bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-04-2013, 02:46   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Doğu Anadolu Bölgesinin Kültürel Özellikleri Nelerdir

Doğu Anadolu Bölgesinin Kültürel Özellikleri Nelerdir


Erzincan
Doğu Anadolu Bölgesi'nde Fırat'ın yukarı kısmında yer alan Erzincan Anadolu'nun en eski kültür merkezlerinden birisidir. Erzincan kültürel zenginliği kadar doğal güzellikleri coğrafyası mutfağı ve alışveriş olanakları ile tam bir turizm cenneti. Dağlar ve platolarla kaplı Erzincan'ın batısında çam korulukları ve çalılıklarla kaplı yemyeşil Refahiye Kemah Kemaliye yer alıyor. Yöre halkının konukseverliği ve kentin mimarisinin ilginçliğinin yanında yörede yer alan Karanlık Boğaz’daki rafting parkurunda keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Mama Hatun Külliyesi

Saltukoğulları Hükümdarı II. İzzettin'in kızı olan Mama Hatun Tercan'da Orta Çağ Türk mimarisinin en ilginç ve önemli eseri kervansaray hamam mescit ve kendi türbesinden oluşan büyük bir külliye inşa ettirmiş. Görülmeye değer.

Girlevik Çağlayanı

Erzincan’ın 29 km güneydoğusunda yer alan Girlevik Çağlayanı doğal güzelliği ile ünlü piknik alanı. Suyun kışın donmasıyla oluşan sarkıtlarda buz ve kaya tırmanışına da olanak veren Çağlayan coşkuyla akan gür suları ve yeşil dokusuyla bölgenin cenneti.

Erzurum

Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük kenti olan Erzurum oldukça eski bir yerleşim birimi. Palandöken Dağı eteklerinde kurulu olan kent son yıllarda kış turizminin en önemli merkezlerinden biri halini aldı. Kentin en önemli eserlerinden Çifte Minareli Medrese ise avlulu 2 katlı 4 eyvanlı medrese türünün en anıtsal örneklerinden. Çifte Minareli Medrese’nin arkasında Üç Kümbetler yer alıyor ki bunların en ünlüsü Emir Saltuk’a ait olanı. 13. yüzyıl Hatuniye Türbesi Sultan Alaettin Keykubat'ın kızı için yapılmış. Yine 13. yüzyılın bol kiremitli Yakutiye Medresesi Selçuklu mimarisinin başka bir yüzünü yansıtıyor.

Erzurum'dan Artvin ve Karadeniz yönünde 120 km uzaklıktaki cam gibi parlak bir görünümü olan Tortum Gölü civarına Türkiye'nin en sakin yöresi denilebilir. Gölün Kuzey ucunda 47 metreden düşen Tortum çağlayanını gezmenizi öneririz. Kenti gezerken mücevheratçılıkta kullanılan Erzurum Oltu Taşı (siyah taşı) görmemek mümkün değil.

Kars


Kars’da görülecek en önemli tarihi eser Kars Kalesi. Dik yamaçlı tepenin üzerindeki kale 1152’de Saltuklular tarafından yapılmış. Kars’tan doğuya sınıra doğru 45 km uzaklıkta Ani Harabeleri bulunuyor. Burada Selçuklu eserleri ile kiliseler yan yana. Sarıkamış Kış Sporları ve Kayak Tesisleri ve Kars Müzesi kentin görülecek yerlerinden.

Ani


Ani Hıristiyan Ermeni inanışınca kutsal sayılıyor. Adını İran Eti ve Roma tanrılarından aldığı söyleniyor. Milattan önce bir kale kenti olarak kurulan Ani X. yüzyılda Bagrat oğulları sülalesinden Ermeni hükümdarlara başkentlik yapmış. Doğu yönünde Arpaçay’a inen kayalıkların eteğinde Prens Dikran Honents’in yaptırdığı Surp Kirkor Kilisesi bulunuyor. İçi fresklerle süslü kilise oldukça iyi durumda. 1036 yılında yapılmış Surp Pirgiç (Halaskar) Kilisesi ise yörede Keçeli Kilise diye de biliniyor. 1038’de yapılan Surp Hovannes (Apostol) Kilisesi’nden günümüze pek bir şey ulaşamamış. Kuzeybatı tarafında aynı adı taşıyan üç kilise bulunuyor. Bunlardan Surp Kirkor Abugamrents Kilisesi 994’de yapılmış ve Aziz Kirkor Lusaroviç’e adanmış. Kentin ortasındaki kervansarayın ise ancak kalıntısı günümüze kadar gelebilmiş.

Ağrı

1650 metre yüksekliğindeki bir yaylada yer alan Ağrı adını yanında heybetle yükselen dağdan almış. Türkiye'ye en yüksekten bakabileceğiniz doğuya açılan kapı Ağrı tarih boyunca çok sayıda kavim ve medeniyete ev sahipliği yapmış. Ağrı yazın dağcılık ve doğa yürüyüşüne kış mevsiminde kayak sporuna elverişli parkurlara sahip efsanevi dağı ile doğunun turizm merkezleri arasında yer alıyor.

İshak Paşa Sarayı

1789' da vezir olan Hasan Paşanın oğlu İshak Paşa’nın Doğu Beyazıt'ta bir tepe üzerinde yaptırdığı saray 360'ı bulan oda ve salonları ile Osmanlı saray teşkilatının tipik bir örneği. 760 m2'lik bir alanı kaplayan sarayın yapımının 99 yıl sürdüğü söyleniyor. "U" şeklinde iç içe iki avlu çevresinde toplanmış binalarının mimarisinde (cami-harem daireleri-aşevi-hamam selamlık-merasim ve eğlence salonu-türbe vs.) mükemmel taş işçiliği oymacılığında ve duvar süslemelerinde ise Fars Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinin ortak etkisi hakim.

Ağrı Dağı

Türkiye'nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı (5165 m.) jeolojik konumu ve Büyük Tufandan sonra Nuh'un gemisine ev sahipliği yapması dolayısıyla efsanevi özelliği olan bir dağ. İncil ve Tevrat'ta da adı geçen dağa turizm açısından önemli bir konum kazandıran yaygın inanca göre; Nuh Peygamber zamanında yeryüzünü kötülükler kaplamış. Tanrı insanlara bir ders vermek amacı ile Nuh'a bir gemi yapmasını emretmiş. Nuh Peygamber gemiye eşi oğulları oğullarının eşleri ile birlikte yeryüzünde bulunan bütün canlı türlerinden 7 erkek 7 dişi sürüngenlerden 2 erkek 2 dişi yeterli yiyecek de alarak binmiş. 7 gün sonra 40 gün 40 gece süren tufan sonucunda gemidekilerin dışında kalan tüm canlılar yok olmuş. Suların çekilmesi ile gemi Ağrı Dağı'na oturmuş ve içindeki canlılar sevinçle gemiden ayrılarak yeryüzüne dağılmışlar.

Bitlis
Bitlis’in kıyı turizmi ve su sporları açısından gelişmeye açık sahillerinde 4 ay yüzme imkanı var. Bitlis Büryan kebabı yörenin ünlü yemeği. Oğlak etinden yapılan bu yemek ancak yaz aylarında yenebiliyor. Halen yapılmakta olan kök boyalı rengarenk kilimlerden halılardan toprak çanak-çömleklerden Ahlat’ta yapılan her biri sanat eseri olan bastonlardan satın alabilirsiniz. Ayrıca Hizan fındığı Adilcevaz cevizi Mutki kara kovan balı ve küp peyniri tadılması gereken yöresel lezzetlerden.

Nemrut Dağı ve Krater Gölleri
Bir doğa harikası olan Nemrut Dağı her yıl özellikle yaz aylarında çok sayıda yabancı ve yerli turistin gözdesi. Nemrut Dağı krater alanı içerisinde büyükçe iki göl var. Biri soğuk diğeri sıcak. 3 bin metre yükseklikte devasa bir volkanik çanak. Binlerce yıl önce patlamış su giderini tıkayarak Van Gölü'nün oluşmasına sebep olmuş. Esas ilginç olan kraterin kenarı. Tam sırtta araçtan inip zirveye kadar yürümek mümkün: Sadece 20 dakika.

Ahlat Mezarlığı

Türkiye’deki en etkileyici İslam mezarlığı olan Ahlat Mezarlığı 200 dönümlük alan üzerinde çoğu 2 metreden yüksek binlerce dikilitaşla çarpıcı bir görüntü oluşturuyor. Taşların en güzel ve eski olanları 17.-18. yüzyıla ait. Bir kısmı 13. yüzyılda Moğol hakimiyeti altında hüküm sürmüş yerel beylerin mezarları. Diğerleri ise Karakoyunlu ve Akkoyunlu dönemlerinden.

Van

Van; Ahdamar Kilisesi "kaleler kenti" olarak anılmasını sağlayan kaleleri dünyaca ünlü kedisi Van Gölü ve pek çok turizm aktivitesine olanak veren coğrafyası ile Doğu'nun en önemli turizm merkezlerinden biri. Ayrıca Van' a 20 km. uzaklıkta doğal plajları ve yeşilliği ile Edremit yeşillikler arasında doğal plajları ile Gevaş Van’a 80 km. uzaklıkta iki çayın birleştiği yerde bir vadi içerisinde ormanlık hoş manzaralı Çatak ile Van Gölü' nün sahilinde Süphan Dağı karşısında doğal plajları ve meyve bahçeleri ile ünlü Amik gezilecek yerlerden. Hala geleneksel yaşamın önemli bir parçası olarak Van'da kadınlar mavi kırmızı ve beyaz örneklerle harikulade kilimler dokuyor. Kentte satılan galerilerden bu halı ve kilimlerden satın alabilirsiniz.

Van Gölü
Van iline adını veren Van Gölü Türkiye'nin ve dünyanın en büyük soda gölü (3738 km2). Dört tarafı yüksek dağlarla çevrili Van Gölü’nün içinde Ahdamar Adır Çarpanak ve Kuş adaları olmak üzere 4 ada bulunuyor. Tarih boyu Yüksek Deniz Nairi Denizi ve Yukarı Deniz dendiği gibi Deryaçe (Küçük Deniz) adını da almış. Sabunsuz köpük veren Van Gölü’nde yöre kadınları hiçbir temizlik maddesi kullanmadan çamaşır yıkarlar. Sahil boyunca yapılaşma ile bozulmamış koylar yeşil bitki örtüsüyle sarılmış kıyılar görülmeye değer.

Ahdamar Adası

Van Gölündeki adalardan en büyüğü olan Ahdamar Adası üzerindeki kilisesi ile ünlü. 900'lü yılların başında Kral Gagik tarafından yaptırılmış olan kilise taş işçiliğinin en seçkin örneklerinden. Kutsal Haç adına Vaspurakan Kralı I. Gagik tarafından Keşiş Manuel'e yaptırılmış. Kilisenin figürlü repertuarı oldukça zengin. Bunun yanında İncil ve Tevrat'tan alınmış çeşitli sahneler bulunuyor.

Van Kalesi
Şehir merkezine 5 km uzaklıkta. Urartu kalelerinin en görkemlilerinden. Yapım tarihi MÖ. 9. yüzyıl. Büyük bölümü ayakta kalan kalenin kuzeybatı ucundaki Sardur burcunda I. Sarduri'ye ait olan Asur çivi yazısı ile yazılmış bilinen en eski Urartu yazıtı bulunuyor.

Halime Hatun Kümbeti
Selçuklu mimarisinin izlerini taşıyan Halime Hatun Kümbeti 1358 yılında Karakoyunlular tarafından yaptırılmış. Çevresinde tarihi bir mezarlık mevcut.

Süphan Dağı


Sönmüş bir volkan olan Süphan Dağı (4058 m.) Anadolu'nun üçüncü yüksek doruğu. Doruk bir örtü buzulu ile kaplı. Genellikle doğu yüzünden tırmanış yapılan Süphan Dağı’nda en uygun zaman yaz ayları.

ELAZIĞ

Tarihi Harput Kalesi Hazar Gölü Karakaya ve Keban Baraj Gölü kayak merkezi ve Buzluk Mağarası’yla önemli turizm merkezlerinden.
Harput Kalesi'nin bulunduğu tepenin eteğinde kurulmuş bir kent.
Hazar Gölü Elazığ'a 22 km. uzaklıkta Hazar Baba ve Astar Dağları arasına sıkışmış tektonik bir göl. İki plajı
Mavi Bayrak sahibi olan Hazar Gölü kıyılarında her tür su sporuna ve balık avcılığına olanak tanıyor.

Malatya

Yukarı Fırat Havzasında yer alan Malatya coğrafi konumu tarihi kervan yollarının - ünlü Kral Yolu ve İpek Yolu - üzerinde bulunması ve sahip olduğu zengin su kaynakları nedeniyle Neolitik Çağ’dan bu yana yerleşimlere sahne olmuş. Malatya'yı çevreleyen bölgede gezilebilecek pek çok yer mevcut. Sultansuyu'nda sadece safkan Arap atlarını izlemekle kalmaz ayrıca bu büyüleyici yer yakınında Sultansuyu Barajı'nın oluşturduğu göl kenarında uzun yürüyüşler de yapabilirsiniz. Aynı zamanda Türkiye'nin kayısı yetiştirme merkezi olan Malatya'da çok lezzetli kayısıların yanı sıra diğer taze ve kuru meyvelerle de karşılaşacaksınız. Lezzetli bir damak tadına sahip olan Malatya mutfağında etin ve bulgurun önemli bir yeri var. Çoğunlukla bulgur ve diğer malzemelerin karışımıyla yapılan 70 tür köfte bulunuyor.

Bingöl
Bu bölgede adı efsanelere geçmiş bu yöreye "Bingöl" adını verilmiş. Kaleleri kayak merkezi ve yüzen adası ile ilgi çeken bir yöre. Bingöl ve çevresi Urartu Asur Pers Roma Arap Selçuklu Saltuk Akkoyunlu Safevi ve Osmanlı dönemlerini yaşamış. Yörede üretilen dut pekmezi ve Bingöl balı Bingöl’ün yöresel lezzetlerinden.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 27-11-2016, 08:22   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face7 Harika

Bayıldım harika olmuş yapanın ellerine sağlık


 

Alt 07-03-2017, 09:17   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Thumbs up YA

Güzel OLMUŞ BENCE


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Doğu Anadolu Bölgesinin Kültürel Özellikleri Nelerdir

Doğu Anadolu Bölgesinin Kültürel Özellikleri Nelerdir konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: doğu anadolu bölgesinin kültürel özellikleri, doğu anadolu bölgesinin kültürel özellikleri nelerdir, dogu anadolu bolgesi kulturel ozellikleri, doğu anadolu bölgesi kültürel özellikleri, doğu anadolu kültürel özellikleri, dogu anadolu bolgesinin kulturel ozellikleri, doğu anadolu nun kültürel özellikleri, güneydoğu anadolu bölgesinin kültürel özellikleri nelerdir, doğu anadolu bölgesinin kültürü, doğu anadolu kültürü, doğu bölgesinin kültürel özellikleri, doğu anadolu bölgesi kültürel özellikleri nelerdir, doğu anadolu kültürel öğeleri, dogu anadolu kulturu, iç anadolu bölgesi kültürel özellikleri nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Akdeniz Bölgesinin Kültürel Özellikleri Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 1 15-11-2015 08:19
Ege Bölgesinin Kültürel Özellikleri Nelerdir? gizem Ege Bölgesi 6 20-10-2014 08:18
Doğu Anadolu Bölgesinin platoları nelerdir? Я Soru Cevap 0 05-12-2012 12:29
Doğu Anadolu bölgesinin özellikleri ingilizce anlatım elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 01:59
Doğu Anadolu Bölgesinin Genel Özellikleri Nelerdir? elif Coğrafya 0 08-02-2011 05:05

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:58 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats