bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-03-2013, 06:30   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?

Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?


AKARSULARIN AŞINDIRMASIYLA OLUŞAN YER ŞEKİLLERİ

1 Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Vadiler

a Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Boğaz Vadi (Yarma Vadi): Yüksek dağ sıralarını enine yarıp geçen akarsular bu tür vadiler oluştururlar Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Vadilerin yamaçları oldukça diktir ve vadi dardır Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?

Türkiye'de Kızılırmak Yeşilırmak Fırat Sakarya Seyhan ve Göksu nehirleri ile Zap suyu böyle vadilerden akarlar Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?

b Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Kanyon Vadi: Yamaçlardaki farklı aşınma sonucu basamaklı bir biçimde oluşan vadi tipidir Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Yamaçlar oldukça dik ve derindir Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Genellikle kolay aşınabilen kalın kalker tabakaları içerisinde oluşurlar Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?

Kanyon vadiler Türkiye’de pek yaygın değildir Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Akdeniz Bölgesi’ndeki Göksu vadisinde kanyonlar görülür Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?

c Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Çentik (Kertik) Vadi:
Akarsu yatağında aşındırma derine doğru sürüyorsa “V” şekilli vadiler oluşur Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Bu tür vadilere çentik vadi adı verilir Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?

Çentik vadiler ülkemizde en yaygın olan vadi tipleridir Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Dağlık alanlarda bu tür vadilere sıkça rastlanır Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?

d Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Yatık yamaçlı vadi:
Farklı aşınma sonucunda farklı yükseklikteki yamaçlara sahip olan vadi tipidir Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Akarsu yatağının eğiminin azaldığı yerlerde görülür Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?

e Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Tabanlı vadi: Akarsu aşındırmasının ileri safhalarında oluşan vadi şeklidir Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Vadi tabanı ova özelliği kazanır Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Vadi yamaçları iyice yatıklaşır ve belirginliğini kaybeder Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?

Türkiye’de özellikle Batı Anadolu’da bu tür vadiler yaygındır Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?


2 Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Menderesler

Akarsular eğimlerinin azaldığı yerlerde kıvrılarak akarlar Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Hem aşındırma hem de biriktirme sonucunda bu kıvrımlar daha da genişleyerek menderesleri oluştururlar Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?Hem aşındırma hem biriktirme şeklidir Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?

Mendereslerde yana aşındırma fazla olduğu için sık sık yatak değiştirirler Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Ülkemizde ovaların tabanlarında ve olgun vadilerdeki akarsular menderesler çizerek akarlar Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?

Menderesler oluşturan bir akarsuyun;

Yatak eğimi azalmıştır Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?
Akarsu hızı azalmıştır Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?
Uzunluğu artmıştır Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?
Aşındırma gücü azalmıştır Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?
Biriktirme faaliyetleri yaygındır Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?


3 Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Kırgıbayır (Badlands)


Şiddetli yağmurların oluşturduğu selinti suları bitki örtüsünün bulunmadığı ve kolay aşınabilen arazileri aşındırır Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?

Bunun sonucunda arazi yüzeyi girintili çıkıntılı bir görüntü alır Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Bu tür arazilere kırgıbayır adı verilir Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?

Kırgıbayır özellikle sağanak yağışların görüldüğü yarı kurak bölgelerde daha sık meydana gelir Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Türkiye’de İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaygındır Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?

4 Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Çağlayan ve Çavlanlar (Şelaleler)

Akarsu yataklarında bazen bazı tabakalar aşınmaya karşı farklı direnç gösterirler Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Bunun sonucunda da basamaklar oluşur Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? İşte akarsuların bu basamaklardan akan kısımlarına çağlayan adı verilmektedir Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Eğer basamaklar yüksekçe ve düşen su miktarı fazla ise böyle kısımlar da çavlan veya şelale olarak isimlendirilir Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?

Ülkemizdeki en tanınmışları Manavgat Çağlayanı ile Düden Muradiye ve Gürlevik şelaleleridir Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?

Çağlayan ve çavlanlarda suların yüksekten düştüğü kısım aşınırsa derin oyuklar oluşur Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Bu oyuklara dev kazanı adı verilir

5 Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Peribacaları

Volkanik arazilerde selinti sularının aşınmaya karşı farklı dirençteki tabakaları aşındırması sonucunda oluşan şekillerdir Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?Oluşumunda volkanik tüflü arazisel ve yağmur sularıbitki örtüsünün az olması ve rüzgar etkilidİR Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?

Türkiye’de Nevşehir Ürgüp Göreme Avanos çevresinde yaygındır Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?

6 Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Peneplen (Yontukdüz)


Akarsuların ve akarsularla birlikte diğer dış kuvvetlerin yeryüzünü aşındırması sonucunda deniz seviyesinde hafif dalgalı düzlükler oluşur Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Bunlara peneplen (yontukdüz) adı verilir Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?

Ülkemiz yeryüzü şekilleri IV Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? jeolojik zamanın başlarında toptan yükseldiği için iç kısımlarda peneplen izlerini görmek mümkündür Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?


AKARSULARIN BİRİKTİRMESİYLE OLUŞAN YER ŞEKİLLERİ

AKARSULARDA BİRİKTİRME

Akarsuların biriktirme yapabilmesi için;

– Eğimin azalması Suyun azalması


– Akarsu hızının azalması Akarsu yükünün artması


gereklidir Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Bu faktörler bir arada olunca akarsuyun gücü azalır ve biriktirme başlar Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?


AKARSU BİRİKTİRME ŞEKİLLERİ

1 Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Birikinti Konileri ve Yelpazeleri

Dağ yamaçlarından düzlüğe inen akarsular taşıdıkları materyalleri eğimin azaldığı yerlerde yarım koni şeklinde biriktirirler Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Bunlara birikinti konisi denir Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?

Akarsuların taşıdıkları maddeler ince ise geniş bir alana yelpaze gibi yayılırlar Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Bunlara da birikinti yelpazesi denir Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Ülkemizde dağ eteklerinde bu tip şekillere sıkça rastlanır Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?

2 Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Dağ Eteği Ovaları Dağ eteğinde eğimin azaldığı yerlerde meydana gelen birikinti konileri ve yelpazelerinin zamanla yanlara doğru büyüyerek birleşmeleri sonucu oluşan ovalardır Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?

Bursa ovası Uludağ’ın eteğinde oluşmuş bir dağ eteği ovasıdır Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?

3 Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Dağ İçi Ovaları

Dağ içlerinde eğimin azaldığı yerlerde akarsuyun taşıdığı malzemeleri biriktirmesi sonucu oluşan düzlüklerdir Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Engebeli ülkelerde daha fazla oluşur Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?

Malatya Muş Elazığ ovaları bu şekilde oluşmuşlardır Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?

4 Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Taban Seviyesi Ovaları

Akarsuların denize yaklaştıkları yerlerde taşıma gücü azdır Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Böyle (bilgi yelpazesi Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?net) yerlerde akarsular taşıdıkları malzemeleri biriktirirler ve ova yüzeyini alüvyal dolgu alanı haline getirirler Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Böyle oluşan düzlüklere taban seviyesi ovası veya alüvyal taşkın ovası denir Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?

5 Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Delta Ovaları

Akarsuların taşıdıkları malzemeleri deniz içerisinde biriktirmesi sonucu üçgene benzeyen düzlükler meydana gelir Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Bunlara delta ovası adı verilir Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?

Delta ovalarının oluşabilmesi için

Akıntıların olmaması
Akarsu yükünün fazla olması
Gel - git genliğinin az olması
Kıyının sığ olması gerekir

Türkiye’de birçok delta ovası vardır Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Başlıcaları Çukurova Bafra ve Çarşamba ovalarıdır Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?

6 Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Taraçalar (Sekiler) Alüviyal tabanlı vadi üzerindeki akarsuların yeniden canlanarak yatağını kazması sonucunda oluşan yüksekte kalmış eski vadi tabanlarıdır Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Türkiye’de çeşitli zamanlarda epirojenik hareketler görüldüğü için vadiler boyunca taraçalar görülür Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?

7 Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Kum Adacıkları
Akarsu eğiminin azaldığı ve yatağın genişlediği yerlerde taşınan alüvyonlar ve kumlar küçük adacıklar şeklinde biriktirilir Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? Bunlara kum adacıkları denir Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 07-12-2014, 02:16   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

saol admin hocanın sorduğunun aynısıs teşekkürler.Normalde baya araştırırıdım bu kez ilkinde buldum sağol...


 

Alt 12-12-2016, 05:56   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Performans ödevimdi teşekkürler :)


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir?

Akarsuların aşındırması ve biriktirmesi ile oluşan yer şekilleri nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: akarsu aşındırması ve biriktirmesi sonucu oluşan yer şekilleri, akarsuların oluşturduğu yer şekilleri, akarsu aşındırması sonucu oluşan yer şekilleri, akarsuların aşındırması ve biriktirmesi sonucu oluşan yer şekilleri, akarsuların oluşturduğu aşındırma ve biriktirme şekilleri, akarsu aşındırma ve biriktirme şekilleri, akarsu aşındırma ve biriktirme sonucu oluşan yer şekilleri, akarsu aşındırması biriktirmesi sonucu oluşan yer şekilleri, akarsu asindirmasi ve biriktirmesi sonucu olusan yer sekilleri, http wwwbakimliyizcom egitim ve ogretim 117623 akarsularin asindirmasi ve biriktirmesi ile olusan yer sekilleri nelerdirhtml, akarsularin olusturdugu yersekilleri, akarsu aşındırma ve biriktirmesi sonucu oluşan yer şekilleri, akarsulandirma ve biriktirme sonucu olusan yer şekilleri, akarsu aşındırması ve biriktirmesi oluşan yer şekilleri, akarsu aşınması ve biriktirmesi sonucu oluşan yer şekilleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Akarsuların Oluşturduğu Aşındırma Çeşitleri Nelerdir? elif Coğrafya 1 21-01-2016 08:17
Çevremizde Bulunan Akarsular Ve Akarsuların Yararları Nelerdir? elif Soru Cevap 0 08-03-2013 09:01
Olay Çevresinde Oluşan Edebi Metinler Nelerdir elif Türkçe ve Edebiyat 1 28-02-2013 07:22
Akarsuların Aşındırma ve Biriktirme Sonucunda Oluşturdukları Şekiller Nelerdir? elif Coğrafya 0 05-02-2011 02:17
Kompozisyon Anlatım Şekilleri Nelerdir?-Kompozisyonda Anlatım Şekilleri Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 25-06-2009 02:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:16 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats