bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-03-2013, 07:21   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir?

Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir?


İktisadi fayda yani insan ihtiyaçlarını tatmin etme kabiliyetini artıran her türlü faaliyet Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? Daha dar manada fikren veya bedenle belli bir emek veya sermaye sarf ederek karşılığında elde edilen hasılat veya hizmet Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir?
Üretim veya istihsal toprağın işlenerek bir ürün elde edilmesi şeklinde olabileceği gibi bir fabrikada emek sermaye ve hammaddenin belirli ameliyelerden sonra yeni bir mamül mal elde edilmesi şeklinde de olabilir Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? Üretilen bir mal başka bir üretim biriminin (işletmenin) hammadde girdisi olabileceği gibi nihai tüketim maddesi de olabilir Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? İktisadi manada üretim bazan da hizmet şeklinde kendisini gösterebilir Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? Mesela otellerde ve lokantalarda yapılan hizmetlerde insan ihtiyaçlarına yönelik faaliyetler olduğu ve ülke ekonomisine fayda temin ettiği için üretimden sayılırlar Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? Nitekim bir devletin toplam üretim miktarı tespit edilirken sanayii ve tarım sektörünün yanında hizmet sektörü de dikkate alınır ve para cinsinden değeri toplama dahil edilir Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir?
İktisat kıt kaynaklarla sayısız ihtiyaçlar arasında bir denge kurmaya çalıştığı için önemli ve faydalı malların seçimi sözkonusu olmaktadır Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? Üretimin yapılması için de toprak emek sermaye ve müteşebbise ihtiyaç duyulmaktadır Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? Bu dört unsur insanların ihtiyaçlarını öncelik sırasına göre tespit ederek üretmektedir Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? Üretimle tüketim atbaşı gitmektedir Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? Genel olarak tüketimi yapılmıyan mal veya hizmetler üretilmezler Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? Diğer bir ifadeyle üretim yapılması ihtiyaçlardan doğmaktadır Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? Ancak bu durum bazan da sun’i ihtiyaç dediğimiz lüks tüketimin sonucunda kaynakların lüks üretime tahsis edilmesi şeklinde de kendini gösterir Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? Bu şekildeki bir üretim şekli kıt olan kaynakların adaletli bir şekilde kullanılmasını ortadan kaldırmaktadır Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir?

Üretim belli başlı dört şekilde görülür:
a) Maddenin tatmin özelliğini değiştirerek maddi fayda meydana getirir Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir?
b) Malların bir yerden başka bir yere nakledilmesiyle mekan faydası meydana getirilir Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? Mesela malın çok bulunan bir yerden az bulunan bir yerde pazarlanması ve satılması gibi Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir?
c) Malların bol olduğu zamanlarda stok edilerek az bulunan zamanda kullanılmaya ve istihlaka arzedilmesiyle zaman faydası meydana getirir Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir?
d) Hizmet faydası meydana getirir Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? Bir doktorun bir berbere yaptığı iş hizmet faydasıdır Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir?

Üretim faktörleri:
Bir üretimin meydana gelmesinde kullanılan unsurlardır Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? Üretim faktörleri; toprak emek ve sermayedir Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? Ayrıca müteşebbis de üretim faktörlerinden sayılmıştır Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? Yer altı ve yer üstü kaynaklarıyla tabiattaki her türlü unsur toprak kavramı içine girer Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? Emek faktörü bir mal veya hizmet faktöründeki insan gayretidir Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? Bu çalışmaların bazısı kol kuvvetine dayanırken bazılarında fikir kuvveti daha ağır basar Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? İktisatta her türlü üretim aracı sermaye sayılır Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? Böylece daha önce üretilmiş olan bu araçlar üretim faaliyetinde insana yardımcı olup faaliyetin verimliliğini arttırır Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? Bunlardan başka günümüzde klasik bu üç üretim faktörünün dışında “Teşebbüs unsuru” işin organizasyonunu üstlenmesi ve idare etmesi sûretiyle üretimin gerçekleşmesinde önemli bir faktör olarak sayılmıştır Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir?
Üretim felsefesi
Sosyal ve yaşamın temelinde bulunan bir olgu olarak insani ihtiyaçları karşılayacak mal ve hizmetleri elde etmek amacıyla gerçekleştirilen faaliyetler bütünü; yeni bir mal ya da hizmetin yaratılmasını sağlayan etkinlikler toplamı Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? Bu bağlamda toprağı ekmek suretiyle belirli birtakım ürünler yetiştirmeye tarımsal üretim; sınai birtakım girdiler kullanmak suretiyle endüstriyel ürünler meydana getirmeye sınai üretim; zihin gücü ve emeği harcayarak entellektüel bir ürün ya da eser meydana getirmeye de zihinsel üretim adı verilir Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir?
Söz konusu üretim sürecinde insan emeğinin tamamlayıcısı olarak kullanılan nesnelere; üretim sürecine doğrudan ya da dolaylı olarak katılan kendileriyle üretimin yapılabildiği doğal ya da insan eseri her türlü araç nesne ve teknik bilgiye üretim araçları denmektedir Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? Bu üretim araçlarıyla insan emeğinin meydana getirdiği bütünlüğe üretim araçları ile bu araçları kullanabilen bilgi üretim deneyimi ve iş alışkanlıklarına sahip insan emeğinin meydana getirdiği bütünlüğe üretim güçleri adı verilir Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir?
Öte yandan bir toplumda insan bilincinden bağımsız olarak varolan maddi ilişkilere üretim faaliyeti sırasında insanlar arasında kurulan ilişkilerin tümüne üretim mübadele ve zenginliğin dağılımı sürecinde oluşan ilişkilere üretim ilişkileri denir Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? Buna mukabil hayatın idamesi için gerekli olan sosyal ve fiziki ihtiyaçların karşılanmasını sağlayacak ürünlerin elde edilmesi yöntemine Marksist terminolojide toplumsal evrimin tek tek her aşamasında toplumun bir durumunu ifade eden üretim güçleri ile üretim ilişkilerinden meydana gelen bütüne üretim tarzı denmektedir Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir?

Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: üretim tüketim ve verimlilik nedir, üretim tüketim verimlilik nedir, üretim ve tüketim nedir, üretim tüketim nedir, üretim tüketim ve verimlilik ne demektir, üretim ve tüketim verimlilik nedir, üretim tüketim ve verimlilik hakkında yazı, üretim tüketim ve verimlilik hakkında kısa bilgi, üretim tüketim ve verimlilik kavramları nedir, üretim tüketim ve verimlilik ile ilgili yazı, content, üretim nedir tüketim nedir verimlilik nedir, üretim tüketim ve verimlilik, üretim tüketim verimlilik ne demektir, uretım tuketim verimlilik ndr,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Verimlilik Nedir-Verimlilik Kelime Anlamı Nedir ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 25-03-2013 07:21
Tam Zamanında Üretim Kavramı Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 02:52
Üretim İlişkileri Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 01:44
Talaşlı Üretim Öğretmenliği Bölümü Nedir? / Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 12:47
Bitkisel Üretim Bölümü Nedir? - Bitkisel Üretim Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:25

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:00 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats