bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 31-03-2013, 09:40   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?

Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?-Kimyasal bağ hakkında bilgi

Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?

Kimyasal bağ çekirdekteki atomları bir arada tutan kuvvettir Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? İki ya da daha fazla atom arasında elektron alışverişi veya ortak kullanımı ile kimyasal bağlar oluşmaktadır Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Atomlar tek başına bulundukları zamankinden daha düşük enerjili duruma ( daha kararlı ) erişmek için bir araya gelirler ve kimyasal bağlar sayesinde atomlar birarada düzenli olarak belli bir geometri oluştururlar Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Bu geometriyi oluştururken amaç elektron dizilişlerini soygazlara benzetmeye çalışmaktır Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Birçok fiziksel özellik elektriksel bağların cinsine bağlıdır ve bu kimyasal bağlar ile farklı maddeler meydana gelmektedir Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Kimyasal bağın kuvvetli olması sertliğini ve erime noktasını yükseltir Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?

Atomlar Neden Soygazlara Benzemek İsterler?
Soygazlar kararlı bir yapıya sahiptir ve elektron alıp verme eğilimleri yoktur Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Yani denge halindedirler ve en dış elektron kabukları tamamen elektronlarla doludur Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?
Periyodik cetvelin en kararlı grubu olmalarından dolayı diğer bütün elementler soygazlara benzeyebilmek için elektron alışverişi veya ortak kullanımına girerler Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Elementin son yörüngesinde 2 elektron bulunan He (helyum) soygazına benzemek istemesi dublete(2′ye) varmasıdır Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Diğer son yörüngelerinde 8 elektron bulunan soygazlara benzemek istemesi ise oktede (8′e) varmasıdır Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Soygazların kararlı olması ve boş orbitallerinin bulunmaması normal şartlarda onlara bağ yapma özelliği vermez Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?

İyonik Bağ
Farklı yüklü iyonların ( + ve – yüklü taneciklerin) elektriksel çekim kuvvetlerinden ortaya çıkan bağ türüdür Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Metaller ile ametaller arasında gerçekleşir ve metallerin elektron vermesi ametallerin ise elektron almasıyla oluşur Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?

Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?

İyonik bağı yapan atomlardan elektron veren (+) yüklü elektron alan (–) yüklü iyon olur ve zıt çekim kuvveti iyonları bir kristal içinde tutar Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Bu kuvvetli çekim iyonik bağlı bileşikleri ayrıştırmayı zorlaştırır Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Atomlardan biri elektron kaybedip pozitif yüklü iyona dönüşürkendiğer atom elektron kazanıp negatif yüklü iyonu oluşturur Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Son durumda kaybedilen ve kazanılan elektron sayıları eşit olmaktadır Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?
Atomlardan elektron kaybı sonucu oluşan pozitif (+) iyonlara katyon; elektron kazanarakoluşan negatif (-) iyonlara ise anyon denilmektedir Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?

Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?


İyonik Bağlı Bileşiklerin Özellikleri Nelerdir?


İyonik bileşikler kristal yapıdadırlar ve oda sıcaklığında katı halde bulunurlar Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Katı halleri elektriği iletmezken sulu çözeltileri ve sıvı halleri elektirik akımını iletir Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? İyonlaşma enerjisidüşük elementler ile elektron ilgisi yüksek elementler arasında en kararlı bileşikler oluşur Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?
İyonik bağlı bileşiklere örnekler;
NaCl MgS BaCl2 NaOH NH4NO2 FeO …

Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?
Kovalent Bağ
Bazı ametal atomlarının atomları kendi aralarında kararlı yapıya ulaşmak için son yörüngedeki bazı elektronlarını ortak kullanırlar Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Ortaklaşa kullanılarak oluşturulan bağa kovalent bağ ve oluşan bileşiklere kovalent bağlı bileşikler denir Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Kovalent bağların oluşması sırasında herhangi bir elektron aktarımı gerçekleşmez Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?
Örneğin C N S FCl Br I O ve H elementlerinin kendi aralarında oluşturdukları bileşikler kovalent bağlı bileşiklerdir Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?

Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?

Kovalent bağlı bileşikleri apolar kovalent ve polar kovalent bağ olmak üzere ikiye ayırırız Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?
Apolar Kovalent Bağ
Aynı cins ametal atomları arasında kovalent bağlı bileşikler oluşur Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Örneğin; Cl2 H2 O2 gibi moleküller apolar kovalent bağlıdır Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?

Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?

HCl HF CO2 NO CO OF2 CO2 H2O gibi moleküller polar kovalent bağa örnek verilebilir Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?

İki atomun elektron çekme yetenekleri arasındaki farkın büyüklüğü arttıkça kimyasal bağ daha polar hale gelmektedir Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?
Metalik Bağ
Metal atomlarını katı ve sıvı halde bir arada tutan kuvvetlerdir ve metal atomları arasında metal bağı etkişimini oluştururlar Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Metallerde değerlik(valens) elektronlar atom çekirdekleri tarafından kuvvetli tutulmazlar Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Bunun sebebi metallerin iyonlaşma enerjilerinin ve elektronegatifliklerinin oldukça düşük olmasıdır Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Böylece metal atomlarının en dış elektronları nispeten gevşek tutulmaktadır Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Bu bağ metal atomlarının değerlik elektronlarını bir elektron bulutuna vermesi ile oluşan bağdır ve bu şekilde elektronlar serbestçe hareketedebilmektedirler Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Bu da metallerde yüksek ısı ve elektrik iletkenliğine sebep olur Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?

Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?


İyonlaşma enerjisi azaldıkça metalik bağlar zayıflamakta ve değerlik elektronları sayısı artıkça metalik bağ kuvveti artmaktadır Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?
Van Der Waals Bağı
Pozitif olarak yüklenmiş molekülün bir kısmı ve negatif olarak yüklenmiş ikinci molekülün bir kısmı arasındaki kısa süreli zayıf çekim kuvvetidir Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Molekülde elektronların yoğun olduğu taraf kısmen negatif diğer taraf da kısmen pozitif yükle yüklenir Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Pozitif ve negatif yüklü kısımları arasındaki kuvvetlerin etkisi ile moleküller arasında oluşan bağlara van der waals bağları denilmektedir Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?

Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?

Oda koşullarında gaz halindeki bazı apolar moleküller soğutulduğunda ve yüksek basınç uygulandığında molekülleri birbirine yaklaşır Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? ve ikincil bir bağ olan van der waals bağları oluşur Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? Moleküler maddelerin molekül büyüklüğü arttıkça hem zayıf olan bu bağın kuvveti artmakta hem de kaynama ve erime noktaları yükselmektedir Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?
Hidrojen Bağı
Hidrojenin elektron ilgisi büyük atomlarla oluşturduğu bileşiklerde molekülleri bir arada tutan kuvvete hidrojen bağı denir Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? H atomunun kovalent olarak bağlandığı yüksek elektronegatiflikteki atom bağ elektronlarını kendine doğru çeker ve bir hidrojen bağı oluşturur Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?
Biokimyasal sistemlerin yapıları kısmen hidrojen bağı etkileşmelerinin sonucu olarak belirlenir Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?

Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir?

Kimyasal bağ nedir?-Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kimyasal bağlar, iyonik bağ nedir, kimyasal bağları fotoğraf, kimyasal bağ çeşitleri nelerdir, iyonik baga ornekler, kimyasal bağ nedir, kovalent bağ nasıl oluşur, kimyasal tepkime çeşitleri nelerdir, iyonik ve kovalent bağ örnekleri, bağ nedir kimyasal bağ çeşitleri nelerdir, kimyasal bag cesitleri nelerdir, kimyasal baglar, kimyasal bağın çeşitleri nelerdir, anything, kimyasal bağ,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kimyasal tepkime çeşitleri hakkında bilgi-Tepkime denkleştirmeleri nasıl yapılır? ebush Eğitim ve Öğretim 0 31-03-2013 04:18
Kimyasal tepkime nedir?-Kimyasal tepkimenin çeşitleri nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 08:26
Kimyasal bağ çeşitleri nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 07:03
Kimyasal Tepkime Çeşitleri Nelerdir? elif Soru Cevap 0 28-02-2013 10:27
Kimyasal Çözücüler Nelerdir? gizem Soru Cevap 0 11-05-2012 02:35

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:39 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats