bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-04-2013, 04:54   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Atatürkün müzik anlayışı-Atatürkün müzik hakkında görüşleri nasıldı?

Atatürkün müzik anlayışı-Atatürkün müzik hakkında görüşleri nasıldı?


Atatürk şiir ve edebiyat dışında müziğe de büyük bir ilgi duymuştur. Şarkı ve türküleri dinlemekten büyük bir zevk alan Atatürk zaman zaman okunan şarkılara eşlik etmiş oynanan halk oyunlarına katılmıştır. Bazı Rumeli türküleri onun sesinden notalara dökülmüş ve müzik repertuarımızda yer almıştır.

Atatürk askerî ataşe olarak Sofya’ da görevli bulunduğu dönemde çok sesli müziğe ilgi duymaya başlamıştır. Klâsik müzik konserlerine ve operalara giderek bu müzik türlerini tanıma fırsatı bulmuştur. Cumhuriyetin ilânından sonra ülkemizde bu müzik türlerinin sevilmesini ve müzik kültürümüzde yer almasını sağlamak amacıyla yapılan çalışmalara önderlik etmiştir. Ülkemizde müzik sanatının gelişmesi için bütün olanaktan kullanmıştır.

Atatürk’ ün tiyatro bale edebiyat heykeltıraşlık mimarî resim müzik gibi sanat dallarıyla ve sanatçılarla ilgilenmesi onları desteklemesi Atatürk’ ün sanatla çok yakın bir ilişki içinde olduğunun göstergesidir.

Atatürk sanatla ilgili düşüncelerini Türkiye Büyük Millet Meclisindeki konuşmalarında Çankaya Köşkünde sanatçılarla yaptığı sohbet ve tartışmalarda belirtmiştir. Atatürk’ün bu konuşma ve tartışmalarda dile getirdiği sanatla ilgili düşünceleri Türk halkına ileti niteliği de taşımaktadır.

Atatürk sanatın tanımını şu sözlerle açıklamıştır:
"Sanat güzelliğin ifadesidir. Bu anlatım sözle olursa şiir ezgi ile olursa müzik resim ile olursa ressamlık oyma ile olursa heykeltıraşlık bina ile olursa mimarlık olur."
Sanatın bir toplumun ilerlemesindeki öneminin ve vazgeçilmezliğinin bilincinde olan Atatürk bu düşüncesini şu sözlerle ifade etmiştir:
"Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir"
"Bir millet sanata önem vermedikçe büyük bir felâkete mahkûmdur"
"Dünyada medenî ileri ve gelişmiş olmak isteyen herhangi bir millet mutlaka heykel yapacak ve heykeltıraş yetiştirecektir."

Atatürk’ ün bu sözleri sanatla ilgili temel düşüncelerini ifade etmesi bakımından önemlidir.

Atatürk’ ün sanatçılarla ilgili düşüncelerini ifade ettiği sözleri ise şunlardır:
"Sanatçı toplumda uzun çalışma ve uğraşlardan sonra alnında ışığı ilk hisseden insandır."
"Hepiniz milletvekili olabilirsiniz bakan olabilirsiniz; hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz fakat sanatkâr olamazsınız."

Büyük bir sanatsever olan Atatürk’ ün gönlünde müziğin ayrı bir yeri vardı. Bu nedenle millî kültürümüzde önemli bir yer tutan güzel sanatlar içinde müziğe ayrı bir önem vermiştir. Müziğin önemiyle ilgili düşüncelerini şu sözleriyle ifade etmiştir:

"Hayatta müzik gerekli değildir. Çünkü hayat müziktir. Müzik ile ilgisi olmayan varlıklar insan değildirler.

Atatürk’ün Müzik Anlayışı
İnsanlığın ortak dili olarak müzik yine insanlığın ortak mirası olan uygarlık yolundaki konum ve katkıların da göstergesidir.

ATATÜRK; müziği ulusların kültürel kimliğinin kazanılması korunması tanıtımı ve kuşaklara aktarılmasında en etkin unsurların başında görüyordu.

Büyük ATATÜRK Türk müziği politikasının sağlam temellere dayandırılması için temel ilkeleri tespit ediyor Türk milletinin güçlü bir müzik potansiyeline sahip olduğunu bilerek bu müziğin layık olduğu biçimde çağdaş medeniyet kurallarına göre geliştirilmesini istiyor Türk gençliğine ve sanatına yeni ufuklar açıyordu. Sanatta ve kültürde köklü bir geçmişe sahip olan Türk milletinin lâyık olduğu seviyeye ulaşması onun temel emeli ve idealiydi.
Milli ve yerel duygularla harmanlanmış ifadeler evrensel boyut kazanmalı ulusal müziğimiz aynı zamanda yalnız ülke içinde değil uluslararası alanlarda da seslendirilebilir olmalıydı.

ATATÜRK bir müzisyen olmasa da derin bir müzik kültürü ve anlayışına zevkine sahipti. Müziği seviyordu. Şu sözleri bunu anlatmaktadır:

"Müzik yaşamın bir parçası değil kendisidir. Yani 'Hayat Müziktir.' Müzik ile alakası olan tek varlık insandır. Müziksiz bir hayat da zaten mevcut değildir."

Evet ATATÜRK ne kadar da haklıydı; müzik hayatın neşesi ruhu sevinci kendisiydi. Ancak müziğin türü üzerinde dikkatle durulmalı düşünülmeliydi.

ATATÜRK Türk müziğine alaturka damgasını vuranlardan değildi hele Arap Fars ve Bizans müziklerinden etkilenmiş olduğu görüşünü asla kabul etmemiş.

Atatürk’ün müzik Hakkındaki Düşünce ve Sözleri

Atatürk güzel sanatlara ve onun bir paçası olan müziğe özel bir önem veriyordu.

Müziği toplumun temel kültür değerlerinden biri olarak görüyor ve Türk ulusunun yücelmesinde başlıca hareket unsuru olarak ele alıyordu. Atatürk’ün bu konudaki görüşlerini şu sözlerinden anlayabiliriz:

‘’Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından birisi kopmuş demektir’’

‘’Efendiler! Hepiniz milletvekili olabilirsiniz! Bakan olabilirsiniz! Hatta Cumhurbaşkanı
olabilirsiniz! Fakat sanatkar olamazsınız!’’

‘’Bir ulusun yeni değişikliğinde ölçü müzikte değişikliği alabilmesi kavrayabilmesidir’’

‘’Biz Batı musikisini saygıyla dinlediğimiz gibi bizim musikimiz de bütün dünyada saygıyla dinlenilecek bir halde olmalıdır.’’

‘’Hayatta müzik gerekli değildir. Çünkü hayat müziktir. Müzikle ilgisi olmayan varlıklar insan değildir. Eğer söz konusu olan hayat insan hayatı ise müzik mutlaka vardır.Müziksiz hayat zaten var olamaz.Müzik hayatın neşesi ruhu sevinci ve her şeyidir.Yalnız müziğin türü üzerinde düşünmeye değer.’’

‘’Bir millet sanat ve sanatkardan yoksunsa tam bir hayata sahip olamaz.’’


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atatürkün müzik anlayışı-Atatürkün müzik hakkında görüşleri nasıldı?

Atatürkün müzik anlayışı-Atatürkün müzik hakkında görüşleri nasıldı? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: atatürk ün müzik anlayışı, ataturkun musiki anlayisi nedir, atatürk ün musiki anlayışı, atatürkün müzik anlayışı, ataturk un muzik hakkindaki gorusleri, atatürk ün türk müziğine ilişkin görüş ve düşünceleri ile müziğe ve sanatçıya verdiği değer, ataturkun muzik ve sanat anlayisi, atatürkün müzik hakkındaki görüş ve düşünceleri, ataturkun muzik anlayisi, atatürk ün müzik ve sanat anlayışı, atatürk ün muzik anlayışı, atatürk ün müzik anlayışı kısa, atatürkün müzik ile ilgili görüşleri, ataturk ve muzik hakkindaki gorusleri, ataturkun muzik hakkinda gorusleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürk ve Müzik Hakkındaki Görüşleri elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 2 31-10-2014 11:50
Atatürkün Eserleri - Mustafa Kemal Atatürkün Eserleri elif Soru Cevap 0 19-02-2013 06:59
Müzik hakkında kompozisyon elif Türkçe ve Edebiyat 0 17-12-2011 05:19
Atatürk ve Müzik Hakkında elif Tarih 0 05-02-2011 02:44
Müzik Bölümü Nedir? - Müzik Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 06:09

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:20 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats