bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-03-2013, 09:39   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir?

Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir?

Fiziksel Modelleme bir fiziksel olayın labaratuar koşullarında gerçekleştirilen benzer bir fiziksel olay ile incelenmesi tekniğidir Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir?
Modellemede iki adet ve benzer fiziksel olay var olup laboratuar koşullarında olan “ Model “ diğeri de “ Prototip “ olarak anılacaktır Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir? Bunlar sırası ile M ve P harfleri ile simgelenecektir Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir? Laboratuar koşullarından anlaşılması gereken model üzerinde yapılacak incelemenin “ kontrol “ lu olabilmesi gereken ölçüm ve gözlemlerin olanaklı ( ekipman zaman para yetişmiş insan ) ve yeterli düzeyde ( tekrarlama ve hassasiyet ) yapılabilmesidir Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir?
Gerçekte esas ilgilenilen olay prototiptir Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir? Ama prototipi incelemek için model kullanılmaktadır Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir? Peki neden?
Önce kullanılan model ve prototip kelimelerine açıklık getirmekte yarar vardır Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir? Bu kelimeler çoğu kez benzer fiziksel olayların gerçekleştiği ve geometrik sınırların tanımladığı maddesel ortam için kullanılırlar Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir? Örneğin dalga etkisindeki bir yük gemisinin davranışı laboratuarda küçük bir benzeri üzerinde incelenebilir Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir? Doğadaki gemi prototip ve laboratuardaki de model diye anılır Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir? Ancak yukarda kullanılan model ve prototip kelimeleri “ fiziksel olay “ kullanılarak tanımlanmıştır Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir? Gemi tüm fiziksel olayın sınır koşullarından ancak bir kısmını meydana getirir Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir? Ayıca maddesel sınırlar da olayın parçalarıdır Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir? Olayın şekillenmesinde sınırların etkisi vardır ama etkileyen de yalnızca o değildir Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir? Gemilerin hareket ettiği deniz tabanının şekli derinliği dalgaların özellikleri sahillerin yakınlığı uzaklık ve şekli fiziksel olayı etkiler ve bunların tümü laboratuar koşullarında “ Modeli “ meydana getirir Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir? Ama pratik açıdan laboratuardaki “ gemi “ model diye anılır Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir? Halbuki model laboratuar koşullarında incelenen tüm fiziksel olaydır Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir?

Neden modelleme’ye gelince:


Modelleme tekniğinin kullanılmasının değişik nedenleri vardır Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir?

1- Boyutsal Analiz her hangi bir problemin çözüm tekniği olmayıp çözümün kolaylaşmasına yardımcı olan bir teknik olmasına karşın Modelleme bir çözüm yani problemin cevabını bulmaya yarayan bir tekniktir Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir?

2- Bilgisayarın çözüm üretmede gerçekçi olamadığı hallerde modelleme daha doğru veya gerçekçi sonuçlar verir Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir? Bilgisayarların bu zaafı bazı olaylardan geometrik sınırlarının çok karmaşık olmasından ve daha çok türbülansın matematik modellemesinin gerekli düzeye erişememesinden ileri gelmektedir Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir? Fiziksel modellemede karmaşık sınırlar oldukça gerçekçi bir şekilde yapılabilir ve türbülans olayı fiziksel modelin doğal bir olgusudur Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir? Fiziksel Modellemedeki türbülansın prototipteki türbülans ile ne ölçüde uyumlu olduğu ise konular ilerledikçe ortaya çıkacaktır Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir?

Bu gün gelinen düzeyde sayısal çözümler ve fiziksel modelleme bir birini tamamlayan teknikler olarak değerlendirmekte ve kullanılmaktadır Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir?
3- Fiziksel modellemede incelenen olayı doğada gerçekleştiği gibi görebilmek görüntülemek ve şüphesiz pek çok parametreyi ( her zaman olmasa da ) ölçmek olanaklıdır Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir?

Fiziksel model ekseriyetle prototipten daha küçük kolaylıkla imal edilebilecek akım olayının kolaylıkla görüntülenmesine olanak sağlayacak üzerinde kolaylıkla değişiklikler yapılabilecek tarzda ve malzeme ile yapılır Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir? Örneğin rüzgar tünelinde denenmek istenen model prototipin madeni olmasına karşın ahşaptan yapılabilir Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir? Bir baraj dolu savağının kapakları çelikten imal edilmesine karşın modeli pleksiglastan yapılabilir Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir? Bir bina veya köprü üzerindeki rüzgar etkisini incelemek için model su kanalında denenebilir Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir?
Diğer taraftan modelin prototipten küçük olması lazımdır diye bir zorunluluk da yoktur; bazen oldukça küçük prototiplerin daha büyük modeller ile incelenmesi gerekebilir Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir?
Prototip-Model İlişkisi: Prototip-Model ilişkisinden anlaşılan modelde ölçülen değerlerin prototipe nasıl aktarılacağı veya prototip değerlerinin modele nasıl yansıtılacağıdır Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir? Bu sonuncusu model ölçeğinin bulunması için gereklidir Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir?

Fizikte matematiğin yeri nedir?-Fizikte modellemenin yeri nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: fizikte matematiğin kullanımı, fizikte matematiğin yeri, fizikte matematiğin kullanım yerleri, fizikte modelleme ve matematik kullanımı, matematiğin fizikle ilişkisi, matematiğin fizikle ilişkisi nedir, fizikte matematigin yeri, fizikte matematiğin yeri nedir, fizikte modelleme, fizikte matematiğin önemi nedir, fizikte matematiğin kullanıldığı yerler, fizikte matematik kullanımı ve önemi, fizikte matematiğin önemi, fizikte matematik kullanimi, fizikte matematik kullanımı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Matematiğin Hayatımızdaki Yeri Nedir? elif Matematik 9 23-04-2017 12:37
Cep Telefonunun Hayatımızdaki Yeri Nedir elif Soru Cevap 0 18-02-2013 09:17
İnsanın Doğa ve Evrendeki Yeri Nedir elif Soru Cevap 0 08-02-2013 04:25
Fizikte esneklik nedir? gizem Soru Cevap 0 09-03-2012 05:55
Fizikte Dört Temel Kuvvet ve Kullanıldığı yerler nerelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 03:54

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:16 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats