bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 31-03-2013, 04:29   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir?

Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir?-Sürtünme kuvveti hangi etmenlere bağlıdır?


Cismin hareketine karşı koyan harekete zıt yöndeki kuvvete sürtünme kuvveti denir Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir?Sürtünme kuvveti birbirine sürtünen yüzeyler arasında oluşur Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir?sürtünme kuvveti yüzeylerin cinsine ve cismin kütlesine bağlıdır Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir?
Sürtünme kuvveti olmasaydı en azından yürüyemezdik Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Arabalar frene basınca duramazdı Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Cisimleri kolay hareket ettirmek için tekerlek takmazdık Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir?

Sürtünme Kuvvetinin Olumlu Olumsuz Yönleri :
1 Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Yürümeyi kolaylaştırır Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Hareketi zorlaştırır Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir?
2 Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Sürtünme kuvveti nedeniyle yerine koyduğumuz koltuk ve masa gibi eşyalar yerinde kalır Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir?
3 Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Metaller arasında oluşan sürtünme sonucu sert metal yumuşak metali aşındırır Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Enerji kaybına neden olur Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Arabaların motor gücünün yaklaşık %20 si sürtünme kuvvetini yenmeye harcanır Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir?
4 Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Sporcular ayaklarına giydikleri çıkıntılı ayakkabılar ile daha rahat yere basarlar Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir?
5 Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Sürtünme kuvveti cisimleri aşındırır Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir?
6 Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Arabauçakgemi ve trenin hızını yavaşlatır Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir?
7 Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Sürtünme kuvveti olmasaydı dağ yamaçlarındaki kaya ve topraklar kolaylıkla kayardı Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir?
8 Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Kalemle yazamaz veya yazdıklarımızı silemezdik Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir?
9 Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Arabalar frene basılınca duramazdı Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir?

Sürtünme Kuvvetini Artırıcı Ve Azaltıcı Yöntemler
1 Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Çok dik yokuşlara girinti çıkıntı yapılması
2 Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Kışlık ayakkabıların buzda kaymaması için girintili olması
3 Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Araçların tekerlerine karda zincir takılması
4 Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Kayakçıların düz ve pürüzsüz kayak kullanması
5 Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Ağır cisimlerin altına sürülen yağ veya konulan silindirler
6 Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Otomobil tekerlerinin mil yataklarına çelik bilye konulması

SÜRTÜNME KUVVETİ


Bir cismi farklı yüzeylerde hareket ettirmenin cismin hareketinde değişiklikler yaptığını günlük yaşantımızdan bilmekteyiz Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Pürüzlü kaygan veya cilalı yüzeylerde aynı cismin hareketi farklı farklı olmaktadır Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Cam üzerinde bir cisim daha kolay hareket ederken tahta üzerinde hareket etmesi daha zordur Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir?

Cismin hareket ettiği yüzeyin pürüzlü olması cismin harekete geçmesini zorlaştırırken düz veya pürüzsüz yüzeylerde aynı cisim daha kolay harekete geçer Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Bu nedenle halı tahta taşlı zemin gibi yüzeylerde cismi harekete geçirmek için gerekli olan kuvvet; cam asfalt yağlı zemin gibi yüzeylerdeki aynı cismi hareket ettirmek için gerekli olan kuvvetten daha büyüktür Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Yani cismin temas ettiği yüzeyin pürüzlüğü arttıkça cismin harekete geçmesi için gerekli olan kuvvete artmaktadır Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir?

Şekilde olduğu gibi iki traktör yolda gitmektedirler Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Bu traktörlerden bir tanesi asfalt yolda giderken diğer taşlı bir yolda gitmektedir Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Taşlı yolda giden traktörle düz yolda giden traktörün aynı hızda gitmeleri için taşlı yoldaki traktörün daha fazla kuvvet kullanması gerekmektedir Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir?

Bir zemin üzerinde bulunan bir cismi harekete geçirmek için yüzeyin cisme uygulanan hareketin zıt yönünde oluşan sürtünme kuvvetinden daha büyük bir kuvvete gereksinim vardır Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Aksi taktirde uygulanan kuvvet cismin sürtünme kuvvetinden daha küçük veya eşitse cisim harekete geçmez Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir?

Sabit hızla hareket eden bir cisme etkiyen sürtünme kuvveti ile harekete geçirici kuvvetin bileşkesi sıfırdır Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Çünkü cismi harekete geçirici kuvvet ile sürtünme kuvveti ters yöndedir Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir?

Bu bilgilerden hareketle; cisimler hareket ederken temas ettikleri yüzeylerin sürtünmesinden kaynaklanan ve yer değiştirmeye zıt yönde ortaya çıkan kuvvete sürtünme kuvveti denir Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir?

Sürtünme Kuvvetinin Bağlı Olduğu Etkenler

a) Yüzeyin pürüzlü olması


Cismin hareket edeceği yüzeyin pürüzlü olması cismin hareketinde önemlidir Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Pürüzlü yüzeylerde cisimlerin hareket etmesi için daha büyük kuvvete ihtiyaç vardır Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir?

Bütün yüzeylerde mutlaka pürüz vardır Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Cisimler birbiri üzerinde hareket ederken yüzeylerindeki girinti ve çıkıntılar birbirinin içerisine girerek cismin hareket etmesini güçleştirirler Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Cilalı yüzeylerde bu girinti-çıkıntılar daha az olduğundan sürtünme kuvveti de o oranda azdır Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Bu nedenle pürüzlü yüzeylerin yağlanması ile bu girintiler azaltılarak daha az sürtünme kuvveti uygulaması sağlanabilir Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir?

b) Cismin ağırlığı

Bir cismin ağırlığı arttığında cismin ve yüzeyin girinti-çıkıntıları daha fazla birbiri içine gireceğinden sürtünme de artar Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Yani cismin hareketini engelleyen kuvvetin büyüklüğü de artar Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Cismin hareket etmesini engelleyen bu kuvveti yenmek için bu kuvvetten daha büyük bir kuvveti cisme uygulamak gerekir Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir?

Sürtünme Kuvvetinin Etkileri

Sürtünme kuvveti cisimlerin yüzeyde tutunmasına yardım eden bir etkendir Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Eğer sürtünme kuvveti var olmasaydı birçok yaşamsal faaliyet mümkün olmazdı Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Yolda yürüyemez bir yerde oturamaz yemek yiyemez yazı yazamaz araç kullanamazdık Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Örneklerde de görüldüğü gibi her türlü hayati olayın gerçekleşmesinde sürtünme kuvvetinin etkisi vardır Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Araba örneğini biraz açacak olursak yolda hareketine başlayan bir aracın durması sürtünme kuvvetinin etkisi ile oluşmaktadır Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Bu kuvvet olmasaydı frenler tutmayacağı için araba sürekli hareket ederdi Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir?

Buzun sürtünme kuvvetinin toprak veya asfalta göre daha düşük bir sürtünme kuvveti olduğu bilinmektedir Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Kışın buzlu yollarda araçlar daha fazla kaymakta ve frenlerin etkisi daha az olmaktadır Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Bu nedenle kışın meydana gelen kazalar diğer zamanlara göre daha fazla olmaktadır Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Bu nedenle kışın buzun erimesi için tuz kullanılması (suyun donma sıcaklığını düşürür) veya toprak atılması bu sürtünme kuvvetini artırmak içindir Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir?

Sürtünme kuvvetinin hayatımızı kolaylaştıran çok büyük etkilerinin yanında günlük yaşantıda işleri zorlaştırdığı da bilinmektedir Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Çünkü sürtünme kuvvetini yenerek cisimleri harekete geçirmek için daha büyük kuvvet kullanılması gerekir Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Ve büyük yükleri sürtünme kuvveti nedeni ile kas gücümüzle hareket ettiremeyiz Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Bundan dolayı çeşitli makineler kullanarak bu yükleri hareket ettiririz Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir?

Makineler çalışırken içerisindeki parçalar birbirine sürtünürler Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Sürtünen bu parçalar zamanla aşınarak kullanılmaz hale gelirler Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Makinelerin yıpranmasını engellemek için sürtünme kuvvetini düşürücü önlemler almak gerekir Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Yani sürtünme kuvvetinin çok büyük yararları olmakla beraber bazı zorlukları da vardır Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir?

Sürtünme Kuvvetini Artırmak ve Azaltmanın Yolları

Sürtünme kuvvetinin bir olayın gerçekleşmesi için yetersiz kaldığı durumlarda alınması gereken tedbirler vardır Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? Bunlardan bazılarını sıralayacak olursak;

a) Kışın araba lastiklerine zincir takılması

b) Sporcuların ayakkabılarının altına dişler yapılması

c) İş makinelerinin tekerlerinde dişlerin daha büyük yapılması

d) Büyük kütlelerin altına tekerlek tipinde cisimlerin konulması

e) Makinelerin yağlanması

f) Dik yokuşlarda ulaşımı kolaylaştırmak için önlemler alınması


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 06-12-2013, 10:35   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face7

ALLAH sizden razı olsun
eyvallah google kanka
size minnettrım ve
size mahçubum


 

Alt 19-12-2013, 07:37   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok güzel bir site iyi ki var


 
Alt 25-12-2013, 06:54   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok teşekürler sürtünmenin günlük yaşamdaki yararlarını öğrendim


 
Alt 02-01-2014, 05:07   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

güzel bir site


 
Alt 15-01-2014, 08:47   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

ödevime çok yardımcı oldunuz çok teşekkür ederim!


 
Alt 04-05-2014, 01:14   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Güzel bi site


 
Alt 30-05-2014, 07:52   #8 (permalink)
bekir
Avatar Yok
 
Face19

bu siteyi yapanın ellerine sağlık


 
Alt 22-11-2014, 03:35   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Çok güzel bir site bu site sayesinde sürtünme kuvvetinin yararlarını ve zararlarını öğrendim
çok
sağol
çoooooooooooook


 
Alt 24-11-2014, 07:48   #10 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face11 Edfghj

başka siteden alma


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir?

Sürtünmenin günlük yaşamımızdaki yararlarını ve zararları nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sürtünme kuvvetinin günlük yaşantımızdaki yararları ve zararları, sürtünmenin günlük yaşantımızdaki yararları ve zararları, sürtünmenin günlük yaşantımızdaki yararları, sürtünmenin günlük yaşantımızdaki yararları ve zararları nelerdir, sürtünmenin hayatımızdaki yararları ve zararları, sürtünme kuvvetinin günlük hayattaki avantaj ve dezavantajları, sürtünme kuvvetinin yararları ve zararları, sürtünmenin yararları, sürtünme kuvvetinin günlük hayatımızdaki yararları ve zararları, sürtünmenin günlük yaşantımızdaki yararları ve zararları kısa, sürtünmenin günlük hayattaki yararları ve zararları, sürtünmenin zararları nelerdir, sürtünmenin günlük hayattaki avantajları ve dezavantajları, http wwwbakimliyizcom egitim ve ogretim 117892 surtunmenin gunluk yasamimizdaki yararlarini ve zararlari nelerdirhtml, sürtünmenin yararı ve zararı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Telefonun Günlük Hayatımızda Yararları Ve Zararları Nelerdir? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 1 05-03-2014 12:02
Sürtünmenin Günlük Yaşantımızdaki Etkileri Nelerdir? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 26-03-2013 04:20
Sürtünmenin Günlük Yaşantımızdaki Yararları Ve Zararları Nelerdir? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 26-03-2013 04:19
Mantarların Günlük Yaşamımızdaki Önemi Nedir? elif Soru Cevap 0 20-03-2013 06:57
Basit makinaların günlük yaşamımızdaki önemi nedir? gizem Soru Cevap 1 23-11-2012 04:28

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:39 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats