bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-04-2013, 04:45   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Coğrafi bilgi sistemleri hakkında bilgi

Coğrafi bilgi sistemleri hakkında bilgi

Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) : Dünya üzerindeki karmaşık sosyal ekonomik çevresel vb. sorunların çözümüne yönelik mekana/konuma dayalı karar verme süreçlerinde kullanıcılara yardımcı olmak üzere büyük hacimli coğrafi verilerin; toplanması depolanması işlenmesi yönetimi mekansal analizi sorgulaması ve sunulması fonksiyonlarını yerine getiren donanım yazılım personelcoğrafi veri ve yöntem bütünüdür.

CBS genel bir kavram olup; çeşitli kullanım alanlarına ve tematik konulara yönelik olarak geliştirilen CBS uygulamaları vardır. Bu CBS uygulamaları Kent Bilgi Sistemi Orman Bilgi Sistemi Karayolları Bilgi Sistemi Arazi Bilgi Sistemi Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi Lojistik Bilgi Sistemi İç Güvenlik Bilgi Sistemi Araç İzleme Bilgi Sistemi Trafik Bilgi Sistemi Kampüs Bilgi Sistemi Deprem Bilgi Sistemi Harita Bilgi Sistemi vb. şekilde adlandırılırlar.

CBS kavramsal bir sınıflamada hiyerarşik olarak öncelikle Sistem sonra Bilgi Sistemi kategorisi altında yer alır. İşlevsel bir sınıflamada ise CBS öncelikle Teknoloji sonra Bilgi Teknolojisi altında yer alır.

Coğrafi Bilgi Sistemi coğrafya haritacılık ve bilgisayar bilimleri ile ilgili bir teknoloji olup Coğrafi Veri Altyapısı bileşenlerinden Bilgi Teknolojileri kapsamında yer alır.

Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) İngilizce Geographical Information Systems (GIS) ifadesinin Türkçe'ye çevrilmiş hali olup kullanıcıların çok farklı disiplinlerden olması nedeniyle bu kavram da değişik şekillerde tanımlanmaktadır. Özellikle CBS'nin dünyada konumsal bilgi ile ilgilenen kişi kurum ve kuruluşlar arasında geniş bir merak uyandırması gelişmelerdeki hızlı değişiklikler özellikle ticari beklentiler farklı uygulama ve fikirler CBS'nin standart bir tanımının yapılmasına henüz izin vermemiştir. CBS bazı araştırmacılara göre konumsal bilgi sistemlerin tümünü içeren ve coğrafi bilgiyi irdeleyen bir bilimsel kavram bazılarına göre; konumsal bilgileri dijital yapıya kavuşturan bilgisayar tabanlı bir araç bazılarına göre de; organizasyona yardımcı olan bir veri tabanı yönetim sistemi olarak nitelendirilmektedir. Buna göre en genel haliyle CBS'tanımı aşağıdaki şekildedir;

"Coğrafi Bilgi Sistemleri; konuma dayalı gözlemlerle elde edilen grafik ve grafik-olmayan bilgilerin toplanması saklanması işlenmesi ve kullanıcıya sunulması işlevlerini bütünlük içerisinde gerçekleştiren bir bilgi sistemidir.

Zamansal Coğrafi Bilgi Sistemi (ZCBS) Coğrafi varlıkların gerek grafik gerekse grafik olmayan konumsal bilgilerinde zamanla meydana gelen değişimleri izleyebilen ve analiz edebilen coğrafi bilgi sistemidir.

KULLANIM ALANLARI
CBS teknolojisi bilimsel araştırmalar kaynak yönetimi varlık yönetimialt yapılar (doğalgaz elektrik su) arkeoloji çevresel etki değerlendirmesi peyzaj mimarlığı kentsel planlama kartografyakriminoloji coğrafi tarih pazarlama lojistik maden haritalama haritacılık tarım ekili tarım alanlarının tespiti ve toplam mahsülün hesaplanması askeri uygulamalar hava deniz ve kara trafiği izleme araç takip sistemleri meteorolojiarama kurtarma ve diğer amaçlar için kullanılabilir. Örneğin CBS doğal afetlerde acil müdaheleleri kolaylaştırmak için hesaplamalar yapmaya olanak tanır. CBS yeni sulak alanların bulunmasında ve bu alanların korunmasında kullanılabilir. CBS bazı şirketler tarafından avantaj sağlaması amacıyla yeni pazar alanları bulmak için kullanılabilir.

Daha genel manada CBS analizler yapma imkanı sunan ve bu analiz sonuçlarına göre doğru kararlar vermeyi kolaylaştıran bir sistemdir.
ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Coğrafi bilgi sistemleri hakkında bilgi

Coğrafi bilgi sistemleri hakkında bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Coğrafi bilgi nedir?-Coğrafi bilgi nelerden oluşur? ebush Eğitim ve Öğretim 0 08-04-2013 04:42
Ankaranın coğrafi özellikleri hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 07-04-2013 10:36
Türkiyedeki ulaşım sistemleri hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 04-04-2013 06:17
Mendel yasaları hakkında bilgi-Kalıtım yasalarıhakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 10:56
Sayı Sistemleri Hakkında Bilgi elif İlköğretim 0 10-06-2011 06:48

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:39 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.