bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-04-2013, 08:08   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çivi yazısı ne anlama gelir?-Çivi yazsını kimler kullanmıştır?

Çivi yazısı ne anlama gelir?-Çivi yazsını kimler kullanmıştır?Çivi yazısı ne anlama gelir?-Çivi yazsını kimler kullanmıştır?Sümer Çivi Yazısı MÖ 3.500 başından itibaren Hititler (Hint-Avrupa kökenli halk) giderek - kuşkusuz yavaş sızmalarla - Küçük Asya'ya yerleştiler. MÖ 18. yüzyıldan 19. yüzyıla kadarki dönem boyunca iki ana aşamaya ayrılması uygun olan büyük imparatorluk gücü elde ettiler: 1600 öncesinden yaklaşık 1450'ye dek Eski İmparatatorluk ve MÖ 1450 - 1200 arasında Yeni İmparatorluk.

Hititler imparatorluk dönemi boyunca Orta Anadolu'da ve Kuzey Suriye'de kah başarılı kah başarısız bir fetih siyaseti güttüler. Ama MÖ 13. yüzyılın sonunda kuşkusuz "deniz halklarının" saldırıları altında bu imparatorluk gücü birdenbire çöktü. Bununla birlikte yaklaşık 9. yüzyıldan itibaren birçok küçük Hitit Devletinin türdeş olmayan topluluklar içinde imparatorluk çağının geleneksel öğelerini sürdürdüğü Suriye'nin kuzeyinde bir yenidendoğuş yaşandı. Hitit uygarlığının "yeni-Hitit" denen aşamaya girişiydi bu. Ama MÖ 12. yüzyılda bütün bu küçük Devletler Asur İmparatorluğunca soğuruldu.
Hititler iki yazı dizgesi kullanıyordu: Büyük bir olasılıkta özgün bir icat olan ve bilinen ilk tanıkları İÖ 15. yüzyıla dayanan bir hiyeroglif dizgesi ile Asur-Babil uygarlığından alınmış ve Hititlere gelişi İÖ 17. yüzyıl dolaylarına yerleştirilen bir çivi yazısı dizgesi.

E. Laroche'un belirttiği gibi "böylece en azından üç yüz yıl boyunca (İÖ 1500 - 1200) hiyeroglif yazısı çivi yazısının yanında yaşamış ve onunla birlikte Hitit Devletinin çift anlatım aracını oluşturmuştur. Bir halkın aynı anda iki yazı kullanması sık rastlanan bir olgu değildir. Hititlerde bu aykırı duruma yol açan nedenleri şimdi biraz olsun görebiliyoruz. Babil geleneğinin temsilcileri ola Hattuşa yazmanları yazınla ve kil üzerindeki belgelerle uğraşmalarına izin verilen ayrıcalıklı bir küçük zümre oluşturuyorud. Bir kitaplık oluşturulması gerekmişti ve çivi yazısının kullanılması yabancı devlet adamlarıyla krallık arasında bağ kurmayı sağlıyordu. Ama tablet eninde sonunda kısıtlı bir belgeydi; ne tanrının ululuğunu ne kralın görkemini dile getiriyordu. Kuşkusuz Hititlerde bu iğreti mekanik çizgili kısır çivi yazılarının yerine daha görsel daha anıtsal tanrısal betimleri kral resimlerini konuşturmaya daha yatkın başka bir yazı gerektiği duygusu vardı... Hiyeroglifler kaya duvarları üzerine bakılmak ve seyredilmek üzere yapılır: Kabartma nasıl kişiye can veriyorsa onlar da kişinin adını canlandırır."

Şurası kesin ki MÖ 1200'e doğru Hitit İmparatorluğunun yıkılışından itibaren çivi yazısı gitmiş hiyeroglif ayakta kalmıştır. Yalnız ayin ve adak amaçlarıyla değil ayrıca belki de özellikle din dışı amaçlarla kullanılmış sonunda da günlük işlerin belgesi haline gelmiştir.

Hitit hiyeroglif sayılamasında dikey bir çubuk birimi betimliyordu. Sonraki birimleri dile getirmek için kimileyin aynı imi kullanrak iki üç dört ya da beş çizgili küçük öbekler oluşturuluyodu. On yatay bir çizgiyle yüz bir çeşit "Saint-Andre haçıyla" bin olta iğnesine benzeyen özel bir imle gösteriliyordu. Bunlardan yola çıkınca ara konusu sayıların betimlenmesi hiçbir güçlük yaratmıyordu; çünkü söz konusu sayı kaç birim gösteriyorsa her imi o kadar yinelemek yetiyordu.
Ayrıca Mısır hiyeroglif dizgesi le Girit'in üç sayısal gösterimi gibi Hitit hiyeroglif sayılaması da tamı tamına onluydu ve toplamaya dayanıyordu; çünkü yalnız birime ve 10'un ardışık kuvvetlerine özel bir im yüklüyordu.

Konu ebush tarafından (18-04-2013 Saat 12:57 ) değiştirilmiştir..
ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çivi yazısı ne anlama gelir?-Çivi yazsını kimler kullanmıştır?

Çivi yazısı ne anlama gelir?-Çivi yazsını kimler kullanmıştır? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: çivi yazısını kimler kullanmıştır, civi yazisini kullanan devletler, civi yazisini kim kullanmadi, çivi yazısını kimler kullandı, çivi yazısını kullanan topluluklar, çivi yazısını kullanan devletler, civi yazisi kimler kullandi, çivi yazısı kullanan uygarlıklar, çivi yazısını kullanan uygarlıklar, cıvı yazısını kullanan devletler, çivi ve hiyeroglif yazısını kim kullanmıştır, civi yazisi kullanan devletler, civi yazisini hangi uygarlik kullanmadi, çivi yazısını kimler kullanmamıştır, çivi yazısını kim kullanmadı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çivi Yazısı Nedir?Çivi Yazısı Hakkında Genel Bilgiler elif Türkçe ve Edebiyat 2 06-12-2015 05:45
Çivi kesmek deyiminin anlamı nedir elif Türkçe ve Edebiyat 0 18-01-2012 09:59
Proto-Elam Çivi Yazısı nimlahza Tarihi Gizemler 0 07-02-2009 01:40
Çivi yazısı nimlahza Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 26-10-2008 11:57
Çivi çakmak için Bkmlyz Faydalı Bilgiler, Püf Noktalar 0 12-04-2008 01:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:44 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.