bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-04-2013, 05:04   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Toplumsal hayatımızı düzenleyen yasalar nelerdir?

Toplumsal hayatımızı düzenleyen yasalar nelerdir?


Sosyal bir varlık olan insan yaşamını bir toplum içinde sürdürmek zorundadır. Ancak bencil ve çıkarcı duygularla yüklü olduğundan toplumsal yaşamı sürdürebilmek için birtakım davranış kuralları ile kendini bağlı kılmıştır. Sosyal yaşamda insanların ve gurupların tavır ve davranışları bazı kurallara ve otoriteyi belirleyen standartlara göre örgütlenmiştir. Toplumsal yaşama düzeni birbiriyle yakın ilişki içinde olan çeşitli norm tipleri biçiminde kendisini gösterir. İlkel toplumlarda bir birlik içinde bulunan toplumsal yaşama kuralları toplumların gelişimi ile birlikte çeşitlilik kazanmış ve birbirlerinden ayrılabilir niteliklere ulaşmışlardır.

Toplumsal yaşam içerisinde çeşitli yönlendirmelerde bulunarak toplumsal düzenin sağlanmasında önemli etkiler gösterirler. Din kuralları insanın Tanrısıyla olan ilişkilerini düzenlediği gibi insanın insanla insanın toplumla olan ilişkileri konusunda da kurallar getirmektedirler. Din kuralları; iyi ahlâklı olma haklara saygılı davranma birbirleri hakkında sürekli olarak iyi ve hayırlı şeyler düşünme gibi yüksek ahlâk ilkelerine yönelik düzenlemeler içerir. Diğer normlara göre din kurallarının en büyük farkı insan ve toplum dışında bir varlık tarafından konulmuş olduklarından inananların sorgusuz sualsiz mutlak uymalarının yanı sıra tartışılamaz ve değiştirilemez nitelikte olmalarıdır.

2. Ahlâk Kuralları

Ahlak kuralları her zaman ve her toplumda kendisini hissettirir. Temelde iyi ile kötünün karşıtlığına dayanırlar. Görev sorumluluk pişmanlık gibi duygular halinde içsel; kınama ayıplama gibi toplumsal yaptırıma sahiptirler.

Hukuk ve ahlâk arasında büyük ölçüde konu ve içerik birliğine rastlanır. Ahlâk içini temiz tutmak kendini aldatmamak ruhsal bir çelişki içinde bulunmamak yolunda önce insanın kendine karşı ödevlerinden söz eder. Çünkü insanın kendini bir eşya gibi değil bir kişi (süje) olarak yönetmesi kendini nesne değil özne olarak bilmesi ahlâkın ilk buyruğudur. Bazen ahlâk kuralları toplumsal yaşam alanında da sesini duyururlar ve insanın diğer insanlara karşı olan ödevlerinden söz ederler.

3. Örf ve Adet Kuralları
Örf ve adet kuralları bugüne kadar olagelen şeylerin bundan böyle de gerçekleşmesini buyurur. Yaşamda pek çok alışkanlıklar ediniriz. Alışkanlıklar bireysel olduğu gibi toplumsal da olabilir. İşte toplumsal alışkanlıklardan doğan örfler de insanları birbirine bağlayarak karşılıklı ilişkilere bir rahatlık getirir; toplumsal yaşamı kolaylaştırırlar. Örf ve adetler insana bağlı olmalarından ötürü çevre ve guruplara göre değiştiği gibi kültür dönemlerine ulus ve ülkelere göre değişir. Örf ve adetler toplumsal iradenin temel görünüm biçimi olup doğrudan doğruya yaşamdan ve onun ihtiyaçlarından doğar. Hukuk da bir toplum içinde var olabileceğine göre çoğu kez örf ve adetlere uymak içeriğinde onları yansıtmak durumundadır. Toplumsal ilişkileri düzenleyen hukuk çok eskiden örf ve adetlerden çıkmıştır. Hukukun bu ilk ve temel kaynağı bugün de onun biçimlenmesinde etkili olmaktadır

Örf ve adet kuralları hukuk normları gibi bireyin dışında toplumca istenilmiş olmasından başka içerik açısından da hukukla geniş ölçüde benzerlik gösterirler.

4. Hukuk Kuralları
Hukuk kuralları insan topluluklarının varlığını ve sürekliliğini güvence altına alırlar ve bu anlamda toplumun yaşaması bakımından zorunlu unsurlardır. Hukuk toplumsal yaşamın bir görünümüdür ve ancak birden çok insan arasında bu insanların birlikte yaşamak zorunda bulundukları yerde varlık olanağına sahiptir. Hukuk kuralları kanundan daha geniş bir kavramı işaret eder. Çünkü hukuk kurallarının pek çoğu yasalarda yer almakla birlikte yasaların dışında örf ve adet kuralları sözleşmeler ve yüksek mahkeme kararları da hukuk kuralı niteliğini kazanabilir. Bir toplum içinde yürürlükte olan hukuku bilmeden de ona uygun davranılmasının nedeni içeriğinde o toplumdaki örf ve adetlerinin ahlâk ve adabın yansıtılmış olması; hukukun onlara uygun bulunmasıdır.

Hukukun ilk amacı bir toplum içinde insanların birbirine karşı olan davranış ve ilişkilerini düzenlemektir. Bir adada tek başına yaşayan bir kimse için hiçbir hukuk kuralı düşünülemez. Hukukun varlığını tasarımlayabilmek için ona aykırı bir davranış olanağının da bulunması gerekir. Tek başına yaşayan bir insanın çiğneyebileceği bir hak olamayacağından aykırı davranacağı bir hukuk normu da olamaz

Hukuk normları karşımıza farklı yapılarda çıkmaktadır. Şimdi hukuk kurallarının incelenmesine geçelim. Bunun için öncelikle "Hukuk Nedir ?" sorusunu cevaplamamız gerekir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 13-05-2015, 06:45   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok güzel ödevim için işime yaradı saolun =)=)=)=)=)=)=)=)


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Toplumsal hayatımızı düzenleyen yasalar nelerdir?

Toplumsal hayatımızı düzenleyen yasalar nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: toplumsal hayatı düzenleyen kurallar nelerdir, toplumsal hayatımızı düzenleyen yasalar, toplumu düzenleyen kurallar nelerdir, hayatımızı kolaylaştıran yasalar, toplumsal hayatımızı düzenleyen kurallar nelerdir, http wwwbakimliyizcom egitim ve ogretim 119832 toplumsal hayatimizi duzenleyen yasalar nelerdirhtml, toplumsal hayatı kolaylaştıran yasalar, toplumsal hayatı düzenleyen yasalar nelerdir, yasalar insan hayatını nasıl kolaylaştırıyor, toplum kuralları nelerdir, toplumsal hayatı düzenleyen yasalar, toplumsal yasam ve yasalar, toplumsal yaşam ve yasalar, toplumsal yaşamdaki yasalar önemi, kanunlar toplumsal hayati nasil etkiler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hayatımızı kolaylaştıran ürünler nelerdir? Я Soru Cevap 3 22-02-2016 02:18
Evrendeki Fiziksel ve Toplumsal Yasalar Nelerdir elif Soru Cevap 0 27-03-2013 06:17
Yasalar Neden Önemlidir-Yasalar Hakkında elif Soru Cevap 0 22-03-2013 01:03
Toplumsal Değişme Tipleri Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 05-02-2013 03:25
Toplumsal Kontrol Mekanizmaları Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 12:45

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:57 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats