bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 31-03-2013, 12:43   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?

Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?

PROBLEM DURUMU

Doğumdan ilkokul başlayıncaya kadar olan çocukluk yıllarını içine alan bu yaş çocuklarının bireysel özelliklerini ve gelişimsel düzeylerine uygun zengin uyarıcı çevre imkanlarını sağlayan onların tüm gelişimlerini toplumun kültürel değerlerin ve özelliklerin doğrultusunda en iyi biçimde yönlendiren bir eğitim sürecidir Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?
Okul öncesi Eğitim Kurumları 0-6 yaş arası çocukların tüm gelişimlerini sağlıklı ve düzenli fiziksel koşullar içinde toplumun kültürel özellikleri doğrultusunda en iyi biçimde yönlendiren onlarda sağlam bir kişiliğin sosyal duyarlılığın ve yaratıcı bir zekanın temellerini atan uzman eğitici kadroya sahip temel fonksiyonu eğitim olan sosyal kuruluşlardır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? (Aksoy 1995)
Ülkelerin kalkınmasında eğitim bir madalyonun iki yüzü gibidir Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? (Adamson1990: 2) Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Bir ülkede politika ekonomi ve toplum açsından gelişmeler bekleniyorsa önce eğitimi ele almak gerekmektedir Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Okul öncesi eğitimi ise eğitimin en önemli yılları kabul edilmektedir Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?
Okul öncesi eğitim dönemini kapsayan 0-6 yaş çocukların bedensel zihinsel ve sosyal gelişimlerini en hızlı olduğu dönemlerden biridir Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Bu dönemdeki gelişmeler çocuğun ilerdeki yaşamında büyük önem taşımaktadır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?
Bloom’un yaptığı araştırmalara göre 17 yaşına kadar olan zihinsel gelişmenin %50 si 4 yaşına %30’u 4 yaşından 8 yaşına %20’si ise 8 yaşından 17 yaşına kadar oluşmaktadır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Bu bilgilere göre çocuğun eğitimde erken yılların değeri büyüktür ve bu dönemde çocuğun yetenek ve becerilerini geliştirmek için ona rehberlik etmek çocuğun doğru davranışlarını pekiştirmek gerekir Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Bu da ancak en iyi bir şekilde planlanmış sistemli bir okul öncesi eğitimiyle olur Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?
Birçok araştırma bu kurumlardan yetişen çocukların zihin beden sosyal duygusal vb Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? gelişim alanlarında diğerlerine göre daha ileri oldukları ve bu daha sonraki eğitim basamaklarında bu çocukların temelden gelen ve bu kuvvet nedeniyle okula çevreye uyumda erken yıllarda kişiliklerinin oluşturulmasındaki olumlu eğitimden kaynaklanmaktadır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? (Tekiner 1996:10) Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Çünkü okul öncesi eğitimi çok özel bir eğitim alanıdır ve beraberinde bu eğitimin verimin artırmak yetki ve sorumluluklarının önemle dikkate alınması gerekmektedir Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?

Mialaret tarafından okul öncesi eğitim evrensel sayılabilecek amaçları üç ana başlıkta toplamıştır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?
1- Toplumsal Amaçlar:
Çalışan annelere destek her çocuğun bireysel farklılıklarını göz önüne alarak onların sosyal zihinsel duygusal fiziksel cinsel vb Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? gelişim aşamalarında geleneksel eğitimin boşluklarını telafi etmek Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?
2- Eğitici Amaçlar:
Çocuğun duygularını eğitmek ve çevresiyle iletişimi sağlayarak çocuğun duyarlı davranışlarını geliştirmek Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?
3- Gelişimsel Amaçlar:
Çocuğun doğal gelişimi temel alarak kendi vücudunu kontrol etme kendi denetimini bağımsız olarak ya konuşma yapan öğrenme dil vs Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? gibi becerilerinin gelişimini sağlamak(Aral ve ark Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? 2000:13 Oğuzkan Oral 1983: 50-51)

İLK ÖĞRETİME BAĞLI OLARAK EĞİTİM VEREN ANAOKUL SINIFLARININ FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ NASIL OLMALIDIR? BU YAPILAR OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ Mİ YAPILMIŞTIR?
Bir anaokul binası kurumu çocuğa verilen eğitimin niteliğini belirleyen öğelerden biri kurumun fiziksel konumunu düzenleme biçimi ve donatımıdır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Gereğince düzenlenmiş ve yeterince donatılmış bir okul öncesi kurumu her şeyden önce sağlık güvenli ve çekici olmalıdır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?

ANA OKULLARINDA BULUNAN YEMEK ODALARININ VE MUTFAĞININ OLMAYIŞI
Ana okullarında mutlaka mutfak olmalıdır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Mutfak yemek odasına yakın olmalıdır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Masa ve sandalyeler çocukların boyuna uygun olmalıdırlar Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Yemek masalarının yerden yüksekliği 60 cm sandalyelerin yerden yüksekliği 35 cm olmalıdır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?(Sükan Belik 1980:48)
Mutfak yemek odası ile beraber veya ayrı bir mekan olarak düzenlenir Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Ancak yemek odasının mutfak ile ilişkisinin olması gerekir Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Yemek dağıtımının kolay olmasını sağlar Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? 100 çocuk kapasiteli bir anaokulunda yemek hazırlığı için ortalama 30 m2 bulaşık için 12 m2 yere ihtiyaç vardır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?(Çin 1989: Kalemci 1995) Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Mutfakta sağdan sola doğru buzdolabı tezgah evye ocak vb Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? bulunması şarttır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? L şekli mutfak çok kullanışlı U şekli mutfak ise en verimli olan şeklidir Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Yapılan araştırmalara göre bizdeki yüksek mutfak dolapları her yetişkine göre değildir ve uygun dolap yerleştirme bizim ülkemizde %7 oranında bulunmuştur Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Mutfakta düzenlemeler yapılırken tehlike riskleri taşıyan durumlara öncelikle dikkat etmelidir Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?(Kalınkara ve ark 1998:366) Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Çalışanların verimliliğini arttırmada buzdolabı fırın bulaşık makinesi çırpıcı-kesici aletler vs Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? olmalıdır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?
Mutfakta havayı kolay temizleyecebilecek şekilde yerleştirilmiş pencereler havalandırmayı kolaylaştırır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Havalandırma tertibatı yoksa yaptırılmaldır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? (Kalınkara 1998:65) Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Yerler kolay temizlenebilir bir döşeme(Kalebodur mermer) çeşidiyle kaplanmalıdır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?
Özçelik (1996) tarafından Ankara’daki ruhsatlı 33 özel kreş yuva ve anaokullarının genel örgütü ve eğitsel nitelik ve nicelik açsından istendik koşulara uygunluğunu tespit etmek amacıyla yapılan araştırma sonucunda; bu kurumlara devam eden çocukların %54’ünün mutfak koşullarının iyi olmadığı saptanmıştır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Bu konuda öğretmenin sağlık ve beslenme açısından eğitim görmesi önerilmiştir; (Özçelik 1996:16-17) Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?
İlköğretime bağlı anaokullarında; yemek odaları bulunmamakta yine mutfak olmadığı için sıkıntılar yaşanmaktadır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Öğrenciler yemeklerini ders yaptıkları sınıflarda yemek yemek zorunda kalıyorlar Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Çocukların rahatlıkla yemek yiyebilmesi için masa ve sandalyeler çocukların boyutunda olmalı çocuk tek başına kimsenin yardımı olmaksızın yemeğini rahatça yiyebilmelidir Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Yine okullardaki mutfaklarda yeterli araç-gereçlerin olmadığını ve çalışmalar ve verimliliği azaltmaya sebep olduğu görülür Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Mutfak anaokulun en temiz yeri olmalıdır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?

ANAOKULLARINDA BULUNAN LAVABO – WC LERİN ÇOCUKLARIN GELİŞİM SEVİYELERİNE UYGUN OLMAYIŞI:
Oyun odalarına direk olarak açılması gereken wc lere geçiş kolay olmalıdır ve kapıları bulunmalıdır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Türkiye’de 1999 yılında yapılan bir araştırmada %43 oranında tuvaletlerin oyun odasına yakın olduğu bulunmuştur Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?
Lavabo – wc’ler çocukların vücut özelliklerine göre ayarlanmalıdır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Lavabolar minimum en-boy 28-45 cm ebadında yerden yüksekliği ise lavabolarda 55-60 cm muslukta 65-71 cm olmalıdır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Wc kabinleri ise 70-90 cm eninde bölücü duvarlar 130-150 cm yüksekliğinde klozet yüksekliği 35 cm olmalıdır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?
Her 6 çocuğa bir lavabo her 4 veya 5 çocuğa bir klozet düşmeli tuvaletlerde doğal aydınlatma ve havalandırma olmalıdır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Islak zeminler kaymayan kolay temizlenebilir malzemeden yapılmalıdır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? (Ömeroğlu 1998:570) Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?
Tuvalet ve lavabolar etkinlik alanına uzak ise çocuklarla birlikte öğretmen veya bakıcının gitmesi gerekir Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Veliler çocuklarının büyük tuvalet ihtiyacını mümkün olduğunca evlerinde karşılamalıdır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?
Lavabolarda likit sabun ve kağıt havlu bulundurulmalıdır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Eğer kağıt havlu bulundurulamıyor ise çocukların kendilerine ait işaretleri taşıyan havlular birbirine deymeyecek şekilde asılmalıdır; (Aksoy1995: 58) Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Okul öncesi kurumlarda çalışan personel için kullanılan kadın – erkek ayrı tuvaletlerde lavabo duş bulundurmalıdır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?
Özellikle ilköğretime bağlı olarak eğitim veren okul öncesi eğitim kurumlarındaki; tuvalet ve lavabolar çocukların boylarına uygun olmamakta ve çocuklar yeterince temizliklerini yerine getirememekte ve temizlik alışkanlığı kazanamamaktadırlar Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Oysa her çocuğa uygun tuvalet ve lavaboların düzenlenmesi her 10 çocuğa bir tuvalet ve bir lavabo bulunması gereklidir Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?alafranga tuvaletler kapatılarak çocukların seviyelerine göre yapılmalıdır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?her çocuğun kendine ait havlusu diş fırça ve macunu olmalı ve bunlar uygun yerlerde yerleştirilmelidir Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?

ANAOKULLARINDA OYUN ODALARININ BULUNMAMASI:
Anaokullarında en çok ihtiyaç duyulan ve işlevsel açıdan en yoğun trafiğe sahip olan oyun odası büyük bir önemle ele alınmalıdır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?
Oyun odasının boyutsal özellikleri kullanma kapasitesi ve etkinliklerin çeşitliğine göre ayarlanmalıdır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?özel kreş ve Gündüz Bakımevleri kuruluş ve işleyiş esasları hakkında yönetmeliğin 19 Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?maddesine göre; (aslında resmi kuruluşlar içinde aynıdır) oyun ve yatak odaları bol ışık alacak şartlara sahip bulunmalı binanın çocuklar için kullanılacak bölümlerinin taban – tavan yüksekliği en az 2 metre 70 cm olmalıdır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Ayrıca oyun odasında her çocuk için 15 m2 lik alanın uygun olduğu kabul edilmektedir Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?
Masa sandalye oyuncak dolapları vb Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? mekan donatımı ile ilgili elemanlar sabit olarak yerleştirilmemeli ve çocukların guruplaşmalarına bazen de yalnız oynamalarına yağışlı havalarda açık havaya çıkmadıkları zaman oyun oynamalarını sağlayacak özellikte olmalıdır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?(Oğuzkan Oral 1983:124) Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?
İlgi köşelerinde bulunan oyuncaklar uygun renklerden seçilmiş ve oyuncak yapım standartlarına uygun olmalıdır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? (Mümkün olduğunca Türk standartlar enstitüsünce onaylanmış oyuncaklar satın alınmalıdır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?)
Çocukların değişen ilgi ve ihtiyaçlarını ve eşyayı kullanma özgürlüklerini geliştirecek çok sayıda değişik malzeme gereklidir Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Fakat tam bu bağlamada dikkate alınması gereken çocukların iyi düzenlenmiş bir eğitim ortamında az oyuncak ile de daha etkili bir öğrenme eğilimi gösterdiği unutulmamalıdır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Yani binanın şartlarına adapte edilmiş olmasının yanı sıra bu yerin rahat bir yaşama ve öğrenme ortamı olması sağlanmalıdır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?
Aynı konuda Saracho (1989) ve 1999 da Welhousen tarafından yapılan bir araştırmada fiziksel alan materyaller ve öğretmen ve danışmanları incelenmiştir Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Eğitim ve oyun alanları geniş ve materyalleri yeterli düzenli olan öğretmenin çocuklarla kurduğu ilişki karşılaştırılımıştır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Geniş alana ve materyale sahip öğretmen daha başarısız bulunmuştur Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?(Saracho1989:149-157; Welhousen 1999:58-61) Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?
Bu odada kullanılan araç- gereçlerin hepsi çocuğun fiziksel gelişimine uygun ölçülerde ağır olmayan küçük sandalyeler masalar (masanın yerden yüksekliği 46 cm boy 60 cm en 45 cm kullanılmalıdır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? Oyun odasında çok amaçlılık gerektiğinden (boy 80 cm genişlik 180 cm) paravanlar işe yarayabilir bu alanlarda karmaşıklığı önleyecek bir yerleşim ve temizlik önem taşır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?
Okul öncesi kurumları iç eğitim ve bahçe alanları olarak yarılıp incelenmesi fiziki şartların ve önemini anlaşılmasında daha kolaylık sağlayacağı için konu şu sırayla ele alınmıştır Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?

Okul öncesi binanın iç mekanları:
- Veli bekleme salonu
- İdari kısımlar
- Gözlem odası
- Vestiyer
- Doktor odası
- Depo
- Lavabo wc
- Yemek odası ve mutfak
Eğitim mekanları:
- Oyun odaları ve köşeler
- Evcilik köşesi
- Blok köşesi
- Müzik köşesi
- Bilgisayar köşesi
- Fen – doğa köşesi
- Kukla köşesi
- Kitaplık köşesi
- Masa oyuncakları köşesi
- Manigülatif oyunlar köşesi vb Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı?

Anasınıfı nasıl olmalı?-Anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: anaokulu iç mekan özellikleri, anasınıfı özellikleri, anasınıfının fiziksel özellikleri nasıl olmalı, anasınıfının özellikleri, anasinifi nasil olmali, anasınıfı fiziksel özellikleri, anasinifinin fiziksel özellikleri, anaokulunun fiziksel özellikleri, anasınıfının fiziksel özellikleri, anasinifinin ozellikleri, anasınıfı lavabo yüksekliği, anasınıflarının fiziksel özellikleri, anasınıfı nasıl olmalı, bir anaokulunun fiziki özellikleri, anaokulu mutfağı nasıl olmalı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bir genç kız nasıl olmalı ? ´ λŋтiьioтiף ´ Güzellik Önerileri 24 17-02-2017 09:10
Yaz Makyajımız Nasıl Olmalı ? `»HicЯet GeLini«´ Yüz Makyajı 0 10-07-2011 08:09
Bir Kadın Nasıl Olmalı? nimlahza Aile, Evlilik ve Çocuklar 1 22-10-2010 05:38
Diş bakımı nasıl olmalı? ´ λŋтiьioтiף ´ Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 0 20-09-2010 10:08
Hamilelikte bakım nasıl olmalı! Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 23-05-2008 07:10

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:38 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats