bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-04-2013, 06:30   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kitle iletişim araçları ile yapılan eğitimin özellikleri nelerdir?

Kitle iletişim araçları ile yapılan eğitimin özellikleri nelerdir?-Kitle iletişim araçları ile yapılan eğitimin önemi


Günümüzde kitle iletişimi yoluyla eğitim yapılması ülkelerin gelişmişlik düzeylerine bağlı olarak yoğun biçimde kullanılmaktadır. Ancak bu kullanımda topluluklar arasındaki farklar belirleyicidir. Geri kalmış ülkeler eğitim sorunlarının çözümünde doğrudan bu araçlardan yararlanmayı hedef alırken gelişmiş ülkeler bu araçlardan eğitimde yararlanmayı geleneksel eğitim yöntemlerine yardımcı olmak üzere yeğlemektedirler. Daha üst düzeyde eğitim amacı ile bu araçlar kullanılmaktadır.

Kitle iletişim araçları ile yapılan eğitimin özelliklerine kısaca değinmekte yarar vardır. Ancak burada bir noktayı hatırlatmak gerekir: Bu araçlar içerisinde eğitimde en yoğun olarak kullanılan araçlar kitle iletişimi yazılı olmayan araçlardır. Bunların başında da radyo ve televizyon ile sinema gelmektedir. Bu bağlamda özelliklere değinirken bu özelliklerin bir bölümünün elektronik ve görüntülü araçlarla yapılan kitle iletişimi için olduğunu da belirtmek gerekir.

1. Kitle iletişim araçlarıyla “yapılan iletişim aynı anda çok geniş kitleye yapılır. Bu iletişimden belirli asgari koşullan yerine getiren herkes yaş cinsiyet eğitim düzeyi yerleşim farklılığı ırk dil din farklılığı gözetilmeksizin yararlanabilir.

2. Bu özelliğin doğal bir sonucu olarak da eğitimdeki çeşitli eşitsizlikleri ortadan kaldırabilir. Bu eşitsizliklere örnek olarak cinsiyet bölgelerarası farklılık köy-kent uzman araç-gereç ulaşım gibi eğitimi olumsuz yönde etkileyebilecek koşullan ortadan kaldırabilir.

3. Bu tür eğitim geleneksel eğitime göre daha günceldir. Yaşanılan dünyayı sorunları ortaya koyar tutucu değildir.

4. Eğitimde önemli bir teknik olarak verilenin örneklerle gösterilmesi bu araçlarla ve özellikle görüntüye dayanan televizyon video ve film yöntemi ile çok sayıda verilebilir ve bu da eğitimin daha etkili ve akılda kalıcı olmasını sağlar.

5. Geleneksel eğitimdeki öğretmen öğesi olmadığından “öğretmen-öğrenci psikolojisi” yoktur. Birey tüm olarak doğrudan bu araçlarla karşı karşıyadır.

6. Bu araçlardan yararlanma geleneksel eğitimde olduğu gibi sürekli bir yerde bulunmayı gerektirmez. Az bir çaba ve harcama ile bu tür eğitimden yararlanma olanağı vardır. Bu daha çok radyo ve televizyon ile yapılacak eğitim için geçerlidir.

7. Kitle iletişim araçları ile yapılan eğitim tek yönlüdür. Anında iletinin alınıp alınmadığı alındı ise öğrenilip öğrenilmediği anlaşılmaz. Geriye bildirim burada hemen görülmez. Bunun için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Ancak yüz yüze iletişimde olduğu gibi hemen ölçülmez tepki alınmaz.

8. Bu yolla gelen iletişimler bireyde öğrenme istek ve güdüsü yaratır. Bireyin o günkü yaşamında gereksinme duymadığı çağdaş toplumun bireyi olmasından dolayı gerekli olan bilginin öğrenilmesi ya da bir yeteneğinin geliştirilmesi söz konusu olabilir. Oysa ki geleneksel yöntemle eğitimde bu oldukça sınırlıdır ve bireysel düzeyde dar sınırda kalır.

9. Kitle iletişimi yolu ile yapılan eğitimin sınırlılığı geleneksel eğitim gibi tüm duyu organlarına yönelik bir öğrenmeyi içermemesidir. Yalnız görsel araçların kullanımı ya da yalnızca işitsel araçların veya yazılı araçların kullanımı ile yapılan eğitimde bir takım eksikliklerin olacağı dolayısıyla eksikliği gidermek gerektiği açıktır.

Eğitiminde önemli role sahip olan kitle iletişim araçlarından bazılarını oluşturan radyo ve televizyon basılı yayın sinema tiyatronun halk eğitimindeki rolünü kısaca açıklamakta yarar g


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kitle iletişim araçları ile yapılan eğitimin özellikleri nelerdir?

Kitle iletişim araçları ile yapılan eğitimin özellikleri nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kitle iletişim araçları nelerdir ve özellikleri, kitle iletişim araçları özellikleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kitle İletişim Araçları Nelerdir elif Soru Cevap 2 23-12-2013 05:08
Radyo, televizyon, gazete gibi kitle iletişim araçlarının yararları nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 31-03-2013 12:08
Kurtuluş savaşı sırasında kurulan kitle iletişim araçları nelerdir elif Soru Cevap 0 27-03-2013 05:02
kitle iletişim araçlarının olumsuz yönleri nelerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 2 23-11-2011 01:47
Resimli iletişim araçları elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:25

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:59 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats