bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 31-03-2013, 12:39   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İnsanlarda üreme sistemi nasıldır?

İnsanlarda üreme sistemi nasıldır?- Döllenme Ve Döllenmiş Yumurtanın Oluşumu hakkında bilgi


ÜREME SİSTEMİ
Canlıların soylarını sürdürebilmek için kendilerine benzer yeni canlılar oluşturmalarına üreme denir İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Tüm canlılar üreme yeteneğine sahiptir İnsanlarda üreme sistemi nasıldır?
Bir canlının üreyebilmesi için kalıtsal maddesini yavruya aktarması gerekir İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Eşeyli (erkek ve dişi bireylerle) üreyen canlılarda kalıtsal maddeler üreme hücreleriyle aktarılır İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Üreme hücrelerine gamet denir İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Erkek üreme hücresi sperm dişi üreme hücresi yumurta adını alır İnsanlarda üreme sistemi nasıldır?

Dişi Üreme Hücresi (Yumurta):
Yumurta hücresi büyük ve hareketsizdir İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Bol miktarda besin maddesi içerir ve sitoplazması çoktur İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Kamçısı yoktur İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Yumurtalar spermlere göre daha az sayıda üretilir İnsanlarda üreme sistemi nasıldır?

Erkek Üreme Hücresi (Sperm ):
Sperm hücreleri yumurta hücresine göre çok küçüktür İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Sitoplazmaları azdır İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Kamçıları vardır ve kamçılarıyla hareket ederler İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Baş orta kısım ve kuyruk olmak üzere üç kısımdan oluşur İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Kuyruk kısmı sayesinde hareket edebilir İnsanlarda üreme sistemi nasıldır?

İnsanda üreme sisteminin temel görevi aynı olmakla birlikte erkek ve dişi bireylerin üreme sisteminin yapılarında bazı farklılıklar vardır İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Ayrıca köreltilse bile bireyin beden sağlığını etkilemeyen tek sistemimizdir İnsanlarda üreme sistemi nasıldır?
Dişi Üreme Organının Yapısı
Dişi üreme organı bir çift yumurtalık yumurta kanalı döl yatağı (rahim = uterus) vajina olmak üzere dört kısımdan oluşur İnsanlarda üreme sistemi nasıldır?


1-Yumurtalık (ovaryum): Bir dişinin kasıklarında biri sağda diğeri solda olmak üzere iki tane yumurtalık vardır İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Yumurtalıklarda ergenlik çağından itibaren belli bir yaşa kadar hipofiz bezinin salgıladığı hormonun etkisiyle ortalama 28 günde bir adet yumurta hücresi üretilir İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Ayrıca eşey hormonu salgılarlar İnsanlarda üreme sistemi nasıldır?


2- Yumurtalık Kanalı:
Yumurtalıkları döl yatağına (rahim) bağlayan kanaldır İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Yumurtalıkta üretilen yumurta fallop tüpleriyle alınıp yumurtalık kanalından geçerek döl yatağına iletilir İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Yumurtanın yaklaşık birkaç günlük ömrü yumurtalık kanalında geçer İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Bu esnada yumurta bir sperm hücresiyle birleşirse döllenme gerçekleşir ve zigot oluşur zigot bölünerek çoğalır İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Yani yumurta hücresi kanaldan rahme döllenmiş olarak geçer İnsanlarda üreme sistemi nasıldır?


3- Döl Yatağı (Rahim = Uterus):
Kalın çeperli düz kaslardan oluşan rahim döllenmiş yumurtanın anne karnında tutunup geliştiği yerdir İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Rahimde hücre bölünmesi sürer ve embriyo (canlı taslağı) oluşur İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Embriyo gelişerek yavruyu oluşturur İnsanlarda üreme sistemi nasıldır?
Buraya gelen yumurta döllenmemişse bozulan yumurta hücresi ve rahimde oluşturulan doku vajinadan kanama şeklinde dışarı atılır İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Bu duruma adet kanaması (mensturasyon) denir İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Bu olay 28 günde bir tekrarlanır İnsanlarda üreme sistemi nasıldır?


4- Vajina:
Döl yatağından sonra gelir ve spermlerin döl yatağına kadar ilerlemesini sağlayan tüp şeklinde yapısı vardır İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Üreme sisteminin dışarı açılan kısmıdır İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Spermin giriş yaptığı döllenmemiş yumurta hücresinin ve bebeğin dışarı atıldığı yerdir İnsanlarda üreme sistemi nasıldır?


Not: Dişilerde erkeklerin aksine üreme açıklığı ve idrarın dışarı atıldığı açıklık farklıdır İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Yani idrar vajinadan atılmaz İnsanlarda üreme sistemi nasıldır?
Not: Erkeklerde sperm üretimi ölünceye dek sürerken dişilerde yumurta üretimi yaklaşık 50 yaşından sonra biter İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Bu döneme menopoz denir İnsanlarda üreme sistemi nasıldır?


Erkek Üreme Organının Yapısı

Erkek üreme sistemi testisler (er bezleri ) sperm kanalı seminal kesecikler (yardımcı bezler) ve penisten oluşur İnsanlarda üreme sistemi nasıldır?

1- Testisler:
Bir çift olup testis torbası içine yerleşmişlerdir İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Ergin erkeklerde sperm üretimi testislerde gerçekleşir İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Vücut sıcaklığı spermin gelişmesi için çok yüksektir İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Bu yüzden testisler vücudun dışında bulunur İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Testislerde üretilen spermler döllenme ve hareket yeteneğinden yoksundur İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Spermler bu özelliği epididimis denilen kanalda kazanırlar İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Testisler ayrıca eşey hormonu da salgılarlar İnsanlarda üreme sistemi nasıldır?


2- Sperm Kanalı: Spermler sperm kanalında depolanır İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Sperm kanalı karın boşluğundan geçerek prostat bezine gelir İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Burada sperm kanalı ile idrar kanalı birleşir İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Penis içinden geçerek ortak bir kanalla dışarı açılırlar İnsanlarda üreme sistemi nasıldır?


3- Seminal Kesecikler: Prostat ve cowper bezlerinden oluşur İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Bunlar seminal sıvı salgılarlar İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Seminal sıvı spermlerin taşınmasını ve dişi üreme sisteminde kaldıkları kısa bir süre için beslenmelerini ve korunmalarını sağlar İnsanlarda üreme sistemi nasıldır?


4- Penis: Spermler seminal sıvı ile karışarak penis içindeki kanaldan dışarı atılır İnsanlarda üreme sistemi nasıldır?

Döllenme Ve Döllenmiş Yumurtanın Oluşumu

Eşey hücreleri tek başına yeni bir canlı oluşturamaz İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Çünkü yumurta ve sperm hücreleri diğer vücut hücrelerinin yarısı kadar kalıtsal malzeme taşır İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Bu nedenle iki yarımın bir araya gelmesi gerekir İnsanlarda üreme sistemi nasıldır?
İnsanda bu olay dişi üreme sisteminde gerçekleşir İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Olgunlaşan yumurta hücresi yumurta kanalında ilerlerken spermlerle karşılaşırsa spermlerden yalnızca bir tanesi yumurtanın hücre zarından içeri girer İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Bu andan sonra diğer spermlerin girişi engellenir İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? İşte yumurtanın spermle birleşerek çekirdeklerinin kaynaşmasına döllenme denir İnsanlarda üreme sistemi nasıldır?
Bu aşamadan sonra artık yumurta ve spermden söz edilmez İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Ortaya çıkan hücre vücut hücreleriyle aynı miktarda kalıtsal malzeme taşır İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Bu özel hücre bebeğin özel hücresidir ve döllenmiş yumurta (zigot) adını alır İnsanlarda üreme sistemi nasıldır?
Zigot çok hızlı bir bölünme evresine girer ve yeni hücreler oluşturmaya başlar İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Bu ilk hücreler vücuttaki tüm dokuları oluşturacak olan kök hücrelerdir İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Kök hücreler sınırsız bölünür her türlü vücut hücresine dönüşür ve yeni görev üstlenebilirler İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Çeşitli aşamalardan geçerek insanın küçük bir taslağını oluştururlar İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Buna embriyo denir İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Embriyo hızla büyür canlının doku organ ve sistemleri gelişir İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? Gelişen bu canlıya ilk sekiz haftadan sonra fetüs doğumdan sonra da bebek denir İnsanlarda üreme sistemi nasıldır?


alıntı


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İnsanlarda üreme sistemi nasıldır?

İnsanlarda üreme sistemi nasıldır? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bakterilerde Eşeyli ve Eşeysiz Üreme Nasıldır elif Eğitim ve Öğretim 0 05-02-2013 03:47
Bitkilerde Üreme Ve Gelişme Nasıldır? elif Biyoloji 0 16-06-2011 11:41
Omurgalı ve Omurgasızlarda Üreme Nasıldır? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 03:44
Canlılarda üreme ve gelişme nasıldır? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 03:08
Kadın Üreme Sistemi Kanserleri Bkmlyz Kanser 0 04-05-2009 11:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:14 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats