bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-03-2013, 11:48   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Dilin millet yaşamındaki yeri nedir?

Dilin millet yaşamındaki yeri nedir?-Dilin millet yaşamındaki önemi nedir?


Bir milleti ayakta tutan onun varlığını ve devamını sağlayan millî şuuru besleyen bir millete mensup olma hazzını veren ve bireylerini birbirine yaklaştırarak onlar arasında birlik yaratan unsur olarak dilin millet hayatındaki yeri çok önemlidir Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Öyle ki milletin varlığı dilin varlığıyla mümkündür Dilin millet yaşamındaki yeri nedir?

İnsanın geçmişini öğrenmesinde gününü yaşamasında geleceğine yön vermesinde kişiliğini kazanmasında aynı dili konuşan diğer insanlarla iletişim kurmasında ve kendisini ifade etmesinde dilin çok önemli bir araç olduğu muhakkaktır Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Bu bakımdan dil bir anlamda bireye hizmet eder Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Ancak insan tabiatı gereği toplu hâlde yaşamaya ihtiyaç duyar Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Çevresinde kendiyle aynı değerleri paylaşan insanların bulunmasını ister Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Bu ortak değerlerin oluşturulmasında paylaşılmasında nesilden nesile aktarılmasında milletin varlığını devam ettirmesinde dil çok önemli bir görevi yerine getirir Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Çünkü millet olmanın birinci şartı aynı dili konuşmaktır Dilin millet yaşamındaki yeri nedir?

Dil milletin ortak kültürüyle yol alarak varlığını devam ettirir Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Milleti oluşturan bireyler arasında birleştirici bir rol üstlenen dil aynı zamanda ortak şuurun millî şuurun ortaya çıkmasına hizmet eder Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Millî birliği ve beraberliği sağlar Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Dilin bu özelliği Atatürk’ün “Türkiye Cumhuriyetini kuran; Türk halkı Türk milletidir Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Türk milleti demek Türk dili demektir Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Türk dili Türk milleti için kutsal bir hazinedir Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Çünkü Türk milleti geçirdiği nihayetsiz felâketler içinde ahlâkının an’anelerinin hatıralarının menfaatlerinin kısacası bugün kendi milliyetini yapan her şeyinin dili sayesinde muhafaza olunduğunu görüyor Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Türk dili Türk milletinin kalbidir zihnidir Dilin millet yaşamındaki yeri nedir?” sözlerinde veciz ifadesini bulmuştur Dilin millet yaşamındaki yeri nedir?

Millî varlığın korunmasıyla dilin korunması arasında çok sıkı bir ilgi vardır Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Dilini unutmayan fakat bağımsızlığını kaybeden bir toplum milliyetini koruyor demektir Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Bu toplum bağımsızlığını kazanıp bir devlet kurarak bir millet olarak yeniden tarih sahnesine çıkabilir Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Sovyet Rusya’nın dağılmasıyla Türklerin ve diğer milletlerin bağımsız birer devlet olarak yeniden tarih sahnesine çıkmaları bunun en yeni örneğidir Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Tarihte bunun başka pek çok örneği vardır Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Ancak dilini kaybeden milletlerin tarih sahnesinden silindikleri de bilinmektedir Dilin millet yaşamındaki yeri nedir?

Bir milletin dili bozulursa kültüründe sıkıntılar ortaya çıkar Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Düşünce sanat ve edebiyat alanlarında çöküntü başlar Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Dil asıl işlevini (insanlar arasında anlaşma aracı olma) yerine getiremez Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Kitleler birbirlerini anlayamaz hâle gelir ve yavaş yavaş kopmalar başlar Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Bu gerçek tecrübeyle sabit olduğu için bir milleti içten yıkma yönteminde işe önce dilden başlanır Dilin millet yaşamındaki yeri nedir?Yeni neslin kültürel değerleri öğrenmemesi ve bireylerin kuşakların birbiriyle sağlıklı iletişim kurmalarını engellemek için ne gerekiyorsa yapılır Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Bu yüzden dil üzerinde oynanan oyunlara karşı her zaman uyanık olmak gerekir Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Adres bulmada kolaylık olsun gibi bir bahaneyle meselâ; Yunus Emre Caddesi’ni 4 Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Cadde şeklinde değiştirmek bile kültür bakımından son derece yanlıştır Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Çünkü cadde adını rakamla ifade ettiğiniz zaman bu tabelayı okuyan kimsenin buradan caddenin numarası dışında öğrenebileceği bir şey yoktur Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Fakat Yunus Emre adının yaşatılması hâlinde en azından yetişen nesil Yunus Emre’nin kim olduğunu bu caddeye neden bu ismin verildiğini merak edecektir öğrenmek isteyecektir ve sonuçta kendi kültüründen birşeyler bulacaktır Dilin millet yaşamındaki yeri nedir?

Bir milletin ruhu karakteri anlayışı Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? çoğunlukla sanatkârların ortaya koydukları eserlere yansıdığından bu yönüyle de dil sosyal yapının ve kültürün aynası durumundadır Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Dolayısıyla bu eserlerin dikkatle incelenmesi o milletin karakteri hakkında sağlam ipuçları verecektir Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Gelişmiş ülkelerin kendi kültürlerini ve başka kültürleri öğrenmek için araştırmalar yaptırmalarını bunlar için bütçelerinden önemli paylar ayırmalarını yabana atmamak lâzımdır Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Her milletin kendine göre birtakım kültür özellikleri olduğu gibi milletlerin zayıf ve güçlü olduğu yönler de vardır Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Kültür araştırmalarıyla bunların tespiti mümkündür Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? İzlenecek politikaların belirlenmesine bu araştırmalardan elde edilen veriler ışık tutmaktadır Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Sömürgeci ülkeler günümüzde stratejik araştırma enstitüleri adı altında dünyanın dört bir tarafında yaptıkları araştırmalarda o ülkenin veya bölgenin etnik yapısını özellikle de yerel dilleri gündeme getirmektedirler Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Tarihte ve günümüzde bunun pek çok örneğini görmek mümkündür Dilin millet yaşamındaki yeri nedir?Özetlemek gerekirse dil milletin manevî gücünün aynasıdır Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Bir milletin kültürel değerlerini oluşturan ve o milleti ayakta tutan; edebiyatı sanatı bilim ve tekniği dünya görüşü ahlâk anlayışı müziği Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? geçmişten günümüze ancak dil sayesinde aktarılmaktadır Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? Dolayısıyla dilin korunmasıyla millî varlığın korunmasını aynı seviyede algılamak gerekir Dilin millet yaşamındaki yeri nedir?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
elif (30-03-2013)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dilin millet yaşamındaki yeri nedir?

Dilin millet yaşamındaki yeri nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dilin İnsan Ve Toplum Hayatındaki Yeri Ve Önemi elif Soru Cevap 0 20-02-2013 03:01
İklimin İnsan Yaşamındaki Etkileri Nedir elif Soru Cevap 0 19-02-2013 07:24
Dilin Toplumdaki Yeri ve Önemi Nedir elif Soru Cevap 0 14-02-2013 07:49
Dilin insan ve toplum hayatındaki yeri elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 13-02-2012 11:57
Renklerin İnsan Yaşamındaki Etkileri nedir elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 12-02-2012 04:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:11 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats