bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-04-2013, 09:27   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Küreselleşme nedir?-Küreselleşmenin tarihi hakkında bilgi

Küreselleşme nedir?-Küreselleşmenin tarihi hakkında bilgiKüreselleşme temel anlamıyla kökten reformlarla ulusal stratejileri anlamsızlaştırmak bunlara uluslararası piyasaların yargı ve yaptırımları karşısında tutunamayacaklarını ima etmek vardır. Bu anlamda kullanımıyla kavram kapitalizmin yayılmacı mantığına asla gönderme yapmıyor daha da önemlisi bu yayılmanın emperyalist boyutuyla bağ kurmaktan kaçınıyor. Aynı zamanda kavramın tanımlanma biçimi asla karşı konulamaz ve zorunlu bir sürece gönderme yapıyor. Küreselleşme; dünyanın tek bir mekan olarak algılanabilecek ölçüde sıkışıp küçülmesi anlamına gelen bir süreci ifade etmektedir.

Bir başka yazara göre küreselleşme; "Kumanda ekonomisinin küçülmesi devletin bütün sosyal ve ekonomik işlevlerinden vazgeçmesidir. Bunun yanında bir de pazarın dünya ölçeğinde büyümesi ulusal sınırların dışına çıkması dünyanın tek pazar haline gelmesidir.

Bir başka tanıma göre küreselleşme ekonomik faaliyetlerin dünya düzeyinde yeni bir entegrasyonuna karşılık gelen bir kavramdır. Fakat bu kavram aynı zamanda yeni bir zihniyete de işaret etmektedir. İki değişim yani toplumların dünya üzerinde ekonomik olarak yeniden entegre olması ve siyasi olarak toplumların parçalanması gibi iki trend aslında küreselleşmeyi tanımlayan iki trenddir.

Yusuf Erbay küreselleşmeyi şu maddelerle tanımlamıştır:

• Üretim faktörünün dünya ölçeğinde değerlendirilerek üretim dağıtım tüketime yöneltilmesi
• Ticari değişmelerin dünya ölçeğinde kurallar ve standartlarla gerçekleşmesi gümrük duvarlarının indirilmesi ve dünya ticaretin; kolaylaştıran bölgesel ticaret bloklarının ortaya çıkması
• İşletme organizasyonlarından başlayarak bütün ekonomik aktörlerle uluslarüstü bir boyutta ortak dünya ekonomik stratejisi esasına dayalı bir planlamaya gidilmesi
• İşletmeler ve devlet arasında yeni bir iletişimin ortaya çıkması• Üretime katılan aktörlerin birbirleriyle dünya bazında sıkı bütünleşmeye girmeleri sonucu ekonomik teknolojik ve hatta hukuki bakımlardan tek bir alan bütünlüğünün kaybolmasıdır.

Amerikan Ulusal Savunma Üniversitesi küreselleşmeyi malların hizmetlerin paranın teknolojinini fikirlerin enformasyonun kültürün ve halkların hızlı ve sürekli biçimde sınır ötesine akışı biçiminde tanımlıyor.

Küreselleşme iletişim ve insani etkileşimin dünya ölçeğinde hızla yayılmasıyla birlikte uluslar arasındaki coğrafi sınırların önemini yitirmeye başlaması sonucunda insani gündem ve ilgilerin dünyalaşması sürecidir. Bu süreci tahrik eden etkenlerin önemli bir kısmı yeni ortaya çıkmış olmakla beraber önceden beri var olan bir grup etken de yenilerde etkili hale gelmeye başlamış ve hep birlikte insani varoluşun sosyal kültürel ve iktisadi yönlerine ulus aşırı bir nitelik kazandırmışlardır. Ayrıca küreselleşmenin etkisi toplumların bu sürecin bilincine varmalarıyla birlikte daha da artmaktadır.

Küreselleşme belli bir kültür ekonomi ya da siyaset normunun değer yargısının ya da kurumsal yapının küresel ölçekte yaygınlık kazanarak o alanda geçerli tek norm tek değer yargısı ya da tek kurumsal yapı haline gelmesini ifade eder.

Küreselleşme esasta sadece ekonomik bir olgu değil; kültürel siyasi sosyal hukuki ve uluslar arası boyutları da var. Kültürel faktörü dışlayarak sadece ekonomik donelerle izah edilecek bir küreselleşme eksik kalacaktır. Eğitim sisteminde yaşama ve davranış biçimine beslenmeden müzik ve eğlence biçimine giyim kuşamdan hayatı algılama anlayışına kadar bir çok alanda ABD ve Batı değerlerine özgü kalıplar günümüzde bütün milli kalıpları zorluyor ve değişimi kendi biçimine uygun şekillendiriyor. Bu değişimde kimse kimseye bildiğimiz anlamda baskı yapmıyor; Sadece insan psikolojisinin en güçlüye benzeme ondan ayrılmama eğilimi rol oynuyor.

2. KÜRESELLEŞME KAVRAMININ KAPSAMI

Küreselleşme insanlık tarihinde daha önce hiç görülmeyen bir anlayış olarak olaylara yaklaşmaktadır. Bu anlamda küreselleşmeye üç ana bakış açısıyla yaklaşılabilir. Bunlar;

Siyasal alanın sınırları açıkça belirlenmiş topraklarda egemen birimlerin yönettiği ve uluslar üstü düzeyde hareket yeteneğine sahip olduğu ölçüde büyük devletlerin küresel özelliği vardır. Kapitalizmin ekonomik düzene ilişkin kökten küreselleştirici rolüdür. Bugünkü anlamıyla "dünya sistemi kuramı" diye adlandırılan sistemde modern dünya "merkez" "yarı çevre" ve "çevre" diye sunulmaktadır.

Bilgi akışını süreklileştirerek düşüncelerin hızla yayılmasını sağlayan küresel bir toplumun ortaya çıkarılmasıdır. Küreselleşme kavramı tüm bu farklı toplumsal ekonomik ve politik süreçleri anlatmak için kullanılmaktadır. Zira her toplumsal olay ve süreç zorunlu olarak ekonomik politik ve kültüreldir ve bu süreçler hiçbir zaman birbirinden bağımsız olarak ortaya çıkmaz ve gelişmez.

3. KÜRESELLEŞMENİN TARİHSEL GELİŞİMİ

Dünyada küreselleşme ve bölgesel entegrasyon hareketleri İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ortaya çıkmaya başlamıştır. Siyasal sınırlarla ekonomik sınırların birbirinden ayrılması ve ekonomik sınırların giderek ortadan kalkması şeklinde tanımlanan küreselleşme olgusu aslında ikiyüz yıldan fazla bir geçmişe sahip serbest ticaret savunucusunun bir uygulaması ya da sonucu sayılabilmektedir.Bu konudaki ilk somut adımlar 1947 yılında GATT (Genel Gümrük Anlaşması) Anlaşmasıyla atılmıştır.

1960’lı yılların başında ve ortalarında Amerikan Şirketleri’nin deniz aşırı pazarlardaki hareketleriyle birlikte küreselleşme çalışmaları görülmeye başlamıştır. Yerli pazarlarda yavaşlayan büyüme hızı birçok şirketi Amerika’nın dışındaki zengin pazarlara yapmaya yöneltmiştir. Bu dönemde uluslararası pazarlara yayılmış işletmelerin pazarlardaki büyüme oranları iç pazardan çok fazla olmuştur. Örneğin; Coca Cola Amerikan Pazarı’ndaki yavaşlamadan etkilenmiş fakat uluslararası pazarlardaki hızla büyümüştür.

Ekonomik olayların küreselleşmesinin ve bunun oluşturduğu yeni durumun genellikle 1960'larda ortaya çıktığı düşünülür.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Küreselleşme nedir?-Küreselleşmenin tarihi hakkında bilgi

Küreselleşme nedir?-Küreselleşmenin tarihi hakkında bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: küreselleşme nedir tarihçesi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Cebir tarihi hakkında bilgi elif Matematik 3 16-04-2017 01:48
Demokrasi nedir?-Demokrasinin tarihi hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 07-04-2013 08:56
Darülaceze'nin Kuruluş Amacı Nedir-Darülaceze'nin Tarihi Hakkında Bilgi ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 25-03-2013 07:37
Karahanlıların Tarihi Hakkında Bilgi Я Soru Cevap 0 11-02-2013 08:00
Irkçılığın Tarihi Hakkında Bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 11-12-2011 04:54

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:05 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats