bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-04-2013, 05:27   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Cebirin bilinmeyini neden x ?-Cebiri kim buldu?-Cebiri ilk kim kullandı?

Cebirin bilinmeyini neden x ?-Cebiri kim buldu?-Cebiri ilk kim kullandı?


Cebir yapı bağlantı ve miktar üzerine uğraşan bir matematik dalıdır. Bilinmeyen değerlerin işaret ve harflerle sembolize edilerek kurulan denklemlerle bulunması (yada bilinmeyenlerin arasındaki bağlantının bulunması) esasına dayanır. Cebir temellerini El Harezmiden alır. Cebir ardı Harezminin El Kitabül-Muhtasar fi Hısabil - Cebri ve l-Mukabele adlı eserinden gelmektedir. Bu eser aynı zamanda doğu ve batının ilk cebir kitabı olma özelliğini taşımaktadır. El Harezmi den bu yana cebir çok değişmiştir. Cebir bilim dalı aritmetiğin çözemediği pek çok problemi çözebilmektedir.

Cebirin ilk defa ne zaman ve kim tarafından kullanıldığı?

Cebir ile ilgili en eski bilgiler M.Ö. 1700-1600 dan kalan eski Mısır papirüsleri üzerinde yazılmış olarak bulunmuştur. Kullanımı bazı basit denklemlerin çözümlerinden ibaret olduğu ortaya çıkmıştır. Sonradan eski Yunan matematikçileri cebir ile geometriyi ortak kullanmışlardır. Euclid (M.Ö. 300) ve ilk olarak cebirsel semboller kullanan Diophanteus (M.Ö. 275) xy = k2 x+y = a x2 - y2 = a2 biçimindeki denklemlerin çözümlerini aramışlardır. Eski zamanlarda Çinliler ve Hintliler de denklem çözmeyi biliyorlardı; Brahmagupta (M.S.628) Mahavira (M.S. 850) Bhaskara (M.S. 1150) cebirsel yöntemlerle bir çok problemi çözmüşlerdir. İslam matematikçileri arasında Mohammed ibn Musa al-KhoWarizmi (M.S. 825) ve al-Karkhi (M.S. 1100) en ünlüleridir. Özellikle al-KhoWarizmi nin cebri avrupalılar üzerinde büyük etki göstermiştir. Avrupada ilk olarak İtalyada cebir öğrenilmeye başlamıştır.Özellikle ikinci ve üçüncü derece denklemlerin çözülmesine çalışılmıştır. Avrupada cebir ile uğraşan en eski matematikçiler Tataglia (1535) Cardan (1545) Ferrari (1540) Vieta (1590) Harriot (1600) Descartes (1637) ve Wallis (1655) dir.Daha sonracebir Avrupalı matematikçiler tarafından geliştirilmiştir. Ruffini (1803) Abel (1824) Galois (1831) 19-uncu yüzyılın başındaki en önemli matematikçilerdir.

Cebirde bilinmeyene neden x denildiği?
Neredeyse her bilinmeyeni simgelemek için kullanılan x harfi nereden geliyor?
Bu harfin kökeni Arapça şey kelimesine dayanıyor. Daha sonra İspanyolcaya çevrilen cebir kaynaklarında xay olarak gözüken ifade x olarak kısaltıldı ve cebirin bilinmeyeni simgelemede kullandığı en tercih edilir harf haline geldi.

Hangi bilimlerde cebirin kullanıldığı?
Matematik Astronomi Bilgisayar Programcılığı ve Tıpta cebir kullanılır.

İslamiyetin başlangıç yıllarında; dini günlerin tespiti namaz vakitlerinin belirlenmesi takvim hazırlanması gibi problemlerle uğraşılmış olunduğu o devir İslam matematikçilerinin arazi ölçüleri veraset hesapları yükseklik tayini ve günlük yaşantı için gerekli pratik ölçme ve hesaplamalar hakkında bazı çalışmalarında cebirden faydalanmışlardır.

Cebirin matematik bilimine sağladığı kolaylıklar
Cebir bilinmeyen coklukların matematik sembolleri ile formule edilerek kurulandenklikler yardımı ile ifadesi ve bu denkliklerin çözülmesini konu alır. Cebir bilim dalı aritmetiğin çözemediği pek çok problemi çözebilmektedir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 25-04-2016, 02:50   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Cebirin matematik bilimine sağladığı kolaylıklar


 

Alt 07-05-2017, 12:56   #3 (permalink)
NeoGod
Avatar Yok
 
Face25

Çok Yardımcı Oldu Teşekkürler


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Cebirin bilinmeyini neden x ?-Cebiri kim buldu?-Cebiri ilk kim kullandı?

Cebirin bilinmeyini neden x ?-Cebiri kim buldu?-Cebiri ilk kim kullandı? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: cebirde bilinmeyene neden x denir, cebir de bilinmeyene neden x denir, cebirde bilinmeyene neden x denilir, cebirde bilinmeyene neden x denildiği, cebirde bilinmeyene neden x denildi, cebirde bilinmeyene neden x denir kısaca, cebirin ilk defa ne zaman ve kim tarafından kullanıldığı, cebir ilk defa ne zaman ve kim tarafından kullanıldı, cebir de bilinmeyene neden x denir kısaca, cebir de bilinmeyene neden x denildiği, bilinmeyene neden x denir, cebire neden x denildiği, cebirde neden bilinmeyene x denir, cebir de bilinmeyene neden x denilir, cebirsel ifadelerde bilinmeyene neden x denir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Cebirin Matematikteki Önemi Nedir elif Matematik 2 25-04-2015 08:57
Cebirin Tarihi Nedir elif Matematik 5 24-03-2015 04:10
Cebirin Tarihçesi Nedir elif Soru Cevap 0 08-02-2013 04:51
Cebirin İsmi Nereden Gelmektedir elif Eğitim ve Öğretim 0 07-02-2013 03:18

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:57 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats