bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 29-03-2013, 09:38   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı?

Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı?-Selden önce ne yapılmalı?

Sel bir bölgede toprağı belirli bir süre için tamamen veya kısmen su altında bırakan; ani büyük ve düzensiz su akıntılarına verilen isimdir Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Bir akarsu veya deniz göl gibi büyük su kitleleri kimi zaman fazlasıyla suyla yüklenir bunun sonucunda taşarak yatağından çıkar ve "sel" adı verilen bir doğal felakete neden olur Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı?

SELDEN ÖNCE YAPILACAK ŞEYLER

1 Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Radyo ve TV de yayınlanacak olan olası sel koşullarına ait uyarı terimlerini bilin Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı?
2 Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Pişirilmeye yada soğukta saklamaya gereksinim duymayan bir miktar gıda depolayın Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Temiz ve kapalı kaplarda içme suyu bulundurun Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Elektrik gücünüzün gaz ve su hizmetlerinin kesilebileceğini hatırlayın Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Önerilen olağanüstü durum malzemeler için kontrol listeleri bölümüne baş vurun Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı?
3 Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Portatif pille çalışan bir radyo olağanüstü durum pişirme teçhizatı ve çalışır durumda el feneri bulundurun; yedek pilleri unutmayın Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? İlkyardım malzemelerini ve ailenizin gereksinim duyabileceği ilaçları hazırda bulundurun Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı?
4 Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Sel basabilecek bir arazide yaşıyorsanız bulunduğunuz çevrede selin ortalama yüksekliğinin ne olabileceğini öğrenmeye çalışın Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı?
5 Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Bölgenizdeki bentleri saptayın Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Başkaları üstesinden gelemezse başınıza neler gelebileceğinden haberdar olun Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Yerel olağanüstü durum eylem planlarına vakıf olun Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı?
6 Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Birlikte bulunduğunuz insanların sel tahliye yollarını ve nerede sığınak bulunabileceğini öğrenin Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Tahliye için hazırlıklı olun Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı?
7 Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Yakındaki çaylar ve bentlere göre mülkünüzün yüksekliğini bilin böylece sel yükselmeleri beklendiğinde evinizin ve mülkünüzün etkilenip etkilenmeyeceğini bilirsiniz Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı?
8 Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Sel sigortası kapsamını görüşmek üzere sigorta ajansınız veya yerel yönetim ile temas kurun Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Normal olarak ev sahiplerine sigorta poliçelerinde sel kayıpları kapsam dışındadır Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Sel sigortası bazı yerleşim birimlerinde Ulusal Sel Sigorta Programı çerçevesinde geçerlidir Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Biran önce kapsama dahil olun Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı?

KUVVETLİ YAĞMUR SIRASINDA VE SONRASINDA YAPILACAK ŞEYLER

1 Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Kuvvetli yağmurda özellikle seylapa karşı uyanık olun Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Eğer herhangi bir seylap olasılığı sezerseniz hemen daha emin bir yere gidin Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Yer değiştirmek için talimat beklemeyin Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı?
2 Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Yerel yönetiminiz ve olağanüstü durum yöneticileri tarafından radyo ve Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı?TV de verilebilecek bilgi ve talimatları dinleyin Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı?
3 Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Kum torbalarını ve diğer koruyucu malzemeyi sel derinliğine bağlı olarak yerlerine koyun Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Suyu bodrum yada zemin katından uzak tutmak için evinizin dış cephe duvarları çevresine kum torbaları yığmayın Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Sel sularının evinize ulaşmasını önlemek için kum torbalarını dış duvarlardan uzağa koyun Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı?
4 Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Eğer bulunduğunuz yeri tahliye etmeniz bildirildi ise:
Terk etmeden önce evinizin güvenliğini sağlayın Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Eğer zamanınız varsa ve yerel yetkililerden diğer talimatlar alınmadıysa çöp kovaları bahçe teçhizatı ve döşemesi gibi açık havada kullanılan eşyayı içeriye alın yada güvenli bir biçimde bağlayın Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Temel gereksinim maddelerini ve döşemeyi evinizin üst katlarına taşıyın; kapı ve pencereleri kilitleyin Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Selle kaplı yollar tarafından mahsur kalmaktan kaçınmak için evinizi yeterince erken terk edin Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Sellerle sürüklenmiş yollar ve köprülerden ve sel suları tarafından süpürülmüş yada kaplanmış olabilecek çaylara paralel pek çok yol ve diğer akıntı kanallarından haberdar olun Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Evi tahliye ettiğinizi bildirir bir notu yetkilinin bulabileceği bir yere bırakın Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı?

SELDEN SONRA YAPILACAK ŞEYLER


1 Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı?Yapabileceğiniz yetkililer tarafından söylenmedikçeafet bölgesine uğramayın Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı?
2 Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Sel sigortanız varsa kayıplarınız olduğunu sigorta ajansınıza bildirin Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı?
3 Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Tıbbi bakımın ve yerleşim yiyecek ve giyecek ile diğer şeyler gibi yardımın bulunabileceği yerler hakkında verilebilecek bilgi ve talimatlar için radyo ve TV de arama yapın Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı?
4 Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Sel suları birinci katın üzerinde ise evinize girmeyin; binanın girilmeye güvenceli olup olmadığını bilemezsiniz Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı?
5 Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Binaları kontrol etmek için pilli fenerler veya el fenerleri kullanın Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Ancak binada gaz sızıntısı olduğunu düşünüyorsanız herhangi bir türde ışık kullanmayın Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Işığın kendisi bir patlamanın tetiği olabilir!!!
6 Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Sel kapıların şişerek sıkışmasına yol açmış olabilir Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Şişen kapılar biriken çamur yada tümsekleşmiş döşeme nedeniyle giriş zorlaştırdığında bir pencere veya diğer açık yerden girmeye çalışın Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı?
7 Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Herhangi bir suyu kullanmadan önce yerel sivil savunma veya olağanüstü durum yönetimiyle mutabık olun Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Su kaynakları sel nedeniyle kirlenmiş olabilir Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı?
8 Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Sel sularının temas ettiği yiyecekleri tüketmeyin Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı?
9 Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Islak yerlerde elektrikli teçhizatı kullanmayın Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı?
10 Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Gaz şirketlerinden evinizi sızıntıya karşı kontrol etmelerini ve sonra gaz pompalamalarını isteyin Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı?
11 Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Bodrum/ zemin katınız sel suyu ile doluysa derece derece pompalayarak (ortalama günde 1/3 miktarda su) boşaltın böylece hasarın önüne geçebilirsiniz Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Çevredeki toprak hala su altındayken bodrum/zemin katındaki su pompalanırsa duvarlar çökebilir ve döşeme eğrilip bükülebilir Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı?
12 Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Bozulmuş yardımcı hatları yetkililere bildirin Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı?
13 Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? Önceden sel ile kaplı alanlarda zehirli yılanlara karşı dikkatli olun Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı?

Şitdetli yağmurda yapılması gerekenler nedir?-Selden sonra ne yapılmalı? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yağmurda yapilmasi gerekenler, yağmurda yapılması,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Oyuncu Olmak İçin Yapılması Gerekenler Nedir elif Soru Cevap 4 02-12-2015 10:47
Makyaj Öncesi Yapılması Gerekenler elif Güzellik Önerileri 0 06-06-2011 01:43
Sigarayı Bıraktıktan Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir? elif Sağlığımız 0 30-04-2011 05:23
Yazı Çalışmaları İncelenmesi Nedir?-Yazıları İncelerken Yapılması Gerekenler elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 03:32
Kas Kasılmasında Yapılması Gerekenler elif Sağlığımız 0 21-06-2009 01:32

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:15 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats