bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-03-2013, 08:12   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?-Okuma alışkanlığı nasıl geliştirilir?-Okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak ve okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak için neler yapılabilir?

OKUMA ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANDIRILIR?
Kitap Okuru Bir Toplum Muyuz-2? Prof Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Dr Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? İbrahim ORTAŞ
Çukurova Üniversitesi Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Orhan Pamuk “Yeni Hayat” kitabında der ki “ bir kitap okudum hayatım değişti” Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Aslında çok anlamlı bir ifade Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Özellikle kitap kurdu insanlar bilirler ki okudukça yaşamları anlam kazanır Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Yaşamı daha iyi algılar karşılaştıkları sorunu daha kolay çözebilmektedirler Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? İnsanın yaşama anlamlı başlaması kendisine erken yaşlarda bir yol haritası çizmesi geleceğinde birlikte olduğu insanları daha iyi daha doğru daha güzel görmesinin yollarını aramasını sağlayacak düşünme gücü katacaktır Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Kitapların kendini ortamını ülkeni öteki ülkeleri yer altı yer üstü zenginlikleri gökyüzünü size tanıtacaktır Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Kitap insan kişiliğini karakterini ve doğrularını tanıtacak geleceğe yeni ufukların açılmasını sağlayacaktır Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? “Bilginin insana verdiği mutluluk ne para ne de servet ile sağlanabilir” özdeyişinin önemini ancak bunu yaşayanlar bilir Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? E Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Gibban “ okumayı hiçbir servetime değişemem” ifadesi ile yaşamdan aldığı tadı vurgulamaktadır Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? İbn-i Sina gibi dünyaca ünlü bilgin “ gecelerim hep okumakla geçerdi” diyor Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Katip Çelebi “ mumlar tükenir güneş doğar ve ben hala okurdum” diyerek okuma alışkanlığını ortaya koymaktadır Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Montesquie ise “ okuma ile üzüntülerimi gideriyorum” diyor Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Ünlü kimya bilimcisi Madam Curie “ bütün yoksulluğuna karşın geceleri sokak lambaları altında ders çalışarak eğitimini tamamladığını belirtiyor yaşam öyküsünde Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Yaşamın farkına varmak olayları sentezlemek veya analiz etmek için belirli bir bilincin oluşması yaşamdan zevk almak için okumak ve mutlaka okumak gerekir Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Aksi taktirde Uğur Mumcunun meşhur sözü olan “bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunur” Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Maalesef bir çok kişinin TV ekranlarında veya birilerinden duydukları bir iki ifadeyi kullanarak uluorta konuştukları görülmektedir Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Gelişmiş Ülkelerde Okuma Alışkanlığı Bir Yaşam Biçimine Dönüşmüştür Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Sık sık batı ülkelerini ziyaret eden öğrenciler ve yetkililerin hayran kaldıkları bir olgu bindikleri toplu taşıma araçlarında gördükleri okuyucu kitlesinin çokluğudur Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Otobüs veya trene bindiğinizde bizler hariç herkesin elinde bir kitap iki durak arasını bile değerlendirmesidir Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Parkta bahçede tatilde deniz kenarında yemekhanede boş anda kitaplar açılıyor ve bir sayfada olsa okunuyor Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Özellikle Doğu Avrupa ülkelerinde halen kitapçıların önünde sepetleri ile kitap satın almak için kuyrukta bekleyen insanlara sıkça rastlamaktayız Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Temmuz 2005’in başında Portekiz’de Lizbon üniversitesinde düzenlenen bir kursa eğitmen olarak bulunduğum dönemde ilgimi çeken en önemli olgu insanların her fırsatta kitap okuması olmuştu Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Kursun yapıldığı mekan ile konakladığımız yer arasında hatırı sayılır nitelikte bir mesafeyi her gün bir tren bir metro ve otobüs ile sağlamaktaydık Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Tren istasyonuna girer girmez insanların işine yetişmek için acelesi yanında her köşede insanların ellerine bedava gazete tutuşturmaya çalışan kişilerin çabası hayatımda okumaya verilen önemin en büyük işareti olmuştu Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Metroda yine aynı heyecan Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? İçimden keşke benim ülkemde de belediyeler böylesi bir etkinlik düzenleseler Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Lizbon biraz da İstanbul’a benzemesi nedeniyle keşke bizde de herkese sabahları okunacak birkaç sayfalık bir gazete verilse belki bir kaç insanımız boş zamanının değerlendirir diye düşündüm Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Merak ettim Portekizce bilmememe rağmen genel içerik ve hedefledikleri anlayışı öğrenmek için yerel arkadaşlara sordum Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Dağıtılan 15 sayfalık tabloit türü gazete yerel yönetimin faaliyetleri genel haberler sağlık reklamlar hava durumu vs Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? her şeyden önce insanların trende ve metroda bir durakta olsa otururken genel bir bilgi sahibi yapmaktır Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Ayrıca bazı batı ülkelerinin üniversitelerinde günlük veya haftalık “Kampus” gazetesi belirli noktalara yerleştirilen kumbaralarda ücretsiz alınabilmektedir Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Hep yurt dışına çıkanlarımız sık sık belediye otobüslerinde kitap okuyan insanların davranışlarını gıpta ile izlediklerini söylerler Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Nedense hep söyleriz ancak kendimiz okumayız Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Bu konuda biraz kötü bir örnek olduğumuzu söyleyebilirim Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Sanırım biraz “mış” gibi yaşıyoruz Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Prof Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Dr Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Doğan Cüceloğlu “Mış Gibi Yaşamak” adlı kitabında dünyadaki gelişimlerin tersine bizde okumuşların olayların farkına varılabilirlik konusunda sıradan insandan daha geri olduğunu ve güven vermediğini belirtiyor Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Zamanını Okuyarak Geçiren Bir Toplum Değiliz
Son yıllarda sıkça şikayet konusu olan zamansızlık nedeniyle kitap okunamamasının gerekçesinin arkasındaki en güçlü etki çoğumuzun farkına varmadan zamanımızın önemli kısmında TV izlemesi yatmaktadır Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? İnsanların mesai sonrası saat 17 00 ile yatsıya kadar olan 22 00 kadarki programların büyük çoğunluğu tele vole şiddet ve ideolojik ağırlıklı görüntüler Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Türk toplumunun yine sayın Temizel’in ifadesi ile dünya birinciliği ile ortalama TV izleme alışkanlığı 4-5 saat arasındadır Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Günde Internet ve TV ile geçirdiğimiz zamanı düşünürsek okumaya ne kadar zaman kalır merak etmeye başladım Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Doğal olarak Internet ve TV’den de bilgi alınabilir ancak uzmanlar okumanın daha etkili olduğunu belirtiyorlar Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Belgesel kültürel sinema sanat tartışma reklamsız haber neredeyse yok denecek kadar az Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Bugün artık insanların yokluk ve diğer nedenlerden dolayı neredeyse tek eğlence kanalı ve zaman geçirebildiği tek objesi olan TV ekranları neredeyse insanları karşısına kilitlemektedir Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Büyük çoğunluğu genç olan nüfusun bu kültür ile yetiştirilmesinin gelecekte yaratacağı etkileri şimdiden düşünmek zorundayız Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Türkiye Okuyan İnsanı Sevemedi Bizde maalesef bu alışkanlık yok ve kitap okuma da başta devlet tarafından kötü ve zararlı olarak gösterilmiştir Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

12 Eylül sonrası kitap okumak sanki ideolojik guruplara özgü bir davranış gibi gösterilerek yakalanan şahıslar ile birlikte okuduğu kitaplar ders kitapları dahi ayırt edilmeden kamuoyuna zararlı diye tanıtıldı Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Kim gerçekten suçlu ve zararlı tespiti yapılmadan özellikle de okuyan ve düşünen kişiler bu süreçte hep mağdur duruma düşürüldü Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Maalesef ülkemizde gelişen dinamik gençliğin eleştiri yapma şansı elinden alınarak sistemi eleştirmeyen ve kabullenen bir gençlik yaratıldı Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Çok genç yaşta evden başlayarak sürekli dövülen sus sen bilmezsin aklın ermez büyüğüne saygı otoriteye saygı kişinin kişiliğini önemli ölçüde zedelemiştir Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Kitap okuma alışkanlığı kazandırılamamış toplum ne yapacağını bilemeyecektir Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Devlet kitap okuyanı ve okutanı hain ve düşman ilan etmiştir Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Kitapların bir taraftan yasaklanması diğer taraftan yayıncıların yasaklanması yanında pahalı olması kitap okunmasının önündeki en büyük engeller olarak görülüyor Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Sanırım geçmişte kitabın yanlış tanıtılması ve okuyucunun mağdur duruma düşürülmesinin okuma alışkanlığının azalması üzerinde büyük bir etkisi oldu Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Ancak hepsinden önemlisi okuma alışkanlığı kültürü toplumumuza yerleşmedi Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Türk toplumu ne yazık ki batı toplumu ile karşılaştırıldığında okuma alışkanlığı yeterince gelişmiş değildir Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Cumhuriyet kurulduğunda toplumun %90’nı okuma yazmadan yoksun olduğu şeklindedir Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Bugünde halen Cumhuriyet kurulduğundan bu yana okuma yazma tam olarak sağlanamadı Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Türkiye de OKUR YAZAR olmayanların ORANI bugün Türkiye genelinde 8 Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?5; Güneydoğuda ise bu oran 22 Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?8 Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Kadınların %30’una yakını okuma yazmadan yoksun Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Ne yazık ki okuryazar olmakda yetmiyor Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Bu durum bile okuma yazmanın önemini yeniden düşünmemizi sağlamaktadır Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Bilgi çağında halen okuma yazma bilmeyen ve var olanların da oranının 4 olması ile Türkiye'nin insani gelişmişlik düzeyi arasında ciddi bir ilişki olduğunun göstergesidir Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Ancak son yıllarda en çok üzüldüğüm bir olgu da gençliğin gerek eğitmenler ve gerekse de aileler tarafından kitap okuma yerine sürekli sınava hazırlanma telkinin yapılmasıdır Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Sürekli sınava hazırlanan ve kitap okutulmayan milyonlarca genç eli kolu bağlı durumdadır Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Bu anlayış maalesef bugün insanımızı duygu düşünce ve iç zenginlik yönünden köreltmiş tir Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Kişinin öğrenme becerilerinin tamamlandığı 20 yaşı sonrası çok sayıda insan iş yapamaz konuma gelmektedir Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Okuma Alışkanlığı Kazandıralım Yapılan bütün araştırmalar erken dönemde okuma alışkanlığı kazanan çocukların kelime hazinesi ve düşünme yeteneği artmakta buna bağlı olarak yaratıcı zeka dinleme konuşma yeteneğinin geliştiği belirtilmektedir Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Benim de kendi gözlemim okuma alışkanlığı olmayan kişinin istediği kadar derece alsın makam ve mevkiye gelsin alternatif düşünme yaratma ve farklılık yaratma konusunda yetersiz olduğu görülmektedir Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Kitap insanın kişiliğini karakterini ve doğrularını tanıtmak geçeği yeni ufukların açılamasını sağlaması bakımından önemli Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Kitap ve bilgi yaşamı gönül gözü ile görülmesini sağlayarak iç zenginlik yaratması bakımından önemlidir Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Gallius “kitaplar sessiz öğretmenlerdir” diyor Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Bazen toplum eğitimi için bazı teknikler geliştirerek okuma alışkanlığı kazandırabiliriz Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Basından öğrendiğimizi kadarı ile 21 Ekim tarihli Hürriyet Gazetesi Kahramanmaraş ili Türkoğlu ilçesinde lise öğrencilerini taciz eden bir gence okullar için önerilen 100 temel eserden üç tanesini polis gözetiminde zorunlu okuma cezası getirmiştir Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Çok anlamlı ve yapılması önerilen bir ceza Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Ne yazık ki ceza alan genç bir süre sonra kitap okumak yerine cezaevinde kalmayı tercih etmiş Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Savcının bu anlamlı teklifini maalesef gencimiz sanırım bilincinin yetersizliği nedeniyle doğru değerlendirememiştir Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Genç birkaç gün sonra okumaktan vaz geçmiş ve cezaevinde olta atmayı benimsemiştir Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Yine de savcıyı kutluyorum Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Benzer bir davranış Doğuda bir ilimizde gerçekleşmiştir Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Şanlıurfa’da bir okul müdürü okumayı yaygınlaştırmak için muz ve meyve suyu promosyonu yaratmış Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Söylenti o ki bazı öğrencileri bu sayede ilk defa muz’un tadına bakmışlardır Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Eğitilmiş İnsanlara Toplumu Aydınlatma Görevi Düşüyor Batıda gördüğümüz gibi başta aydınlarımız öğretim üyeleri öğretmenler mühendisler doktorlar okuma zevkini topluma benimsetmek isteyen tüm kişilerin örgütlenmesi ve topluma örnek olmasının yolları aranmalıdır Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Herkesin yanında kitap bulundurması ve bir dakika bile zamanı olsa kitap okumaları örnek bir davranış olacaktır Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Özellikle batıda trende ve otobüslerde insanların oturur oturmaz kitabını açma alışkanlığını ülkemize benimsetmek için örnek oluşturalım Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Özellikle gençler için okumanın öneminin beyin gelişimi ve düşünme sistematiğinin kazanılması açısından önemlidir Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Gençliğin erken dönemlerde okuması ve dağarcığını doldurması ve edindiği bilgi ile geleceğinin yol haritasını çizmesi sağlıklı bir Türkiye için önem arz etmektedir Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Evde mutlaka her akşam çocuklarımızın yanında kitap okuyarak örnek olmamız gerekir Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Gerekirse biraz da TV ekranlarını çok önemli programların olduğu saatlerde izleyelim yoksa her saatte TV izlemenin gerekli olamadığını gösterelim Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Bizleri zenginleştirecek kitap okuma kursları düzenleyelim çevremizdekileri sürece teşvik edelim kitap üzerine sohbetler yapalım Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Bir şekilde kitap sevgisini birbirimize sevdirmeye çalışalım Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Bize bu şekilde yaşamak yakışır Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: özdenetim nasıl kazandırılır, özdenetim ile hangi alışkanlıklar kazandırılır, çevremizdekilere okuma alışkanlığını nasıl kazandırırız,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
kitap okuma alışkanlığı Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 25-02-2012 11:24
özdenetim nasıl kazandırılır ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 17-02-2012 04:07
Kitap Okuma Alışkanlığı Eğitimi elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 01:51
Çocuklara Merhamet ve Vicdan Duygusu Nasıl Kazandırılır? elif Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 09-06-2011 04:15

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:10 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats