bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-03-2013, 08:03   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?

Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?


İyonik Bağ
Farklı yüklü iyonların ( + ve – yüklü taneciklerin) elektriksel çekim kuvvetlerinden ortaya çıkan bağ türüdür Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Metaller ile ametaller arasında gerçekleşir ve metallerin elektron vermesi ametallerin ise elektron almasıyla oluşur Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?

İyonik bağı yapan atomlardan elektron veren (+) yüklü elektron alan (–) yüklü iyon olur ve zıt çekim kuvveti iyonları bir kristal içinde tutar Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Bu kuvvetli çekim iyonik bağlı bileşikleri ayrıştırmayı zorlaştırır Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Atomlardan biri elektron kaybedip pozitif yüklü iyona dönüşürkendiğer atom elektron kazanıp negatif yüklü iyonu oluşturur Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Son durumda kaybedilen ve kazanılan elektron sayıları eşit olmaktadır Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?


Atomlardan elektron kaybı sonucu oluşan pozitif (+) iyonlara katyon; elektron kazanarak oluşan negatif (-) iyonlara ise anyon denilmektedir Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?İyonik Bağlı Bileşiklerin Özellikleri Nelerdir?

İyonik bileşikler kristal yapıdadırlar ve oda sıcaklığında katı halde bulunurlar Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Katı halleri elektriği iletmezken sulu çözeltileri ve sıvı halleri elektirik akımını iletir Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? İyonlaşma enerjisi düşük elementler ile elektron ilgisi yüksek elementler arasında en kararlı bileşikler oluşur Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?

İyonik bağlı bileşiklere örnekler; NaCl MgS BaCl2 NaOH NH4NO2 FeO …

Kovalent Bağ

Bazı ametal atomlarının atomları kendi aralarında kararlı yapıya ulaşmak için son yörüngedeki bazı elektronlarını ortak kullanırlar Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Ortaklaşa kullanılarak oluşturulan bağa kovalent bağ ve oluşan bileşiklere kovalent bağlı bileşikler denir Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Kovalent bağların oluşması sırasında herhangi bir elektron aktarımı gerçekleşmez Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?

Örneğin C N S FCl Br I O ve H elementlerinin kendi aralarında oluşturdukları bileşikler kovalent bağlı bileşiklerdir Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?


Kovalent bağlı bileşikleri apolar kovalent ve polar kovalent bağ olmak üzere ikiye ayırırız Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?

Apolar Kovalent Bağ

Aynı cins ametal atomları arasında kovalent bağlı bileşikler oluşur Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Örneğin; Cl2 H2 O2 gibi moleküller apolar kovalent bağlıdır Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?


Ortaklaşa kullanılan elektronlar eşit paylaşıldığından molekülün pozitif veya negatif kutbu yoktur; yani kutupsuz bir bağdır Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?


Polar Kovalent Bağ

Farklı cins ametal atomların yapmış oldukları kutuplu bağlardır Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Elektronlar iki atom arasında eşit olarak paylaşılmadığından kutuplaşma oluşur Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Aametallerden biri ortaklaşa kullanıldığından dolayı molekülün bir ucu pozitif (+) diğer ucu negatif (-) yüklenir Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?HCl HF CO2 NO CO OF2 CO2 H2O gibi moleküller polar kovalent bağa örnek verilebilir Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?


İki atomun elektron çekme yetenekleri arasındaki farkın büyüklüğü arttıkça kimyasal bağ daha polar hale gelmektedir Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?

Metalik Bağ
Metal atomlarını katı ve sıvı halde bir arada tutan kuvvetlerdir ve metal atomları arasında metal bağı etkişimini oluştururlar Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Metallerde değerlik(valens) elektronlar atom çekirdekleri tarafından kuvvetli tutulmazlar Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Bunun sebebi metallerin iyonlaşma enerjilerinin ve elektronegatifliklerinin oldukça düşük olmasıdır Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Böylece metal atomlarının en dış elektronları nispeten gevşek tutulmaktadır Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Bu bağ metal atomlarının değerlik elektronlarını bir elektron bulutuna vermesi ile oluşan bağdır ve bu şekilde elektronlar serbestçe hareket edebilmektedirler Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Bu da metallerde yüksek ısı ve elektrik iletkenliğine sebep olur Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?İyonlaşma enerjisi azaldıkça metalik bağlar zayıflamakta ve değerlik elektronları sayısı artıkça metalik bağ kuvveti artmaktadır Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?

Van Der Waals Bağı
Pozitif olarak yüklenmiş molekülün bir kısmı ve negatif olarak yüklenmiş ikinci molekülün bir kısmı arasındaki kısa süreli zayıf çekim kuvvetidir Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Molekülde elektronların yoğun olduğu taraf kısmen negatif diğer taraf da kısmen pozitif yükle yüklenir Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Pozitif ve negatif yüklü kısımları arasındaki kuvvetlerin etkisi ile moleküller arasında oluşan bağlara van der waals bağları denilmektedir Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?Oda koşullarında gaz halindeki bazı apolar moleküller soğutulduğunda ve yüksek basınç uygulandığında molekülleri birbirine yaklaşır Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? ve ikincil bir bağ olan van der waals bağları oluşur Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Moleküler maddelerin molekül büyüklüğü arttıkça hem zayıf olan bu bağın kuvveti artmakta hem de kaynama ve erime noktaları yükselmektedir Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?


Hidrojen Bağı
Hidrojenin elektron ilgisi büyük atomlarla oluşturduğu bileşiklerde molekülleri bir arada tutan kuvvete hidrojen bağı denir Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? H atomunun kovalent olarak bağlandığı yüksek elektronegatiflikteki atom bağ elektronlarını kendine doğru çeker ve bir hidrojen bağı oluşturur Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?


Biokimyasal sistemlerin yapıları kısmen hidrojen bağı etkileşmelerinin sonucu olarak belirlenir Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?

Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kimyasal Tepkime Çeşitleri Nelerdir? elif Soru Cevap 0 28-02-2013 11:27
Kimyasal Çözücüler Nelerdir elif Soru Cevap 0 17-02-2013 04:35
Kimyasal Çözücüler Nelerdir? gizem Soru Cevap 0 11-05-2012 02:35
Fiziksel ve kimyasal değişimler nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 04:52
Alkinlerin Kimyasal Özellikleri Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 01:27

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:38 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats