bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-03-2013, 04:31   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır?

Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır?-Gelgit olayı ve güneş tutulması nasıl gerçekleşir?


GÜNEŞ TUTULMASI

Ay Güneş ile Dünya'nın tam arasına girdiğinde bize Güneş'ten çok yakın olan Ay'ın yuvarlak gölgesi sanki Güneş'i bütünüyle örtmüş gibi gözükür Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Dünya'dan bakıldığında Ay ile Güneş aynı büyüklükte görünüyorsa bu tam tutulmadır Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Bu tutulmada Ay'ın gölgesi Dünya'nın belli bir bölgesine düştüğü için o bölge güneş ışığını alamaz Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Güneş tutulması etkileyici bir olaydır Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Ay Güneş'in önünden geçerken yavaş yavaş onu örtmeye başlar ve sanki Güneş'ten bir parça kesilip çıkarılmış gibi gözükür Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Sonunda Güneş tümüyle gözden kaybolduğu için gökyüzü kararır hava serinler Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Bu yapay gecede gökyüzündeki bazı parlak yıldızlar ışıldamaya başlar Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Güneş gözden kaybolurken karanlık Ay yuvarlağının çevresinde birden parlak ışık demetleri belirir Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Bunun nedeni Ay'ın engelleyemediği ışıklı Güneş tacıdır Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Birkaç dakikalık bir karanlıktan sonra Ay'ın kenarında bir boncuk dizisi gibi sıralanmış ışıklı noktalar görülür Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? İlk kez İngiliz astronomi bilgini Francis Baily (1774-1844) gözlemlediği için "Baily boncuklan"' denen bu parlak beneklerin nedeni Ay yüzeyindeki vadilere ve dağlara çarparak kırılan güneş ışıklarıdır Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Bir süre sonra Güneş'in bir yanı hilal biçiminde belirir ve Ay Güneş'in önünden bütünüyle çekilip gittiğinde yeryüzü yeniden gün ışığına kavuşur Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır?

Ay ile Güneş Dünya'ya göre aynı yanda bulunduğu zaman Ay'ın Dünya'ya dönük olan yüzü karanlıktır Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Bu yüzden Güneş tutulması yalnız yeniay evresinde gerçekleşir Ama Ay Dünya'nın çevresinde dolanırken Dünya ile Güneş'i birleştiren görüş çizgisinin genellikle üstünden ya da altından geçtiği için her yeniay evresinde Güneş tutulması olmaz Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır?

Parçalı ve Halkalı Güneş Tutulmaları


Bütün Güneş tutulmaları tam tutulma değil*dir Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Bazen Ay ve Güneş yuvarlaklarının görüntüsü tam üst üste çakışmadığı için Güneş'in yalnızca bir bölümü kararır; bu olaya parçalı tutulma denir Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Halkalı tutulma denen olayın nedeni ise Ay'ın yörüngesinin daire değil elips biçiminde olmasıdır Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Bu yüzden Ay yörüngesinde dolanırken Dünya'ya bazen daha yakın bazen daha uzak olur Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Dünya'dan en uzakta bulunduğu noktadayken tam Güneş'in önüne geçse bile bütün Güneş yuvarlağını örtemeyecek kadar küçük gözükür Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Böylece Güneş'in yalnızca ortası kararırken Ay yuvarlağının çevresinde bir ışık halkası kalır Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? TUTULMA SIRASINDA GÜNEŞ'E ÇIPLAK GÖZLE BAKMAK SON DERECE TEHLİKELİDİR Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Çünkü güneş ışınları gözün duyarlı dokularını örseleyerek körlüğe yol açabilecek kadar güçlüdür Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Bu yüzden yalnız tutulmayı izlemek için değil HİÇBİR ZAMAN GÜNEŞ'E DOĞRUDAN ÇIPLAK GÖZLE ÖZELLİKLE DE DÜRBÜN YA DA TELESKOPLA BAKILMAMALIDIR Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır?

Güneş tutulması Dünya'nın her yadından aynı biçimde görülmez Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Yalnız Ay'ın gölgesinin düştüğü dar bir kuşakta tam tutulma gözlenebilirken bu kuşağa yakın yerlerde olay ancak parçalı tutulma biçiminde izlenir Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Kuşağın uzağındaki yerlerde ise hiç görülemez Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır?

Astronomlar Güneş tutulmasının zamanını ne kadar süreceğini ve Dünya'nın nerelerinden görülebileceğini tam ve doğru olarak önceden söyleyebilirler Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Güneş tutulmaları çok uzun sürmez Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Çünkü bir yandan Ay kendi hareketi nedeniyle Güneş'in bulunduğu doğrultudan uzaklaşırken bir yandan da Dünya'nın dönmesi nedeniyle Ay'ın Dünya üzerine düşen gölgesi yer değiştirir Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Tam tutulmanın gerçek süresi yani Güneş yuvarlağının tümüyle kararıp yalnızca Güneş tacının görülebildiği süre Dünya'nın neresinden izlenirse izlensin hiçbir zaman yedi buçuk dakikayı geçmez Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Ama Ay yuvarlağının görüntüsünün Güneş yuvarlağına ilk değdiği andan başlayıp tümüyle ayrıldığı ana kadar dört saatlik bir süre geçebilir Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır?

Her yıl en az iki Güneş tutulması olur; ama parçalı ve halkalı tutulmalarla birlikte bu sayı beşe çıkabilir Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Bir zamanlar astronomlar Güneş'in dış bölümlerini ve tacını incelemek için oldukça seyrek görülen tam tutulma olayını beklerlerdi Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Oysa bugün Güneş diskinin kör edici ışığını engelleyebilen özel aygıtlarla Gü*neş tacı her an incelenebiliyor Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır?

GELGİT OLAYI

Bir günde belirli saatlerde yeryüzündeki suların ardı ardına alçalma ve yükselmesine Gelgit olayı denir Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Gelgit olayının oluşması Ay'ın çekim kuvvetidir Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Bu çekim kuvveti; Ay Dünya çevresine dolanırken değisik bölgeleri etkiler ve uzaklığa göre değişir Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Ay dünyadan uzaklaşırsa çekim kuvveti azalır yakınlaştıkça çekim kuvveti artar Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Gelgit olayı okyanusları daha çok etkiler Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır?

Ay yerküre etrafında dönerken yerkürenin bir yüzü Ay'a daima daha yakındır Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Bu durumda Ay'a yakın yerdeki sular ay tarafından kendine doğru çekilirler Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Bu arada kabaran suların arkasında bulunan boşlukları yanlardan gelen sular doldurur Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Böylece Dünya’nın Ay'a bakan yüzeyinde sular yükselirken diğer yerlerde alçalır Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Bu yükselme ve alçalma birbirini devamlı izler Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır?

Güneş'de gelgit olayına etki eder Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Ay Dünya ile Güneş arasındayken bu etki az; hepsi bir doğrultudayken çok olur Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır?Gelgit olayı ilk ve ikinci dördün evrelerinde en düşük yeni ay ve dolunay devrelerinde en büyük değeri alır Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Bir yerde sular kabarırken ay o yer için gökyüzünün en yüksek noktasındadır Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır?

Herhangi bir yerde gelgit olayı her gün aynı saatte olmaz Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Bir önceki günden 50 dakika daha geç oluşur Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Nedeni ise Dünya ile Ay'ın aynı yönde dönmesidir Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır?

Gelgit olayındaki sürtünmelerden dolayı yerkürenin kendi etrafındaki dönme hızı azalır Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Böylece günler yavaş yavaş uzar Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır?Gelgit olayındaki sürtünme Dünya’nın dönme hızında yavaşlamaya neden olurken Ay'ın da her yıl Dünya’dan 127 cm uzaklaşmasına neden olur Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır?

AY TUTULMASI


Dünya'nın uydusu olan Ay ışıklı bir gökcismi değildir yalnızca Güneş'in ışığını yansıtır Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Ama Dünya çevresindeki yörüngesinde dolanırken bazen öyle bir konuma gelir ki kendisi ile Güneş arasına girerek ışığını kesen Dünya' nın gölge konisinde kalır Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Bu olayın gerçekleşebilmesi için Ay'ın dolunay evresinde yani Dünya'nın Güneş'e dönük olan yüzünün arkasında bulunması gerekir Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Dünya'nın gölgesinden çıkıncaya kadar neredeyse görünmez olan Ay soluk kırmızı ışıklı bir daire biçiminde seçilebilir Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Bu hafif aydınlığın nedeni Dünya'nın atmosferinden geçerken kınlan (sapan) bazı güneş ışınlarının Ay'a kadar ulaşabilmesidir Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır?

Güneş Dünya ve Ay aynı doğrultu üzerinde bulunmadıkları zaman Ay tutulması parçalı olur; ama Güneş'teki gibi halkalı tutulma Ay'da hiçbir zaman görülmez Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Bir yıl içinde en çok üç Ay tutulması olabilir bazı yıllarda ise Ay hiç "tutulmaz" Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? Tutulma olayı Ay'ın gökyüzünde görülebildiği her yerden izlenebilir Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır?

Güneşle ay arasındaki ilişki nasıldır? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: anything, su ile güneş arasındaki ilişki,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dünya sıcak su kaynakları haritası ile dünya fay haritası arasındaki ilişki nasıldır? elif Eğitim ve Öğretim 2 16-12-2013 08:11
Millet ve dil arasındaki ilişki mormavi Türkçe ve Edebiyat 3 21-11-2013 10:41
Frekans ve ses yüksekliği arasındaki ilişki nasıldır? Я Soru Cevap 0 14-02-2012 10:01
Dil ile millet arasındaki ilişki Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 08-12-2011 03:20
Anne ve Çocuk arasındaki ilişki nimlahza Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 1 29-03-2009 03:01

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:40 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats