bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-04-2013, 12:40   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Edafik nedir?-Edafik faktörler nelerdir?

Edafik nedir?-Edafik faktörler nelerdir?

Toprak ve onun fiziksel kimyasal ve fizikoşimik özelliklerinden oluşan fiziksel çevreye edafik çevre faktörleri denir. Doğal bir oluşum sürecinden sonra oluşan içinde biyolojik fiziksel ve kimyasal olaylar cereyan eden belli özelliklere sahip üst litosfer tabakasına toprak denir. Toprak su hava organik inorganik maddeler içerir. Toprağın inorganik bölümünün kaynağını yeryüzüne çıkmış ve ayrıştırma faktörlerinin etkisine maruz kalmış kayaçlar oluşturur. Bitki hayvan ve mikroorganizmaların ölü artıkları topraktaki organik maddenin kaynağıdır. Toprak içindeki boşlukların bir kısmı su ile dolu olup bu toprak suyunu oluşturur ve bu suyun bir kısmı yerçekimi etkisinde hareket ederken bir kısmı toprak kolloidleri tarafından tutulur.

Toprak havasının bir kısmı toprak boşluklarını doldurmuş bir kısmı kolloidler tarafından absorbe edilmiş bir kısmı da toprak suyunda çözünmüş olarak bulunur. Toprakta bulunan mikroorganizmalar oksijeni kullanarak organik maddelerin karbonunu okside ettiklerinden toprak havasındaki CO2 miktarı atmosferdekine göre fazla olur. Kötü havalanma yüksek bitkilerde; kök gelişiminin yavaşlaması ve durmasına bitki besin maddelerini ve su alımının azalması toksik bazı özel organik bileşiklerin oluşmasına neden olur. Ana kayaçların ve organik artıkların doğal koşullarda parçalandıktan sonra üst üste tabakalaştıkları görülür ve bu yatay katlara horizon denir. Topraktaki bu tabakalar renk yapı yapışkanlık kalınlık reaksiyon ve kimyasal bileşikler bakımından birbirlerinden farklıdır.

Yeryüzündeki topraklar zonal interzonal ve azonal toprak ordoları olarak üç büyük ordo altında toplanır. Zonal toprakların oluşumları iklim tarafından kontroledilir. İnterzonal topraklar kötü drenaj tuzluluk veya diğer bazı bölgesel şartların tesiriyle oluşan topraklar olup birçok özelliği aynı bölgenin zonal topraklarının özelliklerine benzer. Azonal topraklar belirli horizon değişimleri göstermeyen topraklardır.

Toprakta bitkisel organizmalar yüksek bitkilere ait kökler algler mantarlar aktinomisetler ve bakteriler bulunur ve bunlar toprağın mikro ve makroflorasını oluşturur. Bitki kökleri canlıyken topraktaki çözünebilen besinleri alarak bir denge sağladıkları gibi besin maddelerinin yararlı hale geçmesine doğrudan etki ederken diğer taraftan toprak mikroorganizmaları için ölü doku sağlar. Alglerin büyük ço-ğunluğu klorofil içerir ve toprak yüzeyine yakın olarak bazıları ise daha derinde bulunabilir. Mantarlar toprakta organik maddenin ayrışmasında büyük bir rol oynar. Aktinomisetler organik artıkların çözülmesinde ve besin maddelerinin serbest kalmasını sağlar.Ototrof bakteriler enerjilerini amonyum kükürt ve demir gibi mineral maddelerini oksitleyerek temin eder ve sayıca az olmalarına karşın nitrifikasyon ve kükürt oksidasyonu üzerinde etkili olduklarından yüksek bitkiler için büyük bir öneme sahiptirler.

Toprakta bulunan bakterilerin çoğunu ise heterotrof bakteriler oluşturur ve bunlar gerekli enerjiyi doğrudan doğruya toprağın organik materyalinden sağlarlar. Toprağın mikrofaunasını Nematod Protozoa ve Rotiferler oluşturur ve bunların bir bölümü çürüyen organik materyal üzerinde bir bölümü ise yüksek bitkilerin köklerinde parazit olarak yaşarlar. Toprağın makrofaunasının esasını eklembacaklılar kurtlar salyangozlar ve bazı memeliler (kemiriciler) oluşturur.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Edafik nedir?-Edafik faktörler nelerdir?

Edafik nedir?-Edafik faktörler nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: edafik faktörler, edafik faktörler nelerdir, edafik, edafik nedir, edafik faktörler nedir, edafik faktorler, edafik koşullar, edafik faktör nedir, edafik faktor, edafik faktör, edafik bitkiler, edafik etmenler, edafik faktorlar, edafik bitki nedir, edafik şartlar ne demek,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Demokrasiyi Oluşturan Faktörler Nelerdir? Я Soru Cevap 1 30-04-2014 09:31
Erozyonu Azaltan Faktörler Nelerdir? elif Soru Cevap 0 26-02-2013 09:00
biyoçesitliliği etkileyen faktörler nelerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 0 12-11-2012 09:24
Kan Basıncı Nedir? - Kan Basıncını Etkileyen Faktörler Nelerdir? elif Sağlığımız 0 20-04-2011 03:30
Toprağı Oluşturan Faktörler Nelerdir? elif Soru Cevap 0 08-12-2010 04:36

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:14 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats