bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-04-2013, 08:14   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Seçim nedir?-Seçimin işlevleri nedir?

Seçim nedir?-Seçimin işlevleri nedir?-Seçim ve temsil hakkında bilgi

Seçim demokratik toplumların en önemli uyum ve uzlaşma mekanizmasıdır. Halkın doğrudan doğruya ya da dolaylı olarak yönetme gücünü kullanacak olanları belirlemesini sağlayan bir etkinliktir ce demokratik sürecin işlemesinde temel araçtır.

Seçimin işlevleri şunlardır:

Seçim insanların siyasi konularda eğitilmelerini sağlar. Vatandaşlar özellikle seçim dönemlerinde siyasetle daha çok ilgilenir ve bu konuda bilgi sahibi olurlar.

Seçim siyasi otoritenin dayandığı halk desteğini ölçen bir araçtır. Partilerin aldıkları oy oranlarına göre halktan gördükleri destek seçim yoluyla belirlenebilir.

Seçim siyasi mücadelenin sonucunu değerlendirmede bir ölçülür. Seçim sonuçları partiler arası yarışmadan hangi partinin gelip çıktığını gösterir.

Günümüzde uygulanmakta olan seçim sistemleri iki gruba ayrılır. Bunlardan biri çoğunluk sistemi ve nispi temsil sistemidir. Çoğunluk sistemi bir seçim çevresinde seçime giren partiler arasında en çok oy alan partinin seçimi kazanmış sayıldığı sistemdir. Nispi temsil sistemi ise bir seçim çevresinde seçime giren partilerin aldıkları geçerli oyların oranına göre temsilci çıkardığı sistemdir. Ülkemizde nispi temsil sistemi uygulanmaktadır. Sistemin amacı partilerin kendilerini destekleyen seçmen oranına göre parlamentoda temsil edilmelerini sağlar. Nispi temsil sistemi çoğunluk sistemine göre daha adil fakat uygulanması zor olan bir sistemdir. Azınlığa da temsil hakkı vermesi bakımından önemlidir.
Nispi temsil sisteminde salt çoğunluğu sağlayan parti iktidara geçer. Bir parti tek başına salt çoğunluğu sağlayamazsa partiler aralarında anlaşır ve karma bir hükümet kurulur. Bu hükümet koalisyon hükümeti adını alır.

Ülkemizde 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı oy kullanabilir. Bu hak demokrasinin en önemli hak ve özgürlüklerindendir. Silah altında bulunan er ve erbaşlar askeri öğrenciler ve taksirli suçlardan hüküm giyenler hariç ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler oy kullanamazlar. Anayasa’ya göre halk temsilcilerini dört yıllık bir süre için seçer. Ülkemizde milletvekili seçilebilmek için 25 yaşını doldurmuş ve T.C. vatandaşı olmanız gerekir.

Demokrasinin temel ilkelerinden biri halk egemenliğidir. Demokratik yönetimde halk siyasal gücü ya doğrudan doğruya ya da temsilcileri aracılığıyla kullanır. Halkın siyasal gücü doğrudan doğruya kullanması doğrudan demokrasi temsilcileri aracılığıyla kullanması ise temsili demokrasi adını alır. Doğrudan demokrasinin uygulanması tarih boyunca pek mümkün olmamıştır. Günümüz toplumlarında İsviçre’deki birkaç kanton dışında uygulanmamaktadır. Bazı durumlarda ise bu iki sistem bir arada uygulanmaktadır. Bu uygulamada temsilcilerin aldıkları bir karar halkın oyuna sunulur ve ondan sonra geçerli hale gelir. Buna referandum ya da halk oylaması denir. Temsili demokraside temsilciler egemenliğin esas sahibi olan bireylerin isteğiyle onların adına egemenliği kullanırlar.

Siyasal partiler bir program çerçevesinde siyasal kararları etkilemek ve bu amaçla siyasi iktidara gelmek için kurulan örgütlerdir. Siyasal partiler hukuk kurallarına uygun olarak rekabet eder ve halkın desteğini almaya çalışır. Farklı göreve çıkarları belli bir program etrafında bağdaştırır ve bu şekilde siyasal alanda temsil edilebilir. Duruma getirir. Böylece ülke yönetimi bakımından tutarlı bir politika geliştirir. Bu politikayı en iyi uygulayabilecek kişilerin devlet yönetiminde görev ve sorumluluk almalarını sağlar. Halkın yöneticileri iş başına getirmesi siyasal partiler aracılığıyla olur. Siyasal partilerin denetimi Anayasa mahkemesi tarafından yapılır. Yasayla belirlenen koşullara uymayan partiler anayasa mahkemesi tarafından kapatılabilir. Bunun için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının Anayasa mahkemesine dava açması gerekir. Partinin kapatılması için anayasa mahkemesinde karar alınmışsa TBMM Başkanlığı kararın gereğini hemen yerine getirmek zorundadır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Seçim nedir?-Seçimin işlevleri nedir?

Seçim nedir?-Seçimin işlevleri nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: seçimin işlevleri nelerdir, seçimin işlevleri, seçimlerin işlevleri nelerdir, seçimlerin işlevleri, seçim işlevleri nelerdir, secimin islevleri, secimlerin islevleri, seçimin işlevleri nedir, secim islevleri, secimin islevleri nelerdir, demokrasinin temel ilkelerinden biri olan seçimin işlevleri nelerdir, seçimlerin işlevleri nedir, seçim işlevleri, seçimin işlevi, seçimin işlevleri nelerdir kısaca,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Seçim sistemleri nedir?-Seçimler nasıl yapılır? ebush Eğitim ve Öğretim 0 03-04-2013 09:43
nokta nedir? doğru nedir? ışın nedir? doğru parçası nedir? ralim_x Soru Cevap 36 05-11-2012 10:43
Minerallerin insan vücudundaki işlevleri nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 01:06
Seçim Nedir? elif Kadın ve Hukuk 0 07-03-2011 04:20
Masal Nedir?,Halk Hikayesi Nedir?,Manzum Hikaye Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 09-02-2011 02:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:25 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats