bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-04-2013, 11:50   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türkiyenin nüfus özellikleri nelerdir?

Türkiyenin nüfus özellikleri nelerdir?

TÜRKİYE NÜFUSUNUN ÖZELLİKLERİ (NÜFUS YAPISI)
Bir ülke nüfusunun cinsiyet yaş eğitim ekonomik durumu gibi özellikleri oülkenin nüfus yapısını gösterir.

1. Nüfusun yaş grupları ve cinsiyetlere göre dağılımı
• Nüfusun yaş durumu

Nüfus yaş gruplarına göre genç olgun ve yaşlı olmak üzere 3 kısmaayrılır.
0 - 14 - Genç nüfus
15 - 64 - Olgun nüfus
65 + … - Yaşlı nüfus
Bu sınıflamaya göre Türkiye nüfusunun 1990 yılında yaş gruplarına göredağılımı şu şekildedir:

Yaş Grubu Toplam Nüfus içinde oran%
0-14 322
15-64 597
65 ve üzeri 41

Buna göre ülkemizde genç nüfus fazla yaşlı nüfus azdır. Bunun en önemli nedeni olarak doğum oranının fazlalığı söylenebilir.

Türkiye’de 0 - 14 yaş grubundakilerin fazla olması beslenme giyinme ve eğitim ihtiyaçlarının göz önüne alınması gerektirmektedir. Bu alanda yapılan yatırımlara demoğrafik yatırımlar denir. Gelişmiş ülkelerde genç nüfusun azlığı nedeni ile bu yatırımlar toplam yatırımların % 125′ini oluştururken bu oran az gelişmiş ülkelerde % 42′ye kadar çıkmakta bu da gelişme hızlarını azaltmaktadır.

Çalışan nüfusun bakımına muhtaç olduğu için 0 - 14 ile 65 ve üzeri yaş grubuna aynı zamanda bağımlı nüfus denilmektedir.
Bağımlı nüfus oranı gelişmiş ülkelerde az iken az gelişmiş ülkelerde fazladır.

Türkiye’de 1935 ve 1990 yılları nüfus grafikleri
1935 yılı Türkiye nüfus grafiği: Bu grafik Türkiye’nin gelişmekte olduğunu gösterir. 0 - 4 yaş grubunun oluşturduğu tabanın çok geniş olması doğum oranının çok yüksek olduğunu göstermektedir.

1990 yılı Türkiye nüfus grafiği: Bu grafikten de Türkiye’nin gelişmekte olduğu anlaşılmaktadır. Ancak 0 - 4 yaş grubu 1935 yılına göre daha dardır. Bu da ülkemizde doğum oranının azaldığını göstermektedir.


• Nüfusun cinsiyet durumu
1945 yılındaki sayıma kadar ülkemizde kadın nüfusunun erkek nüfustan daha fazla olduğunu görüyoruz. Bu durumda Kurtuluş Savaşı ve Birinci Dünya Savaşı tehlikesi etkili olmuştur. Fakat 1945′ten sonra erkek nüfusu kadın nüfusunu geçmiştir. Şu anda erkek nüfus % 12 oranında fazlalık gösterir.

Türkiye’de dışarıdan göç alan İstanbul Ankara İzmir gibi merkezlerde erkek nüfus fazla iken dışarıya göç veren Trabzon Tokat Yozgat gibi merkezlerde kadın nüfusu daha fazladır.

2. Aktif Nüfus
Aktif nüfus çalışan nüfus veya faal nüfus olarak da adlandırılır.
15 - 64 yaş arasındaki nüfusa çalışma çağındaki nüfus denilmektedir. Bu nüfusun hepsi bir işte çalışmaktadır. Çalışabilecek yaştaki nüfus içinde çalışan nüfus oranı ne kadar çoksa işsizlik oranı o kadar azdır. Genellikle sanayileşmiş ve buna bağlı olarak gelişmiş ülkelerde işsizlik az iken az gelişmiş ülkelerde işsizlik fazladır.

3. Çalışan nüfusun ekonomik faaliyet kollarına göre dağılımı
Ekonomik faaliyetler üç büyük gruba ayrılır. Bunlar
• Tarım (Tarım hayvancılık ormancılık vs.)
• Sanayi (Endüstri madencilik vs.)
• Hizmet (İnşaat ticaret turizm vs.) sektörleridir.
Az gelişmiş ülkelerde toplam çalışan nüfusun % 90′a yakını tarımsal nüfus özelliği taşır. Gelişmiş ülkelerde ise tarımsal nüfus % 10 civarındadır. Diğer nüfus hizmet ve sanayi sektöründe çalışmaktadır.

Gelişmekte olan ülkelerde sanayi ve hizmet sektöründe çalışan nüfus gelişmiş ülkelere göre daha azdır.
Aşağıdaki tabloya baktığımızda Türkiye’de 1927 yılında nüfusun %90′ı tarım%10′u sanayi ve hizmet sektöründe çalışmıştır.
1950 - 1960 lı yıllarda tarım sektöründeki nüfus azalmaya başlamıştır.Özellikle 1980 li yıllardan sonra sanayileşme hızının artmasıyla tarımsektöründeki nüfus % 50′nin altına düşmüştür.

Türkiye’de nüfusun 1927 - 1990 yılları arasındaki sektörel dağılımı
Türkiye’de çalışan nüfusun yaş ortalaması düşüktür. Çalışan nüfusunbölgelere göre dağılımı incelendiğinde dengesizlik görülür.
Sanayi ve hizmet sektöründeki nüfusun büyük bölümü Marmara Bölgesi’ndeki Çatalca - Kocaeli ve Güney Marmara bölümlerinde yoğunlaşmıştır. İzmir AnkaraEskişehir Adana Mersin Zonguldak Ereğli Karabük Gazi Antep KayseriDenizli Konya gibi illerde sanayi nüfusu yoğundur.

4. Nüfusun Eğitim Durumu
6 yaşını bitiren nüfusa tüm Dünya’da eğitim verilmeye çalışılır. Eğitim okur- yazarlık ilköğretim lise ve üniversite olmak üzere sınıflandırılabilir.
1990 yılına göre Türkiye’deki faal nüfusun % 55′e yakınını ilkokul mezunları% 74′e yakınını okur - yazar % 5′e yakınını ortaokul ve lise mezunları %4′ünü de üniversite mezunları oluşturmaktadır.

5. Nüfusun Kırsal - Kentsel Durumu
Türkiye’de nüfusu 10.000′den az olanyerleşmelere kır nüfusu fazla olanyerleşmelere de kent nüfusu denilmektedir.
Türkiye’de 1927 - 1950 yılları arasında kırsal ve kentsel nüfus oranlarındafazla değişiklik olmamıştır. Fakat 1950′li yıllardan sonra ülkemizde ulaşımyollarının ve sanayi faaliyetlerinin gelişmeye başlaması bunun yanında kırsalnüfusun artmasıyla birlikte kente doğru bir göç olayı başlamıştır.
Kırsal kesimden kente göç olayı en fazla 1980 - 1985 yılları
arasında meydana gelmiş ve 1985 li yıllarda kır ve kent nüfusu az çok dengelenmiştir. En son yapılan 1997 yılındaki sayımda kent nüfusu % 65′e ulaşmıştır. Bu sonuçülkemizde sanayi ve hizmet sektöründe çalışan nüfusun arttığını göstermektedir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türkiyenin nüfus özellikleri nelerdir?

Türkiyenin nüfus özellikleri nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: türkiyenin nüfus özellikleri, nüfusun özellikleri nelerdir, türkiye nüfusunun yapısal özellikleri nelerdir, türkiye nüfusunun özellikleri nelerdir, nüfus özellikleri nelerdir, türkiye nüfusunun özellikleri, turkiyenin nufus ozellikleri, türkiye nüfusunun özellikleri maddeler halinde, turkiye nüfusunun özellikleri, ülkemizin nüfus özellikleri, 2013 yili turkiye nufusunun ozellikleri, türkiyenin nüfus özellikleri nelerdir uzun, türkiyenin nüfus özellikleri kısaca, türkiye nin nüfus özellikleri, ulkemizin nufus ozellikleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türkiyenin ekonomik kaynakları nelerdir?-Türkiyenin ekonomk kaynakları hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 13 26-02-2017 04:56
Nüfus Piramitleri ve Özellikleri Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 05-02-2013 03:23
Türkiyenin Bölgelere Göre Nüfus Dağılımı Я Coğrafya 4 04-12-2012 02:53
Türkiyenin Bölgelere Göre Nüfus Dağılımı Я Coğrafya 0 12-10-2011 10:55
Türkiye’nin nufus özellikleri nelerdir? elif Coğrafya 0 07-02-2011 03:43

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:46 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats