bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-03-2013, 08:09   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Geri dönüşüm nedir?

Geri dönüşüm nedir? - Geri dönüşümü olan maddeler nelerdir?Geri dönüşüm terim olarak kullanım dışı kalan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile hammadde olarak tekrar imalat süreçlerine kazandırılmasıdır Geri dönüşüm nedir?

Tüketilen maddelerin yeniden geri dönüşüm halkası içine katılabilmesi ile öncelikle hammadde ihtiyacı azalır Geri dönüşüm nedir? Böylece insan nüfusunun artışı ile paralel olarak artan tüketimin doğal dengeyi bozması ve doğaya verilen zarar engellenmiş olur Geri dönüşüm nedir? Bununla birlikte yeniden dönüştürülebilen maddelerin tekrar hammadde olarak kullanılması büyük miktarda enerji tasarrufunu mümkün kılar Geri dönüşüm nedir? Örneğin yeniden kazanılabilir alüminyumun kullanılması alüminyumun sıfırdan imal edilmesine oranla %35'e varan enerji tasarrufu sağlamaktadır Geri dönüşüm nedir?

Atık malzemelerin hammadde olarak kullanılması çevre kirliliğinin engellenmesi açısından da önemlidir Geri dönüşüm nedir? Hurda kağıdın tekrar kağıt imalatında kullanılması hava kirliliğini %74-94 suağacın kesilmesi önlenebilmektedir Geri dönüşüm nedir? kirliliğini %35 su kullanımını %45 azaltabilmektedir Geri dönüşüm nedir? Örneğin bir ton atık kağıdın kağıt hamuruna katılmasıyla 20ağacın kesilmesi önlenebilmektedir Geri dönüşüm nedir? Geri dönüşüm nedir?

CAM
Cam tamamiyle yeniden kullanılabilir bir materyaldir Geri dönüşüm nedir? Yeniden kullanılabilir camdan tekrar cam imal edilmesi sıfırdan cam edilmesine göre çok daha az enerji tüketir Geri dönüşüm nedir?
Genellikle renksiz camdan renksiz renkli camdan renkli cam ürünleri üretilir Geri dönüşüm nedir? Bu nedenle renkli camları renkli cam dönüşüm kumbaralarına; renksizlere atmalıyız Geri dönüşüm nedir? Ayrıca cam şişe kavanoz vb Geri dönüşüm nedir? gibi ürünleri yeniden dönüşüm kumbaralarına atarken kapaklarınıda çıkarmalıyız Geri dönüşüm nedir?
KAĞIT
Ülkemizde üretilen kağıt ve karton imalinde SEKA'nın bazı fabrikaları hariç olmak üzere üretim tamamen hazır ithal eslüloz saman ve atık kağıttan yapılmaktadır Geri dönüşüm nedir? İyi organize edilmiş bir toplama sistemi belediyelerin katı atık toplama yüklerini hafifleteceği gibi katı atıkların çöplüklerde yığılması da önleyebilecektir Geri dönüşüm nedir? Ayrıca üretimin atık kağıt kullanarak yapılması halinde imalat için gerekli olan su ve kimyasal maddelerin daha az kullanılacak olması çevre korunması açısından son derece önemlidir Geri dönüşüm nedir?
Türkiye’de orman kaynakları kağıt üretimine paralel olarak gelişememekte bu yüzden kağıt sanayii için hammadde sıkıntısı doğmaktadır Geri dönüşüm nedir? 1 ton kağıt üretimi için takriben 3 m³ ağaca ihtiyaç vardır ki atık kağıdın değerlendirilebilmesi ile odun kullanımı sınırlandırılabilmektedir Geri dönüşüm nedir?
Kağıt üretiminde odun yerine atık kağıt kullanılması durumunda üretim için gerekli enerji ihtiyacı daha azdır Geri dönüşüm nedir? Atık kağıt hammadde olarak kullanılan odundan selüloz üretimine nazaran çok daha az enerji harcanarak hammadde haline getirilebilmektedir Geri dönüşüm nedir? Bu yüzden mühim ölçüde enerji tasarrufu sağlanmaktadır Geri dönüşüm nedir?
Atık kağıdın ülke içinde toplanıp kullanılması ile yurt dışından selüloz ve atık kağıt ithalinin azalması ile önemli ölçüde tasarruf elde edilecektir Geri dönüşüm nedir? Ayrıca atık kağıdın toplanması tasnifi ve nakliyesi dolayısıyla yeni iş alanları ortaya çıkacaktır Geri dönüşüm nedir?
ALÜMİNYUM
Alüminyum ev atık maddeleri en degerli yeniden kazanılabilir maddelerdir Geri dönüşüm nedir? Alüminyum kutuların geri dönüştürülmesi ile enerjiden tasarruf elde ederiz Geri dönüşüm nedir? Bir madeni kutunun alüminyum olup olmadığını anlamak için mıknatıs kullanabiliriz; eğer mıknatıs kutuya yapışmaz ise bu o kutunun alüminyum olduğunu gösterir Geri dönüşüm nedir? Alüminyum maddeleri yeniden dönüşüm kumbaralarına atmadan önce eğer böceklerin kumbaralara yerleşmesini istemiyorsak çalkalamalı ve de yerden tasarruf edebilmek için de ezmeliyiz Geri dönüşüm nedir?
PLASTİK
Plastik Endüstrisinde plastiğin yeniden dönüşümünde kolaylık sağlanması için bir kodlama sistemi geliştirilmiştir Geri dönüşüm nedir? Kodlar pekçok plastik şişenin altında okunabilir Geri dönüşüm nedir? İki temel plastik çeşidi vardır:
Plastik Soda Şişeleri: Plastik soda-kola şişelerinin yapımında hammadde olarak poliethilen kullanılır ve bunlar PET şişe olarak adlandırılır Geri dönüşüm nedir? Bu şişelerden %30 oranında geri kananım mümkündür Geri dönüşüm nedir? Mutfaklarımızdaki plastik çöp konteyneri uyku tulumu yalıtkanları alet kutuları ve pekçok ürünün PET şişeden elde edilmektedir Geri dönüşüm nedir? Kullanılan şişeleri geri dönüşüm kumbaralarına atmadan kapaklarını ve klipslerini çıkarmalı ve de yerden tasarruf edebilmek için ezip düzleştirebiliriz Geri dönüşüm nedir?
Plastik Süt Kutuları: Bu kutuların yapımında hammadde olarak yüksek yoğunlukta poliethilen-HDPE kullanılır ve bunlar 2 rakamıyla ve de HDPE harfleriyle kodlanmaktadırlar Geri dönüşüm nedir?
YAZICI TONERLERİ
Boş yazıcı tonerleride gerek parçalarının tekrar kullanılabilmesi gerekse özel merkezlerde yeniden doldurulabilmeleri nedeniyle yeniden kazanılabilen maddelerdendir Geri dönüşüm nedir? Üniversitemizde boş tonerler Destek Hizmetler Birimi tarafından toplanmakta ve de TEMA vakfına verilmektedir Geri dönüşüm nedir?
MOTOR YAĞI
Eger motor-makina yağı kanalizasyona toprağa veya derelere kontrolsüz bir şekilde bırakılırsa bu durum içtiğimiz suyun kirlenmesine neden olabilir Geri dönüşüm nedir? Fakat kullanılan ve işlevini yitiren motor yağı tekrar yeni motor yağına yakıta ve makina yağına dönüştürülebilir Geri dönüşüm nedir? Bunun için yapmamız gereken şey yalnızca işlevini yitiren motor yağını kapalı ve sağlam bir konteynere koyup kullanılmış yağ alan otomobil tamirhanelerinden herhangi birine teslim etmek Geri dönüşüm nedir?
OTOMOBİL AKÜLERİ
Otomobil aküsünü akü satan herhangi bir firmadan yenisi ile değiştirerek veya yakınınızdaki bir geri dönüşüm merkezine teslim ederek yeniden kullanılabilir hale getirebilirsiniz Geri dönüşüm nedir?
PİLLER
Çeşitli cihazlarda kullandığımız pekçok pil çeşidinde yüksek miktarda ağır metal (civa katminyum vb Geri dönüşüm nedir?) bulunmaktadır Geri dönüşüm nedir? Bunlar kontrolsüz bir şekilde doğaya atılırsa doğaya oldukça önemli zararlar verebilmektedirler Geri dönüşüm nedir? Bu nedenle evvela elektrik enerjisini veya civa katminyum gibi ağır metal içermeyen pilleri seçmeliyiz Geri dönüşüm nedir? Biten pilleri pil torbasına biriktirip merkezi yerlerdeki pil kutularına atmalıyız Geri dönüşüm nedir? Bilkent Üniversitesi içinde Destek Hizmetler Birimi pil toplanması görevini de yerine getirmektedir Geri dönüşüm nedir?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Geri dönüşüm nedir?

Geri dönüşüm nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: enerji dönüşümü nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atıkların Geri Dönüşümü Ve Geri Dönüşümün Biyolojik Ve Ekonomik Boyutu elif Soru Cevap 0 16-02-2013 02:49
Dönüşüm - Franz KAFKA nimlahza Kütüphanemiz 0 02-03-2011 10:46
Dönüşüm - Franz KAFKA nimlahza Kütüphanemiz 0 24-03-2010 02:11
Geri Dönüşüm Takılar.. mormavi El İşi Teknikleri 0 29-06-2009 03:41
Geri Dönüşüm Ürünleriyle Moda CooLKadin Moda Hakkında Herşey 0 03-06-2008 08:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:39 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats