bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 31-03-2013, 02:28   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar?

Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için handi antlaşmaları yapmışlar?-Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi gizli antlaşmaları yapmışlardır?


İşgalci devletler Osmanl'yı bölmek ve bölüşmek için bakın hangi anlaşmaları yaptı

Gizli Paylaşım Projeleri

Zamana ve mekana bağlı olarak değişik şekillerle ortaya çıkan ve tarif edilen “Şark Meselesi”nin temelinde Hıristiyan-Türk veya Avrupa-Türk münasebetleri yatmaktadır Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Uzun yıllar Avrupa’yı meşgul eden Şark Meselesi’nin bilhassa ikinci ve son safhası olarak nitelendirebileceğimiz kısmı Osmanlı Devleti’nin yıkılışına kadar devam etmiştir Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Bu son safhada Avrupalılar taarruz eden Türkler ise savunma yapan taraflar olmuştur Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar?

Şark Meselesi’nin bu ikinci aşamasında Avrupa şu gayelere ulaşmaya çalışmıştır:

1 Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Balkanlardaki Hıristiyan milletleri Osmanlı hakimiyetinden kurtarmak
2 Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Osmanlı Devleti içindeki Hıristiyanlar için reform istemek ve onların lehine Osmanlı Hükümeti nezdinde müdahalelerde bulunmak
3 Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Türkleri Balkanlardan atmak
4 Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Osmanlı Devleti’nin Asya toprakları üzerinde yaşayan Hıristiyan azınlıklar lehine reformlar yaptırmak muhtariyetler elde ettirmek ve mümkünse istiklallerine kavuşturmak
5 Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Anadolu’yu parçalamak ve Türkleri buradan çıkarmak Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar?

Türkleri Balkanlardan atma konusunda büyük ölçüde başarılı olan Batılı devletler artık oyunun son perdesi olan İstanbul’u almak ve Anadolu’yu paylaşmak için 20 Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? yy Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar?’ın başlarında faaliyetlerini artırmışlardı Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar?

Osmanlı devleti üzerinde yayılmacı emelleri olan dört büyük devlet “İngiltere Fransa Rusya ve İngiltere” ilk defa I Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Dünya Savaşı’nda aynı ittifakın içinde yer almışlardı Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Üstelik bölmek parçalamak ve topraklarına sahip olmak istedikleri Osmanlı Devleti karşı ittifakta yer almış ve savaşa girmişti Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? İşte bu nedenle I Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Dünya Savaşı yıllarında “İtilâf devletleri”ni oluşturan İngiltere Fransa Rusya ve İtalya değişik tarihlerde bir araya gelerek Osmanlı Devleti’ni paylaşmayı amaçlayan projeleri ele almışlar ve bunları birer antlaşmaya dönüştürmüşlerdi Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Bu antlaşmalar şunlardır:

İstanbul Antlaşması

İngiltere ve Fransa’nın 1915 yılı başında Çanakkale’yi geçmek istedikleri günlerde Boğazların ve İstanbul’un elden gideceğinden endişelenen Rusya harekete geçti Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Müttefikleri üzerindeki baskılarıyla Rusya 4 Mart-10 Nisan 1915 tarihleri arasında beş haftalık bir süre içinde İngiltere ve Fransa ile yazışmalar yoluyla haberleşerek bir metne dayanmayan antlaşmalar demetini ortaya çıkarmayı başardı Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar?

Bir aylık bir haberleşme ve yazışma yoluyla gerçekleşen bu ilk gizli antlaşmaya göre; İngiltere ve Fransa İstanbul ve Çanakkale Boğazları ile Marmara Denizi’nin batı kıyıları Midye-Enez çizgisine kadar Batı Trakya İstanbul Boğazı’nın doğu kısmı İzmit Körfezi’nin bir kısmı ile Marmara Denizi’ndeki adaların Rusya’ya verilmesini kabul ediyorlardı Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? İmroz ve Bozcaada konusunda da Rusya’ya danışıl-madan herhangi bir karar almayacaklarını taahhüt ediyorlardı Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar?

Ruslar da İngiltere’nin Asya Türkiyesi’ndeki özel haklarını ayrıca Osmanlı hakimiyetinden ayrılacak Arap ülkelerinin istiklâllerini tanıyacaklarını Fransızların İskenderun Körfezi ve Toroslar’a kadar Kilikya dahil olmak üzere Suriye’yi ilhak etmesini kabul edeceğini bildiriyordu Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Tarafların birbirlerinin taleplerini kabul etmeleri üzerine antlaşma imzalanmıştı Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar?

Londra Antlaşması


İtilâf devletleri İtalya’yı müttefik olarak yanlarında savaşa sokmak amacıyla 26 Nisan 1915’de Londra’da yapılan antlaşmalarla Osmanlı Devleti topraklarından pay verdiler Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Buna göre; İtalya’ya Antalya havalisi verildi ve İtalya 20 Mayıs 1915’te Avusturya’ya savaş ilân etti Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Çanakkale savaşlarının yoğunlaştığı günlerde ise yani Ağustos 1915’te Almanya ve Osmanlı Devleti’ne savaş açtı Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Bu antlaşma ile müttefikleri İtalya’nın Trablusgarp’i ve 12 Ada’yı ilhak etmesini de kabul ettiklerini açıklamışlardı Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar?

Sykes-Picot Antlaşması


İngiltere Hükümeti Mısır Genel Valisi Mc Mahon’un Mekke Emiri Hüseyin’le kurduğu münasebet ve sağlanan mutabakattan sonra Osmanlı Devleti üzerindeki İngiliz ve Fransız menfaatlerinin görüşül-mesini istemiştir Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? İngiltere adına Sir Mark Sykes ile Fransa adına Charles François Georges-Picot arasında yapılan görüşmeler sonunda Şubat 1916’da Arap vilayetlerinin paylaşılması konusunda bir antlaşmaya varıldı Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Mart 1916’da İngiliz ve Fransız temsilciler Rusya’ya giderek Rus Dışişleri Bakanı Sazannof’la görüşmeler yaptılar Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Bu görüşmeler sonunda Rusya da bu antlaşmaya dahil oldu ve “Sykes-Picot” antlaşması imzalandı Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar?

Bu antlaşma; esas itibarıyla Osmanlı Devleti’nin Asya’daki topraklarının paylaşılmasını öngörüyordu Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Buna göre; antlaşmaya taraf olan Rusya Erzurum Van Bitlis vilayetleri ile Güneydoğu Anadolu’nun bir kısmını İngiltere Mezopotamya’nın tamamı ile bütün Akka ve Hayfa limanlarını Fransa’da Suriye kıyıları Kilikya bölgesini Harput ve havalisini alacaklardı Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? İngiliz ve Fransız nüfuz bölgelerinde bir Arap devleti veya konfederasyonu kurulacak Filistin milletlerarası bir idareye tabi tutulacaktı Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar?

İngiltere Fransa ve Rusya kendi aralarındaki bu antlaşmayı Eylül 1916’da İtalya’ya bildirmişlerdi Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Bunun üzerine İtalyan Hükümeti kendilerine daha önce bırakılmış olan toprakların Fransa’nın payına düşenden daha az olduğunu ileri sürerek İzmir ve Mersin’in de nüfuz bölgesi olarak verilmesini istediler Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar?

İtalya’nın bu isteğine Ruslar İzmir’i ele geçiren İtalya’nın karadan ve denizden Çanakkale Boğazı’nı kontrol edeceği endişesiyle karşı çıktılar Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? İngiltere de İzmir’in İtalyanlara verilmesini istemiyordu Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Fransızlar da Mersin’in İtalyanlara verilmesini uygun görmüyorlardı Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar?

Saint Jean de Maurienne Antlaşması


Sykes-Picot Antlaşması’nın İtalya tarafından öğrenilmesinden sonra; İtalya İtilâf devletlerinin kendi aralarında imzaladıkları gizli antlaşmaların kendisine açıklanmasını istedi Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? 1915’te Londra’da imzalanan antlaşmaya açıklık getirmek ve İtalya’nın kendi yanlarında savaşa devam etmesini teşvik etmek amacıyla İtilâf devletleri bir toplantı yapmaya karar verdiler Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar?

İngiltere Fransa Rusya ve İtalya Başbakanları 19 Nisan 1917’de Saint Jean de Maurienne kasabasında İtalya’nın Doğu Akdeniz’deki menfaatlerini görüşmeye başladılar Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Görüşmeler safhasında temsilci göndermiş olan Rusya ihtilâl çıkması sebebiyle Başbakanlar düzeyinde yapılan bu toplantıya katılamamıştır Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Yapılan görüşmelerden sonra daha önceki İtalyan taleplerinin yanında İzmir ve civarının da İtalyanlara bırakılmasını İngiltere ve Fransa kabul etmişti Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Ancak antlaşmanın Ruslar tarafından da imzalanması kaydını getirmişlerdi Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Fakat ‚arlık Rusya’sı ihtilâl sonucu yıkılınca Saint Jean de Mauirienne antlaşması taraflardan birinin imza koymaması yüzünden hükümsüz olarak kabul edilecektir Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar?

Nitekim İngilizler bundan istifade ederek savaş sonrası Paris’te toplanan barış konferansında İzmir ve civarının Yunanlılarca işgalini kararlaştıracaklardı Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar?

Gizli Antlaşmalarda Yunanistan'ın Durumu


İtilâf Devletleri’nin Çanakkale Savaşlarını başlattığı günlerde Yunan Başvekili Venizelos İngilizlere müracaat ederek “İzmir’in kendilerine verilmesi halinde” devam etmekte olan Çanakkale Muharebeleri’ne Yunanistan’ın İtilâf Devletleri yanında katılacağını belirtti Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? İngiliz devlet adamları değil İzmir’i kendi ellerinde bulunan Kıbrıs’ı bile vererek Yunanlıları kendi yanlarına çekmek istiyorlardı Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Bu nedenle Venizelos’un teklifini kabul ettiler Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Ancak Rusya olayı öğrendiğinde buna karşı çıktı Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Kendisine verilecek olan İstanbul ve boğazların hemen yakınında bu topraklar üzerinde tarihi emelleri olan Yunanistan’ın bulunmasını istemedi Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Sonra İzmir’e yerleşen Yunanistan Çanakkale Boğazı’nı karadan ve denizden kontrol altında tutabilirdi Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Bu da Rus çıkarlarına uygun düşmezdi Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Bu nedenle; Rusya’nın karşı çıkması ve Yunanistan’da Venizelos’un iktidardan düşmesiyle bu girişim sonuçsuz kaldı Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar?
Savaş sonrasında İngiltere İzmir ve havalisinin Yunanistan’a verilmesi konusunda Paris Barış Konferansı’nda yoğun bir çaba sarfetmiş ve müttefiki Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri idarecilerini ikna etmiş ve konferanstan İzmir ve civarının Yunanlılar tarafından işgal edilmesiyle ilgili bir karar çıkarmıştır Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar?

I Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Dünya Savaşı İçinde ve Sonrasında İngiltere’nin Gizli Paylaşım Projeleri Üzerinde Yaptığı Değişiklikler


Birinci Dünya Savaşı başladığında İngiltere savaş sonrası için Osmanlı Devleti’nin Doğu Anadolu topraklarında bir Büyük Ermenistan devleti kurdurmak niyetindeydi Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Ancak Sykes-Picot görüşmeleri esnasında Rusya İngilizlere başvurarak “Doğu Anadolu’da Trabzon Erzurum ve Van ile civarını Ermenilere veremeyeceğini buraları kendisinin almak istediğini” söyledi Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Bu nedenle İngiltere Ermenistan devleti kurma konusunu bir süre ağzına almadı ve Ermenileri oyaladı Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar?

Diğer taraftan; Sykes-Picot antlaşmasıyla Irak’ı alacak olan İngiltere Rusya ile sınır komşusu olacaktı Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Halbuki Rusya ile sınır komşusu olmak İngiliz siyasetine aykırı idi Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Bu nedenle İngiltere kendisi ile Rusya arasında bir küçük Ermenistan devleti veya bir küçük Kürdistan devleti kurulması konusunu düşünmeye başladı Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Bunun için de tıpkı Ermenileri yaptığı gibi Kürtleri de tahrike başladı Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar?

İngiltere’nin bu bölgede sık sık siyaset değiştirmesi üzerine; bu kez de Fransa devreye girerek madem ki İngilizler Rusya ile sınır komşusu olmak istemiyor o halde Ermenistan ve Kürdistan devletlerini kurma düşüncesinden vazgeçilmesi şartıyla Fransa’nın bu bölgeleri alabileceğini belirtmişti Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Bunun üzerine İngiltere bir kez daha Kürdistan ve Ermenistan kurulması fikrinden vazgeçti Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar?

1917’de Rusya’daki ihtilâl ile‚ Çarlık Rusya yıkılınca bu kez İngiltere Doğu Anadolu’da bir Büyük Ermenistan ve Güneydoğu Anadolu’da bir Kürdistan devletinin kurulması projesini yeniden masa üzerine çıkarmıştı Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar?

İngiltere’nin Sykes-Picot Antlaşması’nda belirttiği “Osmanlı Devleti’nden ayrılacak Arap toprakları üzerinde bir Arabistan Devleti kurmak düşüncesini terk ettiği bunun yerine böl parçala yönet veya yok et” politikasıyla çok sayıda devlet kurdurmak ve bunları “mandater devlet” olarak yönetmeyi düşündüğünü görüyoruz Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar?

İngiltere’nin en son Osmanlı Devleti’ni parçalama projesi şöyleydi :

Anadolu üzerinde;
Türkiye Ermenistan Kürdistan Pontus Rum ve Boğazlar devletleri adlarıyla beş devlet kurulacaktı Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? Ayrıca Fransa’ya İtalya’ya ve Yunanistan’a nüfuz bölgeleri verilmekteydi Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar?

Orta Doğu ve Arabistan topraklarında ise; Irak Suriye Lübnan Filistin Ürdün Suud Hicaz Yemen Kuveyt Hadramut ve Umman olmak üzere on devlet kuruluyordu Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar?

Itilaf Devletleri Osmanlı Devletini paylaşmak için hangi antlaşmaları yapmışlar? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: itilaf devletleri kendi aralarinda osmanlı devletini blüsmek icin hangi anlaşmaları yapmislardir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Osmanlı Devleti Hangi Tarihte Kurulmuştur? elif Soru Cevap 0 20-02-2013 03:05
Osmanlı Sultanı 2. Murat'ın türbesi Hangi İldedir elif Soru Cevap 0 10-02-2013 05:12
Almanya’nın Osmanlı Devletini savaşa koyma sebepleri nelerdir? elif Tarih 0 26-02-2011 04:39
Sağlığımı korumak için hangi yaşta hangi testi yaptırayım? Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 09-06-2008 01:50
Sağlığımı korumak için hangi yaşta hangi testi yaptırayım? Bakımlı Kadın Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 06-05-2008 03:00

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:34 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats