bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-04-2013, 03:55   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Eski Mısırlılar da matematik-Mısırllarda matematik tarihi

Eski Mısırlılar da matematik-Mısırllarda matematik tarihiMısırlılarda Matematik Tarihi

Eski Mısırlılar da matematik-Mısırllarda matematik tarihi


Bilinen en eski sayma sistemlerinden biri Eski Mısırlılar'a ait olanıdır. Eski Mısırlılar'ın kullandıkları resim yazısının (hiyeroglif) başlangıç tarihi M.Ö. 3300 yılına kadar gider. Böylece Mısırlılar yaklaşık 5300 yıl önce milyona kadar olan sayıları kapsayan bir sistem geliştirmişlerdir. Eski Mısırlılar'a ait sayma sistemi ilkçağ mağara insanının önceleri kullandığı sayma sisteminin gelişmiş şeklidir.

Eski Mısır aritmetiği hakkında bildiklerimiz zamanımıza kadar intikal etmiş papirüs tomarlarından elde edilmektedir. Bugün bu papirüsler; bilim tarihinde M.Ö. 1900-1800 yılları için adlandırılan kahun ve berlin papirüsleri ile M.Ö. 1700-1600 yılları için adlandırılan Hiksoslar devrinden kalma Rhind ve Moskova matematik papirüsleridir. Mısır matematiği hakkındaki diğer kaynaklar birkaç parşömen tomarı ile kil ve tahta tabletlere dayanmaktadır. Eski Mısır'da rakam ve sayılar bazı sembollerin yan yana gelmesiyle ortaya çıkıyordu. Bütün rakamlar 7 değişik şeklin biraraya gelmesiyle ifade ediliyordu. Örneğin 1 için yukardan aşağıya düşey bir çizgi 10 için at nalı şekli 100 için çengel işareti 1000 için lotus çiçeği 10000 için işaret parmağı 100000 için tatlı su balığı 1000000 için tatlı su balığı şekillerini kullanmışlardır ve yazım biçimi de sağdan sola doğru ifade ediliyordu.

Sayıları da sembollerle göstererek bir sayı sistemi geliştirmişlerdir. Eski Mısırlılar 1'den 1 milyona kadar olan sayıları göstermek ve yazmak için değişik semboller kullanmışlardır. Örneğin 9 sayısını ifade etmek için 9 adet düşey çizgi; 90 sayısını ifade etmek için 9 adet at nalı kullanmak gerekiyordu.

Eski Mısırlılar bu sembolleri gerektiğinde tahta ağaç ve taş üzerine de oymuşlardır. Bu rakamları birkaç kez kullanarak istenilen sayıları göstermişlerdir. Bu sistemde; gruplamalar onarlık olduğundan sistem onluk sistemdir. Eski Mısır Sistemi aşağıda belirtilen özelliklerinden dolayı mağara insanının kullandığı sistemin geliştirilmiş şekliydi.

- Bir kümede bulunan şeylerin toplam sayısı sadece bir tek sembolle belirtilmiştir. Örneğin 10 sayısının bir topuk kemiği sembolü ile belirtilmesi gibi.

- Diğer sayıları göstermek için aynı semboller tekrarlanmıştır.

- Bu sistemde onluk gruplar esas alınmıştır. On düşey çizgi bir topuk kemiği sembolünü en topuk kemiği sembolü de bir çengel sembolüne eş değerdir. Bu şekilde devam eder. Eski Mısırlılar sıfır kavramını da bilmiyorlardı ve sıfırı gösterecek bir işaret kullanmamışlardı. Fakat sayıları çarpma ve çıkarma tablolarına ehramların yapılış tarihinden itibaren sahip bulunuyorlardı.

Afet İnan Eski Mısır Tarih ve Medeniyeti adlı eserinde şunları yazar:
"Mısır'da rakamların yazılışını çok eski zamanlardan itibaren bulmak mümkündür. IV. sülale zamanında (M.Ö. 2778 - 2413) Methe'nin mezarında bulunan yazılarda ölçü sistemlerinin mükemmel bir şekilde tespit edildiği de anlaşılıyor."

Kaynaklar XII. sülale zamanından (M.Ö. 2000-1787) kalma bir takım aritmetik problemlerini açıklayan papirüsler ele geçtiğini bunların bugün Kahun Moskova Berlin ve Rhind papirüsleri diye adlandırıldığını belirtir. Afet İnan adı geçen eserinde bu konuda şu bilgileri de verir: "Bu papirüs metinlerinde birçok matematik ve geometrik esaslar ilmi bir şekilde konulmuştur. Bilhassa Rhind papirüsü Mısır matematiğinin bir abidesi sayılır. Bu türlü vesikalarda ölçülerin ne gibi esaslara göre yapılacağı örneklerle mevcuttur. Ehramlar doğrudan doğruya bir geometrik problemin tatbik edilmiş şeklidir. Bunlardan başka diğer yapılar da bu hesaplara göre yapılmıştır. Mısırlılar Pisagor teoreminin yalnız 3 4 5 özel halini yani kenarları 3 4 5 olan bir üçgenin bir dik üçgen olduğunu biliyor ve bundan inşaat ve ölçü işlerinde faydalanıyorlardı."

Hemen belirtmek gerekir ki Eski Mısırlılar'ın hayatı Nil Irmağı'nın yükselme ve alçalmasına bağlı olduğundan bu durumu daima ölçmek ve kontrol etmek lazımdı. İşte bu hesaplar ve arazi ölçülerinden dolayı Eski Mısır'da aritmetik ve geometrik ilimler büyük gelişme göstermiştir. Çünkü suyun yükselme ve alçalmasıyla şahıslara ait arazi üzerindeki sınırlar bozuluyor ve bunları belirli ölçülere göre yeniden tespit etmeleri gerekiyordu. Bu sebepten büyük bir itina ile gerekli ölçme ve hesaplamalar yapılmıştır.

Aydın Sayılı Mısırlılar'da ve Mezopotamyalılar'da Matematik Astronomi ve Tıp adlı eserinde bu konuda şunları yazar: "Mısır rakamları oldukça ilkel bir vasıf taşımalarına rağmen bunlar tarihte bilinen ilk ve en eski rakamlar arasında bulunmakla büyük bir değer ve önem taşırlar. Çünkü bunlar belirli sembollerle ifade edilmesi zihniyet ve düşüncesinin ilk örneklerinden belki sadece Sümerliler istisna edilirse en eskisini teşkil etmektedir.

Sayıları da bu sembollerle göstererek bir sayı sistemi geliştirmişlerdir. Diğer sayıları göstermek için de bu rakamları (sembolleri) yanyana veya gerekirse toplu olarak gruplar halinde yazarlardı. Bu sistemde bir rakam dizisindeki rakamların yer değiştirmesiyle bu dizinin gösterdiği sayı değişmez. Bu durumda verilen sembollerin 123 213. 312 sayılarından hangisini ifade ettiğini anlamak çok güçtür. Bu güçlüğü ortadan kaldırabilmek için; metin konu ve karine yardımıyla sonuç çıkarma yoluna gidilirdi. Buna karşılık bizim sistemimizde 123. 213 ve 312 ifadeleri başka başka sayıları gösterir.

Eski Mısırlılar;
bu sembolleri gerektiğinde tahta ağaç ve taş üzerine de oymuşlardır. Bu rakamları bir kaç kez kullanarak istenilen sayıları göstermişlerdir. Bu sistemde; gruplamalar onarlık yapıldığından sistem onluk sistemdir.

Eski Mısır sistemi aşağıdaki belirtilen özelliklerinden dolayı mağara insanının kullandığı sistemin geliştirilmiş şekli idi:

a) Bir kümede bulunan şeylerin toplam sayısı sadece bir tek sembolle belirtilmiştir. Örneğin: 10 sayısının bir topuk kemiği sembolü ile belirtilmesi gibi.
b) Diğer sayıları göstermek için aynı semboller tekrarlanmıştır.
c) Bu sistemde 10 luk gruplar esas alınmıştır. On düşey çizgi bir topuk kemiği sembolünü on topuk kemiği sembolü de bir çengel sembolüne eş değerdir. Bu şekilde devam eder.

Eski Mısırlılar sıfır kavramını da bilmiyorlardı ve sıfırı gösterecek bir işaret (sembol) kullanmamışlardı. Fakat sayıları çarpma ve çıkarma tablolarına ehramların yapılış tarihlerinden itibaren sahip bulunuyorlardı.
Afet İnan Eski Mısır Tarih ve Medeniyeti adlı eserinde eski Mısır rakamları hakkında aynen şunları yazar:"Mısır'da rakamların yazılışını çok eski zamanlardan itibaren bulmak mümkündür. IV. sülale zamanında (M.Ö. 2778-2413) Methe'in mezarında bulunan yazılarda ölçü sistemlerinin mükemmel bir şekilde tespit edildiği de anlaşılıyor."

Kaynaklar XII. sülale zamanından (M.Ö. 2000-1787) kalma bir takım aritmetik problemlerini açıklayan papirüsler ele geçtiğini bunların bugün Kahun Moskova Berlin ve Rhind papirüsleri diye adlandırıldığını belirtir.

Afet İnan adı geçen eserinde bu konuda şu bilgileri de verir:"Bu papirüs metinlerinde birçok aritmetik ve geometrik esaslar ilmi bir şekilde konulmuştur. Bilhassa Rhind Papirüsü Mısır matematiğinin başlıca bir abidesi sayılır. Bu türlü vesikalarda ölçülerin ne gibi esaslara göre yapılacağı örneklerle mevcuttur. Ehramlar doğrudan doğruya bir geometrik problemin tatbik edilmiş şeklidir. Bunlardan başka diğer yapılar da bu hesaplara göre yapılmıştır...Mısırlılar pytagoras Teoreminin yalnız 3 4 5 özel halini yani kenarları 3 4 5 olan bir üçgenin bir dik üçgen olduğunu biliyor ve bundan inşa ve ölçü işlerinde faydalanıyorlardı."

Hemen belirtmek gerekir ki Eski Mısırlıların hayatı Nil Irmağının yükselme ve alçalmasına bağlı olduğundan bu durumu daima ölçmek ve kontrol etmek lazımdı. İşte bu hesaplar ve arazi ölçülerinden dolayı Eski Mısır'da aritmetik ve geometrik ilimler büyük gelişme göstermiştir. Çünkü suyun yükselme ve alçalmasıyla şahıslara ait arazi üzerindeki sınırlar bozuluyor ve bunları belirli ölçülere göre yeniden tespit etmeleri gerekiyordu. Bu sebepten büyük bir itina ile gerekli ölçme ve hesaplamalar yapılmıştır.

Aydın Sayılı Mısırlılarda ve Mezopotamyalılarda Matematik Astronomi ve Tıp adlı eserinde bu konuda şunları yazar:"Mısır rakamlarının oldukça ilkel bir vasıf taşımalarına rağmen bunlar tarihte bilinen ilk ve en eski rakamlar arasında bulunmakla büyük bir değer ve önem taşırlar. Çünkü bunlar belirli sembollerle ifade edilmesi zihniyet ve düşüncesinin ilk örneklerinden belki sadece Sümerliler istisna edilirse en eskisini teşkil etmektedir."


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Eski Mısırlılar da matematik-Mısırllarda matematik tarihi

Eski Mısırlılar da matematik-Mısırllarda matematik tarihi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: antik mısır matematiği, eski mısır da matematik, eski mısır matematiği, mısırlılar ve matematik, mısır matematiği, antik mısır matematiği nedir, mısırlılarda matematik, antik mısır matematik, mısır matematiği nedir, mısırlıların matematiği, eski mısırlılarda matematik, mısır matematik tarihi, mısır aritmetiği, eski mısırda matematik, misir matematigi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Matematik tarihi eski sayi sistemi nasıldır elif Soru Cevap 1 17-02-2015 03:27
Matematik Tarihi Şeridi elif Matematik 4 29-05-2014 03:34
Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları elif Soru Cevap 0 21-02-2013 03:58
eski uygarlıkların kullandığı matematik sembolleri nelerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 2 27-02-2012 07:19
Matematik Tarihi ve Buluşların Önemi elif Matematik 0 16-06-2011 12:46

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:45 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats