bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 31-03-2013, 09:12   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir?

Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir?-Pamuk hakkında detaylı bilgi

1 - Toprak Hazırlığı: Tarlanın pamuk ekimine hazırlanması sürecinde ilk yapılacak işlemler tarla temizliği ve toprak altı işlemesidir Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Uzun yıllar pamuk yetiştirilen topraklarda zamanla pulluk altı yada taban taşı denilen sert bir tabaka oluşur Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Bu tabaka bitki köklerinin gelişmesine engel olacağı için kırılması gerekir Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Bu iş için Subsoiler adı verilen aletler kullanılır Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Bu aletle toprağın üst yapısı bozulmadan toprak 90 cm derinliğe kadar işlenir Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Bu işlemi sonbahar ve kış sürümleri ile tohum yatağının hazırlanması işlemleri izler Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Eğer pamuktan sonra yeniden pamuk ekilecekse sonbahar aylarında saplar kesilip toprak 20-25 cm derinliğinde sürülmelidir Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Tarla otlu ve toprak tavı da uygun ise kış aylarında sürüm işleminin tekrarlanması yararlıdır Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Eğer tahıldan sonra pamuk ekilecekse hasadın ardından toprak tavlı iken hemen sürülmelidir Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Pamuk tarımında son sürüm tohum yatağını hazırlamak için yapılan ilkbahar sürümüdür Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Bu sürümde 15 cm derinlik genellikle yeterlidir Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir?

2 - Ekim: Yüksek verim ve kaliteli ürün elde etmek için genetik saflığı yüksek tohum kullanımı çok önemlidir Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? İyi bir tohumlukta aranan özelliklerin başlıcaları şunlardır Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir?

- Tohumluk çiğit iri dolgun büyüklüğü biçimi ve rengi yeknesak olmalıdır Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? İçinde fazla çıplak yeşil ve esmer seyrek havlı çiğit bulunmamalıdır Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir?
- Selektörlermiş ve iyi temizlenmiş olmalıdır Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? İçinde boş ve kırık çekirdek yaprak gibi yabancı maddeler olmamalıdır Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir?
- Tohumlar kuru ve sert olmalıdır Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir?
- Çimlenme gücü %80 ve daha fazla olmalıdır Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir?
- Pembe kurta karşı sterilize edilmiş veya Sawgin çırçır fabrikasında çırçırlanmış olmalıdır Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir?
Pamuğun ekim zamanı iklim koşullarına göre belirlenir Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Ekim için toprak sıcaklığının 15 oC’nin üstünde olması gereklidir Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Bölgelere göre ve yıldan yıla ekim zamanı değişiklik göstermekle birlikte Çukurova Bölgesinde 25 Mart-30 Nisan Ege Bölgesinde ve Antalya yöresinde 15 Nisan-15 Mayıs tarihleri genellikle en uygun ekim zamanıdır Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir?

Ekim işlemi elle serpme şeklinde ya da mibzerle sıraya yapılır Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Ekim derinliği toprak koşullarına bağlı olmakla birlikte genellikle 3-4 cm’dir Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Tohumun çimlenmesi normal koşullarda 5 ila 10 gün içinde gerçekleşir Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Erken çimlenme sağlamak için tohum ekimden birkaç saat önce ıslatılmalıdır Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Yetersiz çimlenme görülmesi durumunda hemen ikinci bir ekim yapılması önerilir Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir?

3 - Bakım: Pamuk yetiştiriciliğinde bakım işleri seyreltme çapalama ve uç almadır Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Bitkinin iyi gelişmesini ve çabuk olgunlaşmasını sağlamak için seyreltme işleminin yapılması gerekir Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Bitkiler henüz 4 yapraklı iken (yaklaşık 10 cm) 5-6 cm ara ile hafif bir seyreltme (tekleme) yapılır Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Genellikle ilk seyreltme ilk çapa ikinci (tam) seyreltme ise ikinci çapa ile birlikte yapılmalıdır Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Ekimden sonra görülen yabancı otların elle veya kazayağı ile çapalanarak yok edilmesi gerekir Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Çapalama sayısı tarladaki yabancı ot durumuna göre değişir Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Kozalar açmaya başladıktan sonra bitkinin tepesinden 10-15 cm kısmının kırılmasına uç alma işlemi denir Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Bu işlem geç ekilmiş veya fazla sulanmış tarlalarda uygulanır Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Vegetatif gelişmesi normal olan bitkilerde uç almaya gerek yoktur Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir?

4 - Sulama:
Pamuk bitkisinin su ihtiyacı 400 ila 600 mm’dir Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Pamuk yetiştirilen ülkelerde (bölgelerde) yıllık yağış miktarı genellikle yetersiz olduğundan pamuk bitkisinin iyi gelişmesi için gereken su miktarı sulama yoluyla verilmelidir Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Sulama pamuk üretiminde verimi etkileyen faktörlerin başında gelir Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Sulama zamanı ve verilecek su miktarı bitkinin su isteği belirtilerine ve topraktaki nem durumuna bakarak saptanır Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Sulama aralığı ve sulama sayısı yetiştirilen pamuk çeşidine toprak özelliklerine taban suyu yüksekliğine yağış miktarı ve dağılımına vegetasyon dönemindeki sıcaklık ve havanın bağıl nemine bağlı olarak değişir Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Ülkemizde yetiştirilen çeşitlerin orta bünyeli topraklarda ve normal iklim koşullarında genellikle 15-20 gün aralıklarla 4-5 kez sulanması uygundur Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Sulama yöntemi olarak salma sulama alttan sızdırma ve yağmurlama sulama yöntemleri kullanılabilir Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir?

5 - Gübreleme: Pamuk bitkisi topraktan fazla besin maddesi kaldıran bir bitki değildir Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Bitki topraktan birinci derece besin maddeleri olan N P Ka (Azot fosfor potas) yanında ikinci derece besin maddeleri olan kalsiyum magnezyum kükürt ve sodyum ile minor elementler adı verilen bor demir mangenez çinko kurşun gibi besin maddeleri kaldırır Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir?

Azotlu gübreler bitkinin vegetatif gelişmesini (dal ve yaprak ) sağlar Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Fosforlu gübreler çiçek ve koza sayısının artmasına koza iriliğine ve erken olgunlaşmasına etki eder Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Potaslı gübreler ise; azotlu gübreler kadar olmasada bitkinin vegetatif gelişmesini hızlandırır ve çiçeklenme dönemini uzatır Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Fazla uygulanan potas pamukta olgunlaşmayı geciktirir Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir?

Pamuk tarımında kullanılacak gübre miktarı iklim ve toprak koşullarının yanısıra sulamaya pamuk çeşidine göre değişir Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Bununla birlikte ülkemizde uygulanacak gübre çeşit ve miktarları genel olarak şöyledir:

Azotlu gübreler: Dekara 8 -10 kg saf azot (35-50 kg amonyum sülfat)

Fosforlu gübreler:
Dekara 4-5 kg saf fosfor (25-30 kg süper fosfat)

Potaslı gübreler:
Ülkemiz toprakları potas bakımından zengin olduğundan potaslı gübrelemeye gerek yoktur Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir?

6 - Hasat Harman: Kozaların olgunlaşması ile birlikte pamuk hasadına başlanır Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Hasadın başlama tarihi yörenin iklim koşullarına ekim tarihine ve sulama koşullarına göre değişir Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Hasat Ege ve Antalya bölgelerinde genellikle 15 Eylülden itibaren başlayıp Kasım sonu veya Aralık ortasına kadar sürer Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Çukurova bölgesinde ise Ağustos sonlarında başlayıp Kasım başına dek devam eder Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir?

Pamuk hasatı ülkemizde genellikle 2-3 kez ve elle toplanarak yapılır Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Birinci elde toplanan pamuk iyi kalite özelliklerine sahiptir Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Son yıllarda makina ile hasata da rastlanmaktadır Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? Makina ile pamuk hasatı iş gücü ücretinin pahalı olduğu ülkelerde (bölgelerde) tercih edilen bir yöntemdir Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir?

Pamuk üreti nasıl gerçeklerşir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Fiziksel ve kimyasal değişim nasıl olur?-Hal değişimi nasıl gerçeklerşir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 31-03-2013 04:12
Pamuk Kumaşa Nasıl Dönüştürülür? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 26-03-2013 03:00
Pamuk - Pamuk Nerede Yetişir elif Soru Cevap 0 23-02-2013 04:49
Pamuk Prenses Tatlısı Tarifi-Pamuk Prenses Tatlısı Yapılışı (resimli) gizem Tatlılar 0 22-06-2009 05:49
Orhan Pamuk Biyografi-Orhan Pamuk Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 01-07-2008 01:45

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:47 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats