bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 31-03-2013, 03:33   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?

Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?


- Atatürkçülük her türlü gericiliğe tutuculuğa bağnazlığa yobazlığa ve boş inançlara doğa dışı düşüncelere kesinlikle karşıdır; çünkü akılcıdır Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir? Çağımızın bilimsel düşüncesini düşünce özgürlüğünü ve onun yol gösteticiliğini benimsemiştir Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir? Lâyiklik ilkesi O'nun temel ilkelerinden olup dinsel inançlara saygı duyarak dünya işlerini devlet işlerini onların dışında yürütmeyi öngörür Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?
2 - Atatürkçülük baskı korku ve bütün toptancı (totaliter) yönetimlere kesinlikle karşıdır; çünkü özgürlükçüdür Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir? İnsanın doğudan hak ve özgürlükleri olduğuna ve bunlara saygı gösterilmesi gerektiğine inanır Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?
3 - Atatürkçülük insana değer vermeyen onu sömüren bir düşünce ve tutuma karşıdır; çünkü insancıldır insanlık-değerlerin ve haklarına saygı gösterilmesini ister Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir? Herkesin insan onuruna yaraşır biçimde yaşayabilmesi başlıca amaçlarındandır Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir? Bu yönü ile de evrenseldir Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?
4 - Atatürkçülük bilim dışı her yönteme ve uygulamayâ kesinlikle karşıdır; çünkü bilimci ve gerçekçidir Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir? Bundan dolayı da dinle dünya işlerini birbirinden ayırmıştır Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?
5 - Atatürkçülük ırkçılığa ve saldırganlığa (Emperyalizme) kesin olarak karşıdır; çünkü ulusçudur barışçıdır Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir? Yurtta barış dünyada barış ilkesini savunur Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?
6 - Atatürkçülük kendini Türk bilen Türküm diyen herkesi Türk sayar Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?
7 - Atatürkçülük erkek ve kadın ayırımı yapan her düşünceye karşıdır; çünkü toplumun içinde kadının çok önemli bir yeri olduğuna inanır; kadınla erkek arasında hak eşitliğini ilke sayar Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?
8- Atatürkçülük kültürde ve dilde yabancılaşmaya kesinlikle karşıdır; çünkü ulusal kültürün ve dilde bağımsızlığın siyasal bağımsızlığın da koşullarından olduğuna inanır Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?
9 - Atatürkçülük her türlü iç ve dış sömürrüye karşı olduğundan Emperyalizme ve Feodalizme de karşıdır Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir? Atatürkçülük ve Atatürkçü ulusçuluk ulusal değerlerin varlıkların sömürülmesini kesinlikle reddeder Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?
10 - Atatürkçülük halkın katılmadığı her türlü yönetime ve girişime karşıdır; çünkü gerçek ânlamıyla halk egemenliğinden ve halk yönetiminden yanadır Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?
11 - Atatürkçülük üretim ilişkilerine dayanan sınıfların varlığını yadsımamakla birlikte bu sınıfların çatışmasını kesinlikle reddeder Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir? Çünkü iş ve uğraş kümeleri arasında iç barışı sağlayıcı nitelikte örgensel (Organik) bir dayanışma ve bütünleşmeyi amaç bilir Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?
12 - Atatürkçülük yeni Türk Devleti'nin Türkiye Cumhuriyeti'nin temelini oluşturan çâğdaş ve ulusal değerlerin birleşimi bir Dünya görüşüdür Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir? Bu özelliğiyle aynı zamanda Türk yurdunun Türk tarihinin Türk halkının bütünlüğüne ve gerçeklerine dayanan ulusal bir görüştür ileriye yeniliğe açık devrimci bir yoldur ve halkımızı Ortagağ'dan modern çağa yönelten ilerici bir davranıştır Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?
13 - Atatürkçülük Kapitalist ve Sosyalist bloklar dışındaki geri kalmış dünya ulusları için de bir meşal olmuştur Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir? Çünki sömürülen ve ezilen ulusların uyanması ve kalkınması yolunda başlatılan ve başarıya ulaşan ilk ulusal kurtuluş devrimidir Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir? Bu açıdan da yine evrenseldir ve tüm ezilen uluslar için yeni bir kurtuluş yolu olmuştur Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?
14 - Atatürkçülüğün ilkeleşen başlıca hedefleri ulusal tam bağımsızlık çağdaşlaşma ulusal egemenlik lâyiklik halkçılık ulusçuluk devletçilik ve cumhuriyetçiliktir Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir? Bu hedeflere bu ereklere ne ölçüde kavuştuğumuz ulusça bunların neresinde olduğumuz her zaman tartışılmalıdır tartışılacaktır da Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir? Yeni kurulan devletin dışâ karşı tam bağımsız olması içte de ulusal egemenliğe dayanan bir yönetimi (Demokratik ve Lâyik Cumhuriyet) öngörmesi ve toplumu çağdaş uygarlık düzeyinin bile üstüne çıkarmak istemesi Atatürkçülüğün aynı zamanda temel ülküsüdür Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir? Bu ülküsel hedeflere örneklere ulaşabilmek için O'nun yukarıda anılan altı ilkesi bir yönüyle hedef; bir yönüyle de araç olarak düşünülebilir Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?

Atatürk ilkeleri tek tek ele alınıp yorumlanamaz ve ayrı ayrı uygulanamaz bir bütündür Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir? Atatürk devrimi ve Atatürkçülük belirli siyasal yönlerden değil Türkiye ve dünya gerçekleri açısından önyargısız olarak değerlendirilmelidir Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir? Temelinde akılcı deneyci çağdaş bir felsefe yatan Atatürkçülük en büyük düşünürü ve uygulayıcısı yine Atatürk'ün kendisi olan Türk Hümanizmasıdır denilebilir Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir? Bu görünüşüyle büyük bir yapı görkemli bir yapıt olan Atatürk devriminin bütünlüğü Türk toplumuna olduğu kadar çağdaş dünyaya da Türk ulusunun çok değerli bir katkısı olmuştur Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir? Ve bunun en büyük onur payı Atamızındır Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir?

Atatürk'ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: atatürk ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri, atatürkün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri, ataturkun ataturk ilkelerine yansıyan düşünceleri, atatürk ün ilkelerine yansıyan düşünceleri, atatürk ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir, atatürk ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri vikipedi, ataturkun ataturk ilkelerine yansiyan nelerdir, atatürk ün düşünce ilkeleri nelerdir, atatürkün atatürk ilkesine yansıyan düşünceleri, atatürkün atatürk ilkeleri üzerine yansıyan düşünceleri, atatürk39ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri, atatürk ün ilkelerine yansiyan düşünceleri, atatürk39ün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri nelerdir, atatürkün atatürk ilkelerine yansıyan düşünceleri4, atatürk ün ilke ve layiklikleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Eflatunun Felsefi Düşünceleri elif Eğitim ve Öğretim 0 27-09-2012 08:32
Atatürk'ün Türk Tarihi Hakkındaki Düşünceleri Nelerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 2 13-12-2011 08:30
Suya Yansıyan Resimleri elif Doğa, Manzara Resimleri 0 19-04-2011 05:18
Tümörlerin tedavi ilkelerine genel bir bakış: daywest Sağlığımız 0 22-05-2010 10:08
Kış Düşünceleri - Ahmet Kutsi TECER nimlahza Şiir 0 08-04-2009 12:54

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:16 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats