bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-04-2013, 07:37   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türkiyenin ekonomisini etkileyen coğrafi etmenler nedir?-Ekonomi nedir?

Türkiyenin ekonomisini etkileyen coğrafi etmenler nedir?-Türkiyede toprak tarımını ne etkiler?Ekonomi :
"İnsanların yaşayabilmesi ve geçinebilmesi için yaptığı etkinliklerin bütünü" olarak tanımlanabilir.

Ülkemiz ekonomisini etkileyen başlıca faktörler :


● Coğrafi Konum
● Yer Şekilleri
● İklim
● Nüfus
● Yerleşme

Türkiye’nin Ekonomisini Etkileyen Coğrafi Etmenler

Türkiye’de Ekonomi

Bir bölgede ekonomi doğal ortamın etkileri altında doğmuş ve gelişmiştir. Türkiye’de ekonominin gelişmesini etkileyen coğrafi etmenler şunlardır.

Coğrafi Konum


Türkiye enlemine bağlı olarak ılıman kuşakta yer alır. 4 mevsim belirgin olarak görülür. Bu durum tarımsal ürün çeşitliliğini artırıp turizm faaliyetlerini çeşitlendirmiştir. Kıtalar arasındaki konuma bağlı olarak endüstrileşmiş Batı Avrupa ülkeleriyle petrol üreten Orta Doğu ülkeleri arasında en kısa kara deniz ve hava ulaşımı Türkiye üzerinden yapılır. Bu durum ticari faaliyetleri olumlu etkiler.

Yer şekilleri

Türkiye’nin ortalama yüksekliğinin fazla olması yüzölçümünüm % 60’ını 750 m’nin üstündeki toprakların oluşturması dağlık bir ülke olması nedeniyle ekonomik faaliyetler genellikle olumsuz etkilenmiştir. Yüksek yerlerde tarımsal faaliyetlerin sınırlanıp hayvancılık faaliyetlerinin ön plana çıkmasına yol açmıştır. Kıyılarında denizel iklimlerin görülmesi alçak kıyı ovalarında ürün çeşidini artırmış ekonomiyi olumlu etkilemiştir. Yüksekliğin fazlalığı ve arazinin dağlık olması ulaşımı yer yer olumsuz etkilemiştir.

İklim


Ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayanan Türkiye’de iklim koşullarının önemi fazladır. Tarımsal üretim büyük ölçüde yağışlara bağlıdır. Akdeniz ikliminin etkisiyle sıcak ve kurak geçen yaz mevsiminde tarım yapabilmek için sulamaya gereksinim vardır. Sulamanın yapılmadığı bölgelerde tarımsal üretim iklim koşullarına bağlı olarak değişir. Kışların ılık geçtiği kıyı kesimlerinde don olayları çok enderdir. Sıcaklığın çok düşük değerlere indiği iç ve doğu bölgelerde don olayları uzun sürer. Buna bağlı olarak tarımsal ürün çeşitliliği ve tarım yapabilme süresi kıyıdan iç kesimlere batıdan doğuya doğru azalır. Kış ılıklığı isteyen ürünler ancak kıyılarda yetiştirilir.

Nüfus ve Yerleşme


Genç nüfus oranı fazla olan Türkiye’de hızlı kentleşmeye bağlı olarak kırsal nüfus oranı azalmakta tarım topraklarının miras yoluyla parçalanıp küçülmesi makineli tarımın yaygınlaşması ve ileri tarım tekniklerinin uygulanmaya başlaması nedeniyle artan nüfusun gereksinimini karşılayacak ölçüde tarımda verim artışları olmuştur. Genç nüfusun eğitim seviyesinin yükselmesi tarım dışı sektörlerde çalışan nüfusun artmasına ekonomik faaliyetlerin çeşitlenmesine yol açmıştır.

Türkiye’de Tarım

Türkiye’de Tarımı Etkileyen Etmenler

Dağlık ve engebeli arazi yapısı tarım topraklarının dağınık ve küçük olmasına yol açmıştır. Bu nedenle küçük işletmeler şeklinde tarımsal faaliyetler daha yoğundur. Topraktan alınan verimin artırılabilmesi için toprağın dinlenmeye bırakılması (nadas) gerekmektedir.
Türkiye’de tarımı etkileyen etmenler şunlardır :

Toprak Bakımı ve Islahı


Toprağın sürülmesi havalandırılması taşlarından ayıklanması bataklıkların kurutulması yabancı otların ayıklanması çalışmalarıdır.

Sulama


Tarım yapabilmek için toprağın nemli olması gereklidir. Kuraklık görülen bölgelerde sulama ile tarım yapılabilir. Sulanan tarım arazilerinde üretim yıllara göre önemli değişmeler göstermez. Tarım ürünü çeşitliliği artar.

Gübreleme


Topraktaki mineral dengesini korumak toprağı verimli hale getirmek için gübreleme yapılır. Gübrelemenin yapılmadığı yerlerde toprak nadasa bırakılır.

Tohum Islahı

Yüksek verimli tohum kullanmak tarımsal verimi arttırır.

Makineleşme

Tarımsal faaliyetlerin kısa sürede tamamlanması toprağın daha iyi işlenmesini sağlar.

Pazarlama

Tarım üreticisinin ürününü değerlendirmek zarar etmesini önlemek için devlet bazı ürünlere taban fiyatı vererek destekleme alımları yapar. Ayrıca ürünün depolanması için silolar hangarlar depolar kurar.

Tarımsal Kuruluşlar

Zirai araştırma enstitüleri devlet üretme çiftlikleri Ziraat Bankası TMO Türkiye Ziraat Odaları Türkiye’nin çeşitli bölgelerinin tarımsal yapısını ve özelliklerini incelemek üretici ve tüketiciyi korumak çiftçiye kredi fidan sağlamak gibi amaçlarla kurulan kuruluşlardır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türkiyenin ekonomisini etkileyen coğrafi etmenler nedir?-Ekonomi nedir?

Türkiyenin ekonomisini etkileyen coğrafi etmenler nedir?-Ekonomi nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: türkiye ekonomisini etkileyen coğrafi faktörler, türkiye nin ekonomisini etkileyen coğrafi faktörler, türkiyenin ekonomisini etkileyen coğrafi faktörler, ekonomiyi etkileyen faktörler nelerdir, coğrafi etmen ne demek, ekonomiyi etkileyen coğrafi faktörler, ülkemizin ekonomisini etkileyen coğrafi faktörler, coğrafi faktör nedir, türkiye ekonomisi etkileyen coğrafi faktörler, türkiyenin ekonomisini etkileyen coğrafi etmenler, türkiye ekonomisini etkileyen coğrafi faktörler nelerdir, türkiye ekonomisini etkileyen cografi faktörler, coğrafi etmenler nelerdir, coğrafi etmen ne demektir, türkiye ekonomisini etkileyen coğrafi etmenler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Coğrafi keşiflerin başlama sebebi nedir?-Coğrafi keşifler nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 02-04-2013 10:33
Türkiyenin Yüzölçümü Nedir Ve Türkiyenin Sınırları elif Soru Cevap 0 18-02-2013 11:46
sağlığımızı olumsuz etkileyen bünyesel etmenler nelerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 2 25-10-2011 07:20
Türkiye’de Hayvancılığı Etkileyen Etmenler elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 02:25
Ekonomi Bölümü Nedir? - Ekonomi Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 03:50

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:23 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats