bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-04-2013, 01:15   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Anadoluda kurulan uygarlıklar hangileridir?

Anadoluda kurulan uygarlıklar hangileridir?-Anadoluda kurulan uygarlıklar hakkında bilgi


Anadolu göç ve ticaret yollarının üzerinde bulunması Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlaması topraklarının verimli olması ve ikliminin insanların yaşayışına uygun olması gibi nedenlerden dolayı zengin ve yüksek kültürlerin beşiği olmuştur. Karşılıklı kültür alış - verişleri Anadolu'da uygarlıkların gelişmesini hızlandırmıştır. Anadolu'da kurulan medeniyetler şunlardır:


Hititler

Hititler M.Ö. 2000 yılı başlarında Kafkaslardan Orta Anadolu'ya gelerek Kızılırmak kıvrımı içine yerleşmişlerdir. Hititler M.Ö. 1400 yıllarında imparatorluk haline gelmişlerdir.

Bu dönemin en önemli gelişmesi Hititler ile Mısırlılar arasında yapılan Kadeş Savaşı Antlaşması'dır. M.Ö. 1280'de imzalanan Kadeş Antlaşması tarihte bilinen ilk yazılı antlaşmadır.

Hitit Devleti M.Ö. 1200 yıllarında batıdan gelen kavimler tarafından parçalanmıştır. Ege göçlerinden sonra şehir devletleri halinde yaşayan Hititlere M.Ö. 700 yıllarında Asurlular son vermişlerdir. Asurlulardan sonra Türkiye'de Pers egemenliği kurulmuş ve Hitit toprakları Pers hakimiyetine girmiştir.


Frigyalılar


Frigler Ege göçleri sırasında Anadolu'ya gelerek M.Ö. 800 yıllarında Gordion (Polatlı) merkezli bir devlet kurdular. Kafkaslar üzerinden gelen Kimmerlerin egemenliği altına giren Frigyalılara Persler son vermişlerdir.


Lidyalılar

Lidyalılar M.Ö. 1200'lerde Anadolu'ya gelerek Gediz ve Küçük Menderes vadileri arasında kalan bölgede Kral Giges tarafından Sard (Salihli) merkezli bir devlet kurmuşlardır. Pers saldırılarına dayanamayan Lidya Devleti M.Ö. 546 yıllarında yıkılmıştır.


İyonyalılar


Dorların baskısı sonucunda Akaların bir kısmı Yunanistan'dan Batı Anadolu'ya göç etmişler ve İzmir çevresindeki yerli halkla kaynaşarak şehir devletleri kurmuşlardır. Bu şehir devletleri arasında siyasal birlik sağlanamamıştır. İyon şehir devletleri arasında en tanınmışları Efes Milet Foça ve İzmir'dir.

Ön Asya'dan gelen ticaret yollarının bitim noktasında bulunan İyonyalılar kısa zamanda ileri bir medeniyet kurmuşlar ve kolonicilik faaliyetleriyle zenginleşmişlerdir.


Urartular

Urartu Devleti Doğu Anadolu'da Asya kökenli Hurriler tarafından kurulmuştur. Urartuların merkezi Tuşpa (Van)'dır. Bölgenin en güçlü devletlerinden biri olan Urartular M.Ö. 600'lerde Medler tarafından yıkılmıştır.


Türkler


Kısaca Türk. 10. yüzyıldan beri Anadolu'ya yerleşmiş ve Osmanlı tebaası altında birleşmiş Türkmen halkın devamı niteliğine haiz ulus. 0. yüzyılda Orta Asya'dan ve İran üzerinden Anadolu topraklarına yerleşen Oğuz-Türkmen boyları zamanla Türk adını kendilerine mal etmişlerdir. Zira Türk adı Orta Asya'da Türkçe konuşan toplulukların 6. yüzyıldaki ortak adıdır. Anadolu'da gittikçe azalan yerli nüfus yerini Türkler'e bırakmaya başlamış ve 10.yüzyılda kurulan Türkmen prenslikleri sayesinde tüm Anadolu'da Türkçe konuşan topluluklar egemen toplum olmuştur.

Anadolu'ya ilk olarak Hun Sabir Hazar gibi Türk kavimlerince akın yapılsa da bu akınlar askeri amaçlı yapılmıştır. Ancak 9. ve 10. yüzyılda Karadeniz'in kuzeyinden Balkanlar'a gelen Kıpçak Peçenek Uz adlı Türki kavimler Anadolu'ya Bizans eliyle geçirilmiş ve yerleştirilmiştir. Asıl Anadolu'nun Türkmen yurdu haline dönüşmesi doğudan gelen Oğuz-Türkmen göçleriyle olmuştur. 1071 Malazgirt Savaşı ve 1099 Bizansın Türk bölgelerine baskınlarında Bizans emrinde olan binlerce Türk unsuru saf değiştirerek Anadolu Selçuklu saflarına geçmiştir.

Beylikler döneminde doğudan gelen çok sayıda Türkmen aşireti Anadolu'da Türk nüfuzunun devam etmesine neden olmuştur. Germiyanoğulları Osmanoğulları Karesioğulları ve Hamitoğulları gibi batıdaki Türkmen beylikleri Türkmen göçlerinden beslenmişlerdir.

1243 yılında Anadolu'nun Moğol egemenliğine geçmesiyle ve İran'da kurulan İlhanlılar devleti aracılığıyla pekçok Türk ve Moğol unsuru Anadolu'ya yerleşmiştir. Osmanlı devletinin kurulmasıyla Orta Asya'dan gelen göçler kesilmemiştir. Akkoyunlu Karakoyunlu Türkmenleri devletlerinin yıkılmasıyla Türkmen boyları Anadolu'ya yayılmışlardır. 1402 Ankara Savaşı sonucu pekçok Timurlu soylu Türk Anadolu'ya yerleşmiştir. Orta Asya ve diğer bölgelerden göç Safevi devletinin kurulmasına kadar sürmüştür. 1517 Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferinden sonra binlerce çadırlık Suriye Irak Dulkadirli Türkmenleri'nin bir kısmı Batı Anadolu'ya gönderilmiştir.


İskender İmparatorluğu

M.Ö. 337de tahta geçen İskender önce Yunanistandaki bütün şehir devletlerini sonra da Anadolu İran Irak Suriye ve Mısırda Perslere ait tüm toprakları kendine bağlamayı başardı. Büyük İskenderin Asya seferinin sonucunda Hellenizm uygarlığı doğmuştur. Büyük İskender 33 yaşında öldü (M.Ö. 323). İskenderin ölümünden sonra kazanılan topraklarda bağımsız devletler kurulmuştur.


Roma İmparatorluğu

Romalılar; disiplinli planlı ve teşkilatlı hareket ederek kısa sürede bütün İtalyayı Romaya bağlamışlardır. Bu gelişmelerden sonra Romalılar Doğu Akdenize yönelmişlerdir. İskender İmparatorluğu parçalandıktan sonra Selevkoslar Krallığını yenerek Türkiye topraklarının tamamına hakim olmuşlardır. Roma İmparatorluğunun siyasal tarihinde; Krallık Cumhuriyet ve İmparatorluk dönemleri yaşanmıştır.

Merkezi yönetimin zayıflaması eyaletlerin güçlenmesi Hristiyanlığın yayılması Kavimler Göçünün meydana getirdiği kargaşa iç savaşlara katılan orduların sınırları ihmal etmesi gibi nedenlerden dolayı Roma İmparatorluğu Doğu ve Batı olarak ikiye ayrılmıştır (395). Bunlardan Batı Roma 476da Doğu Roma ise 1453te yıkılmıştır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Anadoluda kurulan uygarlıklar hangileridir?

Anadoluda kurulan uygarlıklar hangileridir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: anadoluda kurulan ilk uygarlıklar nelerdir, anadoluda kurulan uygarlıkların isimleri, ilk çağda anadoluda kurulan uygarlıklar hangileridir, anadoluda kurulan uygarlıklar nelerdir kısaca, anadoluda kurulan uygarlıklar nelerdir, anadoluda kurulan ilk uygarlık nelerdir, anadoluda kurulan uygarlıkların adlarını yazınız, anadoluda kurulan uygarlıklar hangileridir, anadolu uygarlıkları hangileridir adları yazın, anadoluda kurulan medeniyetler hangileridir, anadolu da kurulan uygarlıklar nelerdir, anadolu uygarlıkları nelerdir, anadolu da ilk kurulan devletler hangileridir, anadolu da kurulan medeniyetleri araştırınız kısaca, anadolu nun kurulan uygarlıkları ile ilgili isimleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Anadoluda Kurulan İlk Türk Beylikleri Kimlerdir? elif Tarih 13 01-01-2017 01:58
Anadoluda kurulan ilk Türk Beylikleri haritası Я Tarih 2 20-12-2016 09:32
Anadoluda Kurulan İlk Çağ Uygarlıklarının Adları Nelerdir elif Soru Cevap 3 19-12-2016 06:39
Anadoluda Kurulan Medeniyetler Hangileridir?(Hitit,pers,Roma,iyonlar..) elif Tarih 4 30-12-2013 09:31
Anadoluda Kurulan İlk Türk Beylikleri Nelerdir elif Soru Cevap 0 08-02-2013 04:41

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:46 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats