bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-04-2013, 09:16   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Zeytinyağ nasıl üretilir?

Zeytinyağ nasıl üretilir?-Zeytinyağ türleri nelerdir?-Zeytinyağ dağıtımı ve tüketimi hakkında bilgi


Zeytin ağacı (Olea europea) narin bir ağaçtır. Ağır ve zahmetli büyümesine karşın oldukça uzun ömürlüdür. Bir zeytin ağacının ortalama ömrü 300-400 yıldır ancak 3 bin yaşında zeytin ağaçlarına da rastlanmıştır. Bu nedenle zeytin ağacının adı mitoloji ve botanikte “ölümsüz ağaç”tır.


Zeytinyağ nasıl üretilir?

Derinlere uzayan kökleri sayesinde kalkerli çakıllı taşlı ve kurak topraklarda yetiştirilmeye elverişli olan zeytin ağacı için en verimli ortam yazları sıcak kışları ise ılıman geçen iklimlerdir. Çünkü zeytin ağacı ışığı güneşi ve 15° C üstündeki sıcaklığı sever. Yıllık ortalama 220 mm yağış zeytin ağacının verimli bir şekilde büyümesi için yeterlidir. Zeytin ağacı genellikle rakımı düşük coğrafyalarda yetişir. Ancak denizden 1000 metre yükseklikte de zeytin tarımı yapılabilmektedir. Çalı görünümündeki zeytin ağacının yapraklarının üst yüzü koyu alt yüzü ise gümüş rengindedir. Yapraklar mükemmel bir düzen içinde dalın iki tarafından karşılıklı olarak çıkar. Ortalama 40 – 50 cm. genişliğindeki gövde çürümeye karşı çok dayanaklıdır. Ağaç yaşlanınca yamrulardan gelişen yeni uçlar gövdeyi tazeler. Ortalama boyu 4 – 10 m olan zeytin ağacı bir yıl bol bir yıl az ürün verir. Çiçek verme mevsimi kuzey yarım kürede Nisan – Haziran ayları arasındadır. Yeşil zeytinler Ağustos ayı sonundan Kasım ayı başına kadar olan süre içinde olgunlaşır.

Zeytinyağı kültüründe binlerce yıldan bu yana değişmeyen başka bir gelenek de zeytinden yağ çıkarma yöntemidir. Bunun nedeni zeytinyağının zeytinlerin soğuk presten geçirilmesiyle elde edilmesi ve hiçbir kimyasal işleme gerek duymadan yenilebilmesidir. İşte bu yüzden bugün hâlâ Ortadoğu’da rastlanan zeytin üretme yöntemiyle yaklaşık 6 bin yıl önceki zeytinyağı elde etme yöntemi arasında hiç fark yoktur: Zeytinler ezilerek hamur haline getirilir. Daha sonra bu hamur sıkılır veya presten geçirilir. En sonunda ise yağ zeytin meyvesinin suyundan (karasu) ayrıştırılır. 19. yüzyılın başında ise teknolojinin gelişmesiyle hidrolik pres makinelerine geçildi. Bugün hidrolik pres makinelerinin yanı sıra zeytin hamuruna hiç pres uygulamadan merkezkaç kuvvetiyle zeytinyağı elde etmeyi sağlayan makineler de kullanılıyor. Bunların içinde de en yaygını “kontinü sistemi”.

Kontinü sisteme tam otomatik sistem denir. Önce zeytinler türlerine göre ayrılır. Huni adlı çukura dökülen zeytinler makine sistemiyle yapraklardan temizlenir ve kırıcıda ezilip kırılır (makine üçbin devirle çekirdeği unufak eder). Buradan çıkan hamur karıştırma yoğurmadan sonra su verilir posa ve şırası ayrıştırılır. Şıradan da yağ ve karasu ayrıştırılıp yağ filtre tankına alınır son tortuları ayıklanıp dinlenme tankına bırakılır. Buradan doğal yağ güğümlere teneke ve şişelere doldurulur. Yağdan geriye kalan prina tekrar öğütülüp sabun yapmada kullanılır. Prina posasına pelet denir ve yakacak yakıt olarak kullanılır.

Zeytinyağ nasıl üretilir?Kaliteli zeytinyağı elde etmek için: Zeytinlerin hasattan sonra mümkün olan en kısa süre içinde işlenmesi gerekir. Çünkü zeytin bekletilirse fermante olur bu ise zeytinyağının kalitesinin düşmesine yol açar. Ancak zeytinin “bol” olduğu dönemlerde bekletilme mecburiyeti de doğabilir. Bu durumda işlemeden bekletilen zeytinler genellikle 20-30 santim yüksekliğindeki yığınlar şeklinde iyi havalandırılmış ve serin depolarda saklanır. Doğal zeytinyağı kaliteli olması için şu işlemlerden geçirilir: Zeytin zamanında toplanır fazla bekletilmeden yağhanede iyice temizlenir en uygun kaplarda dinlendirilir serin ve karanlıkta korunur. Büyük firmalar TARİŞ Kırlangıç Komili Kristal’dir. TSE’ye göre 4 çeşit kalite zeytinyağı vardır: Sızma (kusursuz) doğal (hafif kusurlu) doğal birinci (hafif kusurlu) lampant (kusurlu). Zeytinyağında renk koku tat değerlendirmesi yapan uzmanlar vardır. Uzmanlar yağın organoleptikini şu parametrelere göre belirler: taze yakıcı acı meyvamsı tatlı kekremsi veya küflü rutubetli sirkemsi ekşi çamurlu metalik yanık karasu tuzlu minder kurtlu salatalık.

Zeytinyağ nasıl üretilir?


Zeytinyağı için zeytin sıkılır hamuru çıkarılır şırası elde edilir. Şırada su ve yağ karışıktır. Yağ su ve tortudan ayrıştırılır. Sıkma için havan dibek ezme havuzu tokmak ayakla ezme merdane patos delip yuvgu değirmentaşı torku falaka pres kontinü adlarıyla sistemler geliştirilmiştir. Bazı yörelerde elle sıkmadan suyağı suzeyti; ayakla sıkmadan ayakyağı denilen saf zeytinyağı hala üretilmektedir. Çuvalda sıkılmayı beklerken kendiliğinden akan yağa burunyağı gözyağı denir. Bez çuvala kese kazana dağar kazan karıştırmaya yarayan kabak kepçeye çomça şaraphaneye sıkanak teknelere innaz denir. Basit sıkmada siyah zeytinde 20 kilodan 4 kilo saf yağ çıkar. Basit usulde Ekim-Aralık ayında zeytin toplanır dal ve yapraklardan çamur ve topraktan temizlenir çuvala konur hortumla yıkanıp temizlenir. Çuvaldaki zeytin bir zemin üzerinde ağaç tokmakla kırılır iki gün bekletilir sonra ayakla ezilir bir defa kuru sonra suyla ezilir ve yalaka şırası çıkartılır. Üste çıkan yağ kepçeyle alınır kazana konur dinlendirilir. Tortusu dibe çöker bundan sabun yapılır üstteki temiz yağ kaplara doldurulur. Dağ köylerinde karayağhanelerde mengene ile sıkılır. Yağhaneye tasirhane masara da denir. Zeytin sineğinden hastılıklı olan zeytinden çıkarılan yağa kıymalı yağ denir. Lodos ve poyrazda yapılan sıkma yağ asidini yükseltir.Zeytinyağ nasıl üretilir?


Zeytinyağ nasıl üretilir?


Saklanması: Zeytinyağı ışık sıcak hava zaman faktörlerinden etkilenir. Alırken ve saklarken kapalı ve ışıksız yerde korunmalıdır. Serin bir yerde durmalıdır. Buzdolabına konulmaz. Cam ve koyu renkli olan şişeler tercih edilmelidir. Hava almamalıdır. Zeytinyağı bekledikçe bozulur. Sızma tipi salatalar ve cacıkta doğal tip kızartmalar ve yemeklerde kullanılır. Kızartmalarda birkaç kere aynı yağ kullanılabilir

Zeytinyağı Türleri

Tarım Bakanlığı’nın belirlediği ölçülere göre beş tür zeytinyağı vardır:
Rafine zeytinyağı
Zeytin ham yağının doğal trigliserid yapısında değişikliğe yol açmayan metodlarla rafine edilmeleri sonucu elde edilen sarının değişik tonlarında rengi olan kendine özgü tat ve kokuda bir yağdır. Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her l00 gramda 0.3 gramdan fazla olmamalıdır. Rafine yağ ince yemeklik yağdır. Temizleme işlemi damıtma nötralizasyon ağartma deodorizasyon işlemleridir. Bunun doğalla harmanlanmasından yemeklik tipler (riviera ve A tipi)üretilir.

Rafine prina yağı
Ham prina yağının doğal trigliserid yapısında değişikliğe yol açmayan metodlarla rafine edilmeleri sonucu elde edilen rengi açık sarıdan kahverengi sarıya kadar değişebilen bir yağdır. Rafine prina yağı olduğu gibi veya naturel zeytinyağları ile karıştırılarak tüketime sunulabilir. Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her l00 gramda 0.3 gramdan fazla olmamalıdır.

Karma prina yağı

Doğrudan gıda olarak tüketilebilecek naturel zeytinyağları ile yemeklik rafine prina yağı karışımından oluşan bir yağdır. Bu yağların duyusal özellikleri karışımda kullanılan yağların duyusal özellikleri arasında değişir.Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her l00 gramda 1.5 gramdan fazla olmamalıdır.


Zeytinyağ nasıl üretilir?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Zeytinyağ nasıl üretilir?

Zeytinyağ nasıl üretilir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: zeytinyağ, zeytinyag,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İpek nasıl üretilir?-İpekten kıyafet şekline nasıl gelir? ebush Eğitim ve Öğretim 1 22-12-2014 10:08
Ayakkabı nasıl üretilir? ebush Eğitim ve Öğretim 1 02-12-2013 03:33
Zeytinyağ nasıl yapılır? ebush Eğitim ve Öğretim 0 03-04-2013 07:06
Kağıt nasıl üretilir? Я Soru Cevap 1 23-02-2012 05:39
şeker nasıl üretilir ? Я Soru Cevap 0 20-02-2012 07:07

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:52 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats