bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-04-2013, 06:35   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bakteriler nasıl oluşur?

Bakteriler nasıl oluşur?-Bakterilerin sınıflandırılmasıBakteriler nasıl oluşur?


Sınıflandırma bakterileri benzerliklerine göre gruplandırıp adlandırarak onlardaki çeşitliliği betimlemeye yarar. Bakteriler hücre yapısı hücresel metabolizma veya hücresel bileşenlerindeki (DNA yağ asitleri pigment antijen ve kinonlar gibi) farklılıklara göre sınıflandırılabilirler.Bu yöntemler bakteri suşlarının kimliklerinin tespitini ve sınıflandırılmasına olanka sağlasa da bu farklılıkların farklı türler arasındaki varyasyonları mı yoksa aynı tğr içindeki varyasyonları mı yansıttığı belli değildi. Bu belirsizliğin nedeni çoğu bakteride ayırdedici yapıların olmaması ayrıca birbiriyle ilişkisiz türler arasında yatay gen transferi olmasıydı. Yatay gen trasnferi yüzünden birbirine akraba sayılabilecek bazı bakteri türleri çok farklı morfoloji ve metabolizmaya sahip olabilirler. Bu belirsizliğin üstesinden gelebilmek için modern bakteri sınıflandırması moleküler sistematiğe ağırlık verir guanin sitozin oranının ölçümü genom-genom hibridizasyonu ayrıca yatay gen transferine uğramamış genlerin (ribozomal RNA gibi) dizilenmesi gibi genetik teknikler kullanır.Bakteri sınıflandırması International Journal of Systematic Bacteriology (Uluslarası Sistematik Biyoloji) dergisi ve Bergey's Manual of Systematic Bacteriology kitapçığında yayımlanarak resmîleşir.

"Bakteri" terimi bir zamanlar tüm mikroskopik tek hücreli prokaryotlar için kullanılırdı. Ancak moleküler sistematik sayesinde prokaryotik yaşamın iki ayrı sahadan oluştuğu gösterildi. Önceleri Eubacteria ve Archaebacteria diye adlandırılan ama artık Bacteria and Archaea olarak adlandırılan bu iki canlı grubu ortak bir atadan ayrı ayrı evrimleşmişlerdir. Arkeler ve ökaryotlar arasındaki yakınlık her birinin bakterilerle olan yakınlığından daha çoktur. Bu iki saha (üst alem) Eukarya ile birlikte günümüzde mikrobiyolojide en yaygın kullanılan sınıflandırma sistemi olan üç saha sisteminin temelini oluşturur. Ancak moleküler sistematiğin yakın zamanda kullanıma girmesi ve genom dizileri elde edilmiş canlıların sayısındaki hızlı artış nedeniyle bakteri sınıflandırması halen hızle değişen ve gelişen bir bilim dalıdır.Örneğin bazı biyologlar arke ve ökaryotların Gram-pozitif bakterilerden evrimleştiğini iddia etmektedirler.

Laboratuvarda bakteri kimlik tespiti özellikle tıpta çok önemlidir çünkü doğru tedavi enfeksiyona yol açan bakteri türüne bağlıdır. Dolayısıyla insan patojenlerinin kimliğinin tespiti bakterilerin tanımlanma tekniklerinin gelişmesinin başlıca dürtüsü olmuştur.

Bakteriler nasıl oluşur?Bakterilerdeki çeşitliliği diğer canlılara kıyasla gösteren filogenetik ağaç. Ökaryotlar kırmızı arkeler yeşil bakteriler mavi renklidir.

1884'te Hans Christian Gram tarafından geliştirilmiş Gram boyama bakterileri hücre duvarlarının yapısal özelliklerine göre tanımlamakta kullanılır. Bazı organizmalar Gram boyasından başka boyalarla en iyi tanınabilirler. Özellikle mikobakteriler ve Nocardia Ziehl–Neelsen ve benzeri boyalarla asit eşliğinde boyanır. Başka organizmalar özel ortamlarda büyümeleriyle tanınırlar veya seroloji gib başka teknikleri gerektirirler.

Kültür teknikleri bakterilerin büyümesini sağlamak ve belli bakterilerin kimliğini tespit etmek aynı zamanda da nümenede bulunan başka bakterilerin büyümesini sınırlamak için tasarlanmıştır. Çoğu zaman bu teknikler belli nümune türleri göz önüne alınarak geliştirilmiştir; örneğin bir tükürük örneği pnömoniye yol açan organizmaları ortaya çıkaracak şekilde işleden geçirilir bir dışkı örneği ise ishale yol açan organizalar tanımak için seçici ortamda kültürlenir bu ortamda patojen olmayan bakteriler büyümez. Normal olarak steril olan örnekler örneğin kan idrar veya omurilik sıvısı tüm organizmaların büyümesini sağlayan şartlarda kültürlenir. Patojen bir organizma izole edildikten sonra morfolojisi büyüme özellikleri (aerobik veya anaerobik büyüme hemoliz şekilleri gibi) ve boyama ile daha ayrıntılı olarak karakterize edilebilir.

Bakteri sınıflandırmasında olduğu gibi bakteri kimlik tespiti de gittikçe daha sık olarak moleküler yöntemlerle yapılmaktadır. DNA'ya dayalı yöntemler örneğin polimeraz zincir reaksiyonu özgüllükleri ve çabuklukları nedeniyle kültür yapmaya dayalı tekniklere kıyasla artarak popülerleşmektedir. Bu yöntemler sayesinde "yaşayan ama kültürlenemeyen" yani metabolik olarak aktif olan ama bölünmeyen hücrelerin kimliklerini tespit etmek mümkün olmaktadır. Ancak bu gelişmiş yöntemlerle dahi bakteri türlerinin toplam sayısı bilinmemektedir ve bu sayı belli güven sınırları içinde tamin dahi edilememektedir. Mevcut sınıflandırmaya göre bilinen bakteri türlerinin (siyanobakteriler dahil) sayısı 9000'inin altındadır ama bakteriyel çeşitliliğin büyüklüğü hakkındaki tahminlerde toplam tür sayısı 107'den 109'a kadar uzanır ve hatta bu tahminlerinlerin dahi birkaç büyüklük mertebesi kadar hatalı olabileceği düşünülmektedir


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bakteriler nasıl oluşur?

Bakteriler nasıl oluşur? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bakteri nasıl oluşur, bakteri nasil oluşur, mikobakteri genetik dizileme pozitif, bakteriler nasil olusur, bakteri nasil olusur, bakteriler nasıl oluşur, bakterilerin sınıflandırılması,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
ayın evreleri nasıl oluşur? ve güneş,ay tutulması nasıl oluşur? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 08-04-2013 12:08
Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 28-03-2013 12:27
Bakteriler nasıl sınıflandırılır? Я Soru Cevap 0 05-03-2013 01:44
Saprofit bakteriler nasıl beslenir? Я Soru Cevap 0 05-03-2013 01:33
Bakteriler nasıl beslenir? Я Soru Cevap 0 05-03-2013 01:32

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:25 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats