bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-04-2013, 09:36   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Nükleer santrallerin yararları nedir?-Nükleer santrallerin zararları nedir?

Nükleer santrallerin yararları nedir?-Nükleer santrallerin zararları nedir?-Nükleer santrallerin atıklarının korunması nasıl olmalı?-Santral türleri nelerdir?


Nükleer santrallerin yararları nedir?-Nükleer santrallerin zararları nedir?


1)Santral Türleri
Bir ülke elektrik enerjisini hemen hemen her alanda kullanır.Bu elektrik enerjisini santrallerden sağlanır.Santraller üç gruba ayrılır.

a)Hidroelektrik santralleri
b)Termik santraller

c)Nükleer santraller

Hidroelektrik santrallerde suyun potansiyel enerjisinden termik santrallerde yakacaklar yakılmasından ve nükleeer santraller-
de atomun çekirdeğinin parçalanmasından açığa çıkan enerji
kullanılılır.

2)Nükleer Santrallerde Enerji Üretimi


Nükleer santralde enerjiistasyonun merkezindeki reaktörün içinde üretilen ısıyla sağlanır.Bu ısıuranyum atomunun zincirleme reaksiyonu sonucu elde edilir.Bu reaksiyon kontrollü bir şekilde yapılır.Nötronların sürati önce modülatörden geçirilerek yavaşlatılır ve böylece diğer çekirdekleri parçalamaları kolay- laştırır.Reaktörde açığa çıkan nötronlar emme yeteneği olan kontrol çubukları vardır.Buradan nötronları bırakarak veya çekerek reaksiyonlar kontrol altına alınır.

Bölünen uranyum atomları ısı verir. Çubuklardan çıkan bu ısı reaktörün çevresini saran gaz tabakası tarafından emilir.Isınan gazısı değiştiricisi de denilen ısı eşanjörüne alınır.Bunlara ısı değiştiricisi de denmesinin nedenigazda bulunan ısıyı ufak boruların içindeki suya vermeleridir.Isı eşanjörünün üstündeki suaşırı ısınma sonucu buharlaştırılır.Bu şekilde oluşturulan buhar sadece yüksek bir ısıya değilaynı zamanda yüksek bir basınca da sahiptir.Bu yüksek basınç ve sıcak buhar kalın borular aracılığıyla türbinlere yollanıTürbin içinde bulunan pervane basınlı gazla dönertürbin jeneratöre bağlıdır ve süratle dönünce enerji üretir.Oluşan buhar yeniden ısı haline gelirsu yine buharlaşır.

Uranyum sadece su üretmezradyasyon da üretir ve radyasyon insan sağlığı için son derece zararlı ve tehlikelidir.Bu nedenle reaktör içindeki reakasiyonu dışarıya çıkaramayacak şekilde çelik ve çok kalın betonla örtülüdür.

Kontrol odasında herşey büyük bir dikkatle monitörden izlenir.Burada çalışanlar oluşan elektrik enerjisinin büyük bir kentin enerji ihtiyacını karşılayacak kadar olmasını sürekli bir şekilde denetler.

Atıkların Korunması ve Saklanması

Sonunda reaktörün içinde yeterli ısıyı üretecek enerji kalmaz. Uranyum atomlarındaki enerji tükenmiştir.Bu çubuklar son derece sıcak hem de taşıdıkları radyasyon nedeniyle tehlikelidir. Bu nedenle özelkalın muhafazalı yöntemlerle alınırlar.

Uranyum çubukları soğuyuncayaradyasyon normal seviyeye gelinceye kadar suyun altında muhafaza edilirler.Zamanı gelince de bunlar kalın muhafazalar içinde dikkatle analizlerinin yapılacağı istasyonlara nakledilirler.Burada yapılan analizler sonucu radyasyon seviyesi yüksek olanlar ayrılır.

Radyasyonu normal düzeye inen katı cisimler toprağa gömü- lürkensıvı denize verilir.Radyasyonu yüksek olanlarbu amaçla yapılmış özel binalara alınır.

Reaktörümüzde uranyum atomlarının bölünmesiyle elektrik üretmeye daha yıllarca devam eder.
1kg uranyumun vereceği enerjiyi ancak 25ton kömürün yanmasıyla elde edilir.Uranyum çok daha fazla enerji üretebilir ama işlem sırasında sadece %1'i kullanılır.

Bugün İngiltere'nin elektrik enerjisinin %20'sini ve gelecekte daha çok bu enerjiyi karşılayacak olan uranyum sağlar.

Nükleer Santrallerin Önemi ve Zararları

Nükleer santrallerde atom çekirdekleri parçalanarak enerji sağlanır.Atomun çıkardığ ısı enerjisi yüksektirama çıkardığı
radyasyon ancak özel binalarda veya kurşun mezarlarda saklanır ve uzun yıllar radyasyon yayar.

1970'li yıllarda yaşanan petrol darboğazında nükleer enerjiyle kurtulunmuş ama saklanması da çok pahalı olduğundan talep azalmıştır.

Ayrıca santraldeki ufak bir sızıntı milyonlarca canlının radyasyona maruz kalmasına sebep olacaktır.Örneğin;1986 yılında Rusya'da Çernobil Nükleet Santrali'ndeki sızıntıdan 3milyon insan radyasyona maruz kalmışradyasyonKaradeniz kıyılarına kadar ulaşmıştır.

Türkiye'de de 1976'dan beri Akkuyu'da nükller santral kurulması gündeme gelmiştir ama çevre örgütlerinin baskılarıyla ertelenmiştir.Ayrıca 25km açığından geçen Ecemiş Fayı'da burayı tehdit etmektedir.

ATOM ENERJİSİ İLE İLGİLİ KURULUŞLAR

1)Atom Enerjisi Ajansı(Uluslararası)


Birleşmiş Milletlerin koruyuculuğu altındaözerk eğilimde hükümetler arası örgüt.957'de kuruldumerkezi Viyana'dadır. Genel amacıatom enerjisinin tüm dünyada barışasağlığa ve
refaha katkılarını çabuklaştırmak ve arttırmaktır.5 Mart 1970'te yürürlüğe giren nükleer silahların yayılmasının önlenmesi antlaşması ajansıatom ve enerjisinin barışçı amaçlarla kullanıl-
masının nükleer silah üretimine yol açmaması için çalışmalar yapmakla görevlendirilmiştir.IAEA 110 üye devleti biraraya getirir.Türkiye 14 Haziran 1957 tarihi ve 7015 yasa uyarınca
ajansa üyedir.

2)Atom Enerjisi Kurumu(Türkiye)

Türkiye'deatom enerjisinin kalkınma planlarına uygun olarakbarışçı amaçlarla ve ülke yararına kullanılmasını sağlamak;temel ilke ve politikalar belirleyip önermek; bilimsel teknik ve idari çalışmalar yapmak düzenlemek desteklemekkordine etmek ve denetlemek üzere yasayla kurulmuş bir kamu tüzel kişidir.

6821 sayılı yasayla 956'da kurulan Atom Enerjisi Komisyonu'nun yeniden örgütlenmesine ilişkin 2680 sayılı yasa uyarınca 1982'de faaliyete geçen Atom Enerjisi Kurumu(kısa adıTAEK)Atom Enerjisi KomisyonuDanışma Kuruluİhtisas Daireleri ve bağlı kuruluşlardan oluşur.TAEK başkanıkonusunda bilgi ve uzmanlık sahibi kişiler arasından başbakan tarafından seçilir ve ortak kararname ile atanır.Atom Enerjisi KomisyonuTAEK başkanının başkanlığında başkan yardımcılarıMilli savunmadışişleri enerji ve tabi kaynaklar bakanlıklarından birer üye ile nükleer alanda eğitimöğretim ve araştırma yapan dört öğretim üyesinden;

Danışma Kurulu da nükleer alanda çalışan öğreten üyeleri ile öteki ilgili kamu kurum ve kuruluşlarındaki uzmanlar arasındanAtom enerjisi komisyonunun önerisi ve başbakanın onayı ile görevlendirilen kişilerden oluşur.Kurumun başlıca ihtisas daireleri;Nükleer güvenlik dairesi;Radyasyon sağlığı ve güvenliği dairesi; Araştırma-geliştirme-koordinasyon dairesi ve Teknoloji dairesi'dir.Kurumayrıca nükleer alanda çalışmalar yapmak üzerearaştırma ve eğitim merkezlerilaboratuvarlardeneme merkezleri ve güç üretimine dönük olmayan pilot tesisler gibi bağlı kuruluşlar oluşturulabilir.Halen kuruma bağlı olarak çalışan dört kuruluş bulunmaktadır: 1962'de İstanbul'da kurulan Çekmece nükleer araştırma ve eğitim merkezi 1966'da Ankara'da çalışmaya başlayan Ankara nükleer araştırma ve eğitim merkezi1981'de kurulanAnkara-Lalahan veteriner hekimlik hayvancılık nükleer araştırma enstitüsü1986'da Karadeniz Üniversitesi'nde kurulan ve 1987 yılında çalışmaya başlayan Deniz ve çevre radyobiyolojisi araştırma enstitüsüdür.

3)Nükleer Bilimler Enstitüsü

Ankara'da Hacettepe Ünüversitesi'ne bağlı olarak nükleer bilimler alanında lisansüstü eğitim ve araştırma yapan yükseköğretim kurumudur.1982'de kurulan enstitü Türkiye'de nükleer teknoloji'nin kurulup geliştirilmesi için gerekli bilimadamlarını yetiştirmeyi amaçlar;nükleer reaktör tasarımı ile ilgili çeşitli düzeylerde araştırmalar yapar.Çalışmalar arasında nötronik alanındaki ve termikleşme hesapları ile ilgili kurumsal ve sayısal araştırmaların yanındadeneysel araştırmalar da yer alır;nötron etkinleştirme konusundaki çalışmalar sürdürülmektedir.

4)Nükleer Enerji Ajansı

Ekonomik işbirliği ve kalkınma teşkilatı üyesi Avrupa ülkeleriyle Avust-ralyaABDKanada ve Japonya'nın üyesi olduğu kuruluştur.Avrupa toplulukları komisyonudur.

Nükleer enerji ajansı'nın çalışmalarına katılır.Kuruluşun merkezi Paris'tedir.Amacınükleer enerjinin barışçı amaçlarla kullanılmasını uyumlu bir biçimde geliştirmektedir. Öteki ululararası kuruluşlarla ve özellikle de Uluslararası atom enerjisi ajansı ile işbirliği yapar.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Nükleer santrallerin yararları nedir?-Nükleer santrallerin zararları nedir?

Nükleer santrallerin yararları nedir?-Nükleer santrallerin zararları nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: nükleer santrallerin yararları, nükleer santral yararları, nükleer santralin yararları, nükleer enerjinin yararları münazara, nükleer santrallerin yararlari, nükleer santralin faydaları, nükleer santrallerin yararları nelerdir, nükleer santral faydaları, nukleer santralin faydalari, nükleer enerji nin yararları, atomun yararları nelerdir, nükleer santrallerle ilgili genel kültür, nukleer santral yararlari, nükleer santrallerin yararları ve zararlar, nükler santiralin yararları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Nükleer Santrallerin Faydaları Я Soru Cevap 3 04-04-2015 10:12
Nükleer Santrallerin Zararları Я Soru Cevap 4 11-03-2014 08:19
Nükleer Enerjinin Çevreye Zararları Nelerdir elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 1 27-03-2012 09:18
Nükleer enerji nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 11:57
Nükleer Reaktör Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 12:16

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats