bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-04-2013, 08:55   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yönetim şekilleri nelerdir?-Yönetim şekillerinin özellikleri nedir?

Yönetim şekilleri nelerdir?-Yönetim şekillerinin özellikleri nedir?

Totalitarizm:
Küçükbir politik grubun önemli bütün yetkileri tekelinde toplayarak demokratik olmayan bir biçimde devletçilikle ve sıkı birdenetim rejimiyle toplumuyönetmesiakımıveuygulamasıdır.

Teokrasi
Yasama yürütme veyargıfonksiyonlarınailişkin bütün devletgücünün ancak ilâhî kaynaklı olması halinde meşruiyet vehukukîlik kazanacağını savunan ve bu gücün sadece Tanrı’nın yeryüzündekivekiller tarafından kullanılabileceğini öngören teoriyi ifade eder.

Federasyon

Birden fazla devletin kendi istekleriyle bir araya gelerek dışarıya karşı tekbirsiyasalgüç olarak görülmeleri ve bu amaçla kurdukları örgütünoluşturan devletlerin üzerinde olması; iç işlerinde ise gene aralarındaki anlaşmaya göre genişveya dar ölçüde özerk olmaları. Bu devlet içinde yaşayançeşitli uluslar da büyükbir özerklik içinde ama aynıdevlet içinde dışarıya karşı birliklerini bozmadan yaşamlarını sürdürebilirler.

Konfederasyon

Bağımsız devletler tarafından egemenliklerini muhafaza etmek şartıyla ortakve sınırlı menfaatlerini sağlamak maksadıyla bir antlaşma ile kurulan devletler topluluğudur. Konfederasyonda devletler ancak belli ve sınırlı maksatlarla birleşmişlerdir. Konfederasyonu meydana getiren konfedere devletlerin devletlik vasfı konfederasyon halinde de devameder. Ortak menfaatlerini gerçekleştirmeye yarayacak nispette birişbirliği yaparlar; bunun dışında müstakil devlet sıfatlarını hakve vazifelerini tamamıyla korurlar.

Monarşi
Bir hükümdarın devletbaşkanı olduğu biryönetim biçimidir. Bir monarşiyi diğer yönetim biçimlerinden ayıran en önemliözellik devletbaşkanının bu yetkiyi yaşamıboyunca elinde bulundurmasıdır.

Oligarşi

Sadece belirli bir zümrenin birülkeyiyönetmesiyle ortaya çıkanyönetim biçimidir. Genelde yönetimdekigrup askeri siyasiveyamaddi olarak ülkenin önde gelen gruplarındanbirisidir. Bazısiyasetbilimciler yönetim şekli ne olursa olsun herdevletinyönetimindemutlakabir oligarşi olduğunu belirtirler.

Doğrudan Demokrasi
Doğrudan hükümet de denilen doğrudan demokrasi halkınegemenliğini bizzat ve doğrudan doğruya kullandığıdemokrasi tipidir. Doğrudan demokraside devlet için gerekliolan bütün kararlar yurttaşlartopluluğu tarafından aracısız ve temsilcisiz olarak bizzat alınırlar. Doğrudan demokrasi halkınhalk tarafından yönetilmesini öngörmektedir. Dolayısıyla doğrudan demokrasi sistemi demokrasinin ideal anlamına en yakınolan sistemdir.

TemsiliDemokrasi

Demokratikülkelerdemilletinegemenlikhakkını doğrudan değil de seçtiği temsilciler (milletvekilleri) aracılığıyla kullandığıbirdemokrasiuygulamasıdır. Genelliklenüfusu yüksek ülkelerdekullanılır.

Mutlakiyet
Bir hükümdarın kayıtsız şartsız idaresialtındabulunanhükümet şeklidir. İdareyi elinde bulunduran mutlak hâkimdir ve kimseye hesapvermez. İktidar mirasyoluylaalınabildiğigibi seçimle de olabilir.

Despotluk
Hiçbir yasayabağlı kalmaksızın ve buyrukçunun çıkarından başka hiçbir amaç gözetmeksizin zorbaca uygulananve buyruklara dayalıyönetim biçimidir.

Meşrutiyet
Hükümdarların mutlak yetkilerinin birbölümünü anayasal kurumlara ve meclise devrettiği yönetim biçimidir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yönetim şekilleri nelerdir?-Yönetim şekillerinin özellikleri nedir?

Yönetim şekilleri nelerdir?-Yönetim şekillerinin özellikleri nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yönetim şekilleri ve özellikleri, yönetim şekillerinin özellikleri, yönetim biçimleri ve özellikleri, yönetim şekilleri ve özellikleri nelerdir, yönetim sekilleri ve özellikleri, tarihteki yönetim şekilleri ve özellikleri bakimliyiz, oligarşi yönetiminin özellikleri, yonetim bicimleri nedir ve ozellikleri, yönetim biçimleri özellikleri, öğretim şekli nö, demokratik yönetim biçimleri, yönetim biçimleri ve özelliklerini yazınız, yerel yönetim türleri, yönetim nedir yönetim türleri nelerdir, yonetım sekıllerı ve ozellıklerı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yönetim Şekilleri İle İlgili Tiyatro Skeç elif Soru Cevap 1 27-10-2016 07:06
Yerel Yönetim Nedir? - Yerel Yönetim Hakkında elif Kadın ve Hukuk 8 20-08-2015 12:13
Yerel Yönetim Birimleri Nelerdir? - Yerel Yönetim Birimleri Hakkında elif Soru Cevap 12 19-04-2015 08:29
Yönetim Birimleri - Yönetim Birimleri Nelerdir? elif Soru Cevap 0 19-02-2013 07:00
Endüstriyel Yönetim Bölümü Nedir? - Endüstriyel Yönetim Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 04:13

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:31 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats