bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 31-03-2013, 04:23   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?

Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?-Ses dalgaları neden maddesel ortamlarda dağılır?

SESİN MADDE İLE ETKİLEŞİMİ :

Ses kaynağından çıkan ses dalgaları bir engele çarptığında yani madde ile karşılaştığında ışıkta olduğu gibi maddeden yansıyabilir madde tarafından soğrulabilir veya maddeden geçebilir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?

1- Sesin Yansıması :

Seste ışık gibi yansıma özelliğine sahiptir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Ses kaynağından çıkan ses dalgalarının bir yüzeye çarpıp geldiği ortama geri dönmesine sesin yansıması denir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Sesin yansıması için kullanılan yüzeyin ışıkta olduğu gibi düzgün ve pürüzsüz olması gerekir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Fakat yansımanın olabilmesi için yüzeyin parlak olmasına gerek yoktur Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
Sesin yansıması olayında ışığın yansıması olayında olduğu gibi yansıma kanunları geçerlidir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Yani yansıtıcı yüzeye gelen ses dalgası yüzeyin normali ile eşit açı yapacak şekilde yansır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Yansıma olayında daima gelme açısı yansıma açısına eşittir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
Yansıma olayında ses kaynağından çıkan ses dalgalarının çarptığı yüzeyin düzgün veya pürüzlü olması yüzeyden yansıyan ses dalgasının miktarını değiştirmez Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Yüzey düzgün ve pürüzsüz ise yansıma düzgün olacağı için ses dalgaları aynı doğrultuya gönderilir ve o doğrultuda ses şiddeti artar ve ses daha net duyulur Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Yüzey pürüzlü ise yansıma dağınık olacağı için ses dalgaları farklı doğrultulara gönderilir ve (bir doğrultudaki örneğin kulak doğrultusundaki) ses şiddeti azalır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
(Yansıtıcı yüzey olarak düzgün ve pürüzsüz yüzey kullanıldığında sesin daha net duyulmasının nedeni sesin o yüzeyde düzgün yansımaya uğramasıdır) Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?

NOT :
1- Metrodaki trenin sesinin uzaktan duyulması sesin yansıması ile ilgilidir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Trenin sesi
trenden daha hızlıdır ve trenin sesi metronun duvarlarından yansımıştır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
2- Sınıfta iken koridordaki ses dalgaları havada ilerlerken koridorun duvarlarına çarpar Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Bu ses dalgalarının bir kısmı duvara girer ve onun içinde yol alır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Duvarda ilerleyen ses duvardan çıkar ve tekrar sınıftaki havada ilerleyerek kulağa gelir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Duvar sesin bir kısmını soğurduğu için sesin şiddeti sınıf içerisinde azalır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
3- Koridorda bağıran bir kişinin sesinin hem kendisi doğrudan hem de duvarlarda yansıması yayılır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
4- Boş odada çıkarılan ses şiddetlenmiş olarak duyulur Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Şiddetli duyulan sesler odaya eşya yerleştirildiğinde aynı şiddetle duyulmaz Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Çünkü boş odada ses dalgalarının bir kısmı odanın duvarlarına çarpar ve tekrar odanın içindeki havada yansır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Bu yansıma tıpkı bir lastik topun duvara çarpıp geri dönmesi gibidir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
5- Yansıma olayında kullanılan yansıtıcı yüzey konumu değiştirilerek;
• Ses istenilen yöne yönlendirilebilir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
• Sesin daha uzaktan duyulması sağlanabilir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
• Sesin yansıma yönü değiştirilince duyulma mesafesi değiştirilir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
6- Banyo gibi bölümlerde yansıtma özelliği fazla olan malzemeler kullanıldığı için ses daha fazla yansır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
7- Spor salonlarında ses yansıması fazla olur Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Salondaki sert ve düz yüzey ses enerjisinin büyük bir kısmını yansıtır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
8- Ses 340 m/sn hızla yayılır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Bir binanın önünde oluşan sesin binanın arkasında duyulmasının nedeni sesin yan binalardan yansımasıdır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
9- Sesin yayılma özelliğinden yararlanılarak okyanusların derinliği ölçülebilir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
10- Tahta üzerine düşen ses dalgalarının tamamına yakınını yansıtabilme özelliğine sahiptir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?


2- Yankı Olayı :
Ses dalgalarının sert bir yüzeye çarpıp kaynağına geri dönmesine yankı denir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Yankı olayının gerçekleştiğinin anlaşılabilmesi için ses kaynağı ile sesin çarptığı engel arasındaki uzaklık hava ortamında en az 17 m olmalıdır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
Ses kaynağından yayılan ses dalgaları hem doğrudan hem de bir yüzeyde yansıma yani yankılanma sonucu kulağa gelir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Ses kaynağı ile yüzey arasındaki uzaklık 17 m’ den daha az olursa kaynaktan yayılıp kulağa gelen ses ile yankılanma yani yansıma sonucu kulağa gelen ses birbirinden ayırt edilemez Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?

NOT :

1- Yankı olayı genellikle büyük duvarlar ve vadilerde gerçekleşir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
2- Yankı olayının gerçekleşmesi için kullanılan yüzeyin sert yüzey olması gerekir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
2- • İnsan kulağı 20 hertz lik frekanstaki sesleri algılayabilir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
• x = V Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?t = 340 Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? 1/20 = 17 m

SORU : 1- Ses yankılanmasında cisimlerin uzaklıkları nasıl ölçülür? (Uzaklık ölçen
cihaz engele ses dalgası gönderir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Engelden yansıyan sesin tekrar cihaza dönmesi arasında geçen süreden engelin uzaklığı belirlenir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?)

3- Sesin Soğrulması :

Ses kaynağından çıkan ses dalgaları katı bir yüzeye (engele) çarptığında ses dalgalarının bir kısmı yüzey tarafından soğrulur bir kısmı iletilir bir kısmı da yüzey tarafından yansıtılır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Ses dalgaları katı yüzeye çarptığında bir kısmı soğrulduğu için yüzeyin diğer tarafına iletilen ses dalgalarının şiddeti azalır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
Maddelerin sesi soğurma özellikleri farklıdır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Sert yüzeyli katı cisimlerin sesi soğurma özelliği olmayıp bu cisimler sesi yansıtırlar Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Yumuşak ve pürüzlü yüzeyler sesi daha fazla soğurabilirler Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?

NOT : 1- Yan odadaki TV sesinin duyulması sesin soğrulup iletilmesi nedeniyledir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?

4- Ses Yalıtımı :
Ses dalgalarının maddeler tarafından (maddelerin ses dalgalarını) iletilme özelliği sayesinde çevremizdeki sesler duyulabilir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Ancak aşırı gürültülü ortamlarda ses dalgalarının şiddeti fazla olduğu için bu ortamlar sağlık sorunlarına neden olur Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Bu nedenle aşırı gürültülü ortamlarda ses yalıtımına ihtiyaç duyulur Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
Sesin yayılmasının önlenmesine ses yalıtımı denir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Gürültü şiddetli ses olduğu için sesi geçirmeyen veya daha az geçiren yani sesi fazla soğuran yalıtım malzemelerinin kullanılması gürültüyü önler yani ses yalıtımı sağlar Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?

NOT : 1- Kar yağdığında ortam daha sessiz olur Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Bunun nedeni sesin kar tarafından
soğrulmasıdır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Kar sayesinde sesin yansıması azalır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? (Kar yokken asfalttan yansıyan ses etrafa yayılır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Kar varken kar sesi soğurduğu için yansıma azalır) Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
2- Sesin kontrol edilebilmesi için yansımasının iletiminin ve soğrulmasının nasıl gerçekleştiğinin bilinmesi gerekir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
3- Binalar yapılırken ses yalıtımının sağlanması için duvarlar sıvanır ve duvarların arasına sesin soğrulmasını sağlayan ses yalıtım malzemeleri (köpük) konur Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
4- Araba egzozlarındaki susturucular motor sesinin şiddetini azaltmak için kullanılır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Susturucularda art arda odacıklar yapılır veya sesi soğurcu maddeler kullanılır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
5- Ağaçlar ortamdaki sesin soğrulmasını sağlar Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
6- Odadaki eşyaların yumuşak ve pürüzlü yüzeye sahip olması sesi dağınık yansımaya uğrattığı için sesin daha fazla soğrulmasını sağlar Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?

SORU : 1- Ses kayıt stüdyolarında tavan niçin pürüzlü şekilde yalıtım malzemeleri “ kullanılarak yapılmıştır?

ÖRNEKLER :

1- Aralarında 850 m uzaklık bulunan iki noktadan birinden gönderilen ses diğer noktaya kaç saniye sonra ulaşır?

x = 850 m
V = 340 m/sn
t = ? sn

2- Dağın önünde duran kişi bağırdığında 4 saniye sonra kendi sesini tekrar duyuyorsa kişi ile dağ arasındaki uzaklık kaç m dir?

t = 4 sn
V = 340 m/sn
x = ? m

• Kişi kendi sesinin yankısını duyduğu için sesin aldığı yol kişi ile dağ arasındaki uzaklığın iki katı olur Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?

F- SESİN MADDESEL ORTAMLARDA YAYILMASI :


1- Ses Dalgalarının Maddesel Ortamlarda Yayılma Nedeni :
Ses bir enerji türüdür ve dalgalar halinde yayılır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Ses dalgalarının yayılabilmesi için ses dalgalarının kaynağından çıktığı ortamda maddeyi oluşturan taneciklerin (moleküllerin veya atomların) olması gerekir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Bu nedenle ses dalgaları katı sıvı ve gaz gibi maddesel ortamlarda yayılabilir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
Boşlukta maddesel ortam yani tanecikler olmadığı için ses boşlukta yayılmaz Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Bunun nedeni de ses kaynaklarının titreşimleri sonucu yaydıkları titreşim enerjilerinin yayılabilmesi için taneciklere ihtiyaç vardır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Boşlukta tanecik olmadığı için ses kaynağının titreşim sonucu yaydığı titreşim enerjisi taşınamaz ve ses yayılamaz Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
Bir kaynaktan çıkan ses dalgaları etrafımızdaki hava moleküllerinin titreşmesi sonucu kulağımıza gelir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?

ÖRNEKLER :


1- Sesin yayılması yan yana dizili madeni paralara benzetilebilir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Baştaki paraya kuvvet uygulanınca bu paranın enerjisi sırasıyla diğer paralar tarafından en sondaki paraya iletilir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
2- İki pet bardak ve bunları birbirine bağlayan iple sesin yayılması sağlanabilir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Ses bu olayda katı ve gaz halindeki maddelerde yayılmıştır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
• Ses 1 Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? kişinin ağzından çıkar ve hava tarafından 1 Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? pet bardağa ulaşır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
• Ses 1 Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? pet bardaktan ipe ve ikinci pet bardağa ulaşır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
• 2 Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? pet bardaktan havaya yayılır ve 2 Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? kişiye ulaşır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
3- Bir yüzücünün su altında çıkardığı ses su altındaki diğer kişiler tarafından duyulabilir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
4- Diyapazona lastik tokmağı ile vurulunca tokmağın enerjisi diyapazona aktarılır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Diyapazonun titreşen kolu kendisine değen hava moleküllerini titreştirir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Bu hava molekülleri titreşirken (ileri – geri hareket ederken) etrafındaki diğer hava moleküllerini de titreştirir ve havada görünmez bir dalga hareketi oluşur Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
5- Bir hoparlörden ses yayılırken hoparlördeki kağıt (koni) ileri – geri titreşir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Bu kağıt ileri (dışa) doğru hareket ettiğinde önündeki hava moleküllerini iterek sıkıştırır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Hoparlördeki kağıt geriye (içeri) doğru hareket ettiğinde önündeki hava moleküllerinin arasını açar Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Bu şekilde sürekli sıkışan ve ayrılan hava molekülleri ses dalgalarını oluşturur Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?

2- Ses Dalgalarının Yayılmasına Maddenin (Katı–Sıvı–Gaz) Halinin Etkisi :
Çevreden gelen ses dalgaları genellikle hava molekülleri sayesinde kulağa taşınır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Sesin iletilmesinde ortamdaki molekül ve atomların arasındaki boşluk önemlidir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
Katı maddeyi oluşturan molekül ve atomlar arasındaki boşluk sıvılardan sıvı maddeyi oluşturan molekül ve atomlar arasındaki boşluk ta gazlardan daha azdır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Bu nedenle katı haldeki maddeler sıvı haldeki maddelere göre sıvı haldeki maddeler de gaz halindeki maddelere göre sesi daha iyi iletirler Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
Sesin yayılmasında yani iletilmesinde olduğu gibi sesin soğrulmasında ve yansımasında da katı haldeki maddeler sıvı ve gaz halindeki maddelere göre sesi daha iyi soğururlar ve yansıtırlar Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
Ses dalgaları maddesel ortamla karşılaştığında maddeden geçme madde tarafından soğrulma ve maddeden yansıma olaylarını gerçekleştirebilir ve sesin madde ile etkileşim oranı maddenin cinsine bağlı olarak değişir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?


3- Akustik ve Önemi :

Sesin özelliklerini inceleyen ses bilimine akustik denir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Akustik gürültünün azaltılmasını yankılanmanın önlenmesini sesin yansıması ve soğrulması arasındaki uyumsuzluğun ortadan kaldırılmasını yani sesin kontrol altında tutulmasını sağlar Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Akustik biliminin kullanılabilir olması için farklı cisimlerin sesle nasıl etkileştiğinin bilinmesi gerekir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
Akustik düzenlemeler sayesinde gürültü azaltılabilir yani gürültüye neden olan ses titreşimleri kontrol altında tutulabilir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? (Gürültü nüfus artışı sonucu ortaya çıkar ve insanları rahatsız eder Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Bunun için binalar inşa edilirken akustik özelliklerinin iyi olmasına dikkat edilir) Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Akustik özelliğin olmadığı veya zayıf olduğu ortamlarda gürültü kirliliği olur ve bu da insan sağlığına zarar verir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?

ÖRNEKLER :


1- Antalya’da ki Aspendos Antik Tiyatrosunun akustik özelliği vardır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
2- Mimar Sinan tarafından yapılan Süleymaniye Camisinin akustik özelliği vardır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
3- Sinema tiyatro ve konser salonlarının akustik özelliği vardır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?

4- Ultrasonik Ses :
Saniyedeki titreşim sayısı 20 Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?000 den fazla olan ses titreşimlerine ultrasonik (ses üstü) ses denir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Ultrasonik ses günlük hayatta ve teknolojide kullanılır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Ultrasonik ses insan kulağı tarafından duyulamaz Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
• Ultrasonik sesler bazı hayvanlar tarafından (kedi köpek yunus) duyulabilir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Bu hayvanların eğitiminde ultrasonik ses çıkartan düdükler kullanılır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
• Ultrasonik seslerin yan etkisi bulunmadığı için hamile bayanların bazı hastalıklarının teşhis ve tedavisinde kullanılır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? (Kalp problemi tümör böbrek taşı safra kesesi taşı tespitinde ve böbrek ve safra taşlarının kırılmasında kullanılır) Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
• Ultrasonik ses titreşim sayısı fazla olduğu için duyulabilen sese göre 100 bin kat daha fazla enerjiye sahiptir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Bu sesler duyulabilen seslere göre daha kolay yönlendirilir ve bu nedenle de teknolojide kullanılır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? (Borunun kalınlığı veya çatlak olup olmadığı kontrol edilebilir) Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
• Ultrasonik ses dezenfekte işlemi için kullanılır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? (Gözlük ve takıların temizlenmesi için kullanılır) Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
• Heterojen karışımların karıştırılması için kullanılır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
• Beton blokların delinmesi için kullanılır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
• Katı maddelere şekil vermek için kullanılır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
• Anne filin çıkardığı ultrasonik ses yavru filleri bulmak için erkek filin çıkardığı ultrasonik ses diğer filleri uzaklaştırmak için kullanılır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
• Karanlık ortamlarda uçabilen yarasalar ultrasonik sesler çıkartarak bu seslerin yansıması sonucu yönlerini bulurlar veya avlanırlar Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
• Ultrason cihazı ultrasonik sesin üretilmesi prensibine göre çalışır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Ultrason cihazı sayesinde iç organlara ultrasonik sesler gönderilir ve bu ses dalgaları iç organlara tarafından yansıtılarak bilgisayarlar sayesinde görüntü halinde ekrana düşürülür Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?

NOT :
1- Kapalı mekânlarda yankı oluşumunun engellenmesi için sesi yalıtan yalıtım
malzemeleri kullanılmalıdır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
2- Sesin yansıma özelliğinden yararlanılarak maden yataklarının yeri belirlenebilir deprem fayları belirlenebilir deniz derinliği ölçülebilir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
3- Ses dalgaları kullanarak sudaki cisimlerin yerini ve derinliğini ayrıca denizlerin derinliklerini ölçmek için kullanılan cihaza sonar denir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Sonar cihazı ses dalgalarını gönderir ve ses dalgaları engele çarpıp yansıyarak tekrar cihaza ulaşır Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? Ses dalgalarının gönderildikten sonra tekrar geri gelmesi süresi hesaplanarak uzaklık ölçülebilir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
4- İnsan kulağı saniyede 20 – 20 Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?000 titreşim arasındaki sesleri duyabilir Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?
Hazırlayan: MURAT ÜSTÜNDAĞ
Kayseri Mithatpaşa İlköğretim Okulu Fen ve Teknoloji Öğretmeni


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir?

Ses dalgalarının yayılımı nasıl gerçekleşir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Maddeler Arasındaki Isı Aktarımı Nasıl Gerçekleşir elif Soru Cevap 0 15-03-2013 02:48
Fotosentez Olayı Nedir ve Nasıl Gerçekleşir? elif Soru Cevap 0 20-02-2013 04:34
besin içeriklerinin emilimi nasıl gerçekleşir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 22-11-2012 07:08
mayoz bölünme nasıl gerçekleşir ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 02-11-2011 03:02
Bronzlaşma Nasıl Gerçekleşir? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 12-04-2010 01:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:15 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats