bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-04-2013, 05:30   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Mikroskopik canlı ne demektir?

Mikroskopik canlı ne demektir?


Mikroorganizma dendiğinde tek tip varlıklar akla gelmemelidir. Aksine birbirlerinden çok farklı plân ve sistemlerle yaratılmış binlerce canlı bu gruba dahildir. Kabaca sınıflandırıldığında bakteriler mantarlar protozoonlar algler ve virüsleri sayabiliriz. Virüsler önceleri 'canlı mı cansız mı' diye tartışılırken; sahip oldukları organizasyon ve çok ince sanatlı yapılarından dolayı artık canlı kabul edilmektedir. Bakterilerin bir zarla sınırlanmış çekirdekleri olmadığı halde (prokaryotik hücre) mantar ve protozoa hücrelerinin çekirdekleri vardır (eukaryotik hücre).

Mikroskopik canlı ne demektir?
Mikroskopik canlıların dünyasının büyüklüğünü ve ihtişamını idrâk için tıp fakültelerinin müfredatı ve Sağlık Bakanlığı istatistikleri incelenebilir. Tıp fakültelerinin parazitoloji mikrobiyoloji klinik mikrobiyoloji bakteriyoloji ve enfeksiyon hastalıkları gibi bölümlerinde fakülte bittikten sonra üç yıl ihtisas yapılır doktora tezleri hazırlanır. Mikroskopik canlılar üzerine yıllarca araştırmalar yapılmış ve halen yapılmakta araştırmalar derinleştikçe bu âlemin büyüklüğü ve bu canlılardaki muhteşem sanatlar çok daha iyi anlaşılmaktadır. Hastalık yapan bakterilere karşı yeni yeni antibiyotikler geliştirilirken bakteriler de "Durun bu dünyada sadece sizler yoksunuz bizler de varız." dercesine direnç gösteriyor.


Mikroskopik canlı ne demektir?
Bakterilerin clostridium cinsi; karbonhidratlardan selülozu nişastayı çözünür şekerleri ve hattâ lâktik asiti bile fermente ederek parçalar. Böylece bütirik asit asetik asit CO2 ve H2 gibi ürünlerin açığa çıkmasına sebep olur. Meydana gelen bu maddeler bakteriler açısından yan üründür. Fakat bu iş insanlar tarafından bütirik asit ve asetik asit elde etmek için yapılırsa fermantasyon sonunda meydana gelen bu dört madde esas ürün kabul edilir.

I. Dünya Harbi'nde İngiltere'de harp levazımatı yapmak için bol miktarda asetona ihtiyaç duyulmuştur. Bu hal asetonun fermantasyon yolu ile yapılması için araştırmalara zemin sağlamıştır. Bir kimyacı olan Weisman bakterilerden fermantasyon yolu ile aseton elde etmede başarı göstermiştir.

Bakterilerin acetobacter cinsi alkolü okside ederek asetik asite dönüştürür. Bu bakterilerden istifade edilerek pratikte sirke yapılır. Bakterilerden streptococcus ve leucorostocun bazı türleri ticarî kültürlü ayran tereyağı ve peynir gibi süt ürünlerinin yapılmasında kullanılır. Bu bakteri türleri tek yoldan madde sentezlemeye programlandığından sadece lâktik asit istihsal eder. Bu asit ayranın ekşiliğini temin eder. Yine ticarî maksatla tereyağının tadını daha iyi hale getirmek için s. lactis ile s. diacetilactis bakterileri kullanılır. Bazı lactobacillus türlerini kullanmak suretiyle elde edilen lâktik asit plâstiklerin yapılmasında bazı besin maddelerinin hazırlanmasında boyacılıkta ve derilerin tabaklanmasında kullanılır. Propionibacterium türleri bazı özel peynirlerin olgunlaştırılmasında ve İsviçre peynirinin üretilmesinde kullanılır.
Streptosmycetaceae familyasına ait bazı bakteri türleri antibiyotik istihsali dolayısıyla ekonomik bir öneme sahiptir. Meselâ bugün antibiyotik olarak kullanılan streptesmicin streptomycesgriseus'tan elde edilir. Hastalıklardan korunmada ve tedavide bakterilerden elde edilen aşılar ve serumlardan istifade edilir. Öldürülmüş veya zayıflatılmış canlı bakteriler kullanılarak aşı hazırlanır. Meselâ tifo aşısı ölü bakteri; verem (tüberküloz) aşısı zayıflatılmış canlı bakteri ihtiva eder. Antibiyotikler insilün gibi bazı hormonlar kanser tedavisinde kullanılan bazı kimyevî maddeler biyo-teknolojik metotlarla bakterilerden elde edilebilmektedir.

Biyolojik mücadele çalışmalarında zehirli madde üreten bakteriler kullanılarak zararlılarla savaşılır. Özel olarak üretilip tarla bitkileri üzerine püskürtülen bu bakteriler bitkiyi yiyen zararlı böceklerin ölümüne sebep olur. Sivrisineklere karşı bu metot kullanılmaktadır.
Nitrobacteraceae familyasına ait bakterilere daha ziyade toprakta rastlanır. Bunlar topraktaki faaliyetleri neticesi azot devr-i daiminde önemli rol oynayarak toprağın verimliliğini artırır. Bilindiği gibi bitkilerin azot kaynağının mühim bir kısmını bu bakterilerin oluşturduğu nitratlar teşkil eder. Saprofit (çürükçül) bakteriler organik maddeleri çürüterek kendileri için besin ve enerji elde ederken oluşan organik ve inorganik maddeler toprağın zenginleşmesine tabiatta sınırlı miktarda bulunan maddelerin tekrar kullanılmasına madde devr-i daimine vesile olur.

Bitki ve hayvan kalıntılarının çürüyerek toprağa karışmasında yeryüzündeki madde devr-i daiminde mantarlar da önemli rol alır. Bitkilerin sonbaharda dökülen yaprakları mantar ve bakteriler vasıtasıyla çürütülerek humuslu organik maddelere dönüştürülür. Oluşan fosfat ve nitrat gibi mineraller bitkiler tarafından alınarak hayat devrine dahil olur.
Mantarlar; gıda ve fermantasyon (mayalanma) endüstrisi ilâç sanayii ve çeşitli ürünlerin elde edilmesinde kullanılmaktadır. Peynir alkol ilâç ve ekmek yapımında mantarlardan yararlanılır. Mantarlarda minerallerden; kalsiyum demir fosfor potasyum ve bakır bulunmaktadır. Çeşitli antibiyotikler steroid hormonlar ve birçok vitamin mantarlardan elde edilir. Son zamanlarda mantarlar kanser tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır. Penicillumchrysogenum mantarının ürettiği penisilin antibiyotiği bakteriyel hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Denizlerde çok fazla alg çeşidi bulunuyor. Algler; protein vitamin ve mineraller yönünden zengin canlı grubundandır. Bu alglerden çeşitli besin maddeleri üretilerek beslenme problemlerinin çözümlenebileceğini gösteren uygulamalar vardır. Japonya'da bu gâye ile alg çiftlikleri kurulmuştur. Besin değerleri ve ürettikleri oksijen sebebiyle algler insanlar ve denizlerdeki hayvanlar için vazgeçilmez canlı grubudur. Gıda zinciri de denen bir canlının diğer canlıya gıda olması şeklinde açıkladığımız silsilenin en birinci halkası bir hücreli alglerdir. Eğer algler olmasaydı insana kadar ulaşan bu mükemmel gıda zinciri olmazdı.

Gerek bakteri ve mantarlar gerekse virüslerin hastalık yapan türleri geçmişten günümüze birçok insanın ölümüne sebep olmuştur. Ölüm olmasaydı dünyanın ne kadar feci bir hâl alacağını bilim-kurgu filmlerinde seyretmek bile insanı ürpertmektedir. Dünyamızın dolup boşaltılmasında ve yeni gelenlere yer açılmasında bu mikroorganizmalara çok iş düşmektedir.ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Mikroskopik canlı ne demektir?

Mikroskopik canlı ne demektir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: mikroskobik canlı ne demektir kısaca, mikroskobik canlılar nedir, çürükçül bakteriler, mikroskobik canlı ne demektir, mikroskobik canlı ne demek, mikroskobik canlilar hakkinda 30 soru, mikroskobik canlı ne demek çok kısa, mikroskobık canlılar sıyah beyaz, mikroskopik canlı, mikroskopik, mikroskobik nedemektir, mikroskopik photo, mikroskobik canlılar ne demektir kısaca,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mikroskobik Canlılar Hakkında Kısa Bilgi Я Soru Cevap 87 18-04-2017 06:58
Mikroskobik Canlılar Neler Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 55 10-04-2017 04:59
Oksijensiz solunum yapan canlılar hakkında bilgi Kayıtsız Üye Soru Cevap 0 28-11-2012 05:21
Mikroskopik canlılar hakkında bilgi Sırlar Arkasında Bir Dünya Soru Cevap 3 22-11-2012 01:49
Mikroskobik canlılar hakkında bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 12:33

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:20 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats