bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-04-2013, 09:53   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Biyoteknolojik çalışmalar yaşamımızı nasıl etkiler?

Biyoteknolojik çalışmalar yaşamımızı nasıl etkiler?-Biyoteknolojik çalışmaların insanlara etkileri nedir?


Teknolojik gelişmelerin en göze çarpıcı olanı biyoteknolojidir. Biyoteknoloji genelde “insanın yararlanabileceği ürün ve hizmetlerin mik*roorganizmalar mikrobiyal parçacıklar ve diğer biylolojik materyaller kulla*narak endüstriyel işlem yoluyla sağlanması” olarak tanımlanmaktadır.

1970 yıllarından başlayan süreç içerisinde biyolojik gelişmelerden ya*rarlanan biyoteknoloji; eczacılık tıp ziraat vs. gibi bilim dallarında devrim sayılacak büyük gelişmeler göstermiştir. Biyoteknoloji yoluyla insanlığın hizmetine giren teknolojik yenilikler büyük toplumsal değişimler ortaya koymuştur. Biyoteknolojik gelişmelerden yararlanan sektörler şunlardır:
1-Ziraat uygulamaları ve hammaddeler
Biyoteknolojik uygulamalarla birçok hammadde için gerekli enzimatik reaksiyonlarda kullanılan çok farklı enzimler kullanılmaktadır.Tarımsal atıklardan bugün örneğin metanol gibi maddeler bol ve ko*laylıkla elde edilebilmektedir. Gıda maddeleri piyasaya sürülmeden önce test edilip aflotoksin bulunup bulunmadığı kontrol edilmektedir. Bu teknoloji ile bitkilerin besin değerleri artırılmış ve örneğin bünyesinde kükürt bulunan bitkilerle beslenen koyunların yünlerinin daha kaliteli olduğu görülmüştür. Yeni teknoloji ile bitkilerden örneğin tütünden hemoglobin elde edilebil*mektedir. Ayrıca biyoteknolojik yöntemlerle bugün memeli hayvanların süt*lerinden yararlı ilaçlar üretilebilmektedir.

2-Çevre Uygulamaları
Bugün kimyasal atıklar değiştirilerek çevreye zarar vermeyecek mad*delere dönüştürülmektedir. Atıkları parçalayan mikroorganizmalar bu tek*nikle elde edilmektedir. Bugün biyoreaktör denilen toprak ve sudaki civayı temizleyen kolibasilileri elde edilmiştir. Rekombinant DNA teknikleri kul*lanılarak çevreyi kirleten toksik atıkları parçalayan mikroorganizmalar elde edilmiştir.

3-Sağlık Uygulamaları
Bioteknolojik gelişmelerle bugün antibiyotikler interferon aşılar gibi tıpta yoğun kullanılan preparatlar kolaylıkla ve daha ucuza elde edilebil*mektedir. Bugün birçok hormonun yanısıra insülün gibi maddeler de insanlık hizmetine sunulmuştur. Genetik hastalıkların çoğunun mutasyonlar sonucunda işlevini yitiren bir gen nedeniyle ortaya çıktığı bilinmektedir. Bir hastanın hücrelerine normal gen kopyasının aktarılması ile tedavi edilmesine gen tedavisi denilmektedir. Gen tedavisi somatik hücrelere yada eşeysel hücrelere gen nakli yapılması ile mümkün olabilir. Bu yöntemde normal genler işlev yapamayan bozuk geni bulunan vücut hücrelerine aktarılır. Tek gen mutasyonlarında hemofili kas körelmesi vb. gibi yaklaşık 250 hastalık biyoteknolojik yöntemlerle tedavisi yapılabilmektedir. Kanser şeker hastalı*ğı yüksek tansiyon gibi hastalıklarda da birden fazla gen etkili olduğundan biyoteknolojik yöntemlerle çok başarılı ümit verici gelişmeler elde edilmiş*tir. Genetik mühendisliği enfeksiyon hastalıklarının hızlı ve güvenli bir bi*çimde tanımlanmasında önemli görev üstlenmektedir. Burada kullanılan teknikler monoklonal antikorlar ve DNA prob teknolojisi’dir. Bu teknik*ler tıpta AİDS ve kanserin kesin tanısında kullanılmaktadır.

4- Enerji sektörü

Bugün biyoteknolojik uygulamalarla metan eldesi ve enerji tasarrufu sağlayacak enzimatik reaksiyonların yaygınlaştırılması mümkün olabilmek*tedir.


Gen Teknolojinin Genetik ve Evrimde Sunduğu Olanaklar

2000 yılından itibaren genom projesi adı verilen ve insanın gen dizi*lerinin ve işlevinin büyük oranda açıklığa kavuşturulması ile genler hakkında inanılmaz bilgi birikimi ortaya çıkmıştır. Bugün bu teknoloji genetik hasta*lıkların moleküler temellerini aydınlatmada kullanılan temel bir yöntem ha*line gelmiştir. Bunun yanısıra astım vb. gibi çok yönlü karmaşık hastalıklar*da genom analizleri çok başarılı olmuştur. Bugün genomdaki değişimlerin izlenmesi ile bireyler arası genetik farklılıklar saptanabilmektedir. Bir veya birçok genin etkisi ile ortaya çıkan basit ve karmaşık genetik hastalıklarda genom çalışmaları birçok özel durumları ortaya çıkarmıştır. Örneğin insan*larda ortaya çıkan birçok hastalığın aslında insan genomu ile çevrenin yo*ğun etkileşimi ile meydana geldiği anlaşılmıştır. Hatta yüksek tansiyon da*mar hastalıklarının psikolojik bozuklukların sebebi hep aynıdır. Gen tekno*lojisi metoduyla bugün yeni doğan bebeklerin bazı genetik kökenli hastalık*ları için tarama yapılabilmekte ve aileler bu konuda ayrıntılı olarak bilgilen*dirilmektedir.


İnsan genom çalışmaları sonucunda ilginç evrimsel ipuçları da ortaya çıkmış bulunmaktadır. Bugün insandaki 30.000 dolayındaki genlerin çok azının aktif olduğu belli kromozomlarda yoğunlaştığı ve protein kodlayan bölgelerin büyük bölümünün tekrarlanan dizilerden (hurda DNA) oluştuğu tespit edilmiştir. Bunların tarihlerinin belirlenmesi ve başka canlı türleri ile karşılaştırılması sonucu evrimin moleküler düzeyde incelenmesine olanak sağlanmıştır. Evrim sürecinde vücudumuzu enfekte eden bakteri ve virüsle*rin genomumuza entegre olduğunu görüyoruz. Bunlarda bağışıklık sistemi*mizde rol almışlardır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Biyoteknolojik çalışmalar yaşamımızı nasıl etkiler?

Biyoteknolojik çalışmalar yaşamımızı nasıl etkiler? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yangın ekosistemi nasıl etkiler? ebush Eğitim ve Öğretim 0 02-04-2013 12:39
Kızlar Erkekleri Nasıl Etkiler elif Soru Cevap 0 29-03-2013 04:21
Kar Ve Sis İnsanların Günlük Yaşantısını Nasıl Etkiler elif Soru Cevap 0 29-03-2013 02:15
Sis İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? elif Soru Cevap 0 26-02-2013 01:33
Sigara Cildinizi Nasıl Etkiler? elif Sağlığımız 0 03-05-2011 02:37

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:49 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats