bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-04-2013, 02:18   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Biyogaz Nedir

Biyogaz Nedir-Atıklardan Enerji Nasıl Üretilir


Biyogaz teknolojisi organik maddelerin (gübre bitkiler yemek artıkları...) oksijensiz ortamda parçalanması sonucu açığa çıkan yanıcı gazın elde edilmesi ve etkin bir şekilde kullanılmasını içermektedir.Böylelikle bu atıkların çevreye zarar vermesi önlenmekte ve enerji üretilmektedirÜstelik sistemde işlenmiş atıkların gübre olarak değeri artmaktadır.Bu açıdan bakıldığında biyogaz bir güneş enerjisi türü ve yenilenebilir bir enerji kaynağı çevreye zarar veren maddeleri ortadan kaldıran bir arıtma tesisi ve işlediği organik atıklara değer kazandıran bir gübre üretim teknolojisidir.

Somut ve kolay ölçülebildiği için oksijensiz sistemlerin en belirgin yararı metan gazı üretimidir. Biyogaz ana olarak metan ve karbondioksitten oluşur. Birim hacmin enerji değeri ise karbondioksit oranına bağlı olarak değişmekle birlkte doğalgaza yakın bir kalori değeri vardır.
Biyogaz hayvansal ve bitkisel atıkların oksijensiz ortamda ayrışması sonucu ortaya çıkan bir gaz karışımıdır. Bileşiminde % 60-70 metan (CH4) % 30-40 karbondioksit (CO2) % 0-2 hidrojen sülfür (H2S) ile çok az miktarda azot (N2) ve hidrojen (H2) bulunmaktadır.


Biyogaz Üretiminde Kullanılabilecek Bazı Atıklar
Hayvansal Atıklar : Sığır at koyun tavuk gibi hayvanların gübreleri insan dışkısı mezbaha atıkları ve hayvansal ürünlerin işlenmesi sırasında ortaya çıkan atıklar
Bitkisel Atıklar : İnce kıyılmış sap saman mısır artıkları şeker pancarı yaprakları gibi bitkilerin işlenmeyen kısımları ile bitkisel ürünlerin işlenmesi sırasında ortaya çıkan atıklar.
Biyogaz üretiminde hayvansal ve bitkisel atıklar tek başına kullanılabileceği gibi belli esaslar doğrultusunda karıştırılarak da kullanılabilir.
Biyogaz temiz ve mavi bir alevle yanar.
Biyogaz kullanılmadığı zaman çürük yumurta kokusundadır ancak yanarken bu koku kaybolur. Bu özellik biyogazı ileten borularda kaçak olup olmadığını anlamada kolaylık sağlar.
Biyogaz çok düşük sıcaklıklarda (-164 °C) sıvılaştırılabilmektedir. Bu işlem çok pahalıdır bu nedenle gaz tüplerinde depolanması ekonomik değildir. Genellikle gaz halinde kullanılmaktadır.Türkiye’nin yüzölçümü 770.000 km2 ve nüfusu 67 milyondur. Türkiye’de büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısı Tablo.1’ de verilmiştir. Ayrıca Türkiye’nin değişik bölgelerinde onlarca tavuk çiftlikleri bulunmaktadır. Türkiye’de tavukçuluk Marmara Ege ve İç Anadolu bölgelerinde yaygınlaşmıştır. Özellikle Ankara Balıkesir Bolu Bursa Elazığ Eskişehir İstanbul İzmir Kayseri Kocaeli Manisa Sakarya Yozgat ve Çukurova’da piliç eti Afyon Balıkesir Bursa Çorum İzmir Konya ve Manisa’da yumurta üretimi yaygın olarak sürdürülmektedir. 1997 yılı Tarım Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de 9987 adet ticari tavuk işletmesi vardır.
Türkiye’de özellikle kırsal bölgelerde yemek pişirme ve ısınma amacı ile odun tezek LPG ve kömür yakıt olarak kullanılmaktadır. Özellikle son yıllarda Türkiye’deki yakıt fiyatlarındaki artışlar gelir düzeyi düşük kırsal bölgelerdeki halkı ekonomik olarak ciddi şekilde mağdur etmektedir. Kırsal bölgelerde ısınma amacı ile yeterli yakıtın olmaması zaten kısıtlı olan orman alanlarının tahribatına neden olmaktadır.

Türkiye bir tarım ve hayvancılık ülkesidir. Türkiye’de biogaz ile ilgili çalışmalar 1957 yılında başlamıştır. 1975 yılından sonra toprak su ve 1980’li yıllarda Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü kapsamında yürütülen biogaz üretimi çalışmaları uluslararası bazı anlaşmalarla desteklenmiş olmasına karşın 1987 yılında anlaşılmayan bir nedenle kesilmiştir. Türkiye’nin biogaz potansiyelinin 1400-2000 Btep/yıl düzeyinde olduğu tahmin edilmektedir.

Dünya’da birincil enerji tüketim kaynağı %15 lik oranla biokütledir. Bu miktar gelişmekte olan ülkelerde %38 düzeyindedir. Özellikle bio enerji gelişmekte olan ülkelerde kırsal bölgelerde enerji temin amacıyla kullanılmaktadır. Hindistan’da kırsal bölgelerde yemek pişirme enerjisi toplam enerjinin %80’nini oluşmaktadır.

Çin’de konut tipi bio reaktörlerde yılda 2 milyar m3 biogaz üretilmektedir. Yani bir aile yılda 200-300 m3 bio gaz üretmektedir. Yine Çin’de 25 milyon insan biogaz tesislerinden elde edilen gazları 8-10 ay yemek pişirme amacı ile kullanmaktadırlar. İyileştirilmiş ucuz biogaz sobalar ve lambalar geliştirilmiştir. Bunlar her eve dağıtılmıştır. Lambalar ve yakıcılar 2 cm su basıncı gibi düşük basınçta çalışabilme özelliğine sahiptir. 800 biogaz tesisinde 7800 kWh kapasiteli elektrik enerjisi üretim tesisi bulunmaktadır. Bu enerji 17000 aile tarafından kullanılmaktadır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Biyogaz Nedir

Biyogaz Nedir konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: content,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hoşgörü nedir?-Sevgi nedir?-Saygı nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 07-04-2013 11:45
kızılay nedir lösevi nedir tema nedir kayıtsız üye Soru Cevap 1 08-03-2013 04:35
nokta nedir? doğru nedir? ışın nedir? doğru parçası nedir? ralim_x Soru Cevap 36 05-11-2012 10:43
Biyogaz Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 17-06-2011 12:03
Masal Nedir?,Halk Hikayesi Nedir?,Manzum Hikaye Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 09-02-2011 02:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:24 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats