bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-03-2013, 08:32   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

Sunucular genellikle ulaşmak istedikleri hedefi göremezler belirleyemezler Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?
Amaçlarını kesin olarak belirleyemezler Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı? Belirledikleri amaçlar yetersiz kalır Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?
Elde etmek istedikleri hedefe ulaşıp ulaşmadıklarını belirleyecek göstergeleri olması gerektiği gibi saptayamazlar Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?
Katılımcılar daha sunumun başlandıcında kendilerinden beklenen sonucu algılayamazlar Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?
Katılımcıların akıllarında "bu sunuma neden davet edildikleri" sorusu yanıtsız kalır Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?
Sunum sonunda kendilerinden beklenen davranışı bilemedikleri zaman huzursuzluk duyarlar Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?
Sunum başlamış olsa bile onlar sunucunun gerçek amacını keşfetmeye uğraşırlar Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı? Çoğu zaman birbirlerine sorarlar Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

"Amaç" bir sunumdaki en önemli unsurlardan biridir Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı? Sunucunun yanıtlaması gereken yalın ama önemli bir soru vardır:

Elde etmeyi hedeflediğim sonucu kendime tanımlamak Başkalarına açıklamak için neler yapmalıyım ? İşte bu bölümde bu soruyu yanıtlayacağız Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

Bir Amaçta Bulunması Gereken Özellikler


UYGUN OLMALI

Herkes tarafından anlaşılabilen yalın sözcüklerle açıklanmış olmalı Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?
Katılan kişilere uygun sözcük yapısı seçilmiş olmalı (Atölyede çalışanlar mühendisler üst yönetimdekiler vb) Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

KESİN OLMALI


Sunum sonunda katılımcılardan beklenen davranış biçimi olarak tanımlanmış olmalı (Amaçtan sapmadan zaman ve enerji kaybetmeden çok çabuk ve kolay ilerlemeyi sağlayacak davranış şekli olarak tanımlanmış) Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?
Amaç katılımcının ne yapacağını amaca ulaşıp ulaşmadığını nasıl ölçeceğini kesin olarak tanımlar Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

GERÇEKÇİ OLMALI


Ulaşılabilir olmalı Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı? Bir amaç daha başlangıçta ulaşılabilir görülüyorsa isteklilik uyandırır Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?
Çok iddialı olmamalı Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı? Ulaşılması imkansız bir amaç isteksizlik yaratır Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

AÇIK OLMALI

Herkes tarafından aynı şekilde algılanmalı gizli köşeleri olmamalı
Anlamak için başka işlemler gerektirmemeli Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

GÖSTERGELERLE İZLENMELİ


Amaca ulaşılıp ulaşılmadığını değerlendiren göstergeler olmalı Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

KRİTERLER BELİRLENMELİ

Sonucun hangi şartlarda elde edileceğini belirten tanımlamalar bulunmalı Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?
Performansların başarı kriterleri saptanmalı Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

Tanımlamalar

DAVRANIŞ

Katılımcının gözlenebilen hareket ve faaliyetleri Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı? Buna performans da denir Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

SONUÇTAKİ DAVRANIŞ

Sunucunun sunumun aşamalarında ve sonunda katılımcıların herbirinden beklediği davranış Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

GÖSTERGE

Sonuçtaki davranışın değerlendirilmesini sağlayan kontrol olanağı Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

SUNUMUN AMACI


Sunumun sonunda katılımcıların herbirinde olması istenen davranış değişikliği ve performans Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?
Amaç Ne Değildir?

Amaç bir konunun başlığı değildir Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı? Amacı çoğu zaman yapıldığı gibi konu başlığı ile karıştırmamalıdır Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı? Örneğin "Otomobil Teknolojisi" bir başlıktır; amaç değildir Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

Amaç bir konudaki ara başlıklar değildir Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

Amaç sunum programının bir bölümü değildir Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?
Doğru ve Yanlış Amaç Örnekleri

Yanlış: "CNC tezgahın çalışma metodları prensipleri teknolojisi"

Doğru: "CNC tezgahın çalışma prensiplerini açıklayabilme yeteneğinde olmak"

Yanlış: "Bir amplifikatörün nasıl çalıştığını bilmek"

Doğru: "Bozulan bir amplifikatörü tamir edebilmek"

Yanlış: "Bir gitar parçasından hoşlanmak"

Doğru: "Bir gitar parçasını çalabilmek"

Yanlış: "Otomobili sevmek"

Doğru: "Otomobil kullanabilme yeteneğinde olmak"
Amaç 3 Önemli Unsurla Tanımlanır

Hedef
Performans (Davranış)
Değerlendirme (Ölçme)

Amaç Tanımlamaya Uygun Olan ve Olmayan Sözcükler

İyi tanımlanmış bir amaç hedefin çeşitli şekillerde yorumlanmasını engeller Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı? Kesin ve kararlı bir davranış biçimini tanımlar Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı? Bu nedenle amaç tanımlarken kesinlik belirten sözcükleri kullanın yoruma açık sözcükler kullanmayın Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı? Kesinlik belirten sözcükler bir davranış biçimini anlatır Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı? Yoruma açık sözcüklerden sonra ise katılımcı "iyi ama benden tam olarak ne isteniyor" diye düşünmeye devam eder Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

YORUMA AÇIK SÖZCÜKLER KULLANMAYIN

Bilmek
Anlamak
Takdir etmek
Güvenmek
İnanmak
Anlamını kavramak
Hoşlanmak vb

KESİNLİK BELİRTEN SÖZCÜKLER KULLANIN

Yazmak
Ezberlemek
Ayırabilmek
Tanımlayabilmek
Çözmek
Yapmak
Saymak
Karşılaştırmak
Karşılık vermek vb

Aşağıdaki iki cümleyi karşılaştırın:

Yanlış: Üretim grafiğini anlayabilmek

Doğru: Katılımcı bu sunum sonrasında üretimde kullanılan çeşitli göstergelerin herbirini diğerinden ayırabilecek sonuçları birbiriyle karşılaştırabilecek bunları değerlendirebilecek değerlendirmelerinin sonunda bir eylem planı belirleyebilecek yeteneğe kavuşacaktır Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

YALNIZ GEREKLİ OLAN UNSURLARI ALIN

Amaç belirlerken hedeflediğiniz davranış ile ilgili olmayan diğer davranış biçimlerini uzaklaştırın Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

Örnek: "Otomatik vitesli binek arabası kullanabilme yeteneğine sahip olmak"

Bu tanım düz vitesli otomobillerden ağır vasıtalardan diğer araç türlerinden bahsetmez Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı? Onlar başka birer tanım ve amaçtır Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

AMACINIZI DAVRANIŞ BİÇİMİ OLARAK TANIMLAYIN

Sunumun sonunda katılımcıdan beklediğiniz davranışı tanımlayın Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı? Göstereceği performansı belirleyin Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

Yanlış: "Bir video kameranın nasıl çalıştığını bilmek" Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

Doğru: "Bir video kamera ile kayıt yapabilmek"

GÖSTERGELERİ BELİRLEYİN

Amaç tanımlarken katılımcıya hedefe ulaşıp ulaşmadığını hangi göstergelerle kontrol edeceğini (ya da edeceğinizi) belirtin Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

Yanlış: "Ekonominin kurallarını bilmek"

Doğru: "2008 ekonomik krizine neden olan etkenlerin ve krizin sonuçlarının bir özetini yazabilmek"

Bu tanım performansları gösterir Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı? Krize neden olan etkenleri belirleyebilmek sonuçlarını saptamak ve bunların bir özetini yazabilmek katılımcının amacına ulaştıktan sonra yapması gerekenleri belirten davranışlardır Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

Kontrol yöntemi belirlenen amaçla uyumlu olmalıdır Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

Örnek: "Kullanılan otomobilin bir lastiği patladığında otomobilde bulunan yedek lastik ve kriko yardımıyla güvenli bir şekilde yeterli bir sürede yardım almaksızın patlayan lastiği değiştirebilmek" Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

Örnek: "Karlı bir havada yeterli bir sürede yardım almadan otomobilde bulunan kar zincirini ilgili tekerleklere takabilmek" Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

Bu tanımlamalarda geçen "süre" belirsizmiş gibi görülebilir Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı? "Yeterli bir süre" sürenin çok önemli olmadığını gösterir Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı? "Yeterli" tanımı ise bu işin 3- 4 saat olmaması gerektiğini belirtir Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı? Pistte yapılan otomobil yarışlarında ise dört lastiğin birden değiştirilmesi saniyelerle ölçülen sürelerde yapılır Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı? Orada süreler çok bellidir önemlidir Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

PERFORMANS GÖSTERGELERİNİ BELİRTİN

Amacınızda katılımcının ulaşması gereken performansları ayrıntılı olarak tanımlayın Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı? Sonucun hangi şartlarda elde edileceğini belirtin Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı? Bunlar başarı kriterlerini gösterir Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

Performans göstergesinde dört unsurdan birini ya da birkaçını bulundurun:

Sayı olarak performans göstergesi Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı? Örnek: " 35 adet kimyasal elementin en az 30'unu hatırlayabilmek ve bunların değerini yazabilmek"
Oran olarak performans göstergesi Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı? Örnek: "Sınavda sorulan soruların en az % 80'ini yanıtlayabilmek"
Zaman dilimi olarak performans göstergesi: Örnek: "100 metreyi 14 saniyenin altında koşabilmek"
Aşama olarak performans göstergesi Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı? Örnek: "Bir prosedürün tamamını tek başına yazabilmek"

Özet Olarak Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı? Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı? Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

Sunumun amacı ulaşılması hedeflenen davranışı tanımlayan sözcükler ve işaretler grubudur Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı? Bu davranış işlevseldir Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı? Katılımcının "ne yapacağını" kesin olarak tanımlar; amaca ulaşılıp ulaşılmadığının "nasıl ölçüleceğini" tanımlar Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

Sunum sonunda ulaşılması istenen davranışı daha iyi tanımlayabilmek için:

onu isim olarak tanımlamalıdır
Hangi şartlarda meydana geleceği belirtilmelidir
Kabul edilebilir performans sınırları açıklanmalıdır Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?Aydın AtaberkKonu ebush tarafından (01-01-2014 Saat 12:17 ) değiştirilmiştir..
ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 19-11-2013, 11:41   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Çok güzel


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı?

Sunum nedir?-Sunumun amacı nedir?_Sunum nasıl yapılmalı? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sunumun amaçları, sunumun amacı nedir, sunum yapmadaki amaç nedir, sunumun amacı, sunumun amaci nedir, sunum hangi amaçla yapılır, sunumun amaçları nelerdir, sunum amacı nedir, sunum nedir, hangi amaçlarla sunum yapılır, sunumun amaclari, sunumun amaçları nedir, sunum yapmadaki amac nedir, sunumun yapılma amacı nedir, http wwwbakimliyizcom egitim ve ogretim 117663 sunum nedir sunumun amaci nedir sunum nasil yapilmalihtml,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Solunum Sisteminin Amacı Nedir? elif Biyoloji 1 22-10-2013 03:51
Müze nedir?-Müzenin kuruluş amacı nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 29-03-2013 11:06
Kütüphanenin amacı nedir? Я Soru Cevap 0 26-02-2012 03:35
folklorün amacı nedir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 3 05-02-2012 10:11
İzcilik ve Amacı Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 05:43

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:32 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats