bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-04-2013, 11:24   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kuvvet cisimlerin hareketini ve şeklini nasıl etkiler?

Kuvvet cisimlerin hareketini ve şeklini nasıl etkiler?-Varlıkların hareket özellikleri hakkında bilgi
Hareket bir varlığın başka bir varlığa göre yer değiştirmesidir.

İnsanlar ve hayvanlar; koşma atlama yürüme yüzme gibi değişik türde hareketler yaparlar. Cansız varlıklar ise dışarıdan bir etki olmadıkça hareket edemezler. Çantamızı hareket ettirmek için ona bir etki uygulamak gerekir.

Bitkiler de diğer varlıklar gibi hareket ederler. Ancak bitkilerdeki hareket insan ve hayvanlardaki hareketten farklı olarak çoğunlukla ışığa yönelme şeklindedir. Ayrıca bitkiler kökleriyle suya ve topraktan ihtiyaç duydukları maddelere de yönelirler.

Hareketlerimizi kolaylaştırmak için birçok makine ve araçtan yararlanırız. Bunların en önemlisi tekerlektir. Tekerlek insanoğlunun keşfettiği en önemli araçlardan biridir. Tekerlek sayesinde hayatımız kolaylaştı ve hareketlerimiz hızlandı.

1. Varlıkların Hareket Çeşitleri

Cisimlerin bir noktaya göre yer değiştirmesi bir zaman dilimi içinde olmaktadır. Yani bir cismin hızını anlamadaki temel nicelik zamandır. Cismin hızı hakkında karar verebilmek için ne kadar zamanda ne kadar yer değiştirdiğini bilmek gerekir. Zaman dilimi; bir saat bir dakika veya bir saniye olabilir. Bir cisim bir mesafeyi ne kadar kısa sürede alıyorsa o kadar hızlıdır denir.

Bir cismin bir zaman dilimi içerisindeki yer değiştirmesine hız denir. Harekette hız varlıkların çabukluğunu ve yavaşlığını belirten bir kavramdır. Hareketlinin bir yolu alma süresi kısaldıkça hız artmaktadır.

Koşarken hızlı yürürken daha yavaş hareket ederiz.

Ankara ile İstanbul arasını birleştiren karayolunun uzunluğu 450 kilometredir. Ankara’dan İstanbul’a gitmek üzere bir yolcu otobüsü ve yüklü bir kamyon aynı anda yola çıkmaktadır. Otobüs İstanbul’a 6 saatte gittiği halde kamyon 10 saatte gidebilmektedir. Bu sonuç otobüsün kamyondan daha hızlı hareket ettiğini gösterir.

Aynı mesafeyi daha kısa sürede giden varlıklar daha hızlıdır. Motorsiklet bisiklete göre yarış arabası otomobile göre uçak helikoptere göre daha hızlıdır.

Durmakta olan bir cismin hızı yoktur. Örneğin; kırmızı ışıkta duran bir yayanın hızı sıfırdır. Yeşil ışık yandığında yaya hareket eder ve gittikçe hızını arttırarak karşıdan karşıya geçer.

Trafikte yol almakta olan bir arabanın şoförü kırmızı ışığı gördüğünde frene basar ve araba yavaşlar bir süre sonra da durur. Çevremizde gün içinde hızlanma ve yavaşlama hareketi yapan pek çok varlık görülmektedir.

Ancak çevremizdeki bütün cisimler aynı hareketi yapmazlar. Çevremizde hızlanma ve yavaşlamadan başka hareket türleri de görülmektedir. Bunlardan bazıları sallanma ve dönmedir.

Parkta salıncağa bindiğimizde sallanırız veya hamakta sallanma hareketi yaparız. Dünya Güneş’in etrafında Ay ise Dünya’nın etrafında dönme hareketi yapar. Arabalar virajlara geldiklerinde yavaşlayıp dönerler.

2. Cisimleri Hareket Ettirme ve Durdurma

Doğada birçok hareketi yapabilmek için varlıklara kuvvet uygularız. Varlıkları hareket ettirmek ya da durdurmak için uyguladığımız itme ve çekmeyi kuvvet olarak nitelendiririz.

Oyuncu bowling topuna itme kuvveti uygular elimizle kuvvet uygulayarak oyun hamurunun şeklini değiştirebiliriz sırayı çekerek istediğimiz yere ***ürebiliriz.

Etrafımızı çeviren hava varlıklara her zaman bir itme kuvveti uygular. Havanın vücudumuza uyguladığı kuvvete alıştığımız için bunu hissetmeyiz.

Eskiden tahılları un haline getirmek için yel değirmenleri kullanılırdı. Yel değirmeninin kanatları rüzgârın itmesi sayesinde döner. Dönen kanatlar da içerideki düzeneği çalıştırır.

Hareketsiz bir varlığı iterek veya çekerek hareket ettirebiliriz. Aynı şekilde hareket halindeki bircimsi de iterek veya çekerek yavaşlatabilir ya da durdurabiliriz. Ancak hareket halindeki bazı varlıkları durdurmak tehlikeli olabilir.


3. Kuvvet Cisimlerin Hareketini ve Şeklini Etkiler
Her gün yüzlerce kez kuvvet uygular cisimleri hareket ettiririz. Kuvvet cisimler üzerine etki eder. Kuvvet uygulanan cisimler:

Hızlanır
Pistte duran bir uçak önce yavaş yavaş hareket eder daha sonra hızlanır. Benzer şekilde; sürücü gaza basarak otomobile hareket yönünde kuvvet uygulanmasına neden olur.

· Yavaşlar ya da durur
Hareket eden bir cisme hareket yönüne zıt yönde kuvvet uygulanırsa cisim yavaşlar ya da durur. Örneğin; limana yanaşan bir gemi yavaşlamak için pervanelerini ters yönde döndürerek hareket yönüne ters yönde kuvvet uygular.

· Yön değiştirir
Kuvvet hareket eden bir cismin yönünü değiştirir. Örneğin; hareketli top engele çarpınca yön değiştirir.

· Şekil değiştirir
Kuvvet uygulanan cisimler şekil değişikliğine uğrayabilir. Kuvvetin etkisi ortadan kalktıktan sonra bazıları eski hallerine dönerken bazıları eski hallerine dönemezler. Eski hallerine dönebilen cisimlere esnek cisimler eski hallerine dönemeyenlere ise esnek olmayan cisimler denir.

·Döner
Cisimler kuvvetin etkisiyle dönebilir. Kuvvetin döndürücü etkisi birçok makine ve aracın yapımında kullanılmaktadır. Dönme hareketi birçok teknolojik gelişmeye neden olmuştur. Cisimlere uygulanan kuvvet büyüdükçe dönme hareketi daha hızlı olur.

Sonuç olarak;
kuvvetin cisimler üzerinde birbirinden farklı etkileri vardır. Bunlar; hareket ettirme durdurma yön değiştirme ve şekil değiştirme gibi etkilerdir. Kuvvet cisimlerin biçimini ve hareket durumunu değiştirebilen etkidir.ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kuvvet cisimlerin hareketini ve şeklini nasıl etkiler?

Kuvvet cisimlerin hareketini ve şeklini nasıl etkiler? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kuvvet cisimlere nasıl etki eder,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kuvvet, İş ve Enerji Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır? elif Soru Cevap 6 24-11-2014 01:38
Kuvvet cisimlerin şekillerini ve hareketlerini nasıl etkiler? ebush Eğitim ve Öğretim 0 02-04-2013 04:04
Net Kuvvet Nedir? Net Kuvvet Neye Denir? elif Soru Cevap 0 28-02-2013 10:31
Ses Yankılanmasında Cisimlerin Uzaklıkları Nasıl Ölçülür? elif Soru Cevap 0 21-02-2013 07:51
Gezegenlere göre cisimlerin ağırlığı nasıl olur? Я Soru Cevap 0 20-02-2012 09:28

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:50 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats