bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-04-2013, 10:16   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kömür hakkında detaylı bilgi

Kömür hakkında detaylı bilgi


Kömür homojen olmayan kompakt çoğunlukla lignoselülozik bitki parçalarından meydana gelen tabakalaşma gösteren içersinde çoğunlukla C az miktarda H – O – S ve N elementlerinin bulunduğu ama inorganik (kil silt z elementleri gibi) maddelerinde olabildiği bataklıklarda oluşan kahverengi ve siyah renk tonlarında olan yanabilen katı fosil organik kütlelerdir. Kömürler yakıt hammaddesi oldukları gibi değişik amaçlarda (kok yapımı kimyasal madde üretimi gibi alanlarda) da kullanılırlar.


Kısaca Kömürün Oluşumu

Kömür nebatların bataklık alanlarda birikmesi sonucu oluşan tabakaların değişime uğraması neticesi meydana gelmiştir. Bu tabakalar üzerine çeşitli çökeltilerin birikmesi ve arz’ın hareketleri sonucu derinliklere gömülmüştür. Gömülmüş olan bu nebatlar; artan ısı ve basınca maruz kaldıklarında bünyelerinde fiziksel ve kimyasal değişikliğe uğrayarak kömüre dönüşürler. Bu proses milyonlarca yıl içinde gerçekleşerek kömürler organik olgunluklarına göre Linyit Altbitümlü Kömür Bitümlü kömür ve Antrasit tiplerine ayrılırlar.

Kömür hakkında detaylı bilgi

Kömür Nasıl Oluştu?

Kömürün büyük bölümü günümüzden yakla şık 340 milyon yıl önce başlayıp yaklaşık 60 milyon yıl önce sona eren Karbonifer Dönem’ de oluşmaya başladı. Karbonifer Dönem’den önceki Devoniyen Dönem’de kuzey yarıkürede büyük dağlar oluşmuştu. Karbonifer Dönem’de bu sıra dağlar havanın etkisiyle aşınmaya uğradı. Irmak ve yağmur sularınca dağlardan aşağıla ra taşınan kumlar ile öteki molozlar çevrede ki sığ denizlerin kıyılarında birikti; böylece buralarda deltalar bataklıklar sulak düzlük ler oluştu.


Bu bataklıklarda dev ağaçlardan oluşan sık ve geniş ormanlar yetişti; bu ağaçların günü müze kalan yegâne akrabası “kibritotu” ya da “kurtpençesi” denen ve atalarına hiç ben zemeyen minik bitkilerdir. Bu dev ağaçlar öldüklerinde çürümekte olan bitkisel madde lerden oluşan ıslak bir zeminin içine devrili yordu. Su ağaçların çürümesini yavaşlatıyor bunun sonucunda da orman alanı turbalık haline geliyordu. İşte bu turba yatakları milyonlarca yıl sonra bugün bizim yaktığımız kömüre dönüştü. Çoğu yerde geniş bataklık lar sular altında kaldı ormanlar ölüp gitti ve turbalar çamurlara gömüldü. Sonra gene dağlardan bölgeye akan ırmaklarca taşınan kumlar çökelmeye başladı. Kum setleri yükselip su düzeyinin üstüne çıkınca yeni orman lar yetişti ve bu süreç tekrarlandı. Kömür yataklarının bulunduğu alanların üst üste sıralanmış farklı kayaç katmanlarından oluş masının nedeni budur.


Çamurlardan oluşan şeyllerin üzerinde kumtaşları bulunur. Her kumtaşı katmanının üst kesimleri bitki kökleriyle doludur ve bu katmanın üzerinde de bir kömür yatağı ya da damarı yer alır. Sonra bunun üzerinde gene bir şeyi katmanı görülür. Deniz basmasına uğramış kesimlerde ayrıca içi deniz kabuklarıyla dolu ince bir kireçtaşı katmanı da bulu nur. Bazı kömür yataklarında birçok kömür damarı vardır; bu damarlar ağacın yetişme çürüme sular altında kalma ve mille örtülme süreçlerinin ne kadar sık tekrarlanmış oldu ğunu gösterir. Bazı damarlar çok incedir örneğin yalnızca 3 santimetredir; bu durum turba yataklarının çok kısa bir zaman içinde sular altında kaldığını gösterir. Bazı yerlerde ise 30 metreden daha kalın damarlara rastla nır; bu da oluşum sürecinin çok daha uzun bir zaman dilimi içinde gerçekleşmiş olduğu anla mına gelir. Hindistan’da Singrauli kömür havzasındaki damarlardan biri 152 metre kalınlığındadır; Avustralya’nın Victoria eyale tinde de 225 metre kalınlığında bir linyit yatağı bulunmaktadır. Damarlar arasındaki derinlik de birkaç metreden birkaç yüz metre ye kadar değişebilir; bu turba yataklarının suda ne kader derine gömülmüş olduğuna çamur ve kum katmanlarının birikim hızına bağlıdır. 20 metre kalınlığındaki bir turba yatağı sonuçta 2 metre kalınlığında bir kö*mür yatağı oluşturur.


Bakterilerce başlatılan bitkilerin kömürleş me süreci milyonlarca yıl sürer; Yer’in iç kesimlerinden kaynaklanan ısının turbaların üstünde biriken çamur ve kumun yarattığı basıncın etkisiyle tamamlanır. Katman sıkış tıkça içindeki su ve gazlar dışarı kaçar; turba önce linyite (kahverengi kömür) dönüşür; linyit genellikle kahverengi yumuşak yarı oluşmuş bir kömürdür. Linyit daha sonra taşkömürüne dönüşür; madenkömürü de de nen siyah renkli taşkömürü en yaygın kullanı lan kömür türüdür. Taşkömürü de sonunda en sert ve bileşim bakımından katışıksız kar bona yakın kömür türü olan antrasite dönü şür. Turbadan antrasite kadarki bu kömürleş me sürecinin hangi aşamada olduğu sürecin başlangıcından bugüne kadar geçen zamanın uzunluğuna ve o bölgenin jeolojik koşullarına bağlıdır. Bu nedenle turba linyit taşkömürü ve antrasit birlikte ya da ayrı ayrı yerlerde bulunabilir. Kömür alanı dev bir peynirli sandviçe benzetilebilir; bu sandviçin peyniri kömür ekmeği ise kayaçlardır. Ama bu her zaman düz bir sandviç değildir; bazı yerleri bükülmüş ya da ezilmiş olabilir. Bunun nede ni kömürün oluşum dönemindeki yerkabuğu hareketleridir. Damar yüzeye çıkıp havayla temas ettiği yerlerde aşınmaya uğrar. Kalan kömürün büyük çoğunluğu aradaki çukurlarda bulunur. Maden ocakları nın açıldığı bu çukur bölgelere kömür havzası denir. Bir kömür damarının yüzeyde görün düğü yere mostra ya da çıkma denir. Örneğin Soma Muğla ve Elbistan linyit yatakları yüzeydedir ve açık işletme denen bir maden kazı yöntemiyle kazılır.ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kömür hakkında detaylı bilgi

Kömür hakkında detaylı bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kömürden elmas nasıl oluşur, kömür hakkında genel bilgi, kömür madeni, kömür madeni hakkında bilgi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Karahanlılar Hakkında Detaylı Bilgi Я Soru Cevap 4 09-02-2015 07:20
Hz. Mevlana hakkında detaylı bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 03-04-2013 12:10
İlk kadın milletvekillerimiz hakkında detaylı bilgi ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 28-03-2013 10:00
Demokrasi hakkında detaylı bilgi Я Soru Cevap 1 09-12-2012 08:52
Badminton hakkında detaylı bilgi Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 22-11-2011 09:25

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:04 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats