bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-04-2013, 03:36   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Atatürkün sanatla ilgili sözleri

Atatürkün sanatla ilgili sözleri-Atatürkün sanatçılar için söydikleri

(1) Bu bölümde SANAT konusu ile ilgili düşüncelerimizi ATATÜRK'ün ifadeleri ile bağlantılı olarak vereceğiz... SANAT da ülkemizde en çok çarpıtılan ne olduğu bilinmeden savunulan kavramlardan biridir. Yazımız incelendikçe görülecektir ki bize gerekli olan SANAT hiç bir zaman sağda solda yutturulan paçavralar değil!

Önce belirtelim ki SANAT MİLLİ KÜLTÜR'ün bir parçasıdır. KÜLTÜR olmadan SANAT olmaz MEDENİYET te olmaz. MİLLİ KÜLTÜR olmadan sanat olacağını sananlar aldanır... Yani üç gün Avrupa'da kalıp bir kaç yabancı sanatçının kuyruğunda dolanmakla TÜRK SANATÇISI olduğunu iddia etmek; saçmalıktan öteye gitmez. BEYNELMİLEL KÜLTÜR BEYNELMİLEL SANAT BEYNELMİLEL MEDENİYET yoktur. Bunların hepsi dünyanın COĞRAFİ BÖLGELER'ine insanların DİNLER'ine IRKLAR'ına göre FARKLILIK gösterir. Eğer göstermiyecek hale gelmişse; o zaman ZAYIF olan KÜLTÜR güçlü olanın içinde ERİMİŞ gitmiş demektir!.

Bizim Mona Lisa gibi bir tabloyu Musa gibi bir heykeli yapanımız yok diye dövünmenin anlamı yoktur. Çünkü böyle biri Amerika'da da yok!.. Öyle bir sanatkâr ve sanat eseri ancak FLORANSA'DA ETRÜSK KÖKENLİ KÜLTÜR içinden çıkabilirdi. Çıkmıştır da...

Bizim de SELİMİYE CAMİMİZ MİNYATÜRLERİMİZ halk DESTANLARIMIZ var. FERHAT ile ŞİRİN gibi bir HİKÂYE hiç bir Avrupa kültüründen çıkamaz... Onlar dövünüyorlar mı böyle derin mânâlı böylesine duygusal bir aşk hikâyesi yazacak incelikte insanlarımız yok diye?.. Umurlarında bile değil!.. Çünkü BATILILAR başkalarının KÜLTÜR ve SANAT'ı ile ilgilenmezler. Ancak müzede veya turist olarak seyretmeyi severler.

(2) İşte SANAT konusunda ATATÜRK'ün sözlerini çarpıtma bu ifade ile başlıyor. Dikkat edilirse ATATÜRK bu sözleri ADANA ESNAFI'na söylemiş. Yani dülger saraç kaşıkçı terzi vs. gibi kişilere!.. Kendini "profesyonel" sanatçı ilan edip te "niye benim zırvalarımı alan yok?" diye feryat eden zibidilere değil!

Hemen belirtelim ki her mesleğin İYİSİ olduğu gibi KÖTÜSÜ de vardır. KÖTÜ AŞÇI KÖTÜ MARANGOZ KÖTÜ ŞOFÖR KÖTÜ ÖĞRETMEN olduğu gibi KÖTÜ SANATÇI da elbette vardır. Nasıl mide fesadına uğramamak için KÖTÜ bir LOKANTA'da KÖTÜ bir AŞÇI'nın KÖTÜ YEMEĞİ'ni yemezsek; KÖTÜ bir SANATÇI'nın da zırvaları ile zihnimizi ruhumuzu fesada uğratmamak gerekir.

Öyleyse biz RESİM HEYKEL ŞİİR BESTE gibi bazı kategoriler tesbit edip sonra "ben RESİM yaptım" diyen herkesi SANATÇI sayamayız!..Her İKİ SATIR karalayana ŞAİR İKİ NOTA tıngırdatana MÜZİSYEN veya BESTECİ diyemeyiz!..

İşte bu noktada SANAT denen şeyin ne olduğu önem kazanıyor... SANAT için bir KISTAS tesbit edip o kıstasa uyan RESİM ŞİİR vs.yi SANAT saymak daha akla yakın geliyor.

SANAT HAYAT'tan kopuk olamaz!.. Hatta ESER'in HAYAT'la bağlantısı ne kadar çok ve iyi kurulursa o kadar SANAT olma özelliği artar. Bu durumda ATATÜRK'ün saydığı bütün meslek erbabı birer SANATKÂR'dır!..

Su içtiğiniz testi müzede iken "sanat eseri" oluyor da; köşedeki çömlekçiden alınca neden küçümseniyor ki?.. Üstünüze örttüğünüz yorgan giydiğiniz pantalon kullandığınız oklava eğer işinizi yapmanızı kolaylaştırıyorsa; zevkinize uygun ve sağlam ise elbette ki bir SANAT ESERİ'dir. En hantal görünüşlü bir fırıncı küreği yürüdüğünüz kaldırıma döşenmiş taş zevkle süslenmiş bir manav tezgahı bile SANAT ESERİ'dir!.. Bunlardan herhangi birinin SANAT ESERİ sayılması için üzerinden yüzyıllar geçmesine ihtiyaç yoktur! Tabii SANAT'tan anlayana!
SANAT ESERİ'nin basit sağlam kullanışlı olması; bir süs eşyası olmasından çok daha makbuldür. Eğer müzelerdeki eşyalar dikkatle incelenirse gerçek SANAT ESERLERİ'nin BASİT ve KULLANIŞLI olduğu ancak sonradan toplumların züppeleşmesi sonucu KULLANIŞLI olma yerine SÜS'ü tercih ettikleri görülür. Bizim "süs" sandığımız pek çok şey de aslında kullanana veya görene mesaj iletmek için yapılmıştır. Çorap ve kilim desenleri gibi... Sırf görüntü için süslenmiş gündelik eşyalar kullanılma yerine SERGİLENME içindir!..Vazo gibi!.. Çoğu çiçek koymak yerine gösteriş için salonlara yerleştirilir.

İşte sahte "sanatçı"ların bizi yanılttıkları ve atalete kolaycılığa sevkettikleri husus budur. GERÇEK ÜRETİM GERÇEK SANAT demek olan HERKESİN İŞİNİ EN İYİ ŞEKİLDE YAPMASI anlayışının terkedilip belirli bir gruba imtiyaz olarak verilen "sanatçı" etiketi hem ÜRETİCİ MESLEKLER'in küçümsenmesine hem de bir takım değersiz işe yaramaz nesnelerin "sanat" onları çırpıştıranların da "sanatçı" diye baştâcı edilmesine yol açmıştır!

Tekrar edelim ki HAYATA YÖNELİK KALİTELİ ve ZEVKLİ her ÜRETİM SANAT'tır!.. Eğer uyduruk "sanat"; bu tarz ÜRETİM'in gözden düşmesine yol açarsa MİLLET'in HAYAT DAMARLARI'ndan biri işte o zaman kesilmiş olur!.. Sözde "sanatçı"sı bol her tarafı incik boncuk tarzı eşyalar kulakları tırmalayan şarkılar dolu bir ülke oluruz; ama her tuttuğumuz mal dökülür elimizde kalır.

Bazıları SANATKÂR ile ZENAATKÂR'ın birbirinden farklı olduğunu bizim açıklamamızın ZENAAT ve ZENAATKÂR'la ilgili olduğunu söyliyecektir... Doğru!.. GÜZEL SANATLAR ile uğraşanlara SANATKÂR MESLEK ERBABI na da ZENAATKÂR denmesi tanım kolaylığı sağladığı için bizce de uygundur. Ancak ZENAAT'ın; en az SANAT kadar değerli olduğunu kabul etmek ve ZENAATKÂR'ı SANATKÂR'dan aşağı görmemek kaydıyla!
Ne var ki ATATÜRK böyle bir ayırım yapmaz. Burada ATATÜRK'ün hitap ettiği kitle ZENAATKÂRLAR'dır ATATÜRK onları SANATKÂRLAR'ın önüne geçirmiştir. Kendini "sanatçı" sayan zibidiler bu sözü çarpıtıp kendine yontamaz!

(3) ATATÜRK burada DEVLET'in amacının FERDİ SANATKÂR yetiştirmek olmadığını bunun yararının olmadığını söylüyor!.. Bu fikri anlamak için gerçekten üzerinde kafa yormak lâzım... CEMİYET hayatında insanların birbirine muhtaç olduğu bir ortamda bir tek kişinin SANATKÂR olması dünya çapında olsa bile toplumun ihtiyacını karşılamaz. Öyleyse amaç az sayıda çok meşhur SANATKÂR yerine; çok sayıda ama becerikli ve toplumun diğer elemanlarıyla kaynaşmış SANATKÂR yetiştirmek olmalıdır. İnsanları "sanat yapıyorum" diye boş işlerle uğraşmaya teşvik etmek yerine; basit te olsa lüzumlu eşyalar üreten ZENAATKÂR olmaya heveslendirmek gerekir.

Nitekim ATATÜRK palavra "sanatçı"lar ile hiç ZAMAN kaybetmediği gibi; GERÇEK SANATKÂRLAR'a dahi ayırdığı zamandan çok daha fazlasını basit ama gerekli eşya üreten ZENAATKÂRLAR'a ayırmıştır.

Biz de geçenlerde televizyonda söğüt dallarından çeşitli ebatlarda sepet örüp yurt dışına ihraç eden bir kasaba halkını gördüğümüzde; bu olayın BURAK KUT'un "Amerika'da klip yapması"ndan daha önemli bir SANAT OLAYI olayı olduğunu düşündük. (1997)

(4) Bu kısımdaki sözler muhtemeldir ki GÜZEL SANATLAR ile uğraşanlar için söylenmiştir. Bu gruba GERÇEK EDEBİYATÇILAR ŞAİRLER BESTEKÂRLAR RESSAMLAR HEYKELTRAŞLAR MİMARLAR USTALAR FİLM YÖNETMENLERİ girer. Bunlar elbette kendileri bir ESER meydana getiren ve kendilerinden sonraki nesillere devreden üstün şahsiyetlerdir.

Bir de İCRACILAR vardır ki bunlar kendileri bir eser üretmez başkalarının eserlerini kendi kaabiliyetlerini ortaya koyarak icra eder. MÜZİSYENLER AKTÖRLER gibi... Zamanımızda TEKNOLOJİ bunların icra ettiklerinin de geleceğe yansımasını sağladığı için MESLEK ERBABI'ndan ziyade SANATKÂR sayılmaktadırlar.

Bizce her iki grupta da GERÇEK SANATKÂR olabilmek için kişinin yaptığı ESER'in MÜKEMMEL olmasına aldığı ÜCRET'ten daha fazla önem vermesi gerekir. Yoksa bir yazarın her kitabı ESER değildir bir bestekârın her ŞARKI'sı eser değildir. Hele bir şarkıcının piyasa için icra ettiği parça sırf "adı meşhur" diye ESER sayılamaz!

Bu değerlendirmemize Picasso gibi ressamlar Bethoven gibi bestekârlar da dahildir... Biz resimden de klasik müzikten de fazla anlamayız. Ama eminiz ki anlıyanlar meseleye böyle bakınca en meşhur zatların bile ESER sayılamıyacak parçalarını bulacaklar ve GERÇEK SANAT ile TİCARI MAL olan ürünleri ayıracaklardır.

ATATÜRK GERÇEK SANATKÂR'ın TARİH ve TOPLUM bilgisine sahip olduğunu söylüyor. KEMAL TAHİR ile ATTİLA İLHAN; TARİH bilmeyenin köy romanı bile yazamıyacağına inanırlar. Her ikisi de bizce son derece haklıdır. Geçmişi ve içinde yaşadığı toplumu tanımıyanların alnına geleceği aydınlatan o İLAHİ IŞIK vurmaz!.. Onun için her "sanatçı" geçinen ATATÜRK'ün bu sözünü hemen üstüne alınmasın!
SANATKÂR'ın KÜLTÜRLÜ olması ise sadece kendi dalında değil; TÜRKÇE SOSYOLOJİ EKONOMİ DÜNYA AHVALİ SANAT ve SİYASET'ten anlaması hatta FİZİK KİMYA BİOLOJİ ASTROMİ TIP hakkında bilgi sahibi olması demektir.

Bir örnek verelim: SHAKESPEAR eserlerinde İNGİLTERE DANİMARKA İTALYA gibi ülkelerin tarihinden kültüründen yola çıkmış; olayları işlerken bütün insanların muhatap olabileceği ENTRİKA İHANET CİNAYET AŞK KISKANÇLIK gibi konular üzerinde durmuş; ve son derece ŞAİRÂNE ifadeler ile İLAHİ ADALET DÜRÜSTLÜK FEDAKÂRLIK gibi duygular aşılamıştır. SHAKESPEAR onun için büyüktür. GOETHE DICKENS LONDON PUŞKİN de böyledir.

ATATÜRK işte böyle SANATKÂR'ın elinin öpüleceğini söyler!.. Yoksa pavyon şarkıcısının homoseksüel sözde "ressam"ın palavra "şair"in değil!.. Onlara zaten "sanatkâr" denmez "şarkıcı türkücü dansöz tiyatrocu. soytarı cambaz hokkabaz madrabaz" falan denir.

ATATÜRK GERÇEK SANATKÂR'ın elini öpmeye hazırdır. Ama eminiz ki ATATÜRK aynı saygıyı mesleğini en iyi şekilde yapan bir ZENAATKÂR'a da gösterirdi. Onu bir SANATKÂR'dan ayırmazdı. Çünkü SÜLEYMANİYE CAMİİ her ne kadar MİMAR SİNAN'ın eseri diye bilinirse de; onun ÇİNİLER'ini bezeyen MİNBER'ini oyan TAŞLAR'ını yontan HARC'ını karan USTALAR'ın da eseridir. Onlar adları bilinmese de ÖLÜMSÜZ SANATKÂRLAR'dır.

(5) ATATÜRK hem MEDENİ hem YÜKSEK KÜLTÜR sahibi olarak gördüğü TÜRK MİLLETİ'nin elbette GÜZEL SANATLAR'da geri kalmasını kabul etmez. Ancak SANATKÂRLAR'a da SANAT DERSİ vermekten kendini alamaz!..

Burada İNCE RUHLU HASSAS ATATÜRK'ün ne kadar büyük bir SANATKAR olduğunu da görüyoruz. Zaten o ASKERLİK SANATI'nda bir DEHA'dır SİYASET SANATI'nda bir DEHA'dır EKONOMİ SANATI'nda bir DEHA'dır HİTABET SANATI'nda bir DEHA'dır!..Bu yüzden SANAT DERSİ vermesini yadırgamadık.

Kaldı ki günümüzde İNCE RUHLU HASSAS olmak ne kelime; YONTULMAMIŞ KERESTE türünden olan "sanatçı"ların buna çok ihtiyacı var. Sadece MÜZİSYEN ŞAİR RESSAM HEYKELTRAŞ MİMAR değil; ROMANCI HİKAYECİ FİLM YÖNETMENİ TİYATROCU takımının da ATATÜRK'ten öğreneceği çok şey var.

Bu hususları açıklamadan önce birlikte bir tesbit yapalım istiyoruz: Bir ülkenin SANATKÂRLAR'ı yüksek vasıflı iken hiç halkı kaba saba duygusuz olabilir mi?.. Eğer bir toplumda kabalık saygısızlık şiddet artıyorsa; o ülkenin SANATKÂRLAR'ı gerçekten RUHUN GIDASI olan MÜZİK ŞİİR BALE OPERA kısacası SANAT yapıyor olabilirler mi?.. Daha doğrusu onların yaptığına SANAT denebilir mi?

İşte ATATÜRK bu sorulara çok kesin cevap veriyor: SANAT GÜZELLİĞİN İFADESİDİR!..GÜZEL OLMAYAN SANAT OLMAZ OLAMAZ!..HİÇ BİR ÇİRKİNLİK SANAT DİYE YUTTURULAMAZ! Bakınca insana HAZ vermeyen içinde GÜZEL duygular uyandırmayan HUŞU yaratmıyan MÜSBET yönde coşturmayan BESTE ŞİİR RESİM paçavradan ibarettir. Bunlar tuvalet kağıdı bile olarak kullanılmaz!

Onun içindir ki pek çok insan dolaştığı uyduruk bir heykel sergisinden daha çok AVANOS'taki çömlek ustasının TESTİ yapışından etkilenir!..
Biz bir seferinde bildiğiniz süpermarket sepetlerine yine bildiğiniz yorgan-yastık doldurup bununla sergi açan ve DEVLET kendisini desteklemiyor diye yakınan bir "sanatçı"yı televizyonda seyrederken gülmekten katılıyorduk. Bu hatun ne tür "sanat" yapıyordu anlıyamadık ama bizce "soytarılık" dalında oldukça başarılı sayılabilirdi!

Denilebilir ki:
HAYAT her zaman GÜZELLİK'ten ibaret değil! ACI IZDIRAP SEFALET FELÂKET ve hatta ÇİRKİNLİKLER ile dolu!..SANAT GÜZELLİĞİN İFADESİ ise HAYAT'ın bu GERÇEKLERİ hiç SANATKÂR'ın röpörtuvarında yer almıyacak mı?..

Elbette alacak!.. Ama GERÇEĞE UYGUN şekilde. O çirkinliği gören insanda GÜZEL DUYGULAR yaratarak!..Nasıl mı?.. Bunu da GÜZEL SANATLAR'ı tek tek incelerken anlatalım.

(6) ATATÜRK'ün EDEBİYAT tarifi son derece güzel... Biz burada sadece EDEB kavramı üzerinde durmak istiyoruz. EDEBİ kelimesi EDEBİYAT ürünü anlamına geldiği gibi EDEB'e uygun AHLÂKLI anlamı da taşır. Bunun içindir ki hiç bir EDEBİYAT ürünü AHLÂK'a aykırı bir mesaj veremez insanı edebsizliğe yönlendiremez!

Yani bir eser ahlâksızlıklar namussuzluklar üzerine kurulmuş olabilir... Bunların en ince teferruatına dahi inebilir... Ama okuyucu bunları okurken özenmek şehvet duymak yerine; TİKSİNTİ ve NEFRET'le dolmalı ki o kötülükler ile mücadele edebilsin!
Yoksa insanları olduklarından daha EDEBSİZ daha AHLÂKSIZ daha NAMUSSUZ olmaya sevkedecek bir kitabın EDEBİ sayılması mümkün değildir.
Bu görüşümüz bir iddiadan ibaret değildir. ANTİGONE'den bu yana SHAKESPEAR'in GOETHE'nin HUGO'nun DICKENS'ın hatta macera romanı yazarı DUMA'nın MICHEL ZEVAKO'nun klasikleşmiş bütün eserlerinde hep ÜSTÜN DUYGULAR aşılandığını görürsünüz. MACBETH FAUST SEFİLLER ÜÇ SİLAHŞÖRLER hatta PARDAYANLAR hep böyledir. Böyle olmayan bir tek KLASİK eser bulamazsınız!..Klasikleşecek değerde olmayan kitapların yazarları ise en fazla MAHKEME KÂTİBİ seviyesindedir. Sırf karnını doyurmak için yazmıştır.

SANATKÂR ve EDEBİYATÇI'nın sıradan insandan TEK farkı vardır. Çevresinde gördüklerini ve hissettiklerini başkalarına GÜZEL bir İFADE ile yansıtırlar... Yoksa SANATKÂR'ı herkesten daha UYANIK ve daha HASSAS sanmak yanlış olur.

İşte SANATKÂR bu YANSITMA sürecinde başkalarında olmayan bir silaha maliktir... GÜZEL İFADE'si karşısındakinde onun istediği duyguları uyandırma gücüne sahiptir. O yüzden de SANATKÂR ağır SORUMLULUK taşır. Eğer SANATKÂR EDEBLİ ise; eserlerinde ahlâksızlığı işlerken DÜRÜSTLÜK korkuyu işlerken CESARET ızdırap ve felaketleri işlerken SABIR MERHAMET ve FEDAKÂRLIK aşılar..

. Reşat Nuri'nin ÇALIKUŞU'nu okurken adeta FERİDE'nin o saf temiz ölümsüz AŞK'ını yaşar; ANADOLU'nun ihmal edilmişliğini ruhunuzda hisseder DEVLET dairelerindeki laçkalığa isyan eder; Miralay'ın bütün yalnız kızları çakalların elinden korumasını dilersiniz.
Bu tür eserler ölümsüzdür. Ta eski GREK yazarlarından Leyla ve Mecnun'dan Hamlet'ten günümüze değerlerini kaybetmedikleri gibi; verdikleri mesajlar da CİHANŞÜMUL'dür. Yani dünyanın her neresinde olursa olsun önemini kaybetmez. Onun için ÇALIKUŞU dizisinin Orta Asya TÜRK cumhuriyetlerinde ve Rusya'da gösterildiği günlerde dillerden düşmemesini tabii görmek gerekir.

ATATÜRK askerlerin bile VATAN SEVGİSİ KAHRAMANLIK CESARET ŞAHADET FEDAKÂRLIK konularında EDEBİYAT yoluyla daha kolay eğitilebileceğine inanır. Haksız da değildir... Ömer Seyfettin'in BAŞINI VERMEYEN ŞEHİT VİRE YALNIZ EFE hikayeleri en korkak en bencil en dirayetsiz insandan bile bir MİLLİ KAHRAMAN yaratacak güçtedir.

Tabii aynı derecede kuvvetli kalemi olup ta ÜLKE aleyhine DEVLET MİLLET DİN İNSANLIK aleyhine yazanlar da bu GÜÇLÜ SİLAH'a sahiptir... MİLLİ MÜCADELE zamanında Ali Kemal böyle bir kalemdi. Belki kendi inandıklarını yazıp çiziyordu ama savunduğu MİLLİ MENFAATLER'e tersti. Çok zararı dokundu. İstanbul'a girildiğinde tutuklanıp ANADOLU'ya yargılanmak üzere gönderildi ancak İZMİT'te halk tarafından linç edildi... Turan Dursun keza DİN eğitimi görmüş ancak sonradan sapıtmış biri idi. Kalemi güçlü olduğu için İSLAMİYET aleyhine yazdıkları bilhassa DİNSİZ veya DİN duygusu zayıf aydınlar arasında büyük ilgi gördü doğru kabul edildi. Sonunda canından oldu.

Biz bu konuda GERÇEKÇİ'yiz. Öyle "fikir hürriyeti ifade özgürlüğü demokrasi" palavralarına pabuç bırakmayız. İFADE yazıya geçince ekrana yansıyınca mikrofondan dökülünce bir SİLAH haline gelir!.. Bu yüzden YIKICI FİKİRLER'in DEVLET'E ÇEVRİLMİŞ SİLAH'tan farkı yoktur. Böyle kişilerin susması susmuyorlarsa susturulması gerekir. Gazeteci yazar gibileri MEMLEKET aleyhine tavır aldıkları takdirde herhangi bir teröristten farkı yoktur. Onlar gibi hapse tıkılırlar.

ŞİİR'e gelince... Biz gerçek ŞAİRLER'in çok DUYGULU insanlar olduğunu biliyoruz ama "en çok duygulu" insanlar olduğu düşüncesine katılmıyoruz. Çünkü bir tek mısra bile yazmamış ilkokul mezunu kişilerin bir yaprağın düşüşünden bir kuşun ötüşünden radyoda çalan bir şarkının nağmelerinden İLAHİ DUYGULAR'a kapılıp ağladığını gördük... Bu kişilerin duygularını kâğıda mısralara dökememesi onları bir ŞAİR'den alt mertebeye koymaz.

Ancak ŞAİR'in durumu sade vatandaştan farklıdır. ATATÜRK ŞAİRLER'den MÂNÂLI ŞİİR istiyor... Yani EDEBÎ MESAJ'ı olan insanlara ÜLKÜ İDEAL aşılıyan duygularını pastan kirden arındıran hareketlerine cevvaliyet kazandıran şiirler istiyor. Aynı şey ROMAN HİKÂYE için de geçerlidir.
Ama bir de son 30 yıldır yazılıp çizilen "roman"lara "hikaye"lere "makale"lere manzum bile olmayan "şiir"lere bakınız... ALLAH aşkına içinde cımbızla seçebileceğiniz 3-5 taneden başkası ne işe yarar?.. Sarfedilen kâğıda mürekkebe elektriğe onları koymak için yapılan rafların kerestesine bile yazık!...

ATATÜRK "güzelliğin ifadesi bina ise bu MİMARİ olur" diyor...OSMANLI dönemindeki CAMİLER MEDRESELER KÖPRÜLER göz kamaştırırken; ATATÜRK döneminde FONKSİYONEL binalar ön planda idi. Bunlar hâlâ ANKARA’NIN ana caddelerini süsler. Ama ya ondan sonra bilhassa MENDERES DEMİREL döneminde "indir kaldırımı kaldır kaldırımı" zihniyeti ile yapılan onca inşaat?..Ya o yüz karası gibi gözümüzün önünde duran binalar?..Mesela ilk "gökdelen"imiz 60'lı yılların medar-ı iftiharı Kızılay'daki GİMA binası 18 katına yüzlerce işyerine rağmen biliyor musunuz ki PARK YERİ unutulmuş bir binadır!..

Orta Doğu Teknik Üniversite'sinin ilk binalarını yapmış olan zibidi mimar ise "yaptığı binaların görüntüsünü bozacağı için diğer binaların başka mimara verilemeyeceğini" iddia etmiş; bu suretle hazır işe konmuş ancak sonraki binaları hep şişirmiştir. Mesela Yabancı Diller Okulu için yaptığı 5 katlı 40 sınıflı ek binayı en az 1000 öğrenci kullanacağı halde bir kantin işçilere ait oda ve eşya deposu bile koymayı unutmuştur.
Ya müteahhitlere "iş bitirtmekle" şöhret yapmış olan İhsan Doğramacı'yı uyutan Beytepe Kampusu mimarları?.. 3 katlı kantin kafeterya binasına TUVALET koymayı unutmuşlar!..Düşünün bir kere öğrenci yemek yemeğe gelecek elini yıkayacak yer yok!.. Sıkışsa gidecek yer yok!.. Öyle 3-5 kişi değil yüzlerce insan bu!.. Üstelik tesadüfen girdiğimiz bu binada hacet gideremeyince sorduk. Ne cevap verdiler biliyor musunuz?.. "Bu binada yoktur yandaki binada da tuvalet yoktur. Onun yanındaki Postane'nin yanında küçük bir tuvalet vardır oraya gidin"... Gördünüz mü çağdaş(!) mimariyi?..

Beytepe binalarının çoğunun KALORİFER'i de yetersizdir zavallı öğrenci ve hocalar palto ile ders yapar... Üniversite binaları böyle olursa varın siz 1950-1980 arasında yaşanan "kalkınma" furyasında yapılan diğer binaları çöken inşaatları bozulan yolları uyumsuz görüntüleri düşünün!..
İnsanın içini bulandıran bu MİMAR "sanatçı"ların hikayesini yine tesbiti çok kolay bir örnekle bitirelim: Ankara'nın Çankaya semtinin en mutena yerinde 1980 yapımı bir MALİYE SİTESİ vardır...Bu sitenin bitmesine yakın 12 katlı binasının arkasında teneke bir boru yükseldi...Taa tepeye kadar!.. "Acep bu ne ola ki?" diye merak edip sorduk...Meğer sitenin KALORİFER BACASI unutulmuş!.. Kalorifer ocağının dumanını binanın dışından o çirkin boruyla havaya vermek zorunda kalmışlar. Tıpkı gecekondular gibi!..Düşünebiliyor musunuz 100 küsur daireli bir inşaat yıllarca sürüyor; ne mimarı ne inşaat mühendisi ne kontrol mühendisi ne müteahhidi ne ustası ne kalfası "Bu binanın bacası nerede?" diye sormuyor!.. Uyduruk "sanatçı" yetiştirmekten MESLEK erbabı ZENAATKÂR yetiştirmeye vakit bulamamışız da ondan!


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atatürkün sanatla ilgili sözleri

Atatürkün sanatla ilgili sözleri konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: atatürkün sanatla ilgili özdeyişleri nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürkün spor ile ilgili görüşleri nasıldı?-Atatürkün spor ile ilgili sözleri ebush Eğitim ve Öğretim 6 10-12-2016 03:43
Atatürkün Sanatla ilgili Özdeyişleri Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 2 17-05-2016 08:56
Atatürkün bilgi, bilim ve fen hakkında sözleri ebush Eğitim ve Öğretim 0 02-04-2013 05:26
Atatürkün basınla ilgili sözleri Я Soru Cevap 0 22-11-2012 01:37
Atatürkün Türkçe ile ilgili sözleri elif Güzel Sözler 0 19-06-2011 05:15

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:21 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats