bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-04-2013, 04:22   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türkiyede ekonomi nasıldır?-Türkiyede ekonemik faaliyetler hakkında bilgi

Türkiyede ekonomi nasıldır?-Türkiyede ekonemik faaliyetler hakkında bilgi-Ülkemizde başlıca tarım teknikleri nedir?

Ekonomi: İnsanların geçimlerini sürdürmek ve daha iyi yaşam şartlarına kavuşmak için yaptıkları her türlü üretim dağıtım pazarlama ve tüketim faaliyetlerinin ilke ve yöntemlerini inceleyen bilim dalıdır.

Ekonomik Coğrafya: Ekonomik faaliyetlerin yeryüzündeki dağılışı ve dağılışın bölgeden bölgeye gösterdiği farklılıkları ve farklılıkların nedenleri ve insan yaşamına etkilerini açıklayan bilim dalıdır.

Türkiyede ekonomi nasıldır?-Türkiyede ekonemik faaliyetler hakkında bilgi


EKONOMİK FAALİYETLERİN SINIFLANMASI:


İnsanlar geçimlerini sürdürmek için ve ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmak zorundadır. Çeşitli iş ve mesleklerde çalışan insanların mesleklerinin içinde bulunduğu ekonomik etkinlikler içinde yer alırlar.

Ekonomik etkinlik( faaliyet): İnsanın yaşamak ve yücelmek için giriştiği her türlü iş ve bunun sonucunda elde ettiği her türlü ürün akla gelir. Üretim tüketim ve dağıtım ile ilgili her türlü faaliyet ekonomik faaliyet olarak değerlendirilir.Buna göre avcılık balıkçılık tarım hayvancılık ormancılık en ilkelinden en gelişmişine kadar sanayi faaliyetleri inşaat ulaşım ticaret turizm vb. işlerin akla gelmesi gerekir.
Günümüzde ekonomik faaliyetler birincil ikincil üçüncül olarak sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflandırmalar ekonomik faaliyetlerin kökenlerini dikkate alarak yapılan sınıflandırmalardır.

A-Birincil ekonomik faaliyetler: Tarım orman maden ve hayvancılık gibi doğadan doğrudan yararlanmaya dayalı faaliyetleri içerir. ( Topraktan ve denizden elde edile)

B-İkincil ekonomik faaliyetler: Hammaddenin işlenerek değiştirilmesi yeni hammadde veya ürün elde edilmesine dayalı sanayi faaliyetlerini içerir. ( hammaddenin işlenerek değerli ürünlere dönüştürüldüğü sanayi faaliyetleridir.

C-Üçüncül ekonomik faaliyetler: Hizmete dayalı ekonomik faaliyetleri içerir. Turizm bankacılık eğitim sağlık bankacılık ulaştırma haberleşme vb. faaliyetlere denir.
Günümüz bilgi iletişim teknolojilerine bağlı olarak oluşan ve araştırma geliştirme ve karar verme ile ilgili faaliyetleri kapsayacak şekilde dördüncül ve beşincil sektör sınıflandırması yapılarak ekonomik faaliyetler beş kategoride toplanmaktadır.
Sanayi Sektörü: Her türlü tarımsal ve hayvansal ve madensel hammaddeleri işleyerek bunlardan doğrudan doğruya kullanılır maddeler ve eşyalar meydana getirme faaliyetlerdir.

Örnek: Şekerpancarı veya kamışından şeker elde etmek Pamuk keten yün gibi liflerden dokuma yapmak topraktan çıkarılan madenlerden kullanılan her türlü alet ve araç yapımı gibi.

Tarım Sektörü:
İnsanların topraktan çeşitli bitki ve ürünleri elde etmesi ve yine çeşitli evcil hayvanları yetiştirip beslemesi ve bunlardan ürünler alıp değerlendirmesi faaliyetidir.

Başlıca tarım teknikler:

A. İntansif (Yoğun) Tarım:
Modern tarım metodu olarak da bilinir. Nüfus yoğunluğunun fazla tarım alanlarının sınırlı olduğu ülkelerde ve bölgelerde gelişmişlik derecelerine göre uygulanır. (Hollanda Belçika Almanya İsrail Japonya vb.)
Bu metotla birim alandan en yüksek verim elde etme amaçlanır. Bunun için sulama gübreleme tohum ıslahı ve makine kullanımı gibi verimi artıran tüm yöntemler uygulanır. Üretimde yıllar arasında çok farklılıklar olmaz. Elde edilen verim ve gelir fazla olur.

B. Ekstansif (Yaygın) Tarım:
Tarım alanlarının geniş nüfus yoğunluğunun fazla olmadığı ülkelerde ve bölgelerde yaygın olarak kullanılan metodudur. (Arjantin Kanada Brezilya Hindistan vb.) Bu metot uygulanırken toprak yoğun bir şekilde işlenmez. İklim şartlarına göre verimde değişiklik olabilir. Daha çok tahıl ürünleri yetiştirilir.

C. Nadaslı (Kuru) tarım:
Buna ilkel tarım metodu da denir. Yağışların yetersiz olduğu ve sulama yapılamayan sahalarda uygulanır. Topraklardan iki yılda bir ürün alınır. Ürün ekilemeyen yıllarda toprak sürülür havalandırılır. Böylece su depolaması ve mineral zenginleşmesi sağlanır. Türkiye’de en fazla İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde uygulanır. Karadeniz kıyılarında ise yağışlı iklimden dolayı nadas tarımına ihtiyaç yoktur.

Hizmetler Sektörü: Elektrik gaz ve su inşaat ve bayındırlık işleri toptan ve perakende ticaret lokanta ve oteller ulaştırma haberleşme ve depolama mali kurumlar sigorta taşınmaz mallara ait işler ve kurumları yardımcı iş hizmetleri toplum hizmetleri sosyal ve kişisel hizmetler (eğitim sağlık din)

NÜFUSUN EKONOMİK FAALİYETLERE GÖRE (SEKTÖREL)DAĞILIMI:


Nüfusun ekonomik faaliyetlere dağılımı ülkelerden ülkelere ve ülkeler içinde de zamana göre değişmektedir.

Çalışan nüfusa etkin nüfus denir. 15–64 yaş arasındaki nüfus çalışma çağındaki nüfusu (etkin nüfusu) oluşturur. Gelişmiş ülkelerde çalışma yaşı daha yüksektir ve çalışma çağındaki nüfusun tümü etkindir. Gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde ise nüfusun büyük bölümü tüketici durumdadır.


Çalışan nüfusu oluşturan bireyler geçimlerini sağlamak için çeşitli işlerde çalışır. Kimisi çiftçilik yapar. Kimisi ayakkabı satıcısıdır. Kimisi memurdur. Kimisi serbest doktor olarak çalışır ya da avukattır. Bazıları ihracatla uğraşır birilerinin atölye ya da fabrikası vardır.

Bütün bu uğraş alanları meslekleri oluşturur. Her meslek sahibi bir ekonomik faaliyet koluna bağlı olarak çalışır. Sözgelimi bir işçi eğer bir çiftlikte çalışıyorsa ekonomik faaliyet kolu birincil faaliyet bir fabrikada çalışıyorsa ekonomik faaliyet kolu ikincil faaliyet bir nakliyat ambarında çalışıyorsa ekonomik faaliyet kolu üçüncül faaliyettir. Görüldüğü gibi burada belirleyici olan bireysel meslek değil çalışılan yerin içinde yer aldığı ekonomik faaliyet koludur.

Genel olarak gelişmemiş ülkelerde birincil faaliyetler fazla olup ikincil ve üçüncül faaliyetlerde çalışan insan sayıları azdır. Örneğin ABD İngiltere Almanya İsveç Norveç Japonya Fransa İtalya gibi ülkelerde birincil faaliyetler az yer tutup İkincil ve özellikle de üçüncül faaliyetler en fazla orana sahiptir. Buna karşın Mali Somali Nijerya Çin Bangladeş Etiyopya vb ülkelerde ise nüfusun en çok geçim sağladığı etkinlik birincil faaliyetlerdir. İkincil ve özellikle de üçüncül faaliyetler az yer tutar.

Gelişmekte olan ülkelerde birincil faaliyetler azalırken ikincil ve üçüncül faaliyetler artmaktadır.

Bir ülkede tarımda çalışan nüfusun oranı çok az ise o ülke gelişmiş demektir. Tarımda çalışan nüfus oranı fazla ise geri kalmış demektir.
ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türkiyede ekonomi nasıldır?-Türkiyede ekonemik faaliyetler hakkında bilgi

Türkiyede ekonomi nasıldır?-Türkiyede ekonemik faaliyetler hakkında bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: türkiyenin ekonomik faaliyetleri, birincil ekonomik faaliyetler, türkıyede nüfus ve ekonomık faalıyetlerinin dağılışı, ekonomik faaliyetler coğrafya, üşkemizde tarım nasıldır, ucuncul ekonemık faalıyetler, faaliyetler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türkiyede basıncın dağılışı nasıldır? ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 04:23
Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 05-02-2013 03:26
Türkiyede Bölgelere Meslek Dağılımı Nasıldır? Я Soru Cevap 0 16-02-2012 06:05
Türkiyede Erezyon Nasıldır? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 02:03
Türkiyede Hayvancılığın Coğrafi Dagılışı Nasıldır? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 02:26

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:16 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.