bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-04-2013, 09:20   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bilgi nedir?-Bilimsel bilgi nedir?

Bilgi nedir?-Bilimsel bilgi nedir?-Bilgi çeşitleri kaça ayrılır?

Bilgi (i) bir deneyim veya eğitim sırasında bir kişinin ihtiyaç duyduğu uzmanlık ve yetenekler; bir öznenin teorik veya pratik açılardan kavradıkları (ii) belli bir alanda veya toplamda bilinen; gerçekler ve malumat veya (iii) bir gerçeğin veya durumun tecrübesiyle kazanılan farkındalık veya aşinalık olarak çeşitli biçimlerde tanımlanmaktadır.

Felsefenin bilginin doğası kökenleri ve boyutları ile ilgilenen dalına Epistemoloji adı verilir.

Bilgi Türleri


Varlık; çok boyutlu çok yönlüdür. Bilgi de varlığa ilişkindir. Bu nedenle bilgi ait olduğu alan elde edilişi özne nesne ilişkisi ve bilgi aktı açısından çeşitli türlere ayrılır.

Gündelik Bilgi

Sadece duyu organları aracılığıyla dış dünyanın açıklanma biçimidir. Bu bilginin oluşumunda denemelerin tecrübelerin ve gözlemlerin etkisi büyüktur. Belirli bir yönteme dayanılarak kazanılmış bir bilgi değildir genel geçerliliği de yoktur. Örnek: birkaç yeşil elmanın ekşi olduğunu görünce; "elmalar ekşidir" genellemesine ulaşılabilir.

Teknik Bilgi


İnsanın temel ihtiyaçlarını karşılamak ve günlük yaşamını kolaylaştırmak amacıyla araç gereç yapımı ile ilgili bilgidir. Teknik bilginin bilgi aktı yarardır. Teknik bilginin iki türü vardır:

 1. Gündelik bilgiye dayalı teknik bilgi: İnsanın gündelip yaşantısındaki tecrübelere dayanarak araç gereç yapmasıdır.
 2. Bilimsel bilgiye dayalı teknik bilgi: Bilimsel verilerden yararlanarak araç gereç yapılması ve insan hayatının kolaylaştırılması ile ilgili bilgidir. Mühendisliktıp bu alana girerler. ve

"İnsanın temel ihtiyaçlarını karşılamak ve günlük yaşamını kolaylaştırmak amacıyla araç gereç yapımı ile ilgili bilgidir. Teknik bilginin bilgi edimi yararlılıktır. Teknik bilginin iki türü vardır."

Sanat bilgisi: Bu kavrama gücü bilimden ve felsefeden farklıdır ala dayanmaz. Duyguya coşkuya ve sezgiye dayanır. Sanat bilgisi; sanatçı ile onun yöneldiği nesne arsındaki ilgiden doğan bir bilgidir. Sanatı diğer bilgi türlerinden ayıran en önemli özelliği sanatçının kullandığı ifade aracının farklı olmasıdır. Diğer bilgi türleri ifade için kelime ve terimler kullanır. Buna karşı sanatçı; sesi rengi ve maddenin çeşitli şekillerini de kullanır. Yöneldiği nesneyi özne olarak ifade eder.

Dini Bilgi

Tanrı'nın insanlara peygamberler aracılığıyla vahiy yoluyla bazı emir ve yasaklar bildirmesi şeklindeki bilgidir. Kutsal olanla bunun karşısındaki insanın konumunu ifade eder. Dinsel bilgiye kesin iman ile inanılır eleştirisi yapılamaz. Bu tür bilgiyi inanç olarak değerlendirmek doğru olur.

Coğrafi Bilgi

Bir coğrafi varlık hakkındaki bilgidir. Mekansal Bilgi türüdür. Bu bağlamda Yermekansal Bilgi olarak da adlandırılır. Coğrafi Bilgi birbirleriyle bağlantılı üç ayrı bilgiden oluşur:

 1. Coğrafi Konum Bilgisi: Konumsal Bilgi türüdür. Bu bağlamda Yerkonumsal Bilgi olarak da adlandırılır. Coğrafi varlığın yeryuvarına ilişkin belli bir datum (referans sistemi) ve projeksiyon (izdüşüm) sistemindeki konum (koordinat) bilgisidir.
 2. Öznitelik Bilgisi: Coğrafi varlığa ilişkin öznitelik ile öznitelik değeri bilgisidir.
 3. Topolojik Bilgi: Matematik biliminin bir alt dalı olan Topoloji bilimi esasları çerçevesinde; bir coğrafi varlığın diğer coğrafi varlıklara göre komşuluk ilişkileri (sağında solunda başında sonunda vb.) hakkındaki bilgidir.


Bilimsel Bilgi

Bilimsel yöntem ve akıl yürütme yoluyla varlıklar hakkında elde edilen bilgidir. Bilimsel bilgi nedensellik ilkesini kullanarak olgular üzerinde hipotezler üretir ve bunları deneyle sınar. Deneysel testleri geçen hipotezler bilimsel bilgi dağarcığına katılır. Bilimler üç gruba ayrılır:

 1. Formel bilimler: mantık matematik
 2. Doğa bilimleri: fizik kimya biyoloji coğrafya jeoloji astronomi jeodezi jeomorfoloji jeomatik
 3. İnsan bilimleri: psikoloji sosyoloji antropoloji iktisat

Bilimsel Bilgi Özellikleri:

 • Nesneldir. Bireyden bireye değişmeyip herkes için aynıdır.
 • Evrenseldir. Bilim herhangi bir milletin ırkın malı değil bütün bir insanlığın malıdır.
 • Akla ve mantığa dayalıdır. Bilimsel olan akılsaldır.
 • Eleştiriye açıktır. Aksine kanıt gösterildiği zaman bilimsel bilgi geçerliliğini yitirebilir.


Felsefi Bilgi

Şüphe edilerek başlayan düşünme yolculuğundaki şüphe edilemeyen en son düşüncedir. Felsefi anlamda bilgi Platon'un Theatetus diyalogundan beri gerekçelendirilmiş doğru inanç olarak tanımlanır. Bilgi doğru ya da yanlış olma olasılığı olan sanıdan farklıdır. Bilgi doğruluğu yönünde yeterli gerekçelere sahip olunan inanç veya iddiadır.

Felsefi Bilgi Özellikleri:


 • Her sorunu aklın süzgecinden geçirir.
 • Açıklamalarında bitmişlik ya da kesinlik yoktur.
 • Sistemli düzenli ve birleştirilmiş bir bilgidir


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
elif (03-04-2013)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bilgi nedir?-Bilimsel bilgi nedir?

Bilgi nedir?-Bilimsel bilgi nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bilimsel bilgi kaça ayrılır, bilimsel bilgi konu ve yöntem bakımından kaça ayrılır, bilimler konu ve yöntem bakımından kaça ayrılır, bilimsel bilgi nedir, bilgi kaça ayrılır, bilgi nedir kaca ayrilir, bilimsel bilgi nedir kaca ayrilir, bilimsel bilgi nedir kaça ayrılır, bilimsel bilgi konusu ve yöntemi bakımından kaça ayrılır, bilimsel bilgi kaca ayrilir, bilgi nedir kaça ayrılır, konu ve yontemleri bakimindan bilimler kaca ayrilir, konu ve yontem bakimindan bilimler kaca ayrilir, projeksiyon yöntemi nedir kaça ayrılır, bılımsel bılgı kaca ayrılır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Arp Nedir?-Arp Hakkında Bilgi? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 5 28-03-2017 09:49
Fangri nedir?_Fangri hakkında bilgi ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 29-03-2013 05:46
Bilgi edinme hakkı nedir? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 29-03-2013 02:51
Ekolojik Denge Nedir Hakkında Bilgi elif Soru Cevap 0 18-03-2013 09:34
vurgu tonlama nedir kısaca bilgi Xthantas Soru Cevap 1 06-01-2013 06:47

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:38 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats