk Ana Okulu Eğitimin Önemi kendisi için doğru olanı değerlendirme kapasitesine sahip değildir. Bu nedenle anaokuluna başlama gibi çok önemli bir kararın çocuğun anlık isteklerine bakılmaksızın anne-baba tarafından verilmesi gerekmektedir.

Çocuğun istemediği takdirde okuldan alınacağını bilmesi veya bunu sezmesi Ana Okulu Eğitimin Önemi okula uyumunu ve düzenli devam etmesinin sağlanmasını zorlaştırır; hatta bazı hallerde imkansız hale gelir.

Bu nedenle Ana Okulu Eğitimin Önemi anaokulu ile ilgili önemli bir sorun ya da hastalık durumu olmadığı sürece okuldan ayrılmasının söz konusu olmadığı çocuğa anlatılmalıdır.
İlk birkaç gün çocuğun yeni ortama güven duyması ve aşinalık kazanması için öğretmenlerin önerileri doğrultusunda anne-baba anaokulunda belli bir süre kalabilir. Ancak bunun birkaç günü geçmemesi ve anaokuluna bırakırken anne-babanın vedalaşma süresini kısa tutması ve duygusal sahnelerden kaçınması önerilir.

Anaokulu çocuğun yaratıcı yönlerini ve ilgi alanlarını ortaya çıkarmak açısından da önem taşır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ana Okulu Eğitimin Önemi

Ana Okulu Eğitimin Önemi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kadın İçin Eğitimin Önemi nurküllü Eğitim ve Kadın 2 25-08-2012 12:01
Eğitimin Toplumsal Temelleri Nelerdir? elif Öğretmenler Forumu 0 13-06-2011 02:21
İnsan Haklarının Korunmasında Eğitimin Önemi Nedir? elif Kadın ve Hukuk 0 12-03-2011 03:37
Yurtdışında Eğitim Danışmanlığı,vize, Üniversite, Yaz okulu dil okulu arkadaslar... esrayilmaz Anketler 1 07-08-2009 11:20
Yurtdışında Eğitim Danışmanlığı,vize, Üniversite, Yaz okulu dil okulu arkadaslar... esrayilmaz Üniversiteler 0 07-08-2009 06:24

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:53 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats