bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-04-2013, 08:06   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Elementlerin simgeleri-Elementeler hakkında bilgi

Elementlerin simgeleri-Elementeler hakkında bilgi-Elementlerin kullanım alanları nedir?

1. Hidrojen (H):

Ticari gübrelere azot bağlanmasında katı ve sıvı yağların doyurulma işleminde (hidrojenasyon) metanol amonyak ve hidroklorik asit gibi bileşiklerin eldesinde kullanılır. Kaynak yapımında hidrojen balonlarını şişirmede ve petrolün işlenmesinde kullanılmasının yanında şimdilik daha çok roketlerde olmak üzere yakıt olarak da kullanılır. "Hidrojen Yakıt Gözeleri" hidrojen gazından elektrik enerjisi eldesi için geliştirilmekte olan bir teknolojidir. Çevre dostu hidrojen doğal gaz ve benzine alternatif olarak kabul edilmesinin yanında kimyasal işlemlerde metalürjide ve rafinerilerde de kullanılabilecek niteliktedir. Döteryum ve trityum izotopları da nükleer fisyon ve füzyon işlemlerinde kullanılmaktadır.
2. Helyum (He):
Zeplin ve balon gibi hava taşıtlarını şişirmede kullanımıyla bilinen helyum gazı; kaynakçılıkta germanyum ve silisyum kristallerinin yapımında titanyum ve zirkonyum eldesinde süpersonik rüzgar tünellerinde ve derin dalış tüplerinde de kullanılır. Ayrıca düşük sıcaklık araştırmalarında ve nükleer enerji santrallerinde "soğutucu" olarak da önemlidir. Tüm elementler arasında en düşük erime ve kaynama sıcaklıkları helyuma aittir. Makro ölçüde bile atomik özelliklerini göstermesi nedeniyle "kuantum sıvısı" olarak da adlandırılan ve ısı iletkenliği olağanüstü derecede yüksek olan sıvı helyum manyetik rezonans görüntülemede (MRI) ve kanser teşhisi için MRE'de de kullanılır. Yakın zamanda sıvı roket yakıtı sıkıştırmada da helyumdan faydalanılmaya başlandı.


3. Lityum (Li):
Seramik ve cam yapımında pil üretiminde yağlayıcı ve alaşım sertleştirici maddelerin bileşiminde A vitamini sentezinde nükleer santrallerde soğutucu görevinde ve roketlerde itici kuvvet sağlamada kullanılır. Katı elementler içinde en yüksek özgül ısı kapasitesine sahip olması nedeniyle ısı iletiminde kullanılan sıvıların bileşiminde yer alır. Ancak su ya da asit gibi çözücülerle karşılaştığında yüksek bir patlama ya da parlama özelliğine sahip olması ve özellikle sinir sistemi için zehirli etki göstermesi nedeniyle dikkatli kullanılması gerekir. Bazı lityum bileşikleri beyin rahatsızlıkları ve psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların içeriğinde yer alır.


4. Berilyum (Be):
Yüksek oranda ısı emebilme özelliği nedeniyle hava ve uzay taşıtlarında iletişim uydularında nükleer santrallerde ve füze yapımında kullanılır. Ayrıca hafif metal alaşımlarında X-ışını tüplerinin pencerelerinde ve saat zembereklerinin yapımında da kullanılır. Yüksek bir erime noktasına sahip olması hafifliği ve çelikten çok daha esnek bir metal olması nedeniyle bilgisayar parçaları yapımında jiroskoplarda ve inşaat sektöründe sık tercih edilen bir elementtir. Berilyumun bakır alaşımı da kaynak yapımında elektrik bağlantılarında ve elektrotlarda kullanılır. Zümrüt ve akuamarin berilyumun değerli kristal formlarıdır. Berilyum ve tozları zehirli olmalarının yanında özellikle akciğerlerde kansere yol açabilmektedirler.


5. Bor (B):
Amorf bor ayırt edici yeşil rengi için pirotekni (fişekçilik) alanında ve ateşleyici olarak roketlerde kullanılır. Tenis raketlerinin nükleer santrallerde kullanılan regülatörlerin ve ısıya dayanıklı cam ürünlerinin yapımında da önem taşır. Borun en önemli ticari bileşiği yalıtım amaçlı cam elyafının ve bir ağartıcı olan sodyum perboratın yapımında kullanılmaktadır. Diğer bor bileşikleri de borosilikat camların yapımında kullanılır. Tekstil alanında önem taşıyan bir diğer bor bileşiğiyse borik asittir. Elektriğe kaşı yalıtkan davranırken bir metalinkine benzer ısı geçirgenliği gösteren boron nitrit bileşiği aynı zamanda karıştırıldığı herhangi bir maddeyi elmas sertliğine getirici özelliktedir. Titanyum ve tungsten ile birlikte kullanımı sonucunda ağırlığı düşük ancak ısıya karşı dirençli alaşımlar elde edilir. Boron-10 izotopu nükleer santrallerde ortamdaki nötronları hızla emerek tepkimeleri yavaşlatmak ya da durdurmak için nükleer radyasyona karşı kalkan olarak ve nötron belirleyici aletlerde kullanılır. Yakın zamanda artrit (eklem iltihabı) tedavisinde kullanılmaya başlanan bor bileşikleri de umut vaat ediyor. Göz dezenfektanlarının bileşiminde de bor bulunuyor.


6. Karbon (C):

Tüm organik bileşiklerin yapısına giren karbon sıvı yağların dehidrasyonunda (sudan arındırılmasında) ayrıca demir ve alaşımlarının işlenmesinde kullanılır. Çelik yapımında nükleer tepkimelerin kontrolünde lastiklerin renklendirilmesinde plastik sanayinde boya pigmentlerinin eldesinde ve yağlayıcı maddelerin yapımında da bu elementten yararlanılır. Kurşun kalemlerde kullanılan grafit formu ve elmas formu karbon elementinin iki önemli allotropudur. Karbon-14 izotopu da radyoaktif yaş tayininde kullanılır. Karbonun "fulleren" denen küre biçimli ya da "nanotüp" denen silindir biçimli molekülleri de son yıllarda özellikle elektronik ve nanoteknoloji alanlarında devrimsel ilerlemeler sağlamaktadır.


7. Azot (N):
Standart sıcaklık ve basınç altında son derece kararlı olan ve atmosferin %78'ini oluşturan azot gazı besinlerin ve kimyasalların saklanmasında kullanılır. Çok soğuk olan (-196°C) sıvı azotsa çok düşük sıcaklıklarda gerçekleştirilmesi gereken dondurma işlemlerinde kullanılır. Sperm bankalarında spermlerin dondurularak saklanması sıvı azotla gerçekleştirilir. Ticari olarak en çok değer taşıyan azot bileşiği amonyaktır (NH3). Güçlü bir çözücü olan amonyak gübrelerin bileşiğinde bulunan ve plastik endüstrisinde de önemli yeri olan "üre" maddesinin eldesinde kullanılır. Azot proteinler başta olmak üzere organik bileşiklerin yapısında yer alan çok önemli bir elementtir. Azotun tüm bileşikleri ya oksitleyici özelliktedirler ya da güçlü birer reaktiftirler. Bu nedenle de uygun koşullarda şiddetli tepkimeler verirler. Bunların arasında TNT (trinitrotoluen) ve amonyum nitrat sayılabilir.


8. Oksijen (O):
Bitkilerin ve hayvanların yaşamlarını devam ettirebilmeleri solunum gazı olan oksijenin (O2) varlığına bağlıdır. Atmosferin %21'i oksijen gazından oluşmaktadır. Hastanelerde solunum rahatsızlıkları gösteren hastaların tedavisi için de oksijen gazı sıkça kullanılır. Ayrıca çelik üretiminde kaynak yapımında suyun saflaştırılmasında ve beton eldesinde de oksijen kullanılır. Paslanma da oksijenin varlığında gerçekleşir.


9. Flor (F):

Flor ve bileşikleri uranyum başta olmak üzere çok sayıda ticari kimyasalın üretiminde kullanılır. Hidroflorik asit aydınlatma ampullerinin camları üzerine yazı yazılması işleminde kullanılırken; son yıllarda ozon tabakası üzerindeki zararlı etkilerinden dolayı üretimi ve kullanımı sınırlandırılmaya çalışılan kloroflorokarbon gazları (CFC) havalandırma ve soğutma aygıtlarında kullanılır. Teflon içeriğinde de flor yer alır. Diş macunları içeriğinde bulunan florit belirli bir oranın altında olduğu sürece diş çürüklerinin oluşumunu önler. Element halindeki flor yüksek özgül itici gücü nedeniyle roketlerde itici kuvvet sağlamak amacıyla denenmektedir.


10. Neon (Ne):

Akla gelen ilk kullanım alanı renkli reklam aydınlatmaları olsa da; yüksek voltaj göstergelerinde paratonerlerde dalga metre tüplerinde ve televizyon tüplerinde de neon kullanılır. Gaz lazerlerinin yapımında helyumla birlikte kullanılır. Sıvı neon günümüzde ticari olarak elde edilebilmekte ve soğutucu olarak kullanılmaktadır.


11. Sodyum (Na):

Eczacılık tarım ve fotoğrafçılık alanlarında sıkça kullanılır. Sokak aydınlatmalarında pillerde cam yapımında ve sofra tuzu (NaCl) eldesinde kullanılan önemli bir bileşendir. Sıvı sodyum nükleer santrallerde soğutucu görevinde de kullanılmaktadır. Dünya kabuğunun %2.6'sını oluşturan sodyum dünyada en bol bulunan altıncı elementtir ve alkali metaller arasında da en bol bulunanıdır. Buna karşın doğada element halinde rastlanmaz ve kuru sodyum kloridin (NaCl) elektrolizi yoluyla elde edilir. Metal hali esterlerin (oksijenli asitler ve alkollerin tepkimesi sonucu oluşan maddeler) ve çeşitli organik bileşiklerin eldesi için önemlidir. Çeşitli alaşımların yapılarının kuvvetlendirilmesinde ve dökme metallerin saflaştırılmasında kullanılır. NaK alaşımı önemli bir ısı ileticisidir. Sodyum elementinin diğer önemli bileşikleriyse soda külü (Na2CO3) kabartma tozu (NaHCO3) ve sodyum nitrattır (NaNO3).


12. Magnezyum (Mg):

Fotoğraf makinelerinin gövde ve flaş kaplamalarında işaret fişeklerinde ve yangın bombaları başta olmak üzere pirotekni alanında yoğun olarak kullanılır. Alüminyumdan üçte bir oranında daha hafif olması nedeniyle alaşımlarından uçak ve füze yapımında faydalanılır. Eczacılık alanında önem taşıyan bileşikleri de vardır. İtici özellikteki bileşiklerin yapısına katılır. Döküm demir yapımında ve uranyum başta olmak üzere çeşitli metallerin tuzlarından saflaştırılması işleminde kullanılır. Şömine tuğlalarının aydınlatma ampullerinin renk maddelerinin ve filtrelerin yapımında da yeri vardır. Yeşil bitkilerde bulunan klorofil yapısında da yer alır.


13. Alüminyum (Al):
Çeşitli mutfak aletlerinin ve dekorasyon malzemelerinin ana yapım maddesidir. Bakır magnezyum ve diğer metallerle oluşturduğu alaşımlar saf halinden çok daha güçlü özelliklere sahiptir. Bu nedenle de bu tip alaşımlar; hafif ancak güçlü metallerin gerek duyulduğu başta füze ve uçak yapımı olmak üzere her türlü alanda kullanılır. Teleskop aynaları kaplamalarında ve dekoratif kağıtların yapımında da bu elementten yararlanılır. Elektrik iletkenliği bakırın yalnızca %60'ı kadar olsa da hafif yapısı nedeniyle elektrik iletim hatlarında kullanılır.


14. Silisyum (Si):

Silisyum ya da silikon kullanım alanı en geniş olan elementlerden biridir. Kum ve kil formu beton ve tuğla yapımında kullanılır. Yüksek sıcaklıklarda çalışma koşullarına çok dayanıklı bir elementtir. Silikat formuysa mine emaye ve çanak-çömlek yapımında önemlidir. Çeliğin bileşimine de katılır. Kusursuz mekanik optik termal ve elektriksel özellikler taşıyan en ucuz madde olan kum halindeki silika camın da esas bileşenidir. Aşırı saf silisyum bor galyum fosfor ya da arsenik ile güçlendirildiğinde; transistörler güneş gözeleri ve doğrultucular gibi elektronik endüstrisinde büyük önem taşıyan aygıtların yapımında kullanılan silikon karışımları elde edilir. Elektronik mikroçiplerin yapımında yarıiletken olarak kullanılır. Diatomlar ve radyolaryalar gibi omurgasızların dış iskeletlerinin yapısına katılması nedeniyle de yaşamsal önem taşımaktadır. Bu dış iskeletler daha sonra dibe çökerek çeşitli kayaçların yapısına katılır. Bitkilerin ve insan iskeletinin yapısında da silisyum bulunur. Silikon karbid (SiC) bilinen en sert maddelerden biridir.


15. Fosfor (P):
Çeşitli alaşımların yapımına katılan fosfor sodyum ampullerinin yapımında kullanılan camların eldesinde önemlidir. Fosforik asit özellikle gübre eldesindeki kullanımıyla son yıllarda tarım ve hayvancılıkta büyük önem taşır hale gelmiştir. Havai fişek kibrit deterjan ve diş macunu yapımında kullanılan fosfor zararlılarla mücadelede kullanılan çoğu kimyasalın (pestisitlerin) bileşiminde de bulunur. Canlılarda hücre içeriğinin yaşamsal bir bileşeni olarak özellikle sinir ve kemik dokuları için çok önemlidir. Kemik külünden elde edilen kalsiyum fosfat kabartma tozunun yapısına katılan mono kalsiyum fosfatın eldesinde kullanılır. Trisodyum fosfat ise suların yumuşatılmasında temizlikte ve paslanmaya karşı kullanılan önemli bir fosfat bileşiğidir.


16. Kükürt (S):
Siyah barutun ve pillerin temel bileşenlerinden biri olan kükürt mantar öldürücü kimyasalların (fungusitlerin) ve doğal kauçuğun yapımında kullanılır. Fosfat içerikli gübrelerin bileşimine de katılan kükürtün ticari açıdan en fazla değer taşıyan bileşiği sülfürik asittir. Sülfit kağıdı başta olmak üzere çeşitli kağıtların yapımında buharla dezenfekte işlemlerinde ve kurutulmuş meyvelerin ağartılmasında kullanılır. Yağların vücut sıvılarının ve iskelet için gerekli minerallerin yapısında yer alması nedeniyle de yaşamsal önem taşır.


17. Klor (Cl):
Dünyanın her yerinde içme sularının dezenfekte edilmesinde kullanılır. Ayrıca kağıt yan ürünlerinin boya maddelerinin tekstil ürünlerinin petrol ürünlerinin çeşitli ilaçların antiseptiklerin böcek öldürücülerin (insektisitlerin) çözücülerin plastik ürünlerin ve çok çeşitli tüketim malzemelerinin eldesinde kullanılır. Kloroflorokarbonlar (CFC) kloratlar ve kloroform gibi çok çeşitli bileşiklerin yapısında yer alması nedeniyle kimya endüstrisinde önemli yer tutmaktadır.


18. Argon (Ar):

Elektrikli aydınlatma ampullerinde ve floresan tüplerde kullanılır. Elektrik arklarıyla yapılan kesim ve kaynak işlemlerinde ayrıca silikon ve germanyum kristallerinin üretiminde koruyucu soygaz olarak kullanılır. Titanyum ve benzeri reaktif elementlerin eldesinde rol oynar. Radyasyon seviyelerini ölçen Geiger sayaçlarında da kullanılır.


19. Potasyum (K):
Bitkilerin gelişimi için çok önemli bir element olan potasyum çoğu toprak tipinin bileşiminde yer alır ve gübrelerin yapısına da katılır. Cam sabun lens ve benzeri maddelerin yapımında ayrıca yanıcı-patlayıcı maddelerin bileşiminde kullanılır. Sodyum ve potasyum alaşımı (NaK) iyi bir ısı ileticidir. Potasyumun çoğu tuzu hem kimyasal hem de ticari açıdan önem taşır: örneğin potasyum nitrat potasyum karbonat potasyum sülfat vs.


20. Kalsiyum (Ca):
Toryum uranyum ve zirkonyum gibi metallerin hazırlanmasında ve çeşitli alaşımların eldesinde kullanılır. Sıvı yağların dehidrasyonunda da kalsiyumdan yararlanılır. Canlıların kemik diş kabuk ve benzeri dış iskelet yapılarında yer alır. Bitkilerin bünyesinde de bulunur. Dünya kabuğundaki en bol beşinci element olması karşın çok reaktif olması nedeniyle asla element halinde bulunmaz. Kireçtaşı jips ve floritin yapısında da vardır.


21. Skandiyum (Sc):
Cıva buharlı lambaların içine katıldığında güneş ışığına benzer çok verimli bir ışık kaynağı oluşturur. Bu nedenle bu element güçlü ışıklandırmalarda kullanılır. Radyoaktif izotopu olan Sc-46 rafinerilerde ham petrol ve benzeri maddeler için iz sürücü olarak kullanılır. Sızıntı tespit edicilerde ve uzay endüstrisinde kullanılmasının yanı sıra tohum yeşertici kimyasalların bileşiminde de yer alır.


22. Titanyum (Ti):
Çeşitli metallerle birlikte kullanılan çok önemli bir alaşım elementidir. Bu alaşımlar hafiflik sağlamlık ve ısıya dayanıklılığın önem taşıdığı endüstrilerde kullanılır. Titanyum çelik kadar dayanıklı ancak ondan %45 daha hafiftir. Alüminyumdansa %60 daha ağır olmasına karşın 2 kat daha dayanıklıdır. Dayanıklılığı ve asitlere karşı dirençli oluşu nedeniyle çeşitli alaşımların yapısına katılır. Deniz suyuna karşı eşsiz bir dayanıklılığa sahip olması nedeniyle deniz suyundan tatlı su elde edilen tesislerde ve tuzlu suya temas eden gemi donanım parçalarının yapımında kullanılır. Kalıcılık ve kapatıcılık özelliği nedeniyle farklı tipteki boyaların yapısına da katılır. Kızılötesi ışığı yansıtma özelliği gösteren titanyum boyasından ısı nedenli görüş kaybının yaşandığı güneş gözlemevlerinde de yararlanılır. Titanyum tetraklorit bileşiği camların renklendirilmesinde kullanılır. Beyaz ve iyi kapatıcı bir pigment olan titanyum dioksit (TiO2) de silgi kağıt boya ve benzeri maddelerin yapımında kullanılır. Safir ve yakut kristallerinin yıldız şekilleri içeriklerindeki titanyum dioksitten ileri gelir.


23. Vanadyum (V):

Paslanmaz çelik üretiminde önemli bir katkı maddesidir. Çelik yüzeylerinin titanyum kaplanması işleminde de bağlayıcı element olarak kullanılır. Vanadyum pentoksit bileşiği seramik yapımında katalizör ve boya sabitleyici olarak kullanılır. Ayrıca süperiletken mıknatısların yapımında çok dayanıklı ve uzun ömürlü alaşımların eldesinde de kullanımı vardır.


24. Krom (Cr):
Çeliğin sertleştirilmesinde paslanmaz çelik üretiminde ve çeşitli alaşımların eldesinde kullanılır. Özellikle otomobil parçalarında ve kesici aletlerde korozyon önleyici kaplama olarak kullanımı da yaygındır. Yüksek erime sıcaklığı nedeniyle tuğla ve kalıp yapımında da rağbet görmektedir. Krom cama zümrüt yeşili bir renk verir ve sık tercih edilen bir katalizördür. Yakut ve zümrütün rengini veren de krom elementidir.


25. Manganez (Mn):
Kuru pillerde depolarizatör olarak ve cam üzerinde demir kirliliği nedeniyle oluşan yeşil rengi yok etmede kullanılır. Ametist taşının rengini veren de manganezdir. Çelik ve pil üretiminde demiryolu makaslarının ve kasaların yapımında ayrıca seramik sanayiinde kullanılır. Güçlü bir oksitleyici olan permanganat (MnO4) eczacılık çalışmalarında nicel analizlerde kullanılır. Canlılar için önemli bir eser element olan manganez özellikle hayvanlarda B1 vitamini kullanımında rol oynar.


26. Demir (Fe):
Bitkilerin ve hayvanların yaşamı için son derece önemli bir element olan demir hemoglobin pigmentinin yapısında da oksijen taşıyıcı olarak işlev görür. Saf halde demir olarak sıklıkla karbon ve diğer metallerle alaşım halinde kullanılır. İnşaatlarda beton kolon kiriş ve yüzeylerin güçlendirilmesinde kullanılır. Çelik sanayiinin ana hammaddesidir.


27. Kobalt (Co):
Demir nikel ve diğer metallerle birleştirilerek "Alnico" adı verilen ve alışılmışın dışında manyetiklenme gücüne sahip olan alaşımın eldesinde kullanılır. Manyetik ve paslanmaz çelik eldesinde jet türbinlerinde ve gaz türbin jeneratörlerinde kullanılan alaşımların üretiminde de yararlanılır. Dayanıklı ve oksitlenmeye karşı dirençli bir metal olması nedeniyle elektrolizle kaplama işleminde de kullanılır. Porselen ve cam sanayilerinde kalıcı ve parlak mavi rengin üretilmesinde kobalt tuzları kullanılmaktadır. Canlıların beslenmesinde de önem taşımaktadır. Kobalt-60 izotopu kanser tedavisinde kullanılır.


28. Nikel (Ni):
Paslanmaz çelik başta olmak üzere korozyona dirençli alaşımların eldesinde kullanılır. Bakır-nikel alaşımlarından yapılan tüpler deniz suyundan tatlı su elde edilen tesislerde kullanılır. Madeni paraların nikel-kadmiyum pillerin ve zırh kaplamalarının yapımında da yararlanılır. Nikel kaplama diğer metalleri koruyucu özelliktedir. Korozyona karşı dayanıklı oluşu nedeniyle elektrolizle kaplama işlemlerinde de tercih edilir.


29. Bakır (Cu):
Bakırın en önemli kullanım alanı elektrik-elektronik sanayidir. Elektrik iletkenliği çok yüksektir. Madeni para ve silah yapımında kullanılan metal alaşımlarının büyük çoğunluğu bakır içerir. Diğer alaşımları da kuyumculukta ve bronz heykelciliğinde kullanılır. Pirinç ve bronz bakır alaşımlarıdır. Tarımda su yosunu öldürücü (algasit) olarak kullanılır. Şekerlerle yapılan analitik kimya testlerinde kullanılan Fehling çözeltisi gibi çeşitli bileşimler de bakır içerirler.


30. Çinko (Zn):
Diğer metallerle çok sayıda alaşımın yapısına katılır. Otomotiv elektrik ve donanım endüstrilerinde kullanılan döküm kalıplarının yapımında da çinko yer alır. Demir ve benzeri metallerin korozyona karşı önlem amacıyla galvanizlenmesinde de kullanılır. Çinko oksit; boya yazıcı mürekkepleri sabun tekstil ürünleri elektronik aletler kauçuk yan ürünleri yer kaplamaları plastik ve kozmetik ürünler gibi günlük yaşamımızın çeşitli tamamlayıcılarında karşımıza çıkmaktadır. Çinko sülfit floresan özelliğe sahiptir ve parlak kadranların floresan lambaların X-ışını ve televizyon ekranlarının yapımında kullanılır. Hayvanların beslenmesinde de önemli bir yer tutmaktadır.


31. Galyum (Ga):
Cam ve porselenlere ıslak bir görünüm vermekte kullanılır. Cam üzerine sürüldüğünde oldukça parlak bir ayna oluşturur. Yarı iletkenlerin ve transistör benzeri aygıtların üretiminde yaygın olarak kullanılır. Ayrıca kuartz termometrelerin ve lazer diyotlarının yapımında ve tümör tespitinde de kullanılır. Galyum arsenit elektriği doğrudan ışığa çevirebilme özelliğine sahiptir.


32. Germanyum (Ge):
Bu elementin arsenik galyum ya da diğer elementler ile takviye edilmiş hali elektronik uygulamalarda yaygın olarak kullanılır. Yarı iletken olarak kullanımı da oldukça yaygındır. Germanyum ve germanyum oksit kızılötesi ışığa karşı şeffaftır. Bu nedenle kızılötesi spektroskoplar gibi muhtelif optik aletlerde ve hassas kızılötesi detektörlerinde kullanılırlar. Optik özellikleri nedeniyle geniş açılı kamera merceklerinde projektörlerde ve mikroskop merceklerinde de tercih edilen bir bileşendir. Bazı germanyum bileşikleri belirli bakteri türlerine karşı özgül etkinlik göstermeleri nedeniyle kimyasal tedavi yöntemlerinde kullanılmaktadır.


33. Arsenik (As):
Bronz eldesinde pirotekni alanında mermi ve güllelerin sertliğinin ve şeklinin sağlanmasında kullanılır. Bazı bileşikleri tarım alanında böcek öldürücü ya da zehir olarak kullanılmaktadır. Transistörler gibi hareketli parçaları bulunmayan aygıtların yapımında da son zamanlarda önem kazanmıştır. Lazerlerin LED'lerin ve yarıiletkenlerin de yapısına katılır. Solunduğunda güçlü bir karsinojen (kanser yapıcı) olan arsenik bağırsaklar ve karaciğer üzerinde yüksek derecede tahribata neden olur. Zararlılarla mücadele için kullanılan kimyasalların ve ahşap koruyucuların bileşiminde bulunan arsenik yutulması durumunda zehir etkisi gösterir.


34. Selenyum (Se):
Fotoiletken özelliği nedeniyle fotokopi makinelerinde kullanılır. Cam endüstrisinde özellikle yakut renkli cam ve mine yapımında kullanılır. Ayrıca fotoğrafik toner fotoelektrik gözeler televizyon kameraları ve ışıkölçerlerin yapımında; güneş gözelerinde yarıiletken ve çelik yapımında da katkı maddesi olarak kullanımı vardır.


35. Brom (Br):
Su arıtma bileşiklerinin ağartıcıların çeşitli ilaçların alevlenmeyi önleyici kimyasalların fumigantların ve fotoğrafçılıkta kullanılan inorganik bromitlerin yapısına katılır. Organik bileşikleri de iyi birer çözücü olarak değerlidir.


36. Kripton (Kr):

Seri fotoğrafçılıkta kullanılan bazı flaş lambalarında bulunur. Floresan ampullerde ve dalga boyu standardı olarak morötesi (UV) lazerlerde de kullanılır. Kripton-85 izotopu çeşitli katıların bünyesine yerleştirilerek kimyasal analizlerde kullanılır.


37. Rubidyum (Rb):
Çok kolay iyonlaşması nedeniyle sezyuma alternatif olarak uzay araçlarındaki "iyon motorlarında" kullanılmaktadır. Vakum tüplerinin ve fotosellerin de yapısına katılan önemli bir bileşendir. Özel camların yapımında ve kalp araştırmalarında da kullanılır. Ayrıca katalizör olarak kullanımı da vardır.


38. Stronsiyum (Sr):
Renkli televizyonlar için görüntü tüplerinin ve demir esaslı mıknatısların yapımında çinkonun saflaştırılmasında işaret fişeklerinde ve havai fişeklerde kırmızı rengin elde edilmesinde kullanılır. Nükleer pillerde ve fosforlu boyaların yapımında da bu elementten yararlanılır. Stronsiyum titanat yüksek bir kırılma indisine ve elmastan daha geniş bir optik dağılıma sahip olması nedeniyle ilgi çekici bir optik maddedir.


39. İtriyum (Y):
Krom molibden zirkonyum ve titanyum gibi elementlerde tane boyutunun küçültülmesinde; alüminyum ve magnezyum alaşımlarının dayanıklılıklarının artırılmasında vanadyum ve benzeri metallerde oksidasyonun önlenmesinde etilen polimerlerinin oluşturulduğu tepkimelerin katalizlenmesinde cam ve seramik yapımında ateşe dayanıklı tuğla yapımında kamera merceklerinde ve lazer sistemlerinde kullanılır. Evropyum elementiyle birleştirilmiş hali renkli televizyonlarda kırmızı renk eldesinde kullanılır. En önemli bileşiklerinden biri olan itriyum oksit son derece etkili mikrodalga filtreleri olan itriyum-demir bileşimli lal taşlarının oluşturulmasında kullanılır. İtriyum içerikli lal taşları ilginç manyetik özellikler gösterirler. İtriyum-alüminyum taşı da yapay elmas olarak değer görür.


40. Zirkonyum (Zr):
Çelik eldesinde vakum tiplerinde cerrahi uygulamalarda flaş ampullerinde patlayıcılarda ve yapay ipek eldesinde kullanılır. Paslandırıcı maddelerle çalışan kimya dallarında da geniş kullanımı vardır. Niyobyumla birleştiğinde düşük sıcaklıklarda süperiletken özellik gösterir. Zirkonyum oksit ısı şokuna dayanıklı laboratuvar malzemeleri üretiminde metalürjik fırınların kaplanmasında ve ısıya dayanıklı madde olarak cam-seramik endüstrilerinde kullanılır. Ayrıca vurmalı çalgıların ve fırın tuğlalarının yapımında da zirkonyumdan faydalanılır.

41. Niyobyum (Nb):

Güçlü paslanmaz çeliklerin yapımında ve bazı paslanmaz çelik türlerinin kaynak çubuklarında ayrıca demir dışı alaşımlarda da kullanılır. Bu alaşımlar güçlü olmalarının yanı sıra diğer özellikleri nedeniyle de boru hatlarının yapımında kullanılırlar. Termal nötronlara karşı düşük yutma kesiti nedeniyle nükleer teknolojide de kullanım alanı vardır. Gemini uzay programı ve benzeri ileri uçuş araçlarının yapı sistemlerinde büyük miktarlarda niyobyum kullanılmıştır. Süperiletken özelliğe sahip olan ve güçlü manyetik alanlarda bile bu özelliğini yitirmeyen NbZr alaşımından yapılan teller güçlü ve dayanıklı mıknatısların yapımında kullanılır. Kuyumculuk alanında da geniş kullanımı vardır. Nükleer reaktörlerde kullanılan paslanmaz çelik alaşımlarının jet ve füzelerin kesici aletlerin ve boru hatlarının yapımında da niyobyumdan faydalanılır.


42. Molibden (Mo):

Isıya ve aşınmaya karşı dirençli olan belli nikel bazlı alaşımların yapımında kullanılır. Nükleer enerji uygulamalarında elektrikli ısıtıcıların ince tellerinde füze ve hava taşıtlarının parçalarının yapımında da yer alır. Petrolün ayrıştırılması işlemlerinde önemli bir katalizördür. Bitkiler için önem taşıyan bir eser elementtir. Molibden sülfit özellikle yağların bozulmaya uğradığı yüksek sıcaklıklarda kullanışlı bir yağlayıcı maddedir. Ultra-yüksek güçteki çeliklerin hemen hepsi %8-25 arası oranda molibden içerir.


43. Teknesyum (= Teknetyum) (Tc):
Tıp ve eczacılık araştırmalarında radyasyon kaynağı olarak kullanılır.


44. Rutenyum (Ru):

Platin ve Paladyum elementlerinin sertleştirilmesinde göz tedavilerinde yumurta kabuklarının kalınlık ölçümlerinde dolma kalemlerin uçlarında ve elektrik kontaklarının yapımında kullanılır. Hava taşıtlarında %10 oranında rutenyum içeren alaşımlar kullanılır.


45. Rodyum (Rh):
Rodyum elementinin en önemli kullanım alanı platin ve paladyum içerikli alaşımlarda sertlik sağlayıcı oluşundan kaynaklanır. Bu alaşımlar ocak sarımları elyaf ve elektrotlar gibi çeşitli malzemelerin yapımında kullanılır. Elektriğe karşı düşük derecede aşınmaya karşıysa yüksek derecede dirençli olması nedeniyle elektrik kontakları yapımında yararlı bir elementtir. Kaplanmış rodyum olağanüstü serttir ve optik aletlerin yapımında kullanılır. Rodyum ayrıca kuyumculuk ve dekorasyon alanlarında telefon röleleri far reflektörleri ve dolma kalem uçlarında da kullanılır.


46. Paladyum (Pd):
Hidrojen ekleme ve çıkarma tepkimelerinde sık kullanılan bir katalizördür. Alaşımları kuyumculuk alanında da kullanılır. Örneğin beyaz altın altın elementinin paladyum ile oluşturduğu bir alaşımdır. Diş hekimliğinde kol saati yapımında seramiklere metal katılması işlemlerinde elektrik rölelerinde ve ameliyat aletlerinin yapımında kullanılır.


47. Gümüş (Ag):
En geniş kullanım alanı kuyumculuk ve gümüş işçiliğindedir. Ancak bu alanlarda kullanılan gümüş %75 oranında bakır ya da başka bir metal içerir. Gümüş ayrıca fotoğrafçılıkta çok geniş bir kullanıma sahiptir. Dişçilikte kullanılan alaşımların yapısında lehim alaşımlarında elektrik bağlantılarında yüksek kapasiteli gümüş-çinko ve gümüş-kadmiyum pillerinde de gümüş kullanılır. Cam ya da metallerin üzeri gümüş boyayla kaplanarak ayna üretilir. Yeni kaplanmış gümüş görünür ışığın en iyi yansıtıcısıdır. Ancak çok hızlı donuklaşır ve yansıtıcı özelliğinin büyük kısmını kaybeder. Morötesi (UV) ışık için zayıf bir yansıtıcıdır. Gümüş iyodit bulutlara yağmur yağdırmak amacıyla kullanılır. Dünyada birçok ülke madeni paraların yapımında da gümüş kullanmaktadır.


48. Kadmiyum (Cd):

Kadmiyum en düşük erime noktasına sahip alaşımların önemli bir bileşenidir. Kullanım alanları arasında %60 ile en büyük payı elektroliz yoluyla kaplama alır. Nikel-kadmiyum pilleri E.M.F. gözeleri ve lehim yapımında; ayrıca nötron yutucu özelliği nedeniyle nükleer reaktörlerde kontrol çubuklarında ve zırhlamada kullanılır. Bazı bileşikleri siyah-beyaz ve renkli televizyon tüplerindeki fosforesan bileşiklerde kullanılır. Bazı bileşikleriyse PVC maddeye dayanıklılık kazandırır. Kadmiyum ve bileşiklerinin çözeltileri zehirlidir. Sülfidi (CdS) sarı pigment olarak kullanılır.


49. İndiyum (In):

Düşük sıcaklıklarda eriyebilen alaşımların yapımında kullanılır. Örneğin %76 oranında galyum %24 oranında da indiyum içeren alaşım oda sıcaklığında sıvıdır. Germanyum transistörlerin damıtıcıların termistörlerin ve fotoileticilerin yapımında kullanılır. Metallerin ve camın üzeri indiyumla kaplandığında atmosferik aşınmaya karşı gümüşle yapılanlardan daha dayanıklı olan aynalar elde edilir. Nükleer santrallerde tepkime zicirlerinin düzenleyicisi olarak kullanılmasının yanında güneş gözelerinin yapımında ve ayrıca kan ve akciğer araştırmalarında kullanılmaktadır.


50. Kalay (Sn):
Çelik konserve kutularının kaplama maddesidir. Ayrıca lehim bronz kalay ve kurşun alaşımlarında yer alır. Bazı diş macunlarının içeriğinde kalay ve flor bileşiği oln SnF5 kullanılır. Süperiletken mıknatısların yapımında da kullanılır. Saf element halinin kullanımı çok sınırlıdır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Elementlerin simgeleri-Elementeler hakkında bilgi

Elementlerin simgeleri-Elementeler hakkında bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hidrojen elementini hakkında bilgi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Lidyalılar hakkında bilgi-Lidyalılar parayı nasıl buldu?-Lidya devleti hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 1 13-02-2017 07:12
Mendel yasaları hakkında bilgi-Kalıtım yasalarıhakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 10:56
Elementlerin Sembolleri Tablosu elif Kimya 0 15-12-2011 06:19
Gündelik Bilgi Ve Sağduyu Bilgisi Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:21
Astrolojide Elementlerin Önemi CooLKadin Burçlar, Tarot ve Astroloji 0 24-03-2009 02:16

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:41 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats