bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-03-2013, 01:24   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar?

Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar?Elektrik her yerde bulunmaktadır Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Gördüğümüz ve dokunduğumuz herşeyin temeli olan atomun çekirdeği proton ve nötron denilen parçalardan oluşur Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Bu çekirdeğin etrafında ise dönerek sürekli hareket halinde olan elektronlar yer alır Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Protonlar pozitif bir elektrik yüküne elektronlar da negatif bir elektrik yüküne sahiptir Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Normal koşullarda bir atom eşit sayıda elektron ve protona sahiptir Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Pozitif ve negatif yükler birbirlerini dengeledikleri için atom da nötr durumdadır Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Bu denge bozulduğunda yani bir atom fazladan bir elektron kazandığında negatif yüklü olur Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Atom bir elektron kaybettiğinde ise pozitif yüklü olur Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Koşullar uygun olduğunda bu tür elektrik yükü dengesizlikleri bir elektron akımı başlatır Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Bu elektron akışı da 'elektrik' olarak ifade edilir Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Kısaca elektrik elektronların hareketinden ortaya çıkan bir enerji biçimidir Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar?

Vücudumuz da bu elektrik enerjisi olmadan çalışamaz; elektrik her birimizin yaşamını sürdürebilmesi konuşabilmesi hareket edip istediklerini yapabilmesi için hayati önem taşır Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Aksi takdirde kişi ya felç olur ya da ölür Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Çünkü elektrik olmadığında bütün yaşamsal faaliyetler durur Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? İnsan elektrikle iletişimini sağlayan elektrikle hareket edebilen ve elektrikle beş duyusunu kullanabilen bir varlıktır Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Kişi bunun hiç farkında olmasa da dünyaya geldiği andan itibaren tümüyle elektrik enerjisine bağlı mekanizmalarla görmeye başlar bunlarla çevresini tanır ve gelişir Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar?

Ölmek üzere olan kalbi durmuş bir hastaya ilk olarak elektrik şoku uygulanmasının sebebi de budur Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Böyle bir durumdaki hastaya iyileşmesi için ilaç vitamin veya herhangi bir besin maddesi verilmez Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Vücuda fayda sağlayacak çok sayıda madde varken kalbin çalışması için öncelikle elektriğe ihtiyaç duyulur Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Çünkü vücudun elektrik sistemi herhangi bir nedenle bozulduğunda veya canlandırılması gerektiğinde hiçbir şey elektriğin yerini tutmaz Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar?

Canlıların vücudunda elektriğin önemi anlaşıldıktan sonra sadece bu konunun araştırılması amacıyla üniversitelerde özel kürsüler kurulmuş ve bilim adamları konu hakkında çok sayıda araştırma yazısı ve kitap yazmışlardır Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Halen de canlılardaki elektriksel sistemler ile ilgili araştırmalar 'biyoelektrik' olarak ifade edilen alanda yoğun olarak devam etmektedir Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? New York Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden sinirbilimci Rodolfo Llinas hareket eden tüm canlıların vücutlarında elektrik olduğunu söyleyerek şunları ifade etmiştir:

Bizi biz yapan mesajları yeterli hızda taşıyan tek şey elektriktir Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Düşüncelerimiz yürüyebilmemiz görmemiz rüya görmemiz tüm bunlar temel olarak elektrik sinyalleri tarafından yönlendirilip organize edilmektedir Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Bunlar bir bilgisayarda meydana gelenlerle benzerlik göstermektedir fakat çok daha mükemmel ve komplekstir Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar?

Vücudumuzdaki Elektriksel Düzen

Vücudunuz her gün düzenli bakım yapmanız gereken elektrikle çalışan teknoloji ürünü bir makine gibidir Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Bir kasınız hareket ettiği zaman elektriksel yük boşalmaları meydana gelir Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Beynin emirlerini taşıyan sinyaller elektrikseldir Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Ayrıca vücut boyunca beyne doğru ilerleyen tüm duyu sinyalleri elektrikseldir Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Hücre bölünmesi kalp atışı da elektrikseldir Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Aslında tüm kimyasal değişiklikler elektriksel temele dayanmaktadır; çünkü moleküler seviyede elektronlar transfer edilir paylaşılır ya da değişikliğe uğrar Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? İnsan vücudunda elektriksel olmayan bir durum neredeyse yok gibidir Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Siz dinlenmek üzere uzansanız bile enerji üretimiyle ilgili zor görevler iradeniz dışında meydana gelmeye devam eder: Kalp atışınız akciğerlerinize oksijen gitmesi ve sayılamayacak kadar çok hücresel faaliyet Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar?
Kısacası insan vücudu hayatta kalmak için elektrokimyasal bir enerji sistemi kullanır Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Vücudumuzun elektrikle işleyen kısmını sinir sistemi oluşturur Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Bir kaza veya sakatlık durumu olmadığı sürece vücudumuz hem elektrik üretimini gerçekleştirir hem de ürettiği elektrik enerjisiyle gece gündüz faaliyetlerini sürdürür Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Canlılardaki elektriksel sistem metallerdeki elektrik sistemlerinden çok daha fazla avantaja sahiptir Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Bu avantajların başında biyolojik sistemlerin kendi kendini tamir edebilmesi gelir Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Örneğin parmağınızda bir kesik oluştuğunda kısa zamanda bu yara iyileşir Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Bunu sağlayan sistemlerin ardında yine elektriksel bir düzen vardır Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Bu hiçbir insan yapımı makinede mevcut olmayan taklit edilemez bir özelliktir Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar?

Vücudunuzdaki elektriksel sistemin bir başka avantajı ise çok yönlü kullanımıdır Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Vücudun içindeki tüm faaliyetler -dolaşım savunma hareket haberleşme sindirim boşaltım vs Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar?- bu sistem sayesinde gerçekleşir Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? İnsan yapımı elektriksel aletler ise genellikle tek bir fonksiyon ya da benzer birkaç fonksiyonla sınırlıdır: Soğutma ısıtma kurutma çırpma süpürme gibi Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Buna rağmen çok yüksek miktarlarda enerji harcanır Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Vücudun kullandığı elektrik enerjisi -benzersiz sistemleri işletmek için kullanılmasına rağmen- son derece az miktardadır Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar?

Günlük hayatta kullandığımız elektrikli aletlerde kullanılan elektriğin şiddetinin -voltaj değerinin- belli bir ölçüde olması gerekir Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Ancak bu ayarlar makinenin kendisi tarafından değil yine insan yapımı özel aletler aracılığıyla sabit tutulur Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Bu ayarın bozulma ihtimaline karşı akımı dengeleyecek adaptörler regülatörler (voltaj düzenleyicileri) kullanılır Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Aksi takdirde makinenin tüm aksamı bozulur Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Vücudumuzda ise bu ayarların tümü bizim haberimiz olmadan yapılır Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar?

Elektirik İnsanı Nasıl Çarpar?

İnsanların elektriğe çarpılmaları onun bir iletkeni haline gelmelerinden oluyor Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Sıvılar iyi iletkendirler yani elektriği iyi iletirler Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Vücudumuzu içi sıvı dolu bir kap olarak düşünürsek bütün koruma görevi derimize kalıyor Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? O da vücudumuzun her tarafında aynı kalınlıkta değil Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Islanınca o da iletkenleşiyor hele üzerinde bir yara varsa direnci tamamen yok oluyor Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar?

Evlerimizde 220 volt ve 50 Herz akım daima vardır Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Ne kadar ilginçtir ki bir elektrik akımının insana en tehlikeli frekans aralığı 50 - 60 Hz Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar?dir Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Elektrik akımını evimizdeki su tesisatına benzetebiliriz Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Suyun basıncı neyse 'Volt' ta odur Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? 'Amper' de suyun miktarının karşılığıdır Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Elektriğe çarpılmada süre de önemlidir Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Süre uzarsa deride yaralar oluşur ve elektrik bu yaralardan daha çabuk geçer Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Derimizden geçen elektrik akımı derhal sinir sistemimizi etkiler Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Beyindeki nefes alma merkezini felç eder kalbin ritmini bozar hatta durmasına neden olur Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Elektrik çarpmasının sonucu genellikle kalp durması olduğu için ilk yardım da ona göre yapılmalıdır Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Elektriğe nereden çarpıldığımız da önemlidir Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Elektriğin elden ele veya elden ayağa geçmesi aradaki hayati organlarımıza zarar verebilir Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar?

Elektriğe çarpılınca şoka girmemizin nedeni kendi elektriği-mizdir Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Sinir sistemimizin ürettiği elektrik ile dışardan çarpıldığımız elektrik karşılaşıp iç içe girince vücudumuzda kasılmalar ve titremeler yaratıyor Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Elektrik çarpmasında voltajın değil de akımın şiddetinin yani amperin önemli olduğu ileri sürülüyor Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Bu konuda elektrik mühendisleri ile fizikçiler arasında görüş ayrılığı var Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Zaten elektriğin kendisinin de tam bir tanımı yapılmış veya tek bir tanım üzerinde uzlaşma sağlanmış değil Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Elektriğin öldürücü gücünün voltaj değil de akım miktarı olduğunu öne sürenlere göre akım doğrudan kalbi etkiliyor Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar?

Bu düşünüşe göre l ila 5 miliamper akımın vücutta hissedilme seviyesi; 10 miliamperde acı başlıyor; 100 miliampere gelince sinirler reaksiyon gösteriyor ve 100-300 miliamperde şok oluşuyor Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Tabii bütün bu değerlendirmeler tam bir bilimsel sınıflandırma değil Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Yani tuzlu bir suyun içinde iseniz cereyan tüm vücudunuza birden değeceğinden mili değil mikroamper seviyesinde bile bir akımdan zarar görebilirsiniz Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar?

Elektriğe çarpılanlar eğer ölmezlerse genellikle hayatlarının geri kalan kısmını bu olayın izi kalmadan problemsiz olarak yaşayabiliyorlar Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Ama az miktarda da olsa sinir sistemi üzerinde hasar bırakabiliyor Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? Elektrikten çarpılıp şoka girenlere de kalp ritmini düzenlemek için yine elektro şok uygulanıyor Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar?

Vücudumuz elektrik akımını nasıl iletir?-Elektrik insanı nasıl çarpar? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: elektrik insanı nasıl çarpar, elektrik insana nasıl çarpar, vucudumuzda elektirik yuku olmasina ragmen neden bizi carpmiyor, beynimizdeki elektrik neden bize çarpmıyo, elektrik çarparsa insanin nerelerine zarar verir, insanı nasıl elektrik çarpar, elektrik nasıl canlıları çarpar, elektrik nasıl çarpar, hiç elektrik olmayan bir alanda insanı elektrik nasıl çarpar, insanin kendi kendini elektrik carpmasinin nedenleri, insan birbirini nasil elektrik çarpar, insan nasıl birbirini elektirik çaroar, elektirik akımı ve dirençleri araştırılmas ve 10 soru, vücudumuzda nasıl elektirik üretilir, kendi kendine elektrik neden carpar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Elektrik evimize nasıl ulaşır? Я Soru Cevap 26 11-04-2017 08:27
Hangisi elektrik akımını iletir? elif Soru Cevap 0 12-03-2013 07:28
elektrik ve su olmasaydı elektrik ve su ihtiyacını nasıl giderirdin Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 04-03-2013 12:18
Barajlarda elektrik nasıl üretilir? gizem Soru Cevap 2 17-12-2012 07:06
Elektrik insanı nasıl çarpıyor? Bkmlyz Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 13-01-2009 11:41

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:03 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats