bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-04-2013, 02:37   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Suyun fiziksel ve kimyasal özellikleri nedir?

Suyun fiziksel ve kimyasal özellikleri nedir?


Suyun kimyasal formülü H2O'dur. Bunun anlamı bir su molekülünün iki hidrojen ve bir oksijen atomundan oluştuğudur. İyonik olarak da (H+) bir hidrojen iyonuna bağlanmış (OH-) hidroksit iyonu; yani HOH şeklinde tanımlanabilir. Standart sıcaklık ve basınçta suyun buhar fazı ve sıvı fazı arasında dinamik (değişken) bir denge vardır. Saf su kokusuz tatsız renksizdir; fakat havadaki karbondioksit kalıntıları ile karbonik asit çözeltileri oluşturmaya başladığı andan itibaren tadı bozulur ve tehlikeli bir hal alır.

Dünya yüzeyinin %71'i suyla kaplıdır. Dünyadaki suların yaklaşık %97 si okyanuslarda bulunmaktadır.%2.4'ü buzul yada kardır.%0.6 lık dilimi ise göller ve nehirlere aittir.

Renk

Kızılötesi ışın elektromanyetik spektrum üzerinde kırmızı renkli ışık halini alır absorbe edildiği için kırmızı rengin küçük bir kısmı görünürdür. Bu nedenle göl ve deniz gibi büyük su kütleleri içindeki saf su mavi olarak görünür. Bu mavi renk temiz bir okyanus veya gölde bulutlu bir hava altında da kolaylıkla görünebilir bu da mavi rengin gökyüzünün yansıması olmadığını gösterir. Pratikte suyun rengi içindeki katkı kirlilik vb. etkenlere bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Kireçtaşı suyu turkuaz rengine çevirirken demir ve benzeri maddeler kırmızı/kahverengi renge döndürmektedir bakır ise mavi alev rengi oluşturur. Suyun içindeki yosunlar suyu yeşil renkli olarak gösterir.


Çözücülük


Su eriyebilen birçok madde için çok iyi bir (solvent) çözücüdür. Bu tip maddeler hidrofilik (hydrophilic) maddeler olarak da bilinir) iyice karıştırılmak sureti ile su içinde erirler (örneğin; tuz). Su ile karışmayan maddeler ise (örneğin; yağ) hidrofobik (hydrophobic) maddeler olarak bilinirler. Bir maddenin su içindeki erime kabiliyeti maddenin su molekülleri arasına çekilme kuvvetinin durumuna bağlıdır. Eğer maddenin su içinde erime (çözülme) kabiliyeti yoksa moleküller su molekülleri arasından dışarı itilir ve çözülme olmaz.

Resimde görülen Havasupai şelalesinde kireç suyun içinde yoğun bir şekilde çözündüğünden suyun rengi turkuaz olarak görülmektedir.

Kohezyon ve Adhezyon

Su kohezyon kuvvetine sahip bir maddedir yani kendi molekülleri arasında çekim kuvveti sayesinde dağılmadan kalabilir. Su aynı zamanda adhezyon (farklı iki maddenin molekülleri arasındaki çekim kuvveti) kuvveti yüksek bir maddedir.

Yüzey Gerilimi

Su su molekülleri arasındaki güçlü kohezyon kuvveti nedeniyle oluşan yüksek yüzey gerilimine sahiptir. Bu etki görülebilir bir etkidir örneğin küçük miktardaki su çözünmez bir yüzey üzerine (örn:polietilen) konduğunda su diğer madde ile beraber düşene dek kalacaktır. Çok temiz/dir.

Kılcal Hareket

Kılcal hareket suyun çok dar (kılcal) bir boru/kanalda yerçekimi kuvvetine karşı hareketini ifade eder. Bu hareket oluşur çünkü su boru/kanalın yüzeyine yapışır ve daha sonra boru/kanala yapışan su kohezyon kuvveti sayesinde üzerinden daha fazla suyun geçmesini sağlar. İşlem yerçekimi adhezyon kuvvetini yenecek kadar su boru/kanaldan yukarı geçinceye dek tekrarlanır.
Bu olayı doğada da görmek mümkündür. Örneğin ağaçların kılcal damarlarında su en yüksek dallara kadar yerçekimine karşı hareket edebilmektedir.

Donma Noktası

Suyun basit fakat çevre açısından son derece önemli bir özelliği de suyun sıvı hali üzerinde batmadan yüzebilen suyun katı hali olan buzdur. Bu katı faz (sadece düşük sıcaklıklarda oluşabilen) hidrojen bağları arasındaki geometriden dolayı sıvı haldeki su kadar yoğun değildir. Hemen hemen tüm diğer maddeler için katı form sıvı formdan daha yoğundur. Standart atmosferik basınçtaki taze su en yoğun halini 3.98 °C'de alır ve aşağı hareket eder daha fazla soğuması halinde yoğunluğu azalır ve yukarı doğru yükselir. Bu dönüşüm derindeki suyun derinde olmayan sudan daha sıcak kalmasına sebep olur bu yüzden suyun büyük miktardaki alt bölümü 4 °C civarında sabit kalırken buz öncelikle yüzeyde oluşmaya başlar ve daha sonra aşağı yayılır. Bu etkiden dolayı göllerin yüzeyi buz ile kaplanır. Hemen hemen tüm diğer kimyasal maddelerin katı halleri sıvı haline göre yoğun olduğundan dipten yukarı donmaya başlarlar.

Üçlü Noktası

Suyun üçlü noktası (saf haldeki sıvı su buz ve su buharının dengede bulunduğu sıcaklık ve basnç kombinasyonu) kelvin sıcaklık ölçü biriminin tanımlanması için kullanılır. Sonuç olarak suyun üçlü nokta sıcaklığı 273.16 kelvin (0.01 °C) ve basıncı 611.73 pascal'dır (0.0060373 atm)...

Elektriksel İletkenlik

Genellikle yanlış bir kanı olarak suyun çok güçlü bir elektrik iletken olduğu düşünülür ve elektrik akımının öldürücü etkilerini iletme riski bu popüler inanış ile açıklanır. Su içindeki tüm elektriksel özelliği sağlayan etkenler suyun içinde çözülmüş olan karbondioksit ve mineral tuzların iyonlarıdır. Su iki su molekülünün bir hidroksit anyonu ve bir hidronyum katyonu halini alması ile kendini iyonize eder fakat bu elektrik akımının yaptığı iş veya zararlı etkilerini taşımak için yeterli değildir. ("Saf" su içinde hassas ölçüm cihazları 0.055 µS gibi çok zayıf bir elektriksel iletkenlik değeri saptayabilirler.) Saf su oksijen ve hidrojen gazları içinde de çözülmüş iyonlar olmadan elektroliz olabilir; bu çok yavaş bir süreçtir ve bu şekilde çok küçük bir akım iletilir.(Elektroliz elektrik akımı yardımıyla bir sıvı içinde çözünmüş kimyasal bileşiklerin ayrıştırılması işlemine denir.)


Suyun Halleri

Su yerkürede değişik hallerde bulunur: su buharı (bulutlar) su (denizler göller) buz (kar dolu buzullar) gibi. Su sürekli olarak su döngüsü olarak bilinen döngü içinde değişik fiziksel hallere dönüşür.

Gökkuşağı yağmur damlacıklarının doğal optik prizma özelliği ile ışığın yansımasından oluşur.
Yağışın insanlık ve tarım için öneminden dolayı değişik biçimlerine farklı isimler verilmiştir: çoğu ülkede genel ismi yağmur'dur dolu kar sis ve çiy diğer örneklerdir. Uygun şartlar oluştuğunda havadaki su damlacıkları güneş ışığını kırarak gökkuşağı oluştururlar.

Temel olarak su akışı nehirler ve tarım için su ihtiyacı gibi insanlık tarihinde büyük roller oynamıştır. Nehirler ve denizler ticaret ve ulaşım için elverişli yollar sunmuştur. Su akışı erozyon etkisi ile çevrenin şekillenmesinde büyük roller oynayarak vadiler ve deltalar oluşmasını sağlamış ve insanların yerleşimine uygun arazi ve alanlar meydana getirmiştir.

Su aynı zamanda zemine nüfuz ederek yer altına doğru iner. Bu yeraltı suları daha sonra tekrar yüzeye çıkarak doğal kaynaklar sıcak su kaynakları ve gayzerler oluşturur. Yeraltı suları aynı zamanda ambalajlanarak maden suyu olarak satılmaktadır.

Su kendi içinde farklı maddelerin koku ve tadlarını barındırabilir. Bu nedenle insan ve hayvanların suyun içilebilirliğini anlamak için duyuları gelişmiştir. Hayvanlar genel olarak tuzlu deniz suyunun ve bataklık suyunun tadından hoşlanmaz dağlardan veya yeraltından gelen saf kaynak sularını ararlar. Kaynak suyu veya mineral su diye bilinen tat aslında suyun içinde çözülmüş olan minerallerin tadıdır. Saf su (H2O) tatsızdır. Bu yüzden kaynak veya mineral suyunun saflığı diye bilinen şey suyun içinde zararlı (toksik) maddeler kir toz veya mikrobik organizmalar olmadığını belirtir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Suyun fiziksel ve kimyasal özellikleri nedir?

Suyun fiziksel ve kimyasal özellikleri nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: suyun fiziksel ve kimyasal özellikleri nelerdir, suyun fiziksel ve kimyasal özellikleri, suyun fiziksel özellikleri nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sodyum Klorür Fiziksel Ve Kimyasal Özellikleri elif Soru Cevap 1 13-05-2014 11:01
Suyun fiziksel özellikleri nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 02-04-2013 02:35
Suyun kimyasal özellikleri nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 02-04-2013 02:34
Suyun özellikleri kaça ayrılır?-Suyun fiziksel ve kimyasal özellikleri nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 02-04-2013 01:02
Suyun Kimyasal Yapısı ve Özellikleri Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 01:16

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:13 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats